П’ять років з Канадою

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Програма CUTIS розпочала пошук українських компаній з експортним потенціалом для полегшення їхнього виходу на канадський ринок та залучення інвестицій

Два роки тому Канада започаткувала спеціальну програму для України — Канадсько-Український проект з підтримки торгівлі та інвестицій (Canada Ukraine Trade and Investment Support Program; CUTIS).Проект міжнародної технічної допомоги розрахований на п’ять років (2016-2021 рр.) та фінансується урядом Канади через Міністерство міжнародних справ. Виконавчою агенцією програми є Conference Board of Canada. Також його підтримує Канадсько-Українська торгова палата. Вказаний проект спрямований на подолання бідності та стимулювання економічного зростання в Україні шляхом збільшення обсягів української торгівлі з Канадою та заохочення канадських інвестицій в Україну. З метою максимізації впливу на торгівлю та інвестиції між Канадою та Україною проект CUTIS зосереджується на малому та середньому бізнесі, який робить важливий внесок в економічне зростання України. Фактично CUTIS ставить собі за мету забезпечити малі та середні підприємства України інструментами для збільшення експорту до Канади та залучення канадських інвестицій для розширення бізнесу.

Експортний потенціал

Офіси CUTIS розташовані в Торонто, Оттаві та Києві. У рамках проекту проводяться семінари, тренінги, надаються консультації з питань налагодження експорту. Зокрема, у партнерстві з Мінекономрозвитку та Офісом з просування експорту CUTIS забезпечує український бізнес інформацією та технічною допомогою, необхідною для експорту українських товарів до Канади та залучення канадських інвестицій до України. Особлива увага приділяється п’яти пріоритетним групам товарів та послуг, які мають найбільший потенціал на канадському ринку. У межах проекту також проводиться активна просвітницька робота з бізнесом щодо особливостей експорту до Канади та переваг Угоди про вільну торгівлю між Канадою та Україною.

Крім того, проект сприяє участі українського бізнесу у торговельних ярмарках, виставках та b2b-заходах, спрямованих на розширення бізнес-зв’язків з Канадою, збільшення експорту та залучення інвестицій. Загальний бюджет проекту декларується на рівні 13,4 млн канадських доларів, що складає еквівалент $10 млн.

CUTIS планує працювати над створенням належної системи управління та регулювання, яка б підтримувала торгівлю та інвестиції між Канадою та Україною навіть після того, як спливе термін дії самої програми. CUTIS планує співпрацювати з приватним сектором для виявлення бар’єрів у торгівлі та інвестиціях, включаючи будь-які існуючі регуляторні бар’єри, та у разі необхідності надавати рекомендації відповідним міністерствам для зміни правил. Зрештою програма планує провести низку заходів для покращення стратегій залучення інвестицій в інвестиційні агентства державного сектора.

У пошуках інвестпроектів

Але головна “фішка” проекту CUTIS полягає у можливості українських компаній залучити інвестиційне фінансування від канадських підприємців. З метою відбору потенційних реципієнтів інвестицій наприкінці минулого року проект за-лучив українську інвестиційну компанію SP Advisors, що була обрана консультантом проекту на 2018 р. Роль SP Advisors полягає у визначенні інвестиційно найпривабливіших секторів економіки України, формуванні портфеля компаній та інвестиційних проектів з цих секторів, а також представленні компаній канадським інвесторам на інвестиційному roadshow, що має відбутися восени 2018 р. Зазначимо, що інвестиційну компанію SP Advisors засновано 2011 р., вона надає інвестиційно-банківські послуги в Україні та інших країнах Східної Європи. Команда SP Advisors має багаторічний досвід роботи у регіоні та активно співпрацює з українськими та іноземними партнерами, включно з міжнародними інвестиційними банками, юридичними, консалтинговими та аудиторськими компаніями.

Кілька місяців тому компанія розіслала своїм клієнтам запрошення взяти участь у програмі залучення канадських інвестицій. У запрошенні зазначалося, що до 60 компаній з найперспективнішими проектами запросять на тижневе roadshow у Торонто, що заплановано на вересень. Під час заходу компанії зможуть представити власні проекти та поспілкуватися з інвестора-ми особисто. Решту інвестиційних проектів буде включено у презентаційні матеріали, які готуватимуться спеціально до заходу. Зацікавленість у події вже висловили близько 500 інвесторів з Канади, включаючи приватних та стратегічних, а також сімейні, пенсійні та інвестиційні фонди. Розглядатимуться переважно інвестиційні проекти з розширення (модернізації) існуючого беззбиткового бізнесу. Інвест-компанія фокусується на таких секторах економіки, проте не обмежується ними: сільське господарство, харчова промисловість, енергетика, видобувна промисловість, логістика та інфраструктура, інформаційні технології. Мінімальна вартість проектів, що беруться до розгляду, має становити від $3-5 млн (з урахуванням власного внеску компанії — ініціатора проекту). Зацікавлені у залученні інвестицій компанії повинні надіслати заявку для участі у програмі CUTIS. Власне, українські підприємства мають надати опис компанії, вказати сферу діяльності, надати фінансові показники, результати проходження аудиту, описати юридичну структуру та структуру власності. Ба більше, компанія повинна описати конкуренцію на своєму ринку та вказати власну позицію на ньому. До того ж має бути представлений стратегічний план розвитку компанії на наступні три-п’ять років. Ще треба буде додати опис безпосередньо інвестиційного проекту з обґрунтуванням його мети, термінів та способів реалізації. При цьому українські компанії мають чітко уявляти економіку за-пропонованого проекту — його вартість, необхідну форму фінансування (входження в капітал або залучення кредитних ресурсів), дольову участь власників. Доведеться надати потенційним інвесторам опис грошових потоків свого бізнесу, дохідність тощо.

Від початку орієнтовний “дедлайн” подачі заявок було встановлено на 15 червня. Проте, як повідомив БІЗНЕСу минулого тижня Олександр Цапін, відповідальний представник SP Advisors, “дедлайн” продовжено до кінця червня, і наразі компанії активно надсилають заявки.

Зазначимо, що багато українських та канадських фірм вже користуються новими можливостями двосторонніх економічних зв’язків. Власне, можна навести приклади таких компаній, як EPAM (ІТ-аутсорсинг), Kuatro Technologies (постачальник послуг із розробки програмного забезпечення), ТОВ “Бомбардир Транспортейшн Україна” (інженерно-дослідницький центр), ПАТ “Українсько-канадське спільне товариство “Торонто-Київ” (управління комплексом нерухомості), ТОВ “Семекс Альянс Україна” (ексклюзивний імпортер канадської генетики для штучного запліднення молочної худоби), Ag Growth International (експортер обладнання для елеваторів та систем обробки зерна для ферм), Pharmascience Ukraine (основний дистриб’ютор фармацевтичної продукції з Канади).