Не упустити момент

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Зміна політичної ситуації в деяких арабських країнах відкрила можливості для постачальників українських продуктів. Приклад тому — компанія “Люстдорф”

Для збільшення збуту компанія “Люстдорф” постійно шукає нові закордонні ринки. До ринків арабських країн вона придивлялася давно, вивчаючи попит, культуру, звичаї народів цих країн.

Експорт в деякі країни Перської затоки відомий в Україні виробник молочної продукції “в клітинку” (ТМ “Селянське”) почав ще наприкінці 2014 р.

Зараз компанія поставляє продукцію, призначену для кінцевого споживача, в 14 різних країн, в тому числі в Катар, Ірак, Лівію, ОАЕ. У загальному обсязі експорту компанії “Люстдорф” частка ринків арабських країн в деякі періоди досягає 50%.

“Місцевими традиціями вживання коров’ячого молока не те що не забороняється, але в деяких ситуа­ціях і приписується. При цьому клімат жарких країн не дозволяє розвивати ефективне молочне тваринництво”, — говорить Іван Євдокимов, менеджер з питань зовнішньоекономічної діяльності компанії “Люстдорф”.

Тому 90-95% експорту “Люстдорф” в арабські країни — це ультрапастеризоване молоко високої жирності (3,2%) в асептичній упаковці. Також компанія поставляє на згадані ринки дитячі молочні коктейлі в 200-грамовій упаковці.

Дорогу на ринок 2-мільйонної Перської затоки компанії відкрила катарська криза. 5 червня 2017 р. низка арабських країн на чолі з Саудівською Аравією оголосили про розрив дипломатичних відносин з Катаром з подальшим економічним бойкотом.

Так склалося історично, що майже 80% продовольства надходило в Катар по налагодженим дистриб’юторським ланцюжкам через територію Саудівської Аравії, ОАЕ та ін.

А свого сільського господарства в цій пустельній країні практично немає. Тому оголошення про торгову блокаду держави на Катарському півострові викликало небувалий ажіотаж. Жителі в паніці стали скуповувати в магазинах всі продукти про запас.

Як зазначив Іван Євдокимов, “тільки ледачий не подумав про можливість терміново замінити своєю продукцією товар, що раніше надходив в цю країну”.

І “Люстдорф” одразу ж скористалася ситуацією. З дня оголошення економічного бойкоту Катару до того моменту, коли гроші за першу партію продукції надійшли на рахунок молочної компанії, пройшло всього 45 днів.

Компанія прагне і далі нарощувати поставки в цю країну, хоча через два-три місяці після початку кризи конкуренція, зокрема на молочному ринку цієї країни, помітно посилилася, особливо з боку турецьких та іранських постачальників.

При виборі партнерів бізнесмени з арабських країн особливу увагу звертають на репутацію потенційного партнера у нього на батьківщині. Коли статус стабільної компанії підтверджений, східний бізнесмен сам зробить запит цьому постачальнику.

Приблизно так і було у випадку з “Люстдорф”. Компанія поставляла товар в мусульманські країни і набагато раніше. Виробник ще два роки тому сертифікував всю продукцію, що випускається відповідно до умов “Халяль”, і знаходиться в реєстрі фірм, що мають цей сертифікат.

Наявність виробника продукції в такому реєстрі допомагає компаніям з ісламських країн в пошуку та виборі торговельних партнерів.

За словами Івана Євдокимова, вихід на ринок Катару, як і на інші арабські ринки, крім звичайних витрат, не зажадав додаткових інвестицій. Власне адаптація зовнішнього вигляду продукту зазвичай займає чимало часу і вимагає великої кількості узгоджень.

Українська компанія прагне запропонувати свої варіанти дизайну упаковки, контролює переклад тексту, розміщеного на ній. Зарубіжна сторона, консультуючись з відповідними службами своєї країни щодо правил маркування продукту, надає переклад на необхідні мови.

Фахівці, що торгують з арабськими країнами, говорять, що, маючи хороших партнерів, немає необхідності відкривати там представ­ництво.

Тим більше що законодавство деяких країн не дозволяє відкривати компанії, якщо контрольним пакетом акцій не володіє громадянин цієї країни.

Тому і великі міжнародні гравці, щоб працювати на ринках країн Перської затоки, створюють компанії, в яких 51% акцій належить впливовим особам з цієї країни.

Наприклад, відомі на Близькому Сході молочні ТМ “Almarai”, “KDD” — це результат роботи за згаданими правилами відомих європейських молочних компаній. “Люстдорф” реалізує свою продукцію в Катарі через дистриб’юторську компанію, що працює в першу чергу з ритейлорами.

Алла Силивончик