Бурштин для шейха

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Компанія “Центр бурштинових інновацій” налагоджувала дружні стосунки з арабськими партнерами близько трьох років. Але всі ці зусилля окупаються за півроку. Головне — тримати слово

Ювелірні вироби та ексклюзивні товари ручної роботи користуються неабияким попитом в арабських країнах. Але справи, особливо з іноземцями, там ведуть неквапливо, тому іноді для виходу на ринки Перської затоки українцям доводиться витрачати чимало часу та ресурсів.

Засновник компанії “Центр бурштинових інновацій” Назар Мирончук займається бурштиновим бізнесом досить давно. Історія з виводом продукції на експорт розпочалася чотири роки тому.

Першим був ринок Об’єднаних Арабських Еміратів, які часто називають воротами до арабського світу. Через посередників з ОАЕ відбувалися контакти з клієн­тами з інших країн. Далі — налагодження співпраці з Кувейтом і Катаром, вихід на прямі контракти.

Наразі найбільший операційний центр компанії розташований у Кувейті. За словами власника, попри те що законодавство арабських країн всіляко сприяє розвитку бізнесу, вихід саме на кувейтський ринок був найскладнішим.

“Вести бізнес в Еміратах дуже легко. У Кувейті, де у нас найбільше операцій, трохи важче. Там функції податкової виконує банк, який перевіряє походження грошей, — розповідає Назар Мирончук.

— Тому дуже часто гроші моїх контрагентів не випускали з країни, довго з’ясовували, за що вони були отримані. Доводилося надавати купу документів. З їхнього боку це була найбільша перешкода”.

Втім бізнесмен наголошує, що 98% зусиль експортера, зокрема і через специфіку товару, забирають операції на території України. Проходження всіх процедур для вивозу першої партії виробів з бурштину за кордон тривало понад три місяці.

А, наприклад, для роботи в ОАЕ потрібні лише дозвільні документи, бухгалтерський облік як такий там відсутній. Фінансові операції відбуваються дуже швидко. Після ідентифікації походження коштів та підтвердження законності гроші без перешкод перераховуються до будь-якої точки світу.

Але головні труднощі для роботи у Перській затоці створює не бюрократія, а особлива ментальність жителів цих країн.

Особисті стосунки між бізнесменами та взаємна довіра мають тут дуже велике значення. Тому на відпрацювання цих нюансів доводиться витрачати досить багато зусиль та ресурсів.

“Центр бурштинових інновацій” налагоджував дружні стосунки з арабськими партнерами близько трьох років. “Основна інвестиція — це час і ресурси. Два-три роки йде на налагодження співпраці, це потребує терпіння та фінансових ресурсів, — наголошує Назар Мирончук.

— Але всі ці зусилля окупаються за півроку. Голов­не — тримати слово. Якщо одного разу ви його не дотримаєтеся, ваша подальша діяльність опиниться під великим питанням”. Фінансові інвестиції, необхідні для виходу на ринки країн Перської затоки, він оцінює у $20 тис., не рахуючи представницьких витрат.

Для організації експортних поставок знання культури та ментальних особливостей тієї чи іншої країни буде великою перевагою. При цьому не варто сподіватися, що перший контракт буде підписаний одразу на значну суму.

Як правило, спочатку арабські бізнесмени замовляють у нових потенційних партнерів невеликі партії товару, оцінюють якість.

Також вони цінують готовність йти на поступки, робити подарунки та надавати знижки, навіть якщо іноді такі умови будуть не найвигіднішими для постачальника. Крім того, часто співпраця налагоджується через посередників, а після встановлення прийнятних стосунків з’являються прямі домовленості.

В арабських клієнтів “Цент­ру бурштинових інновацій” найбільшим попитом користуються вироби на релігійну тематику: картини, зображення мечетей, чотки. Цінують у країнах Перської затоки бурштинові елементи інтер’єру та сувеніри.

За словами Назара Мирончука, ситуація на арабському ринку змінилася у порівнянні з 2014 р. — фінансових ресурсів там дещо поменшало. Місцеві бізнесмени поступово переймають європейський досвід та підходи, їх ментальність трансформується.

“Але вони цінують дуже щирий підхід. Особливо бізнесмени, які вже чогось досягли”, — резюмує він. У наступні декілька років бізнесмен планує закріпити свої позиції в ОАЕ, Катарі і Кувейті та збільшувати обсяги поставок приблизно на 15% щороку.

Валентина Дудко