Нетаємна зброя експортера

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Українські компанії остаточно усвідомили, що необхідно змінюватися, аби залишатися хоча б на вітчизняному ринку. А що допоможе завоювати експортні ринки?

Вихід на експорт — це, можливо, один з найкращих шляхів розвитку для багатьох українських бізнесів. Але на кожному новому ринку ми вимушені знову і знову доводити свою надійність, змагатися з добре знаними конкурентами та “з нуля” будувати стосунки з партнерами.

Водночас в сучасних умовах вітчизняним компаніям не обійтися без суттєвих трансформацій. Здавалося б, важко поєднувані завдання.

Але це лише на перший погляд.

Додаткова перевага

На думку експертів, трансформація бізнесу за принципами ощадного виробництва, або ж за системою Lean, дозволяє комплекс­но вирішувати проблеми, підвищувати ефективність та створювати додаткові переваги для роботи на ринках інших країн.

“Насправді зараз найкращий час для впровадження Lean-технологій. В нас нема іншого вибору. Наші компанії живуть за принципом “змінюйся, або пом­ри”, — пояснює Сергій Комберянов, президент Lean Institute Ukraine (LIU).

— Є конфлікт на сході, Польща забирає робочу силу, відкриті кордони з ЄС. Якщо ми не будемо ефективними, не станемо такими ж, як світові компанії, ми просто помремо”.

Керівник та ідеолог Lean Enterprise Institute Джон Шук високо оцінює потенціал України і вважає, що через розвиток окремих компаній з часом покращиться й економічна ситуація в усій країні. “Гадаю, що не може бути ніяких виправдань для ухиляння від вдосконалення”, — наголошує він.

Пан Шук брав активну участь у формуванні Lean-філософії в компанії Toyota наприкінці 1980-х років. Він був першим американцем, якого запросили до японського концерну, що за дуже короткий час перетворився з майже збиткового підприємства на одного зі світових лідерів автомобіле­будування.

На думку пана Шука, принципи Lean однаково добре працюють й у продуктових, й у сервісних компаніях, адже вони спрямовані не лише на виробничі, але й на культурні трансформації.

Імідж — все

Впровадження принципів ощадливого виробництва — процес нескінченний. Але результати з’являються досить швидко.

Наприклад, група компаній “Модерн-Експо” у 2016 р. на 15% “обвалила” європейський ринок. За рахунок ощадливого виробництва їй вдалося вивільнити резерви, завдяки чому вона отримує прибуток та одночасно має простір для цінового демпінгу.

“Впровадження систем типу Lean, Agile та інших, безумовно, створює переваги для українських компаній на іноземних ринках. Lean — це ощадливе виробництво, яке передовсім мінімізує втрати.

Це дозволяє тримати собівартість продукції у заявлених межах,  — зазначає Богдан Мазуркевич, Lean-менеджер групи компаній “Модерн-Експо”. — Коли компанія декларує, що працює за ощадливими технологіями, іноземні партнери знають, що їм гарантовані якість та оптимальна ціна.

Це є запорукою того, що компанія не пропаде з ринку, а також певним знаком якості та надійності”. Втім без дотримання належного рівня якості продукції та цінової конкуренції з пізнаваними брендами, що давно присутні у тій чи іншій країні, налагодження експорту неможливе.

Оскільки культура ощадливого виробництва дуже розповсюджена у світі, її впровадження стає своєрідним маркером для нового експортера. Іноземні партнери чітко розуміють, що належного рівня якості, домовленостей, термінів буде дотримано, тому з такими постачальниками охоче працюватимуть.

“Зараз не існує такого бізнесу, де ви налагодили всю систему, де все чудово працює, поїхали відпочивати на п’ять-шість років, повернулися, а все продовжує працювати, — підкреслює український підприємець, засновник інвестиційної групи UFuture Василь Хмельницький.

— Світ змінюється щомісяця. Тому Lean відіграє головну роль у процесі постійного вдосконалення”.