Інвестиційна привабливість Украïни: склянка наполовину повна

Економіка
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Данило Білак, директор Офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest, головний інвестиційний радник прем’єр-міністра Украïни

Минулого тисня Национальной банк Украине повідомив, що може поліпшити свій прогноз зростання економіки. Оскільки, за даними НБУ, «результати другого кварталу і деякі цифри у третьому свідчать, що ситуація розвивається ліпше, ніж очікувалося». 

А прем’єр-міністр України Володимир Гройсман закликав іноземних інвесторів вкладати гроші в нашу економіку, тому що, на його думку, «Україна буде демонструвати безпрецедентне в Європі і, можливо, в світі економічне зростання». На чому ж ґрунтується така оптимістична впевненість?

Чесно зізнатися, зростання ВВП на рівні 2% — не той показник, який може вразити іноземного інвестора. Про що і свідчить минулорічний обсяг внесених в нашу економіку грошей — $4,6 млрд, що для масштабів економіки України — мізер. Нам потрібно хоча б 11-12% від ВВП, тобто в три-чотири рази більше.

Але не треба забувати, що і 2% зростання ВВП, і початок повернення іноземних коштів в економіку після кількарічного занепаду — вже велике досягнення. Слід враховувати, через що пройшла Україна за останні три роки: революція, анексія АРК, війна, більш ніж 60%-ва девальвація, втрата територій, які давали майже 30% ВВП.

Попри це, у 2017 р. Україна посіла 81-е місце в щорічному рейтингу глобальної конкурентоспроможності, піднявшись на чотири позиції порівняно з показником минулого року. 

Ми досягли найбільшого прогресу серед усіх країн пострадянського простору в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, а також впевнено піднімаємося у ньому за іншими показниками і маємо амбіційні плани наступного року увійти до Топ-40.

Також нам вдалося вперше за п’ять років вий­ти на світові ринки запозичень і розмістити там єврооблігації на 15 років, причому через великий попит початковий обсяг було збільшено втричі. 

Новому уряду України вдалося звести до мінімуму дефіцит бюджету, при цьому контролюючи державний борг. Найдивовижніше, що державні витрати України знизилися на 13% — з 53% ВВП у 2014 р. до 40% зараз. І це не всі досягнення останнього часу.

Тож не можна не погодитися, що Україна зараз є однією з найцікавіших країн, у які можна інвестувати, однак тих інвестицій, які ми зараз отримуємо, точно недостатньо для того, щоб вони стали справжнім драйвером економічного зростання. Що нам потрібно зробити, аби змінити ситуацію?

Передусім розвернутися обличчям вперед і припинити ламати голову над тим, що б ще витиснути з інфраструктурної та промислової спадщини СРСР, котра морально застаріла ще до нашого народження. 

Треба починати проекти, які будуть актуальними за 15-20 років. Світові тенденції очевидні: це енергоефективні проекти та альтернативна енергетика, інновації, високі технології, розвиток інфраструктури, а також харчова і переробна промисловість. 

Але в останньому із зазначених секторів нам вже досить бути «житницею Європи», час перетворюватися на «продуктовий кошик світу», тобто і в агробізнесі, і в промисловості створювати максимальну додану вартість. Для цього у нас є і природні ресурси, і інтелектуальні.

Тому ми чекаємо в Україні передусім не ті компанії, котрі хочуть використати нас як дешеву робочу силу, а ті, які впроваджуватимуть тут новітні технології та світові стандарти. Це інвестори, які правильно планують свою роботу, які ніколи не будуть давати хабарі, але сумлінно сплачуватимуть податки. 

Нам потрібні інвестори, які практикують корпоративну соціальну відповідальність і дбають і про добробут своїх працівників поза межами підприємства, і про міста, де ці підприємства розташовані. Звісно, цей перелік можна продовжувати.

Тож, розмірковуючи про подальші успіхи України у залученні іноземного інвестора, можна бути оптимістами і говорити, що «склянка наполовину повна». 

Адже ніхто не планує зупинятися на досягнутому. Зокрема, багато залежить від успішного проведення земельної реформи, розблокування ринку земель сільськогосподарського призначення, реформування пенсійної системи, введення нового законодавства з приватизації, а також від проведення судової реформи та поліпшення захисту прав інвесторів.

І якщо ми прискоримо реформи, які дозволять економіці пришвидшитися до 5-7% річного зростання, у світі насправді навряд чи знайдеться привабливіше місце для інвесторів. І склянка почне наповнюватися дуже швидко.