Державний банк вирішує проблеми екології

Новини компаній
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

У 2016 року, коли наша країна підписала та ратифікувала Паризьку угоду щодо боротьби зі зміною клімату, Укргазбанк очолив «зелений тренд» і став першим на теренах Центральної та Східної Європи профільним Екобанком.

Фінансова установа поставила собі у пріоритет розвиток напряму green-banking та почала підтримку вкрай необхідних екологічних та енергоефективних проектів в Україні, що успадкувала від Радянського союзу непомірно затратну енергетичну галузь. В її основі - спалювання викопного палива, яке є одним з основних джерел парникових газів. Україна опинилася у світовому переліку 20 країн з найвищими абсолютними антропогенними викидами парникових газів та у переліку 10 країн з найбільш високим рівнем енергоємності та вуглеємності ВВП.

Того ж року банк заручився підтримкою світового експерта – Міжнародної фінансової корпорації (IFC). Партнерство з IFC відкрило Укргазбанку доступ до унікальної експертизи, яка дозволяє оцінити очікувані результати проекту ще на етапі попереднього розгляду та, за потреби, корегувати його для досягнення оптимальних показників окупності та економії енерговитрат. Укргазбанк, як і інші банки, що входять до мережі «Green Bank Network» працює за трьома напрямами. Перший – фінансування відновлюваної енергії: сонячної, гідроенергії, енергії вітру та інших. Другий – фінансування енергозберігаючих технологій, і третій напрям – фінансування проектів, пов’язаних із захистом довкілля.

Вже в 2017 році Укргазбанк став абсолютним лідером «зеленого» фінансування в Україні. У 2018 році зафіксовано динамічний розвиток української відновлюваної енергетики. За рік встановлено 813 МВт нових потужностей, що генерують електроенергію з відновлюваних джерел. Це майже втричі більше, ніж обсяг потужностей, введених у 2017 році, а саме - близько 300 МВт. За даними НКРЕ КП близько 50% нових потужностей ВДЕ, які були введені в 2018 році, профінансував саме Укргазбанк. Загалом, чверть усіх потужностей відновлювальної енергетики, що діють в Україні, профінансовано або рефінансовано Укргазбанком.

З початку співпраці з IFC банк вже профінансували 141 масштабний проект «чистої» енергетики загальною потужністю 819 МВт. Серед них: 104 сонячні електростанції, 6 вітрових електростанції, 18 малих гідроелектростанції та 13 електростанцій на біопаливі. Усі ці проекти забезпечили скорочення викидів СО2 на 975 тисяч тонн щорічно, а економія природного газу склала 472 МЛН м3/рік.

Головним досягненням банку з точки зору соціального значення є фінансування першої СЕС на території атомної станції – у Чорнобилі. Звичайно, провідний ЕКО-банк країни не залишився осторонь важливих для держави питань екологічної безпеки – залучення «зелених» інвестицій у зону відчуження для будівництва станцій, які генеруватимуть екологічно чисту електроенергію. Адже в банку переконані, що Чорнобильська зона, нарешті, має приносити користь українцям, адже потенціал сонячної енергетики у зоні відчуження вищий за більшість об’єктів у Європі, розташованих на тій же широті. Нова станція вже генерує екологічно чисту електроенергію за «зеленим» тарифом. 

Загалом модернізація енергетичної галузі та перехід на відновлювані джерела енергії — це не лише внесок у загальний порятунок світу. Для України — це не лише питання покращення її інвестиційної привабливості, а, насамперед, питання державної безпеки, певний шанс досягнути реальної енергонезалежності. Перехід України на ВДЕ – питання державного значення, вирішенням якого професійно займається державний Укргазбанк.