“Робота в Україні — це, напевно, один з найкращих подарунків, які я отримав у житті”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Є категорія людей, які присвячують себе іншій країні, сфері або ж певній компанії довгі роки, якщо не все життя

Серед таких — австрієць Гебхард Рогенхофер. Ще замолоду він вирішив присвятити себе сільському господарству і вже 30 років насолоджується своїм вибором. Причому його вибір припав на Україну. 17 років з 30 пан Рогенхофер працює в Syngenta, а 13 — у компаніях, що стали основою для Syngenta. Тож поза межами Syngenta він себе не уявляє

— Якщо згадати ті роки, коли ви вирішили залишитись в Україні, чи не виникало у вас за весь цей час бажання змінити минуле і обрати іншу сферу діяльності чи країну для роботи?

— Насправді, ні. Робота в Україні — це, напевно, один з найкращих подарунків, які я отримав у житті. Керівництво компанії Syngenta неодноразово пропонувало мені інші позиції в інших країнах — у Швейцарії, Німеччині, Бразилії. Але я відмовлявся і вже майже 30 років працюю в аграрному бізнесі. 17 років, зокрема, в компанії Syngenta в Україні. До цього я працював у компаніях, на основі яких було створено Syngenta.

Це пов’язано з тим, що можливостей в аграрному секторі України набагато більше, ніж, скажімо, в тій же Німеччині. Крім цього, за всі роки, що я працюю в Syngenta, ми створили чудову професійну команду в Україні. А людський фактор, як відомо, — найважливіший в роботі будь-якого бізнесу. Тому я дуже щасливий, що ця команда в нас є. І кожен ранок я отримую задоволення від того, що їду в офіс.

“Коли ми розпочинали 2001 р., за обсягом продажів Україна знаходилась на 32-й позиції у внутрішньому рейтингу. Зараз ми вже на 8-му місці”

— Що ви цінуєте в людях? І чи багато в вашій команді іноземців?

— Перше, що дуже важливе в людях, — це професіоналізм. Друге — ментальне налаштування на виконання задачі (can-domentality), коли спеціаліст знає, що і як робити, аби успішно виконати завдання або досягти спільного успіху у проекті.

Третя якість, яку я дуже ціную в людях, — уміння слухати і чути, особливо слухати. Це дуже важливо для розуміння потреб наших клієнтів і партнерів. Саме почуте від них впливає на прийняття рішень у компанії і формування наших пропозицій ринку.

Щодо іноземців в нашій компанії, то майже вся команда в нас українська, є лише троє іноземців, включаючи мене.

— Ви себе відчуваєте українцем?

— Як мінімум, наполовину, адже більшу частину свого часу я проводжу в Україні, а меншу — в Австрії.

— Як швидко звикли до “особливостей” роботи в Україні? Що найбільше вразило, коли ви приїхали сюди?

— Вперше до України я приїхав у лютому 1988 р. Першою моєю роботою після закінчення інституту була позиція менеджера з розвитку аграрного бізнесу на території Радянського Союзу в компанії Sandoz. Коли я прилетів до України і побачив аеропорт, був дуже здивований. Як в такій великій країні може бути такий маленький аеропорт?! Ще одне враження від Києва — сірий колір. Місто мені здалося таким сірим! Але в країні був величезний потенціал у сільському господарстві.

Дуже тішить, що за ці 30 років все кардинально змінилося, в тому числі і колір Києва та усієї країни.

— Ви працюєте в Syngenta вже понад 17 років. Починали з посади “Начальник відділу продажів ЗЗР”, зараз ви генеральний директор. Не думали змінити місце роботи або сферу діяльності?

— Жодного разу! Бізнес в сільському господарстві дуже цікавий. І, як я вже казав, команда, з якою я працюю, для мене дуже важлива.

— Якому стилю управління ви надаєте перевагу?

— Я керуюся “11 життєвими правилами від Гебі”, тобто своїми особливими правилами. Більшість з команди знають про них і охоче переймають. Одне з них я озвучив вище — це про “слухати і чути”. Тому я вважаю себе демократичним керівником. Але іноді буває, що команда не може прийняти рішення, і я беру ініціативу в свої руки і приймаю рішення сам.

— Як проходить ваш робочий день?

— Як правило, в офіс я приїжджаю о 7.45-8.00. В цей час можна попрацювати в тиші. З 9.00 вже розпочинаються зустрічі: внутрішні, з клієнтами, після 18.00-19.00 бувають зустрічі з клієнтами вже за межами офісу.

— Надаєте перевагу роботі в офісі чи “в полях”?

— Оскільки я все-таки займаю посаду “головного тракториста” в компанії (сміється), тобто генерального директора, то левова частка робочого процесу відбувається в офісі. Але, відверто кажучи, найкраща робота для мене — це робота “в полях”. Це я дуже люблю!

— Що компанії й вам самому допомагає працювати в Україні, а що, навпаки, стримує розвиток?

— Сильна підтримка головного офісу. Адже Україна для глобальної компанії дуже важлива. Коли ми розпочинали 2001 р., за обсягом продажів Україна знаходилась на 32-й позиції у внутрішньому рейтингу. Зараз ми вже на 8-му місці. За ці роки ми досягли шаленого успіху завдяки сильній, професійній команді.

Всі наші ініціативи в Україні, як-от: відкриття Інституту захисту насіння або ж Науково-дослідного центру з селекції насіння соняшника та кукурудзи в Дніпропетровській області, мають підтримку материнської компанії. Ще один наш проект, який ми плануємо реалізувати за підтримки головного офісу, — це Науково-дослідний центр з агрохімії в Білій Церкві. Нам жодного разу не відмовляли в інвестиціях на подібні проекти. Це дуже допомагає в роботі.

Що не допомагає, так це політичні “ініціативи”. Як казав перший Президент України Леонід Кравчук, “маємо те, що маємо”. Але треба намагатися змінюватись.

— Які завдання поставили перед собою на поточний рік?

— Перше і найважливіше — це прискорення динаміки зростання компанії. Впродовж останніх років ми зростали, і ця можливість у нас є і на майбутнє. Ми бачимо цей потенціал на прикладі інших країн, де присутня Syngenta, тому будемо рухатися в напрямку збільшення частки ринку. Наприклад, частка ринку компанії у сегменті засобів захисту рослин в Угорщині на 5% більша, у сегменті соняшнику частка ринку в наших турецьких колег більша на 10%, ніж у нас. Це означає, що нам є куди зростати.

Крім того, кожного року ми прагнемо додавати нові продукти і сервіси до наших портфоліо, аби допомагати українським аграріям покращувати врожайність й оптимізувати витрати. Наприклад, ми бачимо, як успішно працює один з наших фінансових інструментів з агрострахування від погодних ризиків — “МетеоЗахист”. Особливо це було показовим цього року. Програма широко затребувана в господарствах. Завдяки цьому інструменту ми вже забезпечили понад 10% продажів нашого бізнесу. Ми вважаємо, що наступного року завдяки цьому інструменту зможемо збільшити продажі в 5 разів.

— Які зміни необхідні сфері, в якій ви працюєте, щоб покращити ї ї стан?

— Перше, що нам допомогло б, — це можливість імпортувати в Україну незареєстровані засоби захисту рослин з метою проведення державних випробувань і реєстрації. З кінця 2016 р. ми не маємо такої можливості. Згідно зі ст.4 Закону “Про пестициди та агрохімікати” зразки незареєстрованої продукції для державних випробувань можуть бути імпортовані до України лише після надання підтвердження їхньої реєстрації у відповідній країні виробництва.

Але, на жаль, ця умова позбавлена сенсу. Оскільки кожен вид засобів захисту розробляється для боротьби проти певних шкідників, хвороб, бур’янів, а також спеціально для певних культур або кліматичних зон, тож його реєстрація в країні виробництва може бути недоцільною або навіть неможливою. Процедура державних випробувань для деяких видів продукції може одночасно проводитись в Україні і в країні виробництва, щоб підтвердити ефективність продукції в різних кліматичних та агрономічних умовах.

Було розроблено законопроект #6606, але Верховна Рада ще не узгодила його. А його прийняття допомогло б нам надалі інвестувати в наші наукові розробки і досліди в Україні. Ми плануємо інвестувати понад $1 млн у Центр з агрохімії у Білій Церкві, але наразі проект “заморожено”. Коли цієї перепони не буде, ми продовжимо інвестувати.

— Яких трьох основних принципів ви дотримуєтесь?

— Перший — відвертість. Другий — професіоналізм. Третій — можна припускатися помилок.

— Але одразу ж виправляти?

— Звичайно!