Вітер змін у Давосі

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Нотатки про те, як бізнес може зробити світ кращим

Від знайомих, які регулярно відвідують Всесвітній економічний форум у Давосі, ми неодноразово чули, що туди потрібно поїхати щонайменше для того, щоб відчути «дух Давосу». Адже це єдине у світі місце, де збираються політичні, бізнесові та громадські лідери світу, щоб обговорити найбільш актуальні проблеми людства та поділитись ідеями чи досвідом щодо їх вирішення. Цього року всі визнають — «дух Давосу» змінився.

Нові тенденції

Ювілейний 50-й Всесвітній економічний форум для нас відрізняли три речі. Перша є найбільш очевидною: зміни клімату з другорядної теми стали домінуючою. Навіть Дональд Трамп — президент, який вивів США із Паризької кліматичної угоди — пообіцяв взяти участь у всесвітній ініціативі з висадки трильйона дерев.

По-друге, дуже активно звучав меседж про нову парадигму капіталізму, про бізнес із місією, яка вище за отримання прибутків, про ведення відповідального бізнесу — все, що зараз оцінюються через фактори ESG (Environmental, Social, and Good Governance). 899 2da0bЦе означає те, що бізнесмени дивляться на довгостроковий вплив інвестиції на довкілля та суспільство, а також на те, наскільки прозоро керується компанія. Пім ван Балеком, парламентар з Нідерландів та колишній віце-президент Європейського інвестиційного банку, в коментарі для БІЗНЕСУ зазначив: «Якщо ви не дотримуєтесь принципів верховенства права та належного управління, іноземних інвесторів не буде цікавити участь у цій інвестиції».

Такі трансформації є фундаментальними: напередодні президент Всесвітнього економічного форуму Клаус Шваб проголосив новий маніфест Давосу. Це сталось вперше в історії Форуму, адже попередній маніфест існував з 1973 року. Майже 50 років тому основний акцент робився на застосуванні бізнес-практик, які відповідають інтересам акціонерів компаній. Новий маніфест говорить, що метою компанії є залучення всіх зацікавлених сторін (стейкхолдерів) до «спільного та постійного створення цінностей».

По-третє, ми переконались, наскільки актуальним для бізнесменів є сталий розвиток — економічний та соціальний прогрес людства, який не ставить під загрозу добробут і виживання наступних поколінь. Йдеться не лише про палатку(павільйон) ООН, присвячений власне 17 Цілям сталого розвитку. Компанії розміщували розмістили різнокольоровий логотип Цілей на своїх постерах, а кількість людей із відповідним значком на одязі значно перевищувала кількість людей із будь-якими національними символами в Давосі. Це був цікавий досвід: помітивши цей знак, бізнесмени посміхались один-одному та починали знайомитись. 17 Цілей стали ознакою «своїх», які поділяють ті самі цінності та принципи. Ми мали один значок на трьох, але нам допомагала знаходити нові контакти обкладинка спеціального випуску журналу БІЗНЕС, де були теж зображені 17 Цілей сталого розвитку.

Спочатку принципи

Але окрім візуального символу, який визначав «своїх», платформа БІЗНЕС100 мала у Давосі ще один «козир». Буквально за три тижні до Всесвітнього економічного форуму БІЗНЕС100 офіційно став учасником Глобального договору ООН. Це ініціатива для спільної дії Об’єднаних Націй, бізнесменів, інвесторів, громадянського суспільства, трудових організацій, місцевого самоврядування та урядів. яка поєднує компанії всього світу та ООН. Участь у Глобальному Договорі означає, що компанія або організація поділяє 10 принципів у сферах дотримання прав людини, збереження довкілля, праці та боротьби проти корупції.

В розмовах із іноземними бізнесменами та експертами ми неодноразово почули меседж про важливість таких ініціатив як Глобальний договір та 17 Цілей сталого розвитку. Адже вони є тим індикатором свідомості та відповідальності бізнесу, якого з кожним роком все більше потребують інвестори.JPG Сергій Войцеховський f79bf «Можу тільки підтвердити, що питання репутації та довіри є дуже істотним для нас. Тому що бізнес став глобальним — вже давно не локальний. І бізнес на глобальному рівні передбачає «гру в довгу», — сказав нам у Давосі Сергій Войцеховський, член Ради директорів BGV Group.

Інвестори шукають відповідальних

Наведемо декілька прикладів, які підтверджують зміну пріоритетів. 85% приватних інвесторів, опитаних Morgan Stanley у 2019 році, наголосили на своїй зацікавленості в тому, щоб їх гроші підтримували компанії, які практикують підходи сталого розвитку. Це на 10% більше, ніж у 2017 році.

В 2016 році ООН проголосила Принципи відповідального інвестування. Тоді ініціативу щодо використання ESG-факторів при оцінці майбутніх інвестицій підтримало 63 компанії, в управлінні яких знаходилось 6,5 трлн дол активів. В 2018 році число таких компаній перевищило до 1,7 тисяч, а сумарно вони керували майже 82 трлн дол активів (це більше ніж чотири ВВП США).

Згідно даних Bloomberg, за 2017 рік обсяги активів, які управлялись з урахуванням оцінки ESG-факторів, виросла на 37%.

Для українського бізнесу це важливо. Підприємці завжди націлені на майбутнє. Навіть якщо зараз на першому місці виживання компанії, все рівно постійно йде думка: «А що далі, куди рухаюсь?» Всі погоджуються, що українським компаніям як повітря потрібні інвестиції — прямі іноземні інвестиції. Ми можемо скільки завгодно скаржитись на уряд чи на «правила гри», але факт у тому, що країни з не меншими корупційними проблемами та заплутаним законодавством залучають більше інвестицій. Тому варто також задатись питанням: «А яких партнерів шукають іноземні інвестори?»

Ларі Фінк, президент та CEO BlackRock, написав у своєму листі до СЕО компаній клієнтів: «Ми все активніше будемо голосувати проти менеджменту та директорів правління, коли їх компанії не досягають достатнього прогресу щодо розкриття інформації стосовно сталого розвитку, та бізнес-практик та планів, що лежать в їх основі». Нагадаємо, що йдеться про компанію, яка управляє 7,4 трлн дол активів станом на кінець 2019 року.

Отже, іноземні інвестори стають все більше зацікавленими у компаніях, які не тільки приносять прибуток, але й ведуть бізнес відповідально, чесно та прозоро стосовно довкілля та суспільства. Це все більше відчувають українські підприємці.JPG Ігор Ліскі 3e2dc «Багато інвестиційних фондів одним з Топ-5 пріоритетів ставлять виконання правил збереження природи, повторного використання. І буде просто неможливо отримати інвестиції, якщо ти не екологічна компанія, якщо ти не думаєш про майбутнє, якщо твоє виробництво не відповідає сталому розвитку», — підтвердив голова ради директорів компанії «Ефективні інвестиції» та співзасновник Українського інституту майбутнього Ігор Ліскі.

Наступний етап — Нью-Йорк

Вітер змін, який був відчутний у Давосі, надихає на наступний крок — світові інвестори повинні дізнатись про те, що в Україні є підприємці, які розділяють ті самі цінності та принципи, що й вони. Для цього є слушна нагода: 15-16 червня цього року ООН проводитиме Саміт Лідерів Глобального договору ООН у Нью-Йорку. 2000 світових бізнесменів, які є лідерами у впровадженні принципів сталого розвитку, зустрінуться, щоб обговорити нові цінності ведення бізнесу та шляхи забезпечення прогресу в реалізації 17 Цілей сталого розвитку. Ми хочемо, щоб ці 2000 підприємців дізнались, що в Україні в них є однодумці — платформа БІЗНЕС100.

Неодноразово у Давосі звучала думка про те, що рушієм трансформацій був і має бути бізнес. Адже більшість урядів не можуть впоратись із викликами сучасності або через бюрократичну тяганину, або через зміну адміністрацій внаслідок чергових виборів. Навіть у ООН великі надії покладають саме на підприємців. «Цілі Сталого Розвитку не стануть реальністю без великої амбіції, такої як повна інтеграція у всі компанії», – заявила Ліз Кінго, Генеральний директор Глобального договору ООН.

В українських реаліях, звичайно, потрібно об’єднати зусилля всіх стейкхолдерів. Як зазначив засновник компанії UFuture Василь Хмельницький:JPG Василь Хмельницький e78fb «Часто ми бачимо, коли суспільство, бізнес і держава воюють один з одним. Це неефективно, це не працює — ми у такий спосіб повагу до себе не збільшимо. Потрібно працювати разом». Питання лише в том, хто має проявити ініціативу. І відповідь очевидна: ми вже неодноразово пересвідчились, що ініціаторами та рушіями найбільш успішних реформ є не кадрові чиновники, а саме виходці з приватного бізнесу.

Після підписання Глобального договору, платформа БІЗНЕС100 отримує новий статус — як об’єднання відповідальних українських підприємців, які поділяють 10 принципів Договору та Цілі сталого розвитку ООН. Впевнені, що це той меседж, на який чекають іноземні інвестори. Ми впевнені, що участь БІЗНЕС100 у Саміті Лідерів Глобального договору цього року є надзвичайно важливим кроком для залучення прямих іноземних інвестицій до України.