Олексій Чернишов: Прямим іноземним інвестиціям в Україні потрібна підтримка і бізнесу, і влади

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олексій Чернишов — засновник інвестиційної компанії VI2 Partners, голова наглядової ради Бізнес-асоціації "Український клуб нерухомості"

Україна навчилася залучати в економіку великі гроші. Або відносно великі. Переважно це стосується аграрного сектора та енергетики. На цьому, мабуть, і все. На думку багатьох експертів, українська економіка потребує "донорської крові" практично в усіх сегментах. Ми обговорили з Олексієм Чернишовим, засновником інвестиційної компанії VI2 Partners, головою наглядової ради Бізнес-асоціації "Український клуб нерухомості", які інструменти працюють у залученні багатомільйонних інвестицій.

Які галузі української економіки, на вашу думку, є найпривабливішими для іноземних інвесторів?

— Очевидно, що інтерес інвесторів сфокусований насамперед на аграрному бізнесі та енергетиці: саме ці сектори зараз дуже привабливі. З $2,5 млрд, вкладених в економіку України торік, близько $2 млрд було спрямовано саме в ці два сектори. Але є й інші важливі галузі: наприклад, будівництво та нерухомість. Для їхнього зростання необхідні величезні кошти, відповідно, ринок має зростати завдяки відкритості до фінансових потоків. Для того щоб це відбулося, локальні партнери й на рівні бізнесу, й на рівні влади повинні зробити певні рухи назустріч інвестиціям.

Які кроки можуть стати сигналом про готовність до співпраці?

— По-перше, необхідно впровадити систему відкритих даних, в тому числі англійською мовою, яка може знадобитися іноземному інвестору. Це ресурси про ведення бізнесу в країні, де висвітлюються всі юридичні та економічні аспекти підприємницької діяльності, контактна інформація профільних інстанцій, містобудівна документація тощо. Такий ресурс — зона відповідальності чиновників.

Але є відповідальність і з боку бізнесу. Прозорість та відкритість девелоперів в Україні говорять про ступінь розвитку ринку. Але поки таку комплаєнс-орієнтовану концепцію демонструють поодинокі компанії.

По-друге, важливим є масштаб проектів. З урахуванням ризиків країни інвестор розуміє, що чим більша інвестиція, тим більшою буде увага до неї з боку держави та муніципалітету. А це означає більше і шансів на захист, і гарантій у непередбачуваних обставинах. Чим масштабніший проект і тривалість його реалізації, тим вище ймовірність привернути інтерес саме великих інвесторів. Невеликі і короткострокові проекти не становлять особливої цінності в очах потужного інвестора. Містам, і в першу чергу столиці, потрібно презентувати саме масштабні проекти для іноземних інвесторів. Такі проекти здатні не тільки змінити в очах інвестора сприйняття міста або району, а й підняти престиж девелопера і, як наслідок, всієї галузі.

Перерахованих кроків буде досить?

— На жаль, ні. Мій досвід роботи з прямими іноземними інвестиціями свідчить, що іноземці охочіше інвестують у регіони, міста та проекти, де вже є початкові інвестиції локальних гравців або муніципалітетів. Залучати 70% у проект завжди легше, якщо 30% вже інвестовані локальною компанією або містом. Це можуть бути інвестиції в розробку проекту та підготовку ділянки.

Але давайте не будемо забувати, що будь-яких кроків, навіть найсміливіших, буде недостатньо на тлі корупційної складової. У сфері нерухомості вона особливо помітна. Дозволи на будівництво, порушення в цільовому використанні землі, рейдерські захоплення — який би аспект роботи ми не взяли для прикладу, в кожному є випадки, гідні вивчення. Є хрестоматійні кейси, є менш значущі. Так склалося, що цей ринок занадто складний для дрібних гравців і занадто зрозумілий для великих. А треба, щоб був для всіх один — з працюючими законами та прозорими механізмами. Безумовно, це важливо для іноземних інвесторів.

Тобто в цілому все досить просто? Або навпаки — складно?

— У процесі залучення іноземних інвестицій важливо нічого не вигадувати, а використовувати досвід, отримувати зворотний зв’язок від існуючих інвесторів і забезпечувати двосторонню комунікацію. Давайте подивимося інакше: зверніть увагу на нові проекти комерційної та житлової нерухомості, заявлені до реалізації у поточному році. Чи зупинилися вони у зв’язку з результатами президентських виборів? Звичайно ж, ні. Більшість об’єктів буде введено в експлуатацію та відкрито, що покаже весь потенціал галузі. Турбулентність, яку наша країна демонструє світу внаслідок політичних трансформацій в цьому році, здатна на багато що. Однак країна, яка продовжує будувати навіть в такий час, —  сильна.