Розпізнати та знешкодити

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ринок security переживає справжній бум, спричинений злочинністю та неспроможністю правоохоронців захистити від неї

Тенденції сегмента охорони даних співзвучні із загальними по ринку: діджиталізація рішень та сервісів, обробка big data, інтеграція з рішеннями у сфері штучного інтелекту, глобалізація продуктів та сервісів. Окрім цього загальним для інновацій є тяжіння до “центрів сили” бізнесу, тобто до грошей. Останні не є сильною стороною вітчизняного бізнесу, а тому інновації зазвичай замовляють іноземні компанії або впроваджують тут компанії з іноземним капіталом. Разом з цим є справді інноваційні рішення, народжені в місцевих умовах і саме для українського ринку.

Довіряй, але перевіряй

Незручність доступу до величезних обсягів публічної інформації та різноманітних баз даних спричинила появу дійсно інноваційних рішень автоматизованого збору публічних даних та їхньої обробки під запит клієнта. Широко відомими є, наприклад, системи YouControl та OpenDataBot.

“Нашим викликом на цей рік було поєднання та систематизація декларацій, і нам це вдалось, — розповів БІЗНЕСу Сергій Мільман, засновник та СЕО YouControl. — Так, алгоритм YouControl виявив понад 6 тис. юридичних осіб, пов’язаних з публічними діячами. Другим важливим оновленням став запуск експрес-аналізу даних. Він дозволяє відразу побачити фактори, які свідчать, наприклад, про причетність до схем відмивання грошей. Також YouControl візуалізував зв’язки між юрособами та ФОП. У результаті інструмент перетворився на повноцінну data-студію для експертів: тут можна зручно групувати, масштабувати, переміщувати дані”.

Іван Герасимович, директор з ризиків та безпеки ПрАТ “Смарт-Холдинг”, підкреслює: “Раніше, щоб отримати довідку про контрагента на основі відкритих даних, треба було звернутися до спеціалістів і заплатити за інформацію декілька тисяч гривень. Через систему YouControl ви за 25 тис.грн отримуєте оперативний онлайн-доступ до всіх баз на цілий рік”.

Аптечка для бізнесмена

Унікальний антикризовий набір сервісів для бізнесу, який опинився під ударом, пропонує компанія Underdog The UnLawyers. “Аптечка першої допомоги” включає сервіси, якими варто скористатися, перш ніж звертатись по професійну допомогу. Олексій Купрієнко, засновник і директор компанії, підкреслює: “При розробці нового рішення ми спиралися на доступність публічної інформації та силу екосистем. Ворог, слабкі сторони якого відомі, вже не страшний. Крім цього публічність дає тисячі союзників і дозволяє не залишитися з проблемою сам на сам”. Інноваційні рішення включають:

  • Der3kiy — сервіс, який на основі публічних даних дозволяє з’ясувати оточення кривдника: з ким він робить бізнес і хто з його близьких представлений у владних кабінетах, щоб поставити їм питання, “чи підтримуєте ви такі вчинки?”;
  • Скажи.UA — інтерактивний антирейтинг державних органів, куди можна повідомити про порушення з боку конкретного органу чи посадовця та з’ясувати, чи не є зловживання системним;
  • Underdog.СТРАХ OFF — гра-симуляція у віртуальний обшук, що допомагає “звикнути” до стресу та протидіяти тиску правоохоронців;
  • Don’t Panic. Organize! — ціла екосистема віртуальної мобілізації бізнес-спільнот. Задум базується на тому, що підтримка потерпілого у соціальних мережах лише декількома працівниками від кожного бізнесу у підсумку дасть синергетичний ефект, приверне увагу до проблеми, що зрештою зупинить свавілля.

Хмарна пломба

Як проконтролювати контролерів, що ставлять пломби? Як оптимізувати їхню роботу? Зірвали вашу пломбу, а потім поставили нову? Український виробник “Охоронні пломби GST” розширив лінійку своїх продуктів, запропонувавши “хмарний” сервіс автоматизованого обліку пломб “GST Cloud”. Це опція, яка вмикається вже після опломбування.

“Головна задача сервісу — це банальний облік пломб, — коментує маркетинговий директор GST Group Роман Полєнок. — Також важливою є опція постановки задачі на опломбування об’єкта та контролю за її виконанням за допомогою блоку GPS-навігації та фотографування пломби”. Софт дозволяє завантажити на хмарний сервер усю інформацію про контролера, час встановлення пломби, її номер, опломбований об’єкт. У систему також можна завантажити фото підозрілої пломби і швидко отримати попередній експертний висновок від виробника.

Торгувати обличчям стає небезпечним

Лідерами ринку ідентифікації особи за зображенням є компанії родом з РФ та Китаю. “Великий брат” має знати максимум про своїх громадян. Так, Китай впроваджує смарт-окуляри з системою розпізнавання облич для своїх поліцейських підрозділів (своєрідний Google Glass з доступом до різноманітних баз даних), масово встановлює відеокамери та системи ідентифікації, а також створює системи оплати, які через ідентифікацію автоматично знімають кошти з акаунтів платника (справжня інновація, спроможна, наприклад, ліквідувати черги у метро). Аналогічні успіхи Google та Facebook стримуються ліберальним американським підходом до приватності.

Російське коріння технологій для українських користувачів ризиковане з маркетингового боку, тому в нас розробники софту максимально дистанціюються від сусідів і позиціюють себе суто місцевими. Найпопулярніші системні рішення для розпізнавання осіб саме з безпековою метою — “Face-Інтелект” від компанії AxxonSoft, Kipod від “Синезис” і VOCORD FaceControl від однойменної VOCORD. Ці рішення застосовані у системах Kyiv Smart City (“Безпечне місто”) та “Безпечне місто Житомир”.

Спеціалісти зазначають, що ймовірність правильної ідентифікації об’єкта за зображенням зараз складає 99% навіть у щільному натовпі та під великим кутом. Усі системи інтегруються із зовнішніми базами даних осіб (наприклад, урядових установ та правоохоронних органів).

Якщо поєднати ці розробки з можливостями штучних нейронних мереж, то отримаємо сервіси, які окрім ідентифікації зможуть виявити, наприклад, підозрілу поведінку особи та спрацювати на упередження правопорушень. Як? Китайська компанія CloudWalk поєднала розпізнавання з аналізом ходи людини, місць її перебування та товарів, які вона купує. Якщо людина, скажімо, купує лише кухонний ніж, а потім іде не додому, а… до храму, то така особа вважається потенційно небезпечною.

Порятунок потопаючих — справа рук самих потопаючих

На ринку систем охорони помешкань відразу кілька рішень крокують в ногу зі світовими трендами. Ajax Systems та Ring Ukraine пропонують софт та обладнання для захисту помешкань з використанням інтернету, хмарних технологій та бездротового зв’язку. Уся інформація може бути у подальшому виведена або на пульт охорони, або на смартфон користувача. Різноманітні камери, датчики тощо фіксують рух, дим, температуру, вологу в помешканні. Ви зможете побачити потенційну загрозу на екрані свого девайсу, а тоді прийняти рішення: викликати поліцію, пожежних чи сантехніка.

Показовим є бекграунд обох компаній. Ajax на старті імпортував в Україну дешеві китайські охоронні системи, скопійовані з розробок розвинутих ринків. А згодом почав самостійно виготовляти надійні девайси для України. У Ring Ukraine величезний офіс програмістів та розробників (більше 500 осіб), а пристрої продаються по цілому світу. Але починала компанія з одного співробітника, який шукав розробників для материнської компанії з Кремнієвої долини і продавав рішення на найбільший споживчий ринок світу — у США.

Антидроновий дах

Якість дронів, дальність польоту, вантажопідйомність та доступність роблять їх ефективним інструментом промислового шпигунства та порушення приватної власності. На нову загрозу ринок відреагував появою різноманітних антидронових систем: від лазерів до сіток і систем постановки радіозавад. Але… Як виявити порушника? Українські виробники реалізували принцип сканування радіочастот, на яких здійснюється управління дронами, та створили систему розпізнавання ADMU-12. Технічний директор компанії-виробника “Сенсор.UA” Олександр Омельяненко зазначає: “Система не є спецзасобом та найефективніше працює у комплексі з автоматизованими системами постановки радіозавад. Сканер визначає конкретну частоту, яку потім перекривають завадами. Дрон падає або дрейфує за вітром”. Закордонні аналоги, скажімо, Dedron (Німеччина/США) чи польська Ctrl+Sky, дорожчі за вітчизняну ADMU-12.

 

Володимир Полевий