"Гарантований покупець" забезпечить роботу зеленої енергетики та механізм утримання цін для населення, - глава нового держпідприємства

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

З 1 липня повинен запуститися новий ринок електроенергії. Одним з рішень уряду, необхідних для запуску ринку, стало створення двох державних підприємств "Оператор ринку" і "Гарантований покупець" на базі ДП "Енергоринок". Перше, по-суті, виконує роль біржі, організовуючи торгівлю електроенергією на електронних майданчиках. "Гарантований покупець", у свою чергу, забезпечує покупку всієї зеленої електроенергії, а також виконує важливу роль для забезпечення ціни населення на колишньому рівні - так званий  механізм PSO.

 12 червня Кабмін призначив Костянтина Петрековца керівником "Гарантованого покупця". Перед ним стоїть завдання встигнути до 1 липня зареєструвати ДП, отримати ліцензію і сформувати команду. З ним ми зустрілися на сходах Шевченківської райдержадміністрації.

Ви вже приступили до виконання обов'язків?

—  Так вчора отримав розпорядження Кабінету міністрів. Сьогодні ми подали документи про реєстрацію підприємства в Шевченківську райадміністрацію. Якраз зараз я спілкувався з керівником департаменту, на якого розписали наші документи. Вдячний йому за конструктивний підхід - розраховуємо завтра отримати результат.

Які подальші дії повинні бути?

—  Ми повинні отримати рішення щодо реєстрації, отримати печатку, відкрити рахунки. Це необхідно для головного - отримання ліцензії НКРЕКП. Зараз ми намагаємося встигнути включити до порядку денного останнього засідання в червні наше питання по видачі ліцензії.

Ви встигнете до 1 липня?

— Ми все для цього робимо. Повинні встигнути. Жодних документів чи рішень, що ринок буде перенесений немає. Ми повинні бути максимально готові.

Яка ситуація з кадрами? Де буде розташовуватися офіс?

— Кадрове питання дуже важливе. Ми сьогодні повинні почати його обговорення, одразу після вирішення всіх моментів по реєстрації та включенню нас в порядок денний засідання НКРЕКП. Розміщуватися "Гарантований покупець" буде на майданчику ДП "Енергоринку" (вул. Симона Петлюри, 27 - ред.). Нам виділено 4 приміщення. Їх ми також повинні підготувати до ліцензійних вимог регулятора.

Ви вже повністю розумієте майбутній функціонал підприємства?

— Згідно з останніми рішеннями, є три головні напрями діяльності нашого ДП. Перш за все, це забезпечення роботи зеленої генерації. Ми викуповуємо електроенергію за зеленим тарифом і продаємо її на ринку "на добу вперед".

По-друге, ми забезпечимо функціонування механізму PSO, який був прийнятий для того, щоб ціни для населення не виросли після старту ринку. Ми купуємо електроенергію у "Енергоатома" і "Укргідро", частину продаємо Постачальникам універсальних послуг (постачальники населенню за фіксованим тарифом, - ред.) за цінами, які дозволять їм зберегти поточний тариф для населення. Частину продаємо на ринку "на добу вперед" для компенсації втрат.

Третій напрямок: аукціони для зеленої генерації. Відповідно до закону, вони будуть проводиться з 2020 році. Але вже зараз ми повинні готуватися, створювати нормативну базу, напрацьовувати процедури, навчати персонал.

Як ви вважаєте ринок готовий до роботи в нових умовах?

— Готовність залежить від людей. Одразу без проблем не може бути. Особисто моя думка, якщо ми зараз втратимо час, то ми ризикуємо відкласти впровадження ринку на тривалий час. Протягом останніх двох років я займався впровадженням реформи, працюючи в "Енергоатомі", і я знаю, що це важливий шанс, яким ми повинні скористатися. Якщо зараз не стартуємо, далі вибори, зимовий період, актуальні проблеми в цей час не будуть вирішуватися. Ринок потрібно запускати і поступово активізувати ринкові сегменти.

Найважливіше, що потрібно вирішити, це створення системи комерційного обліку. Це основа на всіх рівнях управління, на всіх ринках, запущених в Європі. Необхідні рішення, які підходять для всіх сторін в новій моделі ринку.