Інновації тіньового ринку від чиновників та контрабандистів

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Спікери конференції "Тіньова економіка. Конкуренція і рейдерство" (13.06.2019, Київ), поділилися старими та новими, часто інноваційними, проблемами економіки.

Конференцію, організовану Sayenko Kharenko у партнерстві з Асоціацією професіоналів корпоративної безпеки України (АПКБУ) та за медіа-підтримки БІЗНЕСу, відкрив Сергій Погребной словами про те, що захід організований представниками білого бізнесу, які готові виконати частину роботи з детінізації ринку.

Як приклад він навів розроблений власним коштом учасників платформи БІЗНЕС100 проект Доктрини економічної безпеки України. "МЕРТ оцінює розмір тіні в Україні на рівні від 32% до 50% . Я більше довіряю методу "витрати населення – роздрібний товарооборот", який показує, що близько 49% економіки – в тіні", - підкреслив Погребной.

IMG 0633

Партнер Sayenko Kharenko, голова правління АПКБУ Сергій Погребной

 

Комплексний підхід до подолання тіні, запропонований у Доктрині є ключем до подолання проблем економіки. Як виявилося далі, самих лише законодавчих ініціатив може бути недостатньо, оскільки тіньовики проявляють справжню творчість та інноваційність у своєму ремеслі (назвати це бізнесом буде блюзнірством).

Героями першої сесії були бізнесмени та керівники профільних асоціацій, які дискутували на тему "Як виживати та боротися з тінню".

Президент Нафтогазової асоціації Неля Привалова навела приклади про розмір тіньового нафтогазового ринку. За час роботи публічного сервісу "Карта нелегальних АЗС" (perevirazs.info) було зафіксовано 1500 заправки, що працюють без дозвільної документації та ліцензії, касових апаратів та системи обліку пального. Суть інноваційності сервісу в тому, що нелегальні точки на карту інтерактивно наносять споживачі пального, а не контролери. Від діяльності незаконних АЗС за рік втрати бюджету склали 10 млрд грн, цей ринок генерує до $2 млрд кешу, який йде на подальший підкуп та розширення мережі.

Народний депутат від "Самопомочі", голова ради ГО "Бізнес-варта" Іван Мірошніченко розповів,що ситуаціяв агросекторі не краща. Аграрії, з його слів, є "флагманами" тіньового ринку. Грандіозні обсяги тіні та мораторій на продаж землі спричиняють справжні, а не метафоричні "битви за врожай". Торік офіційна статистика НП і ГПУ зафіксувала близько 700-т випадків незаконних захоплень. "Зі 33,4 млн га ріллі в Україні у с/г виробництві задекларовано лише 18 млн. Інша земля, а отже і продукція, і зарплати з цієї землі є тіньовими", - зазначив Мірошніченко. Таким чином, близько 46% ринку існує у позафіскальній реальності, яка ще й повністю доларова. Такий інноваційний ривок у власний неконтрольований світ, та що там світ – Всесвіт, аграрії зробили ще у 2014 році, коли в Україні існувало три паралельних валютних курси: міжбанківський, НБУ і для населення. Ще один промовистий факт: зі 100 000 бджолиних пасік в Україні зареєстрованими є лише 4000, тобто 4%.

Ба більше, селяни та фермери проявляють ще глибшу "інноваційність": не сплачуючи податки з десятків та сотень гектарів фермерських угідь, вони примудряються паралельно отримувати субсидію для малозабезпечених сімей.

Не платити податки людям, які їх крадуть – наш новий суспільний договір? 

Головними причинами такого нелегального ринку Мірошніченко називає високі податки, які платять не всі, низький рівень життя та корупцію. Збалансую цей висновок реплікою від анонімного учасника заходу: "Правоохоронці просто добирають з ринку те, що їм недоплачує держава". Цинічно? Так, але правдиво. Дмитро Ануфрієв, партнер Deloitte Україна, додав до цього переліку складність бюрократичних процедур (вище я писав про приклад з легалізацією АЗС).

Власник та СЕО UKRAVIT Віталій Ільченко продовжив невтішну статистику, зазначивши, що 60% ринку засобів захисту рослин також ніяк не обліковується і є контрафактними. Нелегали при цьому проявляють чудеса інноваційності. Так, UKRAVIT вклав близько 1 млн дол в QRкоди на упаковці та тарі. Унікальний знак компанії було нанесено навіть на захисну фольгу на горличкоканістр.

"Ми не сподівалися, що виробники контрафакту почнуть збирати нашу використану тару та просто клеїтимуть на горличко фольгу з написом "Оригінал", - сміється Ільченко, - виходячи з розміру сільськогосподарських угідь об`єм ринку засобів захисту рослин складає 3 млрд доларів. А по факту він усього 1 млрд".

Маркетинговою інновацією від бюрократів Ільченко називає "тарифікацію" хабарів за ліцензії і дозволи: за ті самі документи ціна для легальних виробників складає $25 тис., а для нелегалів – $5-10 тис. "Логіка в тому, що з великого виробника легше збити більшу суму", - резюмує Віталій.

Анатолій Редер, власник та СЕО фармацевтичної компанії "ІнтерХім", розповів, що на ринку ліків доля класичного контрафакту, підробок складає 0,15%. Але масштаби корупції та необлікованих доходів - до 50% від обороту.

Інноваторами на цьому ринку є 8 ключових операторів роздрібних мереж аптек та транснаціональні компанії. Інновацією є маркетинг: іноземці заходять в мережі з пропозицією поділитися з торговцями часткою до 51% від ціни реалізації. Таким чином, чим вища ціна – тим вищий прибуток продавця. Результат приголомшливий: при вищій якості українських виробників і ціні, нижчій у 3,2 рази боротьбу за місце на полицях аптек виграють відомі бренди, виготовлені непальцями на індійських фабриках.

При цьому аптекарі показують офіційну націнку, з якої сплачуються податки, у розмірі лише 3-5 %.Не оминула критика й розпіарену систему державних закупівель ліків, яка "заточена" на перемогу дешевших іноземних аналогів. Держава втрачає тут двічі: наприклад, вакцинує дітей неякісним препаратом та недоотримує близько 11% податків з виробництва від ціни української вакцини. Ці державні кошти йдуть за кордон.

Дискусію на тему чи здатна держава подолати тіньову економіку, відкрив Ярослав Грегірчак - заступник бізнес-омбудсмена. Почали з давно публічної теми про створення єдиного органу з розслідувань господарських злочинів.

Виступ заступника начальника ГУ (оперативного) ДФС України Вадима Замятіна запам`ятався проханням працевлаштувати ("забезпечити м‘які умови переходу") 4,5 тисяч працівників податкової міліції у новому органі. Мірилом ефективності податкової міліції службовець назвав 13 млрд грн надходжень до держбюджету на фоні 0,7 млрд грн затрат на цей підрозділ. На запитання, чи відомі системи особи, які стоять за системами скруток та конвертів Замятін відповів, що аналітичні інструменти дозволяють знати хто це, але цього не достатньо, щоб притягнути особу до відповідальності. "Але за наявності політичної волі ми готові виконати це завдання", - каже посадовець.

Голова підкомітету з питань митної справи та удосконалення Митного кодексу України від "Самопомочі" Тетяна Острікова доволі гостро відреагувала, що ідея створення нового органу розслідувань полягала зовсім не в тому, щоб "м’яко перевести туди податківців". "У нашому законопроекті передбачена максимальна квота у 30% щодо представників старої системи", - зазначила голова профільного підкомітету. Вона також наголосила на необхідності ліквідувати підрозділи "К" та контррозвідувального захисту економіки СБУ.

Головний економічний експерт партії "Слуга народу" Данило Гетманцев наголосив, що створення єдиного правоохоронного органу лежить в одній площині з комплексної реформою ДФС і митниці.

Запам`яталося визначення Гетманцева сучасного суспільного договору між громадянами та державою: "Не платити податки людям, які їх крадуть, не вважається аморальним". Є над чим подумати, правда?

Щодо блокування електронних податкових накладних розповідь Замятіна була схожою, радше, на сповідь. Податківець на прикладі господарства, яке вирощує гірчицю і продає готовий кулінарний продукт у баночках, зазначив, що чим довести ланцюжок поставок, як зерно вирощується, обробляється і фасується, простіше вирощувати гірчицю відразу у баночках. Накладні зупиняє система автоматичного блокування операцій, які містять ризики. Разом з цим, інноватори оргзлочинності замовили програмістам спеціальний софт, який дозволяє безпомилково проводити накладні разом зі скрутками і конвертами. Пересічним платникам доводиться йти в адміністративний суд, що створило величезний потік звернень, і…. нову систему зловживань – суди швидко монетизували сервіс.

"Припиніть годувати систему, - закликав бізнесменів податківець, - у 90% випадків суди зобов’язані і приймуть рішення на користь заявника!". На захист системи електронного адміністрування усі учасники панелі заявили, що вона практично ліквідувала схеми нарахування фіктивного ПДВ. Але для ліквідації "скруток" необхідний ще автоматизований контроль фактичного переміщення товару від виробника/імпортера – до покупця. Такі системи давно існують і з 1 липня, наприклад, будуть обов‘язковими для ринку нафтопродуктів.

"Потрібно міняти систему. Головним завданням контролюючого органу не повинно бути наповнення бюджету за будь-яку ціну", - Данило Гетманцев 

Перейшовши до обговорення проблеми протидії контрабанді, Тетяна Острікова навела шокуючі цифри: розмір щорічної контрабанди оцінюється мінімум у 150 млрд грн (за іншими оцінками – до 500 млрд грн), а стягнень від митників надходить на 50 млн грн. Панельна дискусія наштовхнула на думку, що митниця у сьогоднішньому вигляді є, радше, органічною складової контрабанди. Інновація від України, коли митниця під дахом СБУ забезпечує, а не зупиняєконтрабанду.

"Не може існувати держава, коли конкурс на посаду керівника нової митної служби блокується за позовом Насірова про відновлення на посаді голови ДФС", - ледь не зі сльозами підсумувала Острікова. Рецепти протидії контрабанді давно відомі. Учасники панелі навели такі з них:

  • Публічність роботи та перезапуск митниці;
  • Автоматизована система обміну інформацією з іноземними митницями;
  • Простота митних процедур;
  • Неможливість продати в Україні те, що сюди нелегально завезено (без зазначення походження товару);
  • Комплексність протидії контрабанді (це не завдання лише митниці).

Величезним конструктивом заходу було те, що усі доповідачі не тільки критикували, а говорили як люди,  готові взяти (або які вже взяли) відповідальність за позитивні зміни. На завершення заходу Тетяні Остріковій та Данилові Гетманцеву були передані екземпляри проекту Доктрини економічної безпеки України, розробленої експертами провідних інститутів на замовлення Фонду підтримки економічної безпеки України.

Підсумовуючи, поділюся власними відчуттями. На заході була позитивна енергетика, спрямована на зміни. Учасники займали активну позицію, розуміючи свої компетенції, усвідомлюючи обмеженість можливостей та знаючи причини невдач. Перефразовуючи гасло заходу "Білі починають та виграють", скажу - "білі" почали партію, але до переможного її кінця ще далеко.

 

Володимир Полевий