Технології зростання: Як IT-інновації допомагають керувати виробничими процесами

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Українські розробники запропонували агросектору інноваційні IT-рішення з управління земельним банком та виробничими процесами

Агросектор — потужний драйвер економіки нашої країни, тому питання оптимізації та автоматизації бізнесу є доволі гострим. Україна займає перше місце в Європі за площею сільгоспугідь, однак досі має брак точної інформації з полів, низьку автоматизацію та слабкий оперативний контроль. Не перший рік в агросфері точаться дискусії, чи варто впроваджувати інформаційні технології, наскільки це вигідно компаніям і чи окупиться розробка програмного забезпечення. Великі агрокомпанії, яким необхідно систематизувати і аналізувати великі обсяги даних, готові інвестувати в такі сервіси. Тому вони об’єднують дві сильні індустрії України — IT й агро.

“Розвиток аграрних технологій — це запорука успіху нашого сільського господарства, і ми з командою вже для себе вирішили, що фокус на презентації технологій в аграрному секторі стане головним мотивом виставки “АГРО 2018”, — заявила на AgTech Forum Ольга Трофімцева, заступник міністра аграрної політики і продовольства України з питань європейської інтеграції.

Багато агровиробників купують і впроваджують програмне забезпечення сторонніх розробників. Зокрема, агропромхолдинг “Астарта-Київ” давно практикує використання програмних та апаратних рішень, але без повної інтеграції з існуючими системами управління бізнесом це не давало очікуваних результатів. А 2017 р. ­“Астарта” започаткувала компанію “Агрі Чейн” (Agri Chain) для створення власних IT-продуктів, які краще відповідатимуть потребам холдингу, ніж існуючі рішення. Фінансування проекту було забезпечено Європейським інвестиційним банком (EIB).

Наразі компанія створила основні модулі — “Управління земельним банком” та “Управління польовими операціями”.

Модуль “Управління земельним банком” — це веб-рішення, яке містить картографічні та облікові дані земельного банку, що дозволяє керувати розбіжностями в обліку, діями з укладання, продовження договорів оренди, а також контролем бюджетних виплат тощо.

Завдяки впровадженню інновацій “Астарта” отримала додаткові можливості для ефективного використання земельного банку, яке досягається через автоматизацію збору й обробки великих масивів даних, що істотно компенсує “людський” фактор, який впливає на своє­часність та актуальність первинної інформації.

Модуль “Управління польовими операціями” надає можливість управляти операційними процесами в галузі рослинництва. Система містить геопросторові та оперативні облікові дані в частині планування, управління, контролю й аналізу виконання та бюджетування виробничої програми.

Нові технології надали інструменти оптимізації технологічних процесів, контро­лю доцільності та фактичного використання ресурсної бази, якості виконуваних робіт, підвищення показників ефективності виробництва та своєчасного виявлення й усунення ризиків в цілому. Все це досягається завдяки автоматизації збору первинних даних, системному контролю та мобільному моніторингу процесів, можливості оперативної оцінки ситуації й системі підтримки прийняття рішень.

Економічний ефект від впровадження цього рішення й оптимізації бізнес- й операційних процесів дозволяє значно скоротити задіяний персонал і зменшити витрати на використання наявних ресурсів і парку техніки.

Основними відмінностями розроблених рішень у порівнянні з ринковими аналогами є інтеграція як з програмами “1С: Підприємство” та “1С: Документообіг”, так і з операційними бізнес-процесами. Важливо, що “Агрі Чейн” забезпечує впровадження продукту, його інтеграцію з існуючими системами, навчання персоналу та підтримку роботи системи.

Архітектура рішення дозволяє інтегрувати всі модулі в загальну інформаційну систему, причому залишає можливість незалежного використання цих інструментів. При цьому рішення постачаються в двох варіантах: система може бути розміщена на хмарному сервісі або встановлена на власних серверах компанії.

Використання розроблених IT-рішень дозволило “Астарті” окупити витрати, пов’язані з розробкою та впровадженням. Валерій Гладкий, директор компанії “Агрі Чейн”, розповів ­БІЗНЕСу про готовність українських агрокомпаній впроваджувати подібні технології: “Щонайменше п’ятірка найбільших агропромхолдингів вже впроваджує подібні або власні рішення, а решта ринку поки дозріває. Ми бачимо інтерес до наших і подібних продуктів й активно працюємо із зовнішніми клієнтами. Для цього необхідне усвідомлення компанією існуючих проблем і бажання працювати задля поліпшення ефективності бізнесу”.

У планах розвитку продукту на 2019 р. — реалізація інструментів для управління ризиками, пов’язаними із земельними активами, бюджетуванням, скаутингом, управлінням технікою та обладнанням.

І поки деякі компанії залишаються консервативними та думають, що впровадження ІТ — це дорого і складно, інші задають тон змін на агроринку та вибудовують ефективний і прибутковий бізнес.