“Три кити” корпорації “Енергоресурс-Інвест”: Енергозбереження, екологія, інвестиції

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Початок опалювального сезону вже звично нагадав країні про задавнені проблеми вітчизняного житлово-комунального господарства: аварійні мережі, енерговитратне виробництво, застаріле обладнання і фінансова скрута у підсумку…

Чому держава досі не спромоглась відновити мережі комунального теплопостачання — розмірковує Іван Ніронович, заслужений енергетик України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, президент Корпорації “Енергоресурс-Інвест”

— Локальні аварії в мережах теплопостачання країни підтверджують системність кризи комунальної теплоенергетики на технічному і технологічному рівнях.

Так, за інформацією Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, фактичні середньозважені втрати теплової енергії у теплових мережах протягом 2015-2017 рр. зростали і становили 16,2%, 17,8% та 18,8% відповідно.

Показово, що підприємства — ліцензіати НКРЕКП експлуатують понад 23 тис.км теплових мереж в однотрубному обчисленні, з яких 69% потребують проведення планових ремонтів та робіт з модернізації. Однак обсяги таких робіт в багатьох містах країни мізерні. Тож чи варто дивуватися, що аварійність замортизованих комунальних мереж зростає щороку?

— Але ж, попри усі негаразди, українські міста намагаються відновлювати комунальні трубопровідні мережі. Якби не брак коштів…

— Якщо розглядати проблеми комунальних тепломереж у координатах “системність” і “масштабність”, то виснов­ки, на жаль, поки невтішні. Аби змінити ситуацію, треба співпрацювати з міжнародними фінансовими установами і залучати кредити. Для технічного переоснащення галузі необхідні кошти та сучасні технології. Наголошую: реновація і будівництво тепломереж потребують значних капіталовкладень, а окупними вони можуть стати лише за умови мінімальних втрат теплової енергії впродовж тривалої й безаварійної експлуатації.

Зрештою, українські міста не мають альтернативи: треба наважитись масштабно та системно змінити сферу комунального теплопостачання й забути про колосальне споживання захмарно дорогого газу та безліч інших проблем.

Де є господар — там проблем в рази менше

— Чи можуть стати взірцем для наслідування успішні практики відновлення комунальної “господарки” в окремих містах?

— Запроваджувати в Україні сучасне та рентабельне централізоване опалення та гаряче водопостачання допомагає, наприклад, DemoUkrainaDH. Ця міжнародна організація успішно реалізує в різних містах країни 20 демонстраційних проектів. З приємністю хочу зазначити, що до цієї співпраці долучилась і Корпорація “Енергоресурс-Інвест”.

Наше підприємство ставало переможцем більшості тендерних закупівель, які фінансувалися із залученням кредитів і грантів міжнародних фінансових організацій (Світовий банк, Європейський банк реконструкції і розвитку, Європейський інвестиційний банк, Nefco, Програма транскордонного співробітництва Євросоюзу “Польща — Білорусь — Україна 2014-2020”). Так ми підтверджували високу якість продукції Корпорації “Енергоресурс-Інвест”, а також освоювали валютні запозичення на території нашої держави. Загалом, Корпорація вже реалізувала десятки валютних замовлень більш ніж на €60 млн.

Для заміни трубопроводів магістральних і розподільних мереж ми поставили сотні кілометрів труб різних діаметрів. Корпорація “Енергоресурс-Інвест” брала участь у реалізації подібних проектів у Києві, Житомирі, Вінниці, Львові, Черкасах, Івано-Франківську, Кам’янці-Подільському, Луцьку, Тернополі, Миколаєві, Рівному, Олександрії, Харкові.

Корпорація має успішний досвід виконання робіт за кошти підприємств та місцевих бюджетів у багатьох містах країни. Це передовсім Одеса, Полтава, Львів, Хмельницький, Черкаси, Вінниця… Прикро, що Дніпро, Херсон, Київ останніми роками пригальмували будівництво та заміну тепломереж.

До речі, нинішня ситуація зі столичними тепломережами не випадково стала загрозливою. ПАТ “Київенерго” останніми роками вкладало надзвичайно мало коштів у заміну мереж та технічного устаткування. Чому в Києві зараз виник­ли проблеми? Відповідь, так би мовити, на поверхні: комунальне майно передали в оренду приватному бізнесу, а орендар дбав лише про власні інтереси, тож з року в рік зменшував обсяги реконструкції та ремонту трубопровідних мереж.

Така практика — це вирок хибній моделі господарювання. Слід робити висновки. Зауважте, що після енергетичної кризи 1970-х років Європа почала активно впроваджувати централізовані системи теплопостачання.

Для фахівців очевидним і незаперечним є той факт, що централізоване опалення — це галузь, що має найбільший потенціал задля швидкого й успішного впровадження інвестиційних проектів. Вигода від цього очевидна, її відчують і виробники, і споживачі послуг. Це насамперед підвищення якості опалення і гарячого водопостачання, а ще — економія енергії та покращення довкілля.

— Як співпраця України з міжнародними кредиторами сприяє відновленню вітчизняного ЖКГ і трубопровідних мереж зокрема?

— Якщо Україна прагне долучитися до Європейської спільноти, то й діяти слід з урахуванням європейських стандартів. А в нас досі не всі громадяни й міські урядники зрозуміли, що їхнє місто — це великий спільний будинок, в якому аварійні тепломережі — це те ж саме, що оселя з відчиненими вік­нами в йорданські морози.

Проекти DemoUkrainaDH демонструють переваги сучасного енергоефективного централізованого теплопостачання. Вони мають стати для українських міст своєрідним керівництвом до дії, у якому прописані найкращі технології, принципи проектування та методика закупівель. Такий стратегічний підхід дозволяє нам не лише запозичувати кошти, а й впроваджувати в Україні енергоефективні практики централізованого опалення, а також наближувати вітчизняну комунальну сферу до вимог ЄС.

Задля розбудови сучасної системи централізованого теплопостачання нашим містам потрібно запозичувати досвід скандинавських країн. Наприклад, 90% домогосподарств Стокгольма підключені до системи централізованого теплопостачання, а до 2030 р. 100% енергії поступатиме в систему з відновлюваних джерел і, як мінімум, 10% у цьому балансі становитиме надлишкове тепло, відведене з інфоцентрів, супермаркетів та інших публічних та промислових об’єктів.

Вас можуть здивувати мої слова. Мовляв, чи на часі говорити про віддалені перспективи, коли в Україні незліченна кількість аварійних трубопроводів водопостачання, водовідведення та теплотрас? Так, мережі багатьох українських міст перетворилися на комунальний Чорнобиль, але подібна ситуація ще недавно була й у наших сусідів-поляків. Як приклад, Краків, Варшава, Гданськ, Вроцлав та інші міста — вони залучили кредити і планово, без галасу навели лад у мережах теплопостачання ще на початку 1990-х років.

Ексклюзивні технології для реновації колекторів і очисних споруд

— Ми знаємо, що Корпорація “Енергоресурс-Інвест” нині пропонує не лише попередньо ізольовані труби та фасонні вироби для мереж теплопостачання. Ви успішно працюєте й у суміжних галузях комунального господарства, таких як водопостачання, водовідведення, очищення побутових і промислових стоків.

— Так, Корпорація вже понад 20 років комплексно вирішує проблеми інженерного забезпечення життєдіяльності населених пунктів. Підприємство освоїло сучасні технології водопідготовки, реновації колекторів, виготовлення блочно-модульних очисних споруд та іншого устаткування для населених пунктів і великих об’єктів різного призначення у полімерному виконанні. На більшість розробок отримано патенти на винаходи і корисні моделі.

Впродовж останніх років “Енергоресурс-Інвест” бере активну участь в реалізації проектів з водопостачання та водовідведення, в тому числі й тих, що виконуються за кошти міжнародних фінансових установ. З-поміж успішно реалізованих проектів варто згадати такі: “Цілодобове водопостачання м.Львова”, “Реконструкція водопровідних насосних станцій в м.Калуш Івано-Франківської області”, “Реконструкція водопровідних насосних станцій в м.Дрогобич Львівської області”, “Реконструкція водопровідних насосних станцій, систем доочистки і знезараження питної води в м.Коломия Івано-Франківської області”, “Реконструкція водопровідних насосних станцій, систем доочистки і знезараження питної води в м.Кременчук Полтавської області” тощо.

— У технічному арсеналі “Енергоресурс-Інвесту”, з-поміж іншого, є обладнання для виготовлення конструкцій зі стільниковою будовою стінки…

— Ексклюзивна технологія створена для виробництва елементів полімерних стільникових конструкцій: циліндричної (труби), плоскої (плити) і конічної (конуси) форм. Така універсальність відкриває величезні можливості виготовлення конструкцій технологічного призначення.

Напівфабрикати формуються в процесі безперервного намотування на спеціальних пристроях поліетиленових напірних труб діаметром 20÷75 мм з їхнім одночасним екструзійним зварюванням із внутрішнього та зовнішнього боків. Кількість шарів стінки (один або два) визначається відповідно до величини внутрішнього тиску, зовнішніх (переважно ґрунтових) навантажень, впливу фізичних факторів, які має витримувати виріб протягом розрахункового терміну експлуатації.

Наша технологія захищена патентами і вигідно відрізняється від зарубіжних аналогів, адже передбачає не лише стаціонарне (заводське) виробництво, але й можливість застосування устаткування на об’єктах Замовника. За потреби, коли конструкції мають діаметр понад 3000 мм і (або) обсяги замовлення знач­ні, виробниче устаткування ми можемо доставити на об’єкт Замовника і розгорнути виробництво на місці виконання будівельно-монтажних робіт.

Упродовж 2014-2017 рр. ми застосовували устаткування зі стільниковою будовою стінки для будівництва блочно-модульних каналізаційних очисних споруд в смт Шацьк (Волинська обл.), в м.Глиняни, смт Славське, смт Великий Любінь (Львівська обл.), с.Фруктове (Запорізька обл.), с.Товмачик (Івано-Франківська обл.) та в інших містах і селищах країни.

Такі очисні споруди збудовані з використанням відповідної кількості модулів біореакторів повної заводської готовності загальною продуктивністю 0,4-3 тис.куб.м на добу.

IMG 2 Газоочисні колониГазоочисні колони з поліетилену зі стільниковою будовою стінки: діаметр — 3 м, висота — 18 м

За короткий час “під ключ” був реалізований проект у селищі Фруктове, що став взірцем оперативного вирішання проблеми.

Запорізька облдержадміністрація нині намагається поширити цей досвід в інших проблемних містах. Передовсім це курорти Азовського моря: Кирилівка, Приазовське, Чернігівка, Мирне.

Станції біологічного очищення стічних вод, які пропонує “Енергоресурс-Інвест”, можуть бути використані для ефективного біологічного очищення побутових стоків у місцях, де немає централізованих каналізаційних мереж (згадаймо, бодай про Карпати!). Застосування сучасних технологій та обладнання дозволяє досягти високого рівня очищення при низьких енерговитратах.

Біологічне очищення відбувається з використанням активного мулу шляхом обробки стоків в анаеробних і аеробних умовах. Активний мул у процесі очищення насичується сполуками фосфору та азоту, що дозволяє використовувати його в якості ефективного міндобрива. А отриману після очистки стоків технічну воду можна використати для зрошування земель.

Такі споруди мають ще низку переваг: вони легкі та компактні, тож легко монтуються; за потреби можна корегувати потужність очисних споруд — додавати або вилучати з системи цілі модулі. Такий підхід дозволяє змінити та адаптувати проект під специфічні потреби Замовника.

Однією з чільних переваг споруд виробництва Корпорації “Енергоресурс-Інвест” є також оперативність монтування, що досягається завдяки компактності та малій вазі виробів з полімерних матеріалів. Як наслідок, зменшуються видатки на будівельно-монтажні роботи.

Використання полімерних матеріалів у виготовленні технологічних резервуарів та конструкційних елементів також дозволяє позбутися недовговічних залізобетонних та сталевих аналогів. У цьому контексті слід згадати успішно завершений Корпорацією 2015 р. проект “Реконструкція очисних споруд та системи каналізації смт Шацьк”. Його було профінансовано коштом Програми транскордонного співробітництва Євросоюзу “Польща — Білорусь — Україна 2014-2020”.

Показово, що цей проект суттєво зменшив негативний вплив на довкілля у Шацькому національному парку, а також покращив ситуацію поблизу озера Світязь.

Корпорація “Енергоресурс-Інвест” готова поширити цей досвід під час реконструкції діючих та будівництва нових очисних споруд у містах і селищах України.

Мільйонні інвестиції задля майбутнього

— Нещодавно українські інформ­агентства повідомили, що Корпорація “Енергоресурс-Інвест” отримала чималий кредит на розвиток виробництва…

— Те, що стало для багатьох новиною, — для нас звична практика. Ми постійно інвестуємо в розвиток та модернізацію власного виробництва, впроваджуємо нові технології та розробляємо перспективну продукцію. Завдяки цим інвестиціям продукція Корпорації має найкращі експлуатаційні характеристики та найвищу якість.

Цьогоріч в рамках програми FINTECC, яка реалізується в Україні з лютого 2016 р. і спрямована на передачу технологій у сфері пом’якшення та адаптації до кліматичних змін, ми отримали грант та кредит більш ніж на $4 млн від Європейського банку реконструкції та розвитку.

Ці кредитні кошти ми інвестуємо в розвиток виробництва і виготовлення нових видів продукції. Фактично наше підприємство розпочало впровадження нової технологічної лінії з випуску циліндрів і площин з полімерних матеріалів, які матимуть оригінальну конструкцію стінки, що забезпечить високу надійність за меншої витратності матеріалу.

Зауважу: кредити за подібними програмами передбачають закупівлю певного обладнання. Натомість “Енергоресурс-Інвест” розробляє цю технологічну лінію з використанням досягнень провідних світових виробників.

Наприклад, наша співпраця з німецькими партнерами націлена на впровадження у виробництво нових можливостей зварювання труб і листів з полімерів із застосуванням для нагріву інфрачервоного випромінювання. Ця технологія дозволить з прецизійною точністю виконувати високоякісне зварювання конструкцій та їхніх елементів. Подібних технологій формування великогабаритних конструкцій у світі поки немає.

Тож, як і завжди, Корпорація “Енергоресурс-Інвест” намагається бути першою і кращою в усьому. 1996 р. ми першими налагодили в Україні виробництво труб, теплоізольованих спіненим поліуретаном, для теплових мереж. В останні роки першими активно включилися у виготовлення устаткування для водопідготовки, водовідведення, очистки стоків з використанням полімерних матеріалів.

Корпорація першою на теренах СНД освоїла технологію спінення поліуретану під дією циклопентану. Згодом освоїли виробництво великогабаритних полімерних конструкцій і виготовлення з них резервуарів каналізаційних насос­них станцій, флотаторів, блока скруберів для очищення біогазу від домішок, сепараторів жиру та нафтопродуктів, комплектуючих для реновації каналізаційних колекторів для підприємств водопровідно-каналізаційного господарства та промисловості України.

І за старою доброю традицією ми зараз думаємо про завтрашній день, про нові інноваційні проекти.