Курс на перекус

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Українці стали їсти більше снеків. Ринок в очікуванні подальшого зростання

Продажі снеків збільшуються з кожним роком. За даними дослідження ритейл-аудиту компанії Nielsen, з квітня 2017 р. по березень 2018 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2016-2017 рр., реалізація снеків в Україні зросла на 6,8% у натуральному вираженні. Торік також спостерігався тренд до зростання сегмента: продажі снеків збільшилися на 6,1%. У грошовому вираженні з урахуванням інфляції реалізація снеків зросла на 24,7% за квітень 2017 р. — березень 2018 р. і на 14,3% за аналогічний період 2016-2017 рр.

Як зазначила Наталія Дедікова, маркетинг-менеджер компанії IPG, можливо, за кількістю інновацій категорія снеків і відстає від інших FMCG-категорій, але це, по суті, єдиний ринок, обсяги якого агресивно зростають останні два-три роки.

ghy65Доступна нагорода

Дрібна, легка закуска, яку можна вживати між основними прийомами їжі, снеки (горішки, чіпси, сухарики, насіння, рибні закуски тощо) стали невід’ємною частиною раціону багатьох українців. Крім того що вони зручні у використанні, це ще й один з найдешевших продуктів, якщо говорити про вартість пачки. Власне, доступність є однією з головних причин зростання споживання хрустких закусок.

За словами Наталії Дедікової, 2015 р. поріг сприйняття ціни за один продукт у споживачів становив близько 10 грн., згодом він підвищився вдвічі. І наразі цей показник перевищив 30 грн. “Тобто для покупця у торговій точці 30 грн. вже не є бар’єром для відмови від покупки чого б то не було. Снеки — одна з небагатьох категорій, вартість яких потрапляє у психологічні рамки, тому споживачі не відмовляються від цих закусок”, — пояснила пані Дедікова. Крім того, цей товар часто є імпульсивною покупкою.

Також для багатьох споживачів снеки — це спосіб побалувати себе. І маркетологи використовують це в комунікаційних стратегіях, кажучи: побалуй себе чимось смачненьким, дозволь собі щось шкідливе у нагороду за втому через роботу, за час, проведений у заторі, за складну ситуацію з начальством тощо. Таку модель поведінки фахівці називають ескапізмом (від англ. Escape — втекти, врятуватися). “У культурологічній парадигмі споживачів колишніх країн СНД снеки є вираженням ескапізму — доступною нагородою за стреси і проблеми. Поїздку на Мальдіви та яхту в Ніцці може собі дозволити не кожен, а пачка смачних сухариків або чіпсів як “акомпанемент” під улюблений серіал доступна практично будь-якій людині”, — резюмувала Наталія Дедікова.

“Зростання категорії снеків говорить про позитивний тренд збільшення продуктового ринку в цілому. Снеки — продукція не першої необхідності, і збільшення їх продажів свідчить про те, що споживачі готові й можуть витратитися на задоволення, а не задовольнятися найнеобхіднішим”, — зауважив Ростислав Степанчук, керівник групи по роботі з виробниками продуктового і непродуктового ринків компанії “Nielsen Україна”.

Гравці

Український снековий ринок консолідований, на ньому не так багато великих системних гравців. І, як зауважив Олександр Соколов, генеральний директор компанії Pro-Consulting, кількість брендів на ринку збільшується завдяки випуску продукції під private label. За даними компанії Nielsen, частка власних торгових марок снеків у роздробі значна і становить 17,1% в натуральному вираженні.

На сегмент картопляних чіпсів припадає 34% всього ринку снеків

У кожному сегменті снекового ринку є свої лідери. До великих гравців українського ринку снеків можна віднести компанії “PepsiCo Україна”, “Монделіс Україна”, групу компаній Snack Production і компанію IPG. “PepsiCo Україна”, наприклад, зараз розглядає можливість локалізації виробництва чіпсів Lay’s в Україні. А 2014 р. компанія запустила виробництво солоних сухариків ТМ “ХрусTeam” на своєму заводі у Миколаївській області. “Монделіс Україна” випускає чіпси “Люкс” у Київській області на дочірньому підприємстві з однойменною назвою “Чіпси Люкс”. Група компаній Snack Production, до якої входять компанії “Фактор”, “Море-2007”, “Снек Продакшн” і “Клуб Чіпсів” (ТМ Flint, “Морські”, Big Bob, “Сан Санич” тощо), була створена на базі підприємств, що раніше входили у структуру корпорації S.I.Group. Компанія IPG, виробничі потужності якої розташовані у Дніпропетровській і Чернігівській областях, просуває на ринку снеки під ТМ SEMKI, “Козацька слава”, Snekkin, KartoFun тощо.

52 1Видове різноманіття

За даними компанії Nielsen, з квітня 2017 р. по березень 2018 р. зростання снекового ринку забезпечив здебільшого сегмент картопляних чіпсів, на який припадає 34% у грошовому та 23,3% у натуральному вираженні. За згаданий період продажі чіпсів зросли на 29% у грошовому та 21% у натуральному вираженні відповідно. Роком раніше динаміка продажів складала 17,1% та 5,9% відповідно. Фахівці кажуть, що розвиток і зростання сегмента чіпсів обумовлені присутністю великих міжнародних гравців, які стимулюють просування продукту значними маркетинговими бюджетами, хорошою дистрибуцією, продуманим асортиментом.

Торік також зростав горіховий сегмент — як у натуральному, так і у грошовому вираженні. В цьому сегменті конкуренція слабша, ніж, наприклад, у сегменті чіпсів, оскільки поки горішки не продають міжнародні компанії, а конкуренція точиться здебільшого між двома локальними гравцями. 90-95% сегмента займає арахіс — як найдоступніший у порівнянні з іншими горіхами. Як зазначила пані Дедікова, на відміну, наприклад, від насіння, в арахісу більший спектр ситуацій споживання. Крім того, в цьому сегменті ширша цільова аудиторія: це і студенти, і працівники 25-32 років, і ті, кому більше за 35 років.52 2

Згідно з результатами роздрібного аудиту Nielsen, найбільша категорія на снековому ринку у натуральному вираженні — насіння соняшнику. У структурі продажів воно забезпечує 36,2% у натуральному і 26,3% у грошовому вираженні. З квітня 2017 р. по березень 2018 р. реалізація насіння у роздробі зросла на 16,1% у грошовому вираженні, але скоротилася на 6,6% у натуральному.

Торік також трохи зменшилася реалізація сухариків. Як зауважила Олена Стоянова, директор по маркетингу категорій “Напої” і “Снеки” компанії “PepsiCo Україна”, у категорії “Сухарики” скорочення обсягів було пов’язано зі зменшенням ваги упаковок продукту основним гравцем ринку.

Роздріб і просування

Найчастіше споживачі купують снеки у супермаркетах. За даними компанії Nielsen, серед різних каналів найбільша частка продажів снеків припадає на гіпермаркети і супермаркети — 50,2% у грошовому та 53,6% у натуральному вираженні. І саме у цьому каналі спостерігається найпомітніше зростання продажів снеків — на 17,3% у натуральному і 36,8% у грошовому вираженні з квітня 2017 р. по березень 2018 р. Міні-маркети також демонструють високий приріст продажів — 10,3% і 31,2% у натуральному і грошовому вираженні відповідно.52 3

Гравці ринку відзначають збільшення попиту на упаковки більшого об’єму. За словами пані Стоянової, загальна тенденція, що спостерігається в усіх категоріях снеків, — зростання продажів упаковок від 100 г. “Завдяки покупці упаковок великого формату споживачі отримують більше продукту за прийнятною ціною, і це їх приваблює. Крім того, особливістю ринку є те, що все частіше снеки споживаються в компанії друзів, що також стимулює споживчий попит на великі порції”, — пояснила вона.

Виробники снеків намагаються регулярно розширювати асортимент своєї продукції, пропонуючи споживачам нові смаки і таким чином стимулюючи розвиток ринку в цілому.

Фахівці вважають, що снековий ринок також може підтримувати прагнення споживачів до здорового харчування. “Хорошим показником є те, що тренд на здорове харчування відкриває можливості і для снекових категорій в тому числі. Компаніям відкривається перспектива для інновацій навколо категорії нездорового харчування і можливість подумати, як перетворити її на здорову”, — зазначив Ростислав Степанчук. Деякі компанії вже роблять певні кроки в цьому напрямку. Наприклад, PepsiCo, за словами Олени Стоянової, поступово зменшує кількість солі та насичених жирів у своїй продукції.

30 53 1Згідно з результатами роздрібного аудиту Nielsen, найбільша категорія на снековому ринку в натуральному вираженні — насіння соняшнику. У структурі продажів вона утримує 36,2% у натуральному вираженні та 26,3% — у грошовому

Зовнішня торгівля

Протягом останніх двох років у натуральному вираженні обсяги експорту снеків з України були вищими за обсяги імпорту. За даними компанії ProConsulting, торік експорт снеків з України скоротився на 14% у натуральному вираженні й на 4% у грошовому. Як зазначив Олександр Соколов, на обсяги експорту закусок впливають як попит на зовнішньому ринку, так і собівартість їхнього виробництва в Україні. За даними компанії, основними споживачами українських снеків є Росія, на яку останні два роки припадає близько 30% у структурі українського експорту закусок, а також Молдова і Білорусь, які забезпечують по 15% кожна в загальному обсязі експорту снеків.

Якщо експортні поставки минулого року скорочувалися, то імпорт, навпаки, зростав. За даними Pro-Consulting, торік він зріс на 23% у натуральному вираженні і на 30% у грошовому. В Україну завозиться здебільшого польська продукція — близько 70% за останні два роки, ще приблизно 10% припадає на турецькі снеки (здебільшого горіхи і цукати). За словами пана Соколова, на обсяги імпорту снеків впливає рівень платоспроможного попиту в Україні, що залежить від інфляційних процесів і купівельного настрою (споживання пива, орієнтація на місцевого виробника, здоровий спосіб життя тощо).