Інвестиції в Україну. Юридичні та податкові поради для потенційних іноземних інвесторів

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Шлях України до Європи довгий та складний. Хоч не так швидко, як цього хотілося б, Проте з року в рік умови для ведення бізнесу в нашій країні стає привабливішим,про що свідчать численні міжнародні інвестиційні рейтинги та дослідження.

Існує ряд невирішених питань в українському законодавстві, і їх розв’язання є дуже важливим для реалізації всього потенціалу України для іноземних інвестицій.

За останні роки в нашій державі було прийнято ряд законодавчих актів відносно ведення бізнесу в Україні. Але, як це часто трапляється, деякі з них – не набуло чинності, деякі – не дали бажаного ефекту. Саме тому потенційним інвесторам стане в пригоді створення підприємства з іноземними інвестиціями, як частина холдингової структури нерезидента.. У такому випадку значно полегшиться структуризація юридичної документації та договорів, адже всі необхідні договори (акціонерні, опціонні тощо) зможуть керуватися правовим полем тієї юрисдикції, де подібні документи пройшли через суди.

КОРПОРАТИВНІ ПИТАННЯ

Українське законодавство передбачає можливість притягнення до матеріальної відповідальності керівників (директорів) компаній за протиправні дії, що призвели до нанесення матеріальної шкоди. Подібні положення мають детально прописуватися в трудових контрактах з такими особами, політиках (положеннях), статуті самої компанії. На практиці досить ефективним з огляду на дисципліну та мінімізацію зловживань – створення колегіальних виконавчих органів (дирекцій), визначення процедури погодження значних правочинів. Судова практика, що була сформована за останні пару років, загалом стає на бік власників бізнесу, учасників в протистоянні з директорами, проте для цього необхідно провести ґрунтовну попереджувальну роботу на стадії створення бізнесу.

ВАЛЮТНІ ОБМЕЖЕННЯ

Валютний контроль з боку банківських установ та Національного банку України, застосування пені фіскальною службою за невчасне завершення імпортних, експортних операцій впливають на привабливість та відкритість України для іноземних інвестицій. Однією з найбільших проблем є обов’язкова конвертація валютної виручки, що надходить на рахунки за зовнішньоекономічними контрактами українським компаніям.

 ПОДАТКОВІ АСПЕКТИ

Потенційним інвесторам для ведення бізнесу в Україні треба звернути увагу на п’ять податкових факторів. Найважливішим є питання оподаткування. Українські компанії обов’язково роблять відрахування: податок на прибуток – 18%, податок на додану вартість – 20%, або ж можуть обрати спрощену систему оподаткування за ставкою 5% від усіх отриманих доходів, не будучи платником ПДВ, або ж 3% від отриманих доходів зі сплатою ПДВ. Якщо ж підприємство займається видобутком нафти/газу/ корисних копалин, виробництвом тютюнових виробів/алкогольних напоїв, або ж являється автомобільним дилером, то потрібно знати, що акцизні збори та рентна плата складатимуть значну частку податкових платежів.

У свою чергу, роботодавець має як податковий агент утримати із заробітної плати свого працівника 18% на доходи фізичних осіб, 1,5% - військовий збір, 22% - єдиний соціальний внесок.

Правильний вибір Форми ведення бізнесу (товариство з обмеженою, додатковою відповідальністю, приватне підприємство, акціонерне товариство, представництво іноземної компанії в Україні тощо) – це одне з ключовий питань на початку створення та реєстрації бізнесу в Україні. Цілком можливо і реально, зробивши правильний вибір цих чинників, отримати зменшення податкового навантаження, встановлення оптимальної системи контролю за діяльністю органів управління, що дозволятиме не гальмувати бізнес процеси та обмежувати розширення діяльності. Аграрні компанії також мають можливість зробити вибір спрощеної системи оподаткування. Для цього достатньо замінити податок на прибуток – на єдиний податок (на основі вартості землі, якою користуються для с/ г виробництва, незалежно від прибутку, отриманого від продажу с/г продукції).

Вибір організаційної форми материнського підприємства, фінансової установи чи такої, що потрапляє під ліцензування, - теж серйозні питання, що потребують зваженого підходу. У нашій країні присутній податок на репатріацію (на доходи нерезидентів з доходів з України) – 15% (загальна ставка), який нараховується при виплаті дивідендів, відсотків чи роялті, проте цей податок може бути меншим з урахуванням ратифікованих міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування, укладених Україною з понад 70 країнами світу. Правильно обрана юрисдикція – надзвичайно важлива основа для створення успішного міжнародного бізнесу і вигідних та ефективних умов для його ведення та виконання вимог з трансфертного ціноутворення в Україні (ТЦУ).

Отримання податкових пільг і зменшених податкових ставок – дуже цінна та важлива можливість для ефективної діяльності кожного підприємства. Масштабні проекти, які передбачені міжурядовими угодами, розглядаються чинним українським законодавством позитивно в плані отримання податкових пільг. Владний законодавчий орган в окремих випадках навіть готовий повністю звільнити підприємство від податку на прибуток та від ПДВ. Дозволяється зняти податкову ставку на виведення капіталу на відставку чи зменшити її до 5%. Також, для підприємств, діяльність яких - імпорт і продаж медичних та фармацевтичних виробів діє спеціальна ставка ПДВ, розмір якої складає 7%. Для компаній, що постачають програмне забезпечення, пропонується звільнення від ПДВ (включно до 2023 р.). Аграріям та виробникам с/г продукції у, відповідності до встановлених вимог, надаються можливості отримання субсидій з ПДВ. Постачання електроенергії, яка отримується із відновлюваних джерел, звільняється від акцизного податку.

Звичайно, необхідно зважати на таке явище, як трансферне ціноутворення, з чим дуже часто стикаються в діяльності транснаціональні компанії. Правила трансферного ціноутворення, які встановлені в Україні і які цілком відповідають основним правилам Організації економічного співробітництва та розвитку, вимагають здійснення ціноутворення по принципу «витягнутої руки». У нашій країні встановлено досить низький ліміт для ТЦУ. Для прикладу: (1) коли річні продажі досягнуть 4 мільйонів євро, (2) коли певні операції в міжнародних підприємствах сягнуть чи перевищать 285 тисяч євро впродовж 12 місяців – тоді кожна з операцій буде вважатися як контрольована операція згідно з правилами ТЦУ в Україні. Операція визначається контрольованою операцією тільки тоді, коли інвестор/партнер українського підприємства зареєстрований як платник з низьким рівнем оподаткування, а також, коли він є зареєстрованим у певному переліку, визначеному українським урядом. Граничне значення – 285 тисяч євро – стосується постійнихпредставництв та філій міжнародних підприємств в нашій країні. юридичні особи зобов’язані готувати певні документи з ТЦУ і подавати по ньому щороку звіти.

Усі згадані вище моменти – далеко не повний перелік усіх важливих питань, з якими повинен ознайомитись кожний інвестор, якого зацікавив український ринок. Це – необхідний мінімум для початку інвестиційної діяльності в Україні, для якої, на думку економічних та юридичних фахівців, якраз сьогодні настала найкраща пора. Ласкаво просимо в Україну, або Welcome to Ukraine!

Юридична фірма «Патріот»