Молоко від фермера

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Почавши з реалізації незбираного молока і продуктів з нього, український бізнесмен поступово створив вузькоспеціалізований формат торгівлі — мережу магазинів натуральних продуктів з коротким терміном зберігання

Підприємницька жилка в Тараса Мороза, співвласника мережі магазинів “Молоко від фермера”, проявилася ще в юності.

В 14 років він почав підробляти, а в 16 — зареєстрував своє СПД. До приходу в молочний бізнес підприємець розвивав мережу автосалонів, займався виробництвом і продажем меблів.

Ідея продавати молочну продукцію виникла спонтанно, коли шукав натуральні якісні продукти для власного раціону. В 2010-2011 рр. на хвилі інтересу до натуральних продуктів у Києві стали з’являтися автомати з розливу молока. Ідея продавати свіже фермерське молоко бізнесменові сподобалася, але формат — не дуже, оскільки така торгівля не дозволяла належним чином контролювати якість продукту. Пан Мороз вирішив продавати свіже цільне молоко і молочні продукти в маленьких магазинчиках. Час показав правильність вибору — молокомати в Україні дійсно не прижилися.

Ферма і переробка

Постачальником молока для мережі “Молоко від фермера” стало фермерське господарство “Острійське” з Білоцерківського району Київської області. А 2011 р. Тарас Мороз разом з партнерами, інформацію про яких він не розголошує, стали акціонерами цього господарства, придбавши 15% його акцій. Реконструйована, а по суті, побудована “з нуля” молочна ферма на 1 тис. корів була оснащена за останнім словом техніки.

Зараз в асортименті компанії 130 продуктів. Левова частка (70%) припадає на молочні продукти

На початковому етапі до мережі магазинчиків надходила незначна частина загального обсягу молока, виробленого на фермі. “Щодня нам потрібно було близько 350 л молока, з яких приблизно 200 л переробляли на молочні продукти”, — згадує пан Мороз. У Білій Церкві підприємці організували невеличкий цех, який виробляв базовий асортимент — молоко, сир, сметану, масло, м’які сири. Мережа кіосків з фермерськими молочними продуктами стрімко росла. Якщо на відкриття першого магазину знадобилося три-чотири місяці (поки відпрацьовували асортимент, нюанси доставки та продажу), то наступну точку відкрили вже буквально за місяць після запуску першої. Щомісяця в мережі з’являвся мінімум один новий об’єкт.

Ніша виявилася вельми перспективною. Коли кількість торгових точок перевалила за півсотні, Тарас Мороз і партнери прийняли рішення інвестувати у молочний завод. І 2013 р. на аукціоні придбали молочно-сирний завод у Білій Церкві. Підприємство перебувало в заставі у банку. На вкладені кошти (інформацію про суму інвестиції не розкривають) нові власники трохи модернізували завод, оновили обладнання для зберігання, охолодження та пастеризації молока, добудували складські приміщення. Завдяки придбанню підприємства з’явилася можливість розширити асортимент товарів, додавши до нього йогурти, кефір, ряжанку та інші молочні продукти. Потужність заводу “Молоко від фермера” розрахована на переробку 30 т молока на добу; зараз підприємство переробляє 20 т молока щодня.

З розвитком власної переробки і торговельної мережі зросла потреба в сировині. Тому приблизно половину загального обсягу необхідної сировини для підприємства закуповують на інших молочних фермах Білоцерківського району (всього п’ять постачальників).

Еволюція торгівлі

За три з половиною роки мережа дрібних магазинчиків фермерського молока зросла до 50 точок. Коли МАФи в столиці стали закривати, пан Мороз задумався про організацію повноцінних магазинів. “Так склалося, що і формат вже відживав, і клієнти на той час сформували попит на якісніший сервіс”, — пояснює бізнесмен. Тому від формату ларьків він відмовився.

Перший магазин відкрили три роки тому в невеликому бізнес-центрі у столиці. Тарас Мороз випадково познайомився з його власником, який запропонував відкрити на першому поверсі майбутньої будівлі фірмовий магазин площею 30 кв.м. Будівництво йшло повним ходом, і, щоб врахувати побажання нового орендаря, забудовник навіть пішов на те, щоб трохи відкоригувати проект — змінити місце входу в торговельний центр.

Торік компанія почала співпрацювати з торговою мережею Novus, яка стала її стратегічним партнером. Зараз у мережі “Молоко від фермера” п’ять магазинів в цих супермаркетах. І цього року планується відкриття ще трьох магазинів з фермерськими продуктами у прикасовій зоні Novus. Великий і дрібний торговці не бояться конкуренції. “Від того, що ми знаходимося поруч з супермаркетом, він не став продавати менше молока. І ми також. Адже в нас різні цільові аудиторії”, — зауважує пан Мороз.

Наразі в Києві є вже 20 спеціалізованих магазинів з фермерськими продуктами. Це торгові точки площею 30- 600 кв.м, зі своєю концепцією, фірмовим оформленням, вітринами, торговельним і технологічним устаткуванням.

Пан Мороз вважає роботу з реалізації швидкопсувних молочних продуктів без перебільшення ювелірною. Адже на кожному етапі необхідний жорсткий контроль. Тому власна логістика — обов’язкова умова для торгівлі цими продуктами. Молочні продукти по магазинах розвозять п’ять власних машин компанії. Перший магазин отримує товар о 7.30, другий — о 8.30 і так до 15.00. Власне, ідея формату і полягає в тому, щоб завезені продукти були реалізовані сьогодні ж або завтра до підвозу свіжої партії.

Після переходу до формату повноцінних магазинів клієнтів у мережі не поменшало. “Наша модель побудована на реалізації натуральної молочної продукції з незбираного молока в доступному ціновому сегменті, не дорожче, ніж традиційні молочні продукти в магазині. Формат унікальний тим, що ми самі забезпечуємо весь ланцюжок — від виробництва до прилавка. Тобто у нас немає націнки ні від виробника, ні від дистриб’ютора. Тому й ціни доступні”, — пояснює Тарас Мороз. Наприклад, 1 л молока коштує 22 грн., як і молоко від великого промислового виробника в супермаркеті. Це є важливим аргументом для українських споживачів. І мережа продовжує активно розвиватися.

У планах підприємця — відкриття не більше одного магазину на місяць, або 10-12 магазинів на рік. За його словами, інвестиції в магазин площею до 100 кв.м становлять приблизно 2,5 млн грн. Оскільки вільні торгові площі з’являються в основному влітку, саме зараз компанія активно укладає контракти на відкриття нових магазинів.

Мережа “Молоко від фермера” зараз налічує 20 спеціалізованих магазинів площею 30-600 кв.м

Працює “Молоко від фермера” і по франшизі, яка коштує понад 1 млн грн. Багато що залежить від місця і персоналу, але в середньому термін окупності торгової точки складає близько року. Із запланованих відкриттів в цьому році два магазини будуть працювати по франчайзингу.

Поки фермерська мережа розвивається в столиці і передмісті. Але, за словами Тараса Мороза, якщо знайдуться стратегічні партнери, він готовий розвивати мережу і в інших містах-мільйонниках. Бізнесмен не виключає, що в перспективі мережу в Києві та області можна розвинути до 100 магазинів.28 36 1

У планах Тараса Мороза — відкриття 10-12 магазинів на рік

Реалії та плани

Зараз в асортименті компанії 130 продуктів. Левова частка (70%) припадає на молочні продукти. Решта — це і випічка, і м’ясні вироби, і яйця тощо. З усього молочного асортименту близько 50% виробляється на заводі, 30-35% — у цеху в Києві, розташованому в найбільшому магазині мережі (600 кв.м). На цьому міні-виробництві виготовляють молоді сири, запіканки, десерти з ягодами тощо. Решту продукції, наприклад козячий сир, бринзу, мережа закуповує у фермерів-партнерів. У власному ковбасному цеху в Василькові компанія виготовляє шість-сім видів м’ясних виробів, термін придатності яких теж короткий, наприклад, у сардельок він становить тричотири дні. Також планується почати випуск морозива.

Одразу складно повірити, що виробник швидкопсувних молочних продуктів експортує свою продукцію. Проте цього року компанія почала відправляти заморожені продукти (запіканку, масло) до США. За словами Тараса Мороза, американські партнери самі звернулися до нього і запропонували постачати товари для мережі магазинів, основні покупці яких — емігранти з СРСР, що ностальгують за продуктами з дитинства.

Крім того, в компанії розглядають можливість відкриття подібної виробничо-торговельної мережі в Білорусі. Ця країна відома своїми сучасними фермами. Але парадокс в тому, що там фермерське молоко вдвічі дорожче, ніж в магазинах. Можливо, тому, що великі обсяги білоруського молока експортуються до Росії. Проте поки така специфіка ринку є істотним бар’єром для виходу на нього з форматом магазинів фермерських продуктів.

Однак власники не виключають можливість розвитку формату в інших країнах, наприклад у Польщі. Там ринкова ситуація зрозуміліша і купівельна спроможність вища, ніж в Україні і Білорусі. “Ми ведемо переговори з польськими партнерами, які хотіли б диверсифікувати свій бізнес і вкластися в розвиток мережі магазинів фермерських продуктів. Але це проект середньострокової перспективи”, — поділився планами Тарас Мороз. А поки завод проходить перевірку на відповідність європейським стандартам і планує в найближчій перспективі отримати єврономер, що дозволить компанії експортувати свої продукти до країн ЄС.