Найефективніші іноземні менеджери українського бізнесу

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

У першому півріччі Державна служба зайнятості України видала 3,6 тис. офіційних дозволів на роботу іноземців, ще 2,3 тис. таких дозволів було продовжено. Тоді як 2014 р. було видано 3,5 тис. дозволів, 2015 р. — 2,6 тис., 2016 р. — 3,8 тис., а за весь 2017 р. — 5,4 тис. дозволів.

Із загальної кількості працюючих іноземців в Україні в першому півріччі поточного року більшість становили громадяни Туреччини — 2,2 тис. осіб. Фахівців з Росії було 1,3 тис. осіб, Білорусі — 663, Китаю — 635, Азербайджану — 538, Польщі — 502, Ізраїлю — 437, США — 359, Німеччині — 332, Франції — 303, Грузії — 228 і з Молдови — 221.

Схожа статистика по країнах походження громадян, які мають офіційні дозволи на роботу в Україні, спостерігалася і в 2014-2017 рр. Причому за професійними групами майже дві третини іноземців обіймали посади керівників і менеджерів (керуючих).

За видами економічної діяльності найчисельніші групи експатів були зайняті в сферах оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів — 23,6%, у переробній промисловості — 14,2%, у сфері інформації та телекомунікації — 12,4%, у сфері будівництва — 9%, у професійній, науковій і технічній діяльності — 8,8%.

Але наскільки ефективною є робота іноземців в Україні? БІЗНЕС спробував оцінити цей показник на прикладі керівних позицій в компаніях країни. В рамках проекту ми визначили найефективніших іноземних топ-менеджерів у категоріях:

  • управлінці приватних українських компаній,
  • управлінці державних компаній,
  • управлінці компаній з іноземним капіталом.

Визначення переможців відбувалось за інтегральним показником: сумарний бал, набраний в результаті голосування на сайті журналу БІЗНЕС, та бал, отриманий методом перехресного оцінювання управлінців.

Редакція БІЗНЕСа опрацювала анкети з оцінками. Додатково ми визначили переможців в окремих номінаціях за критеріями інноваційності, лідерських якостей, успішної стратегії, ефективності управління та репутації на ринку.

28 13 1Райвіс Вецкаганс, голова ДП “Адміністрація морських портів України”

Стаж роботи Райвіса Вецкаганса — 21 рік, протягом 16 з яких він обіймав керівні посади в сфері управління компаніями секторів транспорту і логістики, фінансових послуг. Пан Вецкаганс розпочав кар’єру в Балтійському транзитному банку, де пройшов шлях від бухгалтера до керівника філії. Потім був директором філії DNB Nord Bank у Вентспілсі. З 2002 р. працює у транспортній сфері. Протягом восьми років пан Вецкаганс був фінансовим директором АТ “Вентспілський торговий порт”, холдингу VK Tranzits, а також АТ “Латвійське пароплавство”.

Впродовж 2010-2016 рр. керував найбільшими стивідорними компаніями: “Ризький центральний термінал”, “Ризький контейнерний термінал” і “Ризький вугільний термінал”. З січня 2017 р. очолює Адміністрацію морських портів України. В його обов’язки входить затвердження ключових фінансових, стратегічних і кадрових рішень як в центральному апараті, так і у філіях АМПУ.

28 13 2Славомір Новак, в.о. голови Державного агентства автомобільних доріг України

До призначення на посаду виконуючого обов’язки голови Державного агентства автомобільних доріг України Славомір Новак здобув значний досвід у секторі дорожньої, залізничної та повітряної інфраструктури в себе на батьківщині, у Польщі. Впродовж 2011-2013 рр. — міністр транспорту, будівництва та водного транспорту Польщі. Окрім того, був членом Ради міністрів. На цій посаді в зону відповідальності Славоміра Новака входили транспортна політика, модернізація та будівництво доріг й автострад, залізниць та повітряної інфраструктури.

Саме він відповідав за реалізацію планів перебудови транспортної інфраструктури та за інвестиції при підготовці Польщі до Євро-2012. Одним з найуспішніших проектів пана Новака є фундаментальна реформа польської залізниці.

Він також займався управлінням інвестиційними програмами, які реалізовувались спільно із європейськими фондами (приблизно PLN20 млрд, або €5 млрд за рік). 19 жовтня 2016 р. Кабінет міністрів України призначив його в.о. голови “Укравтодору”.

28 13 3Марк Роллінс, голова правління ПАТ “Укрнафта”

Марк Роллінс очолив ПАТ “Укрнафта” у вересні 2015 р. Має 25-річний досвід роботи в нафтогазовій галузі, здобутий у міжнародних енергетичних компаніях.

Свою кар’єру пан Роллінс розпочав у компанії Shell, де на початку 1990-х років займався розвитком проектів на теренах колишнього СРСР, у тому числі “Сахалін-2” на сході Росії та декількох проектів у Північному Каспії. З 1996 р. Марк Роллінс обіймав ключові комерційні та стратегічні посади у сфері видобутку та переробки нафти у компанії Clyde Petroleum (Великобританія) та у провідній інтегрованій нафтогазовій компанії ARCO (США).

Впродовж 2004-2008 рр. був головним виконавчим директором та членом ради директорів приватної компанії з розвідки та видобутку вуглеводнів у Південній Америці. 2008 р. пан Роллінс перейшов до компанії BG Group на посаду старшого віце-президента з розвитку у Європі та Центральній Азії. До його компетенції входили промислова розробка родовищ та розвиток бізнесу в регіоні. 2010 р. він став старшим віце-президентом BG Group у Центральній Азії та керував основною діяльністю компанії у регіоні з офісу в Астані (Казахстан). Після цього Марк Роллінс повернувся до головного офісу BG Group у Великобританії на вищу керівну посаду в сегменті видобутку нафти. 22 липня 2015 р. збори акціонерів ПАТ “Укрнафта” обрали його новим очільником компанії.

28 14 1Іван Світек, CEO “АльфаГруп” в Україні, голова правління Укрсоцбанку

Іван Світек має непересічний досвід управління як фінансовими установам, так і міжнародними компаніями. 1991 р. він обіймав посаду радника міністра фінансів Чехословаччини. Впродовж 1993-1994 рр. працював у Citibank (Прага, Чехія), 1994- 1998 рр. — у Pepsi Cola International в Австрії та Чехії. Далі у кар’єрі Івана Світека був десятилітній період, коли він обіймав керівні посади у компаніях міжнародної групи General Electric (GE): головного фінансового директора, заступника голови правління в GE Capital Services; заступника головного керуючого директора в GE Capital Bank (Прага, Чехія); керівника GE Consumer Finance (Дублін, Ірландія) та президента і головного керуючого директора GE Money Bank (Сан-Пауло, Бразилія). Повернувшись до Європи у 2008 р., він до 2015 р. обіймав посади керуючого директора і голови правління банку “Хоум Кредит” в Росії (входить до міжнародного холдингу Home Credit B.V. зі штаб-квартирою в Амстердамі, Нідерланди). Зараз перед паном Світеком стоїть непросте завдання — об’єднати “Альфа-Банк (Україна)” та Укрсоцбанк. За словами самого Івана Світека, юридичне об’єднання фінустанов і робота під єдиним брендом має відбутися вже за рік. Отже, на виконання складної та амбітної місії відведено не так багато часу.

28 14 2Гебхард Рогенхофер, генеральний директор компанії Syngenta в Україні

За 17 років які Гебхард Рогенхофер присвятив компанії Syngenta, бізнес глобальної корпорації в Україні кардинально змінився. Якщо на самому початку, 2001 р., за обсягом продажів наша країна знаходилась на 32-й позиції у внутрішньому рейтингу Syngenta, то зараз вона посідає вже 8-ме місце. Чим, безперечно, дуже пишається пан Рогенхофер, “приписуючи” свої перемоги сильній та професійній команді, яку сам же створив за довгі роки керування компанією.

Більшість з 11 правил, якими керуються в українському офісі і які створив сам “Гебі”, стосуються емоційного менеджменту. Наприклад, “Персонал — головна цінність. Тож наймайте на роботу кращих — навіть кращих за вас”, або “Успішно управляйте колективом, по-дружньому спілкуючись і беручи участь у житті колег”, або “Будьте відкритими та щирими”.

Велику увагу Syngenta приділяє інвестиціям в інновації. Впродовж 2015-2017 рр. компанія інвестувала в R&D на українському ринку близько $4 млн. Трохи більше року тому Syngenta відкрила Науково-селекційний центр вартістю $1 млн в Дніпропетровській області. Також у планах є інвестиції понад $1 млн у Центр з агрохімії у Білій Церкві.

28 15 1Іво Кюмюрджієв, директор ТОВ “Рійк Цваан Україна”

Розпочавши роботу в “Рійк Цваан Україна”, дочірньому підрозділі нідерландської селекційно-насіннєвої компанії, понад шість років тому, Іво Кюмюрджієв отримав від власників і керівників головного офісу завдання узгодити роботу українського підрозділу з вимогами материнської компанії, а також поліпшити його ефективність та результативність. Задля цього топ-менеджер реалізовував стратегії управління змінами, поліпшення процесу роботи та жорсткішого контролю бюджету. Як зазначив пан Кюмюрджієв, найважче полягало у формуванні стійкості команди до змін та активному балансуванні між “ефективним діючим поточним бізнесом” та “зміненим бізнесом, якого ми прагнемо досягти”.

Нині український підрозділ “Рійк Цваан” продовжує підвищувати показники як товарообігу, так і чисельності працівників. Цього року кількість працівників зросла приблизно на 10% завдяки запуску нового бізнес-проекту з виробництва овочевого насіння в Україні. За визначенням керівника, успіх компанії базується на чіткому баченні довгострокового та взаємовигідного співробітництва з усіма представниками ланцюга (виробниками овочів, дилерами, переробниками, мережами супермаркетів, HoReCa тощо), а також на посиленій увазі до потреб споживачів і прагненні до інновацій. Управлінське кредо Іво Кюмюрджієва ґрунтується на чотирьох переконаннях: Мотивація, Зобов’язання, Етика та Спілкування, або “практикуй те, що сам проповідуєш”.

28 15 2Парамжит Калон, генеральний директор “АрселорМіттал Кривий Ріг”

Директорське крісло на найбільшому в Україні металургійному підприємстві пан Калон займає лише останні три роки з десяти, що працює на комбінаті. У перший же рік керівництва йому вдалося “витягти” металургійного гіганта з мільярдних збитків, що той генерував останні три роки (2012-2014 рр.). 2015 р. завод отримав чистий прибуток у розмірі 1,3 млрд грн., а далі цей показник подвоювався: 2016 р. — до 2,7 млрд грн., 2017 р. — до 5,1 млрд грн. Таке зростання пан Калон пояснює сукупністю різних факторів: віддачею від вкладених інвестицій та стабільною роботою підприємства. Спираючись на свій попередній досвід роботи у компаніях, що займалися розробкою сучасних технологій і обладнання для модернізації сталевих підприємств, у питаннях технічного переоснащення пан Калон сповідує практичний і прагматичний підхід.

Інвестиції у виробничі потужності “АМКР” були в рази вищими, аніж чисті прибутки. Власне, 2015 р. підприємство освоїло 5,2 млрд грн. інвестицій, 2016 р. — 6,3 млрд грн., 2017 р. — 9,0 млрд грн. Так, за останні кілька років обладнання комбінату стало сучаснішим і технологічнішим, що дозволяє підприємству утримувати виробничі затрати на низькому рівні. На поточний рік заплановано інвестувати 10,9 млрд грн. А по закінченню масштабної інвестиційної програми (2016-2020 рр.) загальний обсяг інвестицій у розвиток виробництва складе $1,2-1,5 млрд.

28 16 1Константінос Спанудіс, генеральний директор компанії “Кока-Кола Беверіджиз Україна”

Компанія “Кока-Кола Беверіджиз Україна” — потужний виробник та лідер на ринку солодких газованих напоїв, столової води, холодних чаїв, енергетичних напоїв та соків. Останні 15 років Константінос Спанудіс у групі Coca-Cola Hellenic обіймав посаду генерального директора компанії в різних країнах. 1 березня 2012 р. його було призначено на посаду генерального директора “Кока-Кола Беверіджиз Україна”. Під час керівництва пана Спанудіса компанія два роки поспіль отримувала “Бурштинову зірку” — найпрестижнішу нагороду серед українських виробників пиво-безалкогольної галузі за найвищий в Україні приріст обсягів виробництва безалкогольних напоїв і за найбільше зростання частки ринку.

Серед інших престижних нагород компанії — “Global Customerand Commercial Leadership Award” серед 47 країн — учасниць групи Coca-Cola за кращі комерційні та клієнт-орієнтовані результати, а також головна нагорода зі сталого розвитку “Coca-Cola Eurasia&Africa Sustainability Awards” в номінації “Добробут суспільства” за досягнення і внесок у розвиток місцевих громад, підтримку активного способу життя, захист навколишнього середовища і розвиток молоді.

28 16 2Гжегож Хмелярський, генеральний директор компанії “McDonald’s Україна”

Гжегож Хмелярський розпочав роботу в McDonald’s 1991 р. на посаді менеджера-стажера. За кілька років став директором першого ресторану міжнародної мережі фаст-фудів у Польші. З 1996 р. пан Хмелярський перейшов до франчайзингового підрозділу, працював у Польщі та країнах Балтії. 2008 р. отримав посаду директора з розвитку бізнесу McDonald’s у Польщі, опікувався відкриттям більшості закладів у цій країні.

У листопаді 2013 р. Гжегожа Хмелярського було призначено генеральним директором компанії “McDonald’s Україна”.

За результатами 2016 р. компанія займала 11% українського ринку громадського харчування, а торік цей показник збільшився до 12%. Також протягом минулого року відвідуваність закладів McDonald’s в Україні зросла на 9% — до 100 млн клієнтів. Цьогоріч пан Хмелярський вводить інновацію в мережі ресторанів McDonald’s — опцію подання персоналом замовлення до столика. “До кінця року 12 закладів McDonald’s запропонують досвід майбутнього, з них чотири — це нові ресторани нового формату. Ще вісім — це заклади, які вже працюють і будуть переобладнані”, — зазначив Гжегож Хмелярський.

28 16 3Тіберіу Діма, керівник агробізнесу компанії BASF в Україні, Молдові та країнах Кавказу

У компанії BASF пан Діма працює вже дев’ятий рік, останні п’ять з яких — в Україні. Коли він заступав на посаду директора перед ним стояла низка стратегічно важливих завдань — розширення бізнесу та утримання лідерських позицій на ринку. І, схоже, менеджер з ними успішно впорався. Рік тому український підрозділ BASF запустив агроцентр у с. Великі Сорочинці в Полтавській області, який став стратегічним майданчиком для випробовування нових технологій в агрокліматичних умовах східного регіону України. Згодом компанія збільшила кількість агроцентрів до чотирьох. За даними аналітиків “Інфоіндустрії”, 2017 р. BASF поставила на ринок близько 11 тис. т пестицидів, увійшовши до трійки лідерів з імпорту цих препаратів.

Щороку компанія виводить на вітчизняний ринок кілька новинок для захисту рослин. Показовим є те, що інноваційні препарати BASF ще до початку посівного сезону повністю викупають. За словами Тіберіу Діма, це є яскравою ілюстрацією відкритості фермерів до новинок. Хоча поінформованість й обізнаність агрономів в інноваційних рішеннях — це результат ефективних комунікацій з боку постачальника цих новинок. Власне, налагодження комунікацій і взаємодій із аграріями є улюбленою частиною роботи Тіберіу Діма.

28 22 1Брайан Хендлі, генеральний директор ЦУМ

Досвід роботи Брайана Хендлі у галузі рітейлу складає близько 30 років. Він обіймав різні посади — від керуючого окремим об’єктом, до регіонального менеджера — в різних торгових форматах — від бутиків до універмагів і торговельних центрів. До приїзду в Україну пан Хендлі працював в de Bijenkorf (з 2013 р. по 2016 р.) — найбільшому універмазі в Амстердамі, який входить до складу Selfridges Group (представлена в Великобританії, Канаді, Нідерландах та Ірландії). В його обов’язки входила трансформація об’єкта, тобто проведення реконструкції працюючого універмагу без припинення його діяльності і підвищення статусу за рахунок залучення люксових брендів. До цього пан Хендлі працював в McArthurGlen — операторі дизайнерських outlet-центрів в Європі. Зокрема, завданням топ-менеджера було управління найбільшим об’єктом компанії у Великобританії — Cheshire Oaks, розташованим в Елсмір-Порті. Раніше Брайан Хендлі впродовж 12 років обіймав посаду керуючого універмагами компанії Harvey Nichols Group в Великобританії, а саме в Манчестері, Лідсі та Бірмінгемі, а також у Туреччині, де керував командою із запуску Harvey Nichols в Стамбулі.

Брайан Хендлі переїхав до Києва і приєднався до проекту ЦУМ в листопаді 2016 р., за тиждень до відкриття універмагу після реконструкції.

28 22 2Желько Ерцег, операційний директор агропромхолдингу “Астарта”

Агроном за освітою, Желько Ерцег все життя працює в аграрній сфері(до 2006 р. працював у Сербії). До України він приїхав 2006 р. і до вересня 2014 р. обіймав посаду голови наглядової ради “Агро Інвест Україна”, дочірньої компанії сербської MK Group. Згодом став керівником департаменту сільгоспвиробництва компанії “Астарта-Київ”, а 2015 р. обійняв посаду операційного директора одного з найбільших агрохолдингів країни. За час його співпраці з компанією її річний дохід виріс з €314 млн у 2015 р. до €459 млн у 2017 р., а частка експорту в структурі доходу компанії з 36% у 2015 р. збільшилась до 59% у 2017 р.

Серед заслуг пана Ерцега — створення нового формату управлінської звітності. Йдеться про управлінську звітність на основі власної 1С-бази, що дозволяє складати велику кількість звітів за сегментами бізнесу і в рамках однієї юридичної особи бачити результати за календарний рік, маркетинговий рік, сезон, обсяги виробництва. Це дозволило компанії контролювати ефективність, управляти конкретним бізнесом. Найближчим часом Желько Ерцег планує завершити процеси реструктуризації та доінвестування, впровадження технологічних нововведень. Зокрема, остаточно автоматизувати та візуалізувати плани обробки ґрунту, глибокого розпушування, зміни схеми добрив, схеми внесення засобів захисту рослин.

28 23 1Фортунато Гуадалупі, генеральний директор компанії “ТЕРРА ФУД”

Фортунато Гуадалупі народився на півдні Італії в родині успішного бізнесмена. До 1993 р. він розвивав власний сімейний молочний бізнес, заснований його батьком в 1956 р. Його кар’єра завжди була пов’язана з цією галуззю. Впродовж 1993-2003 рр. пан Гуадалупі був керуючим директором міжнародної молочної компанії Parmalat Italia S.p.A. 1995 р. за його сприяння Parmalat почала працювати в Україні. В січні 2015 р. пан Гуадалупі приєднався до команди “ТЕРРА ФУД” в якості консультанта зі стратегічного розвитку, а в лютому 2016 р. його призначили генеральним директором компанії. Через півтора року роботи в компанії топ-менеджер вже міг сказати, що йому вдалося змістити орієнтири компанії від обсягів виробництва до показників рентабельності. Фортунато Гуадалупі каже, що найсерйозніший виклик був у тому, щоб зробити те, у що ніхто не вірить, взятися за те, від чого всі відмовилися. Йому потрібно було перебороти опір і страх людей. І це вдалося.

Завдяки злагодженій роботі менеджменту компанії зараз “ТЕРРА ФУД” впевнено займає перше місце в Україні на ринку фасованого вершкового масла і рослинно-вершкової суміші. Крім того, входить до першої п’ятірки виробників кисломолочної продукції і сметани та займає третє місце на ринку твердих натуральних сирів.

28 23 2Саймон Чернявський, генеральний директор агрохолдингу “Мрія”

Погасити пожежу в компанії, яка терпить крах — з такою задачею в скандальний агрохолдинг “Мрія” 2015 р. прийшов в минулому випускник престижного американського вузу, а тоді сильний антикризовий менеджер Саймон Чернявський. Наразі “Мрія” продовжує працювати над завершенням реструктуризації історичного боргу в $1,3 млрд, який вона успадкувала від колишніх власників. Заслуга пана Чернявського в тому, що “Мрія” стала першим у вітчизняному агробізнесі прикладом компанії, якій більшість кредиторів погодилися списати понад 60% заборгованості. За умовами реструктуризації боргове навантаження агрохолдингу залишилось в межах $330 млн, решту боргу конвертували в акціонерний капітал. А тим часом пан Чернявський вже неодноразово отримував пропозиції щодо продажу бізнесу. Остання надійшла у червні цього року від “авторитетного міжнародного стратегічного інвестора, що має успішний досвід роботи в Україні щодо придбання всього бізнесу і активів”. По інформації, що обговорюється на ринку, таким інвестором, ймовірніше за все, є Continental Farmers Group з активами в Україні та Польщі. Основний бенефіціар — United Farmers Holding Company (Саудівська Аравія). Однак, як стверджує Саймон Чернявський, будь-яка домовленість про продаж може бути не раніше, ніж завершиться реструктуризація боргу компанії.

28 23 3Джордж Жембері, генеральний директор компанії “Воля”

Управлінську кар’єру Джордж Жембері розпочав 1994 р. на посаді директора з маркетингу компанії Fantazia media and communication consulting, за рік перейшов на аналогічну посаду у Argosz Insurance Co/KBC Bancassurance Group. У телекомбізнес прийшов 2004 р., почавши роботу в угорській компанії Invitel Telecommunication з позиції директора з маркетингу. Згодом працював директором з продажів та маркетингу, а 2010 р. його призначили операційним директором компанії. Пан Жембері обіймає посаду генерального директора українського телекомоператора “Воля” з січня 2013 р. За його словами, за час роботи у “Волі” вдалося збільшити фінансові показники компанії з середньорічним зростанням у 12%. Так, 2012 р. дохід оператора не перевищував 900 млн грн., а за результатами минулого року очікувався показник приблизно в 1,6 млрд грн. Крім того, як повідомляв пан Жембері в інтерв’ю БІЗНЕСу торік, за останні п’ять років було інвестовано понад 1,5 млрд грн. у нові технології, новий контент і обладнання.

Інноваційність

28 24 1Міхаліс Александракіс, генеральний директор ПрАТ “Філіп Морріс Україна”

Міхаліс Александракіс — приклад топ-менеджера, який присвятив більшу частину своєї кар’єри одній галузі і одній компанії(до цього деякий час займався ритейлом косметичних засобів преміального класу). Майже 20 років тому він прийшов у Philip Morris International на посаду генерального директора компанії Papastratos у Румунії (грецька філія Philip Morris). За більш ніж 17 років у PMI обіймав керівні посади у підрозділах PMI в СНД, Балканському регіоні, Греції, на Близькому Сході, в Африці та країнах Індійського субконтиненту. З 2012 р. працював в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія), де відповідав за розвиток брендів Philip Morris International в Саудівській Аравії та Кувейті. За останні півтора роки керівництва компанією “Філіп Морріс Україна” пан Александракіс зумів здійснити, як мінімум, переворот в уяві українських споживачів тютюнових виробів. 2016 р. Україна стала одним з перших ринків, де PMI представила свій продукт iQOS, заснований на інноваційній технології HeatControl. “Основне завдання, яке поставлене переді мною, — змінити саму індустрію і перейти до майбутнього без тютюнового диму”, — заявив пан Александракіс рік тому в інтерв’ю журналу БІЗНЕС.

Успішна стратегія

28 24 2Десонг Ра, президент компанії “Samsung Electronics Україна”

Південнокорейський виробник електроніки Samsung присутній на українському ринку з 1996 р. Пан Десонг Ра обійняв посаду президента “Samsung Electronics Україна” на початку поточного року. Раніше, з 2014 р., українським підрозділом керував Джей Сул Ю. Як зазначив у одному з інтерв’ю Десонг Ра, він вже має досвід роботи в Україні — впродовж 2005-2009 рр. працював в українському представництві. За його словами, зараз “Samsung Electronics Україна” сфокусована на розвитку у преміальному сегменті українського ринку. Також велика увага приділяється можливості різних пристроїв з’єднуватися один з одним та обмінюватися інформацією, що є елементом глобального курсу компанії. За результатами 2017 р. загальний дохід Samsung досяг 239,58 трлн корейських вон, або ж близько $225 млрд, а операційний прибуток склав 53,65 трлн вон ($50,4 млрд). І хоча компанія не розкриває фінансових показників по окремих регіонах, новий керівник “Samsung Electronics Україна” зазначив, що важкий період на ринку спостерігався три-чотири роки тому, а зараз вже чітко видно ознаки його відновлення. Тож керівництво підрозділу сподівається, що зростання продовжиться і у поточному році.

Ефективність

28 24 3Філіп Вотле, голова правління страхової компанії “АХА Страхування”

Філіп Вотле прицює у складі АХА Group вде понад 35 років, з них 10 — керівником СК “АХА Страхування” в Україні. Впродовж 1981-1999 рр. пан Вотле обіймав різні посади в Royale Belge — Ippa Bank у складі AXA Group. Спочатку топ-менеджер очолював департамент маркетингу, а згодом увійшов до ради директорів. 1999 р. очолив напрямок стратегічного маркетингу, після чого увійшов до складу виконавчого комітету в AXA Belgium. З 2007 р. керує бізнесом групи АХА в Україні. Зараз “АХА Страхування” є абсолютним лідером на українському ринку автострахування КАСКО, що складає 60% портфеля страховика. За 2017 р. було залучено рекордний обсяг премій у понад 1 млрд грн. Компанія щороку демонструє значний приріст прибутку та страхових премій, при цьому утримуючи задоволеність клієнтів надаваними послугами на високому рівні. Під керівництвом пана Вотле в компанії впроваджувалися численні інновації як у продуктах автострахування, так і у врегулюванні збитків. Так, “АХА Страхування” першою на українському ринку почала страхувати автомобілі з телематичними пристроями (КАСКО Smart), впровадила сервіс Audasmart для самообслуговування клієнтів під час оцінки збитків в моторному страхуванні та започаткувала низку новаторських ініціатив стосовно обслуговування клієнтів.

Репутація

28 25 1Джон Шморгун, член ради директорів, президент компанії AgroGeneration

Американець українського походження Джон Шморгун приїхав на батьківщину своїх предків щоб очолити представництво фірми DuPont, яка продавала засоби захисту рослин. 1993 р. він відкрив представництво цієї компанії в Україні, яким керував шість років. Згодом, до 2013 р., пан Шморгун обіймав посаду президента українського агрохолдингу Harmelia. А після злиття компаній Harmelia і AgroGeneration в жовтні 2013 р. став президентом AgroGeneration, головним напрямком діяльності якої є виробництво зернових та олійних культур. Перед новим керівником стояла задача мінімізувати витрати. Задля її вирішення він запровадив в компанії ERP-систему (Lean 6 Sigma), що дозволяє планувати ресурси. Ефективність господарств і співробітників в AgroGeneration оцінюється за KPI (ключовими показниками ефективності). Це допомагає спрогнозувати розвиток компанії в довгостроковій перспективі, визначити зону відповідальності персоналу. Пан Шморгун вважає кращим стилем управління матричний. Команда відчуває повну відповідальність за свої дії, але кожен знає, хто лідер.

Поважають Джона Шморгуна й колеги і партнери. Саме завдяки принципам, яких він дотримується в житті та роботі. “Я завжди намагаюся спілкуватися з людьми особисто. Я певен, що всі в нашій команді розуміють, що наша сила в тому, що люди відчувають себе частиною команди, розуміють, що їх чують. Спілкування — це найголовніше”, — говорить пан Шморгун.

Лідерські якості

28 25 2Ансгар Борнеманн, керуючий директор компанії Nestlé в Україні та Молдові

Громадянин Німеччини Ансгар Борнеманн працює в компанії Nestlé з 2003 р. До призначення у 2015 р. на посаду директора Nestlé в Україні та Молдові два роки очолював представництво компанії в країнах Адріатики (Хорватія, Сербія, Словенія, Боснія і Герцеговина, Чорногорія, Македонія тощо). Пан Борнеманн вважає, що успішність компанії багато в чому залежить від здатності керівника реагувати на зміни, що відбуваються навколо. Дотримуючись міжнародних правил ведення бізнесу Nestlé, компанія гнучко інтегрується в умови країн, в яких працює. Останні роки Nestlé в Україні активно співпрацює з місцевими постачальниками сировини та пакування і близько 75% компонентів для своїх товарів купує на місцевому ринку. Компанія послідовно модернізує виробництво, і, як результат, 2016 р. на фабриці “Волиньхолдинг” в смт Торчин було зменшено споживання води на 60% й енергії — на 23%. Крім того, компанії вдалося скоротити кількість відходів на 58% на всіх підприємствах Nestlé в Україні. За 2016 р. в цілому в розвиток підприємств Nestlé було інвестовано близько 400 млн грн.

Ансгар Борнеманн каже, що для його особистого зростання була і залишається визначальною фраза Нельсона Мандели: “Я ніколи не програю. Я перемагаю або вчуся”. Топ-менеджер Nestlé впевнений, що в роботі треба бути відкритим для ідей і створювати атмосферу, яка надихає команду. І дає відчуття, що можна обговорювати будь-які, навіть найдивніші ідеї. Коли лідер будує в компанії атмосферу відкритості, чесності та креативності, її стабільність буде гарантована.