Глобальна мобільність

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Основна тенденція ринку праці: населення землі стає все тісніше пов’язаним, мобільнішим у виборі роботи і місця життя та все більше залежить від глобальних трендів

У деяких країнах, включаючи США та Німеччину, мільйони робочих місць вільні. При цьому на ринку праці в цих же країнах залишаються мільйони безробітних. З часів кризи 2007-2008 рр. глобальний ВВП виріс на 2,7% (показник 2010 р. по відношенню до 2016 р.), тоді як глобальна зайнятість за цей же період зросла лише на 1,3%. В окремих країнах розрив ще значніший. Економісти припускають, що така ситуація обумовлена невідповідністю професійних навичок у наявних працівників вимогам бізнесу, змінами очікувань самих співробітників і все ще присутніми обмеженнями у переміщенні робочої сили, у трудовій мобільності. Відповідаючи на ці виклики, населення Землі стає все тісніше пов’язаним, мобільнішим у виборі роботи та місця життя та все більше залежить від глобальних економічних трендів. У тому числі — від діджиталізації бізнесу. В компанії Boston Consulting Group ці мегатренди об’єднують під ім’ям “нова глобалізація”.

У червні в Чикаго (США) на найбільшій в світі щорічній професійній HR-конференції Джеб Буш, губернатор штату Флорида у 1999-2007 рр., син і брат президентів США, зазначив, що офіційні законні трудові мігранти є однією з самих законослухняних і ефективно працюючих категорій населення. У своєму виступі політик закликав створити найкращі умови для легальної імміграції. Аж до надання всім іноземним випускникам американських ВНЗ можливості безперешкодно отримувати посвідку на проживання в США. В чому причина такого ставлення? У нестачі освіченого й мотивованого персоналу в американських компаніях. У зменшенні народжуваності у так званого “середнього класу” протягом тривалого періоду. Про це на тій же конференції говорила і Шеріл Сендберг, операційний директор Facebook, пропонуючи поліпшити політику підтримки тих сімей, які вирішують завести дитину, але не можуть дозволити собі залишити роботу в компаніях.

Торік офіційний рівень безробіття в Україні, розрахований за методикою МОП, склав 9,9%,що на 0,2% вище показників 2016 р.

Проблема нестачі талантів актуальна не лише на північноамериканському ринку праці, а й на європейському. За деякими прогнозами, до 2030 р. нестача ІТ-фахівців в Західній Європі складе 0,8 млн людей. Зазначимо ще раз: не загальна потреба, а вже прогнозований дефіцит інженерів при загальній потребі, яка на той час складе кілька мільйонів.

Україна вже давно і глибоко “вбудована” у глобальний ринок трудових ресурсів. Початок цьому було покладено ще у пострадянський період з приїздом перших експатів. Відсутність в 1990-х роках в Україні менеджерів і фахівців необхідної кваліфікації одночасно з приходом таких глобальних роботодавців, як Coca-Cola, PG, Philip Morris, Siemens, компаній фінансового й логістичного секторів, призвела до утворення великої експат-спільноти в Києві наприкінці 1990-х — початку 2000-х років. Але називати це прикладом масової трудової міграції підстав немає. Всього лише звичайна практика для бізнесу на черговому ринку, що розвивається. Значно ситуація стала змінюватися пізніше, під впливом загальноєвропейських міграційних процесів. Зростання польської економіки — з появою індустріальних кластерів та регіонів, в яких безробіття прагне до нульового показника; підйом економіки РФ, викликаний свого часу підвищенням цін на енергоносії; розвиток виробничих майданчиків в довколишній Словаччини, Чехії, Угорщини — перелік можливостей, що відкривалися тоді й зараз перед українськими “заробітчанами”, може бути дуже довгим. До цього можна додати кілька “хвиль” переміщення до Європи цілих бізнесів. Насамперед в ІТ-галузі. Такі “переїзди” не вплинули на загальну ситуацію на ринку праці України прямо. Але створили певне інформаційне поле. Яке, в свою чергу, допомагає потенційно мобільній частині українського працездатного населення приймати рішення. Кілька років тому наші колеги проводили ґрунтовне дослідження серед шахтарів і співробітників шахтоуправлінь, які планувалося закривати. З 2 тис. опитаних лише 13% готові були розглядати можливість переїзду на роботу в іншу країну. І це в ситуації, коли роботодавець в Україні повністю припиняв роботу. Причина, цілком імовірно, у відсутності на той час певної кількості “історій успіху” трудових мігрантів з України, які знайшли гідну роботу в Європі.

Останні два роки особливо показові в сенсі зміни ситуації з трудовою міграцією та загальною мобільністю українського працездатного населення. Можливість безвізового відвідування країн ЄС за наявності біометричного паспорта стала ключовим чинником. Зустрічна зміна процедур легалізації трудових мігрантів у Польщі доповнила картину і перетворила ймовірність працевлаштування в упевнену можливість. На зміну польським робочим, які виїжджають на заробітки до Великобританії та Німеччини, абсолютно офіційно приїжджають українські. Підприємства у таких індустріальних кластерах, як Вроцлав і Катовіце, розраховують на тривалі й ефективні контракти з легальними українськими трудовими мігрантами. Ще два роки тому польські офіційні особи заявляли, що найпривабливішими донорами робочої сили для них є Білорусь, Україна та В’єтнам. З появою “безвізу” і зміною процедури у Польщі українці здобувають впевнену перемогу в конкуренції за польські робочі місця.

Що відбувається в цей час на ринку праці України? Торік офіційний рівень безробіття, розрахований за методикою МОП, склав 9,9%, що на 0,2% вище показників 2016 р. Водночас на щорічній експертній раді Асоціації професіоналів з управління персоналом HRForum директори з персоналу найбільших роботодавців України говорили про загальну нестачу співробітників в компаніях на рівні 25-30%, залежно від галузі та від сезону. Передусім ідеться про нестачу персоналу в економічно активних регіонах країни. Здавалося б, вирішити питання можна завдяки внутрішній трудовій міграції. Але відсутність недорогого знімного житла, необхідної інфраструктури — дитячих садків і шкіл, поліклінік, транспорту від можливого місця проживання до місця роботи — ускладнює для потенційних “внутрішніх трудових мігрантів” вихід на роботу в регіонах, відмінних від постійного місця проживання. Практично, роблячи вибір між роботою в іншому регіоні України і роботою в Східній Європі, українець розуміє, що в обох випадках необхідно буде залишити сім’ю на кілька місяців. Але при цьому робота в Східній Європі економічно вигідніша.

Учасники Асоціації професіоналів з управління персоналом HRForum говорять про загальну нестачу співробітників в компаніях на рівні 25-30% залежно від галузі та від сезону

Наразі українська виконавча влада виявляє занепокоєння з приводу збільшення потоку “заробітчан”. Але єдиної ефективної політики з питань утримання економічно активного населення на українських підприємствах досі не вироблено. Дається взнаки відсутність досвіду, готовності розробляти і виконувати довгострокові стратегії. Зрештою, дуже показовою є відсутність в принципі “міністерства трудових ресурсів”, але наявність “міністерства соціальної політики”, орієнтованого на потреби тих, на кого необхідно витрачати бюджет, а не тих, хто створює валовий національний продукт. Можливо, підтримка і розвиток соціальної інфраструктури, зниження бюрократичних бар’єрів, що перешкоджають внутрішній трудовій міграції, могли б позитивно вплинути на ситуацію з нестачею кадрів на діючих підприємствах України. Джонні Тейлор-молодший, СЕО найбільшої на планеті спільноти HR-професіоналів The Society for Human Resource Management, що об’єднує понад 300 тис. HR-менеджерів в 165 країнах, заявив на професійній HR-конференції у Чикаго, що “єдиним, насправді стримуючим фактором для бізнесу зараз є не відсутність фінансів або технологій, а дефіцит якісного мотивованого персоналу”. Це абсолютно справедливо і для активно працюючих українських підприємств — у Києві, Вінниці, Кривому Розі, Дніпрі. Ефективна мобільність трудових ресурсів на рівні окремої країни і в масштабах глобальної економіки — єдиний інструмент для вирішення проблеми.