Важкий видобуток

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Що може припинити стагнацію нафтогазової галузі

Минулого понеділка, 18 червня, у Верховній Раді відбувся “круглий стіл” на тему “Ключові пріоритети реформи видобувного сектора”. Там обговорювалися проблеми, що стоять на заваді розвитку нафтогазової галузі. Незважаючи на величезну роботу, виконану в законодавчому полі, зокрема на зниження ренти на видобуток газу і суттєве спрощення роботи добувних компаній, видобуток газу і нафти в Україні продовжує стагнувати. У першому півріччі 2018 р. обсяги видобутку газу залишалися на торішньому рівні. Вже зараз очевидно, що державна програма збільшення видобутку газу до 2020 р. не буде виконана, і з цим погоджуються навіть реформатори-оптимісти.

Чому так сталося, хто винен і що ще можна зробити, щоб врятувати ситуацію, обговорювали представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, профільного Комітету Верховної Ради, Держгеонадр, експерти, топ-менеджери “Укргазвидобування”, “Укрнафти” та інші учасники ринку.

Програма “20/20”

Ідеологом і розробником програми збільшення видобутку газу виступила державна компанія “Укргазвидобування”. Мета програми “20/20” — до 2020 р. наростити видобуток газу компанією “Укргазвидобування” з 14,5 млрд куб.м до 20 млрд куб.м на рік. Досягти цієї мети планувалося завдяки збільшенню буріння, розробці нових ділянок, впровадженню технології інтенсифікації тощо.

Навесні 2016 р. програму було представлено уряду. У ній передбачається, що крім “Укргазвидобування” і приватні компанії збільшать видобуток з 5 млрд куб.м до 7 млрд куб.м на рік. За підсумками реалізації цих планів Україна має до 2020 р. вийти на обсяг видобутку газу в 27 млрд куб.м, чого повинно вистачити для потреб української економіки. Тобто наша країна буде повністю забезпечена власним газом, що радикально зміцнить її енергетичну безпеку.

Запропонована концепція розвитку газовидобувної галузі сподобалася уряду і особисто Володимиру Гройсману, тому план отримав форму державної програми. Заручившись підтримкою уряду, газовидобувні компанії справедливо могли розраховувати на успіх даного заходу. Задля справедливості слід зазначити, що з самого початку плани, запропоновані “Укргазвидобування”, викликали багато суперечок, програму називали недопрацьованою, а терміни реалізації — нереальними.

Минуло два роки і можна підбити проміжні підсумки. Тим більше що часу для реалізації програми залишається все менше.

Зростання зупинилося

Після цілком успішного 2017 р., коли видобуток газу в Україні зріс на 800 млн куб.м, або на 4%, до 20,8 млрд куб.м, очікувалося, що в 2018 р. зростання видобутку продовжиться і навіть прискориться. Для цього були всі передумови. Головним стимулом для галузі стало прийняття наприкінці 2017 р. нових ставок ренти на видобуток газу. Починаючи з 2018 р. рента на видобуток газу з нових свердловин знижена до 12% (для свердловин глибиною до 5000 м) і до 6% (для свердловин глибиною понад 5000 м). Це повинно стимулювати буріння нових свердловин — найвитратніший сегмент інвестицій видобувних компаній.

У березні цього року був прийнятий законопроект #3096-д “Про дерегуляцію дозвільних процедур”, що істотно спростило будівництво об’єктів нафтогазової галузі, адже більше не потрібно отримувати гірничий відвід і рішення Міненерговугілля про введення родовищ в дослідно-промислову і промислову розробку.44 1

Крім того, на початку червня було прийнято поправки до постанови Кабміну #615, яка регулює порядок видачі спецдозволів на видобуток нафти і газу. Ці зміни також мають спростити роботу газовидобувників.

Але на тлі цих позитивних законодавчих ініціатив загальний стан нафтогазовидобувної галузі в 2018 р. раптово погіршився. У першому півріччі видобуток газу взагалі не зростав, ледь вдалося втриматися на рівні показників минулого року. При цьому стагнація помітна як у держкомпаній “Укргазвидобування” й “Укрнафта”, так і у приватних видобувних компаній, за невеликим винятком.

Чорна смуга в “Укргазвидобування” пояснюється насамперед проблемами з бурінням. Власний парк бурових установок безнадійно застарів, як результат, обсяги буріння і кількість нових свердловин зменшуються. Тому в компанії вирішили залучити зовнішніх бурових підрядників, купити нові бурові установки, а також модернізувати частину наявних. Всі плани потроху реалізовуються, проте з великим запізненням через складнощі існуючої системи закупівель. Майже всі великі тендери із закупівлі бурових установок і бурових послуг по кілька разів переносилися. З позитивного — “Укргазвидобування” вдалося залучити кілька бурових підрядників, зокрема хорватську Crosco, китайські Xinjiang Beiken Energy Engineering і Zhongman Petroleum and Natural Gas, а також сервісні компанії Tacrom (Румунія) і “Белоруснефть” для проведення робіт з гідророзриву пласта. Завдяки компанії “Укргазвидобування” за останні два роки Україна стала помітним гравцем на європейській нафтогазовій мапі. Крім того, вже до кінця року “Укргазвидобування” очікує отримати дві з п’яти бурових установок за контрактом з німецькою компанією Bentec.

2018 р. було заплановано видобути 16,5 млрд куб.м газу, на 8,5% більше, ніж 2017 р., та за підсумками першого півріччя ледь вдається зберегти минулорічний рівень.

Ще однією проблемною компанією залишається “Укрнафта”. Зниження показників видобутку у неї пояснюється проблемами з продовженням терміну дії ліцензій. У 2018 р. закінчується термін дії 27 спецдозволів, на які припадає 50% річного видобутку нафти і 30% — видобутку газу.

Як і торік, є ризик зупинки видобутку на родовищах. Причина — наявність податкової заборгованості в 12 млрд грн. (за оцінками “Укрнафти”). Якщо компанія зможе вирішити проблеми з боргами, у неї з’являться шанси на фінансове оздоровлення, а отже, на зростання видобутку нафти і газу.

У 2018 р. було заплановано видобути 16,5 млрд куб.м газу, на 8,5% більше, ніж 2017 р., та за підсумками першого півріччя ледь вдається зберегти минулорічний рівень

У групі приватних компаній помітно пожвавлення, хоча говорити про загальне збільшення виробництва газу, як в 2011-2014 рр., годі й говорити. Поки компанії придивляються, планують і бюджетують інвестпроекти. Цьогоріч більше за всіх бурять компанії, що входять до складу Burisma Group і “Укрнафтобуріння”. Остання показує найвищий абсолютний приріст видобутку в галузі.

Також активно бурять компанії “Нафтогазвидобування” (“ДТЕК-Нафтогаз”), “Гео Альянс”, Полтавська газонафтова компанія і “Західнадрасервіс”.

Окремо необхідно відзначити роботу іноземних компаній. Словацька Nafta провела тендер на буріння трьох свердловин на Ужгородській площі в Закарпатті. Це її перший серйозний проект в Україні і, мабуть, перший проект з буріння нового іноземного інвестора за останні чотири роки.

Відсутність інтересу до української нафтогазовидобувної галузі з боку іноземних інвесторів має насторожувати. Адже це не лише гроші, але і нові технології, необхідні Україні. Почасти це пояснюється ще одним важливим невирішеним питанням — відсутністю доступу до нових ліцензійних ділянок. Цю проблему обіцяють вирішити вже цьогоріч. Держгеонадра, орган, відповідальний за організацію та проведення аукціонів з продажу спецдозволів на розвідку і видобуток корисних копалин, готовий до кінця 2018 р. виставити на торги 50 нових ділянок, в тому числі близько 20 — на шельфі Чорного і Азовського морів. Перший аукціон з продажу нафтогазових ділянок вже оголошений і відбудеться в жовтні, ринку запропоновані чотири ділянки. Дуже важливо, щоб конкурс пройшов злагоджено, транспарентно і вдало, оскільки від цього буде залежати і проведення наступних аукціонів.

У Міненерговугілля констатують відставання від запланованих в “Концепції розвитку газодобувної галузі” показників. У міністерстві аналізують ситуацію в галузі і готують свої пропозиції для її виправлення. Рекомендації будуть готові вже найближчими тижнями.