Канадський інтерес

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Що змінилося в агропромисловому холдингу “Астарта-Київ” після приходу канадського інвестора — інвестиційного фонду Fairfax

Цього року агропромисловий холдинг “Астарта-Київ”, співзасновниками якого є Віктор Іванчик та Валерій Коротков, відзначив своє 25-річчя. Історія компанії — це шлях динамічного розвитку.

Коли 1999 р. компанія “Астарта” придбала свій перший цукровий завод (зараз їх вісім), український ринок цукру вже був розділений між конкурентами. Але це не завадило їй стати лідером галузі за досить короткий час. Вже 2006 р. “Астарта” розмістила 20% акцій на Варшавській фондовій біржі, виручивши за них $31,7 млн. 2013 р. компанія побудувала завод з переробки сої в м. Глобино (Полтавська обл.). 2014 р. — ввела в експлуатацію біогазовий комплекс.

Таким чином, починаючи з нуля, з невеликої торгової фірми, “Астарта” поступово перетворилася на провідного національного гравця у виробництві цукру, переробці сої та у молочному тваринництві.

Додали цукру

Стрімкий розвиток і масштаби агропромхолдингу не завадили йому стати цілісною, прозорою, добре керованою структурою. Саме такий стратегічно орієнтований бізнес привернув увагу відомого канадського інвестиційного фонду Fairfax Financial Holdings, який 2016 р. розпочав придбання акцій “Астарти”.

Як згадував Ховард Дал, призначений у березні минулого року головою ради директорів компанії, перша зустріч засновника та головного виконавчого директора Fairfax Према Ватси з власником “Астарти” Віктором Іванчиком відбулася в Канаді восени 2015 р. Канадського інвестора не злякали нестабільне економічне та політичне становище України в той час. “Коли представники фонду оцінили структуру бізнесу “Астарти” і команду управлінців, позитивні сторони компанії переважили ризики, пов’язані з країною”, — пояснив пан Дал. Крім того, портфельного інвестора привернуло й те, що і компанія, і її засновник були політично нейтральними. Таким чином, позитивний приклад компанії зіграв не останню роль у подоланні негативних стереотипів іноземних інвесторів щодо українського бізнес-середовища.

FAIRFAX FINANCIAL HOLDINGS
Холдингова компанія, яка через свої дочірні компанії займається страхуванням (non-life), перестрахуванням та управлінням інвестиціями. Заснована 1985 р. нинішнім головним виконавчим директором В. Премом Ватсою, що здійснює керівництво зі штаб-квартири у Торонто (Канада). Звичайні акції компанії котируються на фондовій біржі Торонто. Дочірні компанії Fairfax працюють у більш ніж 32 країнах та досягли загальної вартості в $42,3 млрд. Власний капітал групи перевищує $9,7 млрд та $9,5 млрд виписаних премій.

З 2016 р. вартість акцій “Астарти” зросла на 56%. І хоча на це вплинула низка факторів (позитивні фінансові результати тощо), не останню роль зіграла й новина про придбання акцій компанії канадським інвестфондом. Як розповів Ховард Дал, у бізнес-середовищі вважається, що якщо Fairfax стає акціонером компанії, то для неї це як знак якості.

Торік операцію з придбання акцій “Астарти” інвестфондом було завершено. Fairfax Financial Holdings сконцентрував 28,06% акцій, ставши мажоритарним власником акцій компанії разом з Віктором Іванчиком, в якого 36,26% акцій. Новий інвестор викупив частку колишнього співвласника “Астарти” Валерія Короткова, якому в 2016 р. належали 25,99% акцій компанії.

З 2016 р. вартість акцій “Астарти” зросла на 56%

Надійне плече

Ще минулого року пан Дал акцентував увагу на тому, що Fairfax не збирається займатися мікроменеджментом у компанії, оскільки має високий рівень довіри до Віктора Іванчика та його управлінської команди. “Як стратегічний інвестор, Fairfax зацікавлений в довгостроковому розвитку компанії. Тому наша головна спільна задача — забезпечити подальше зростання “Астарти”, розвиваючи ті сильні сторони, які є у компанії”, — зауважив Ховард Дал.

На думку Артема Ковбеля, партнера компанії Kreston GCG, для інвестфонду купівля акцій українського агрохолдингу — довгострокова інвестиція. Інакше кажучи, Fairfaх має великі плани стосовно “Астарти”, бачить великі для себе перспективи, тож, вочевидь, братиме активну участь в розвитку агропромхолдингу та покращенні його фінансових результатів. Про це свідчать, крім іншого, умови укладення угоди — Fairfaх не просто придбав частину акцій, а підписав з “Астартою” договір про співпрацю, за яким, зокрема, інвестфонд отримав право призначити власного представника до ради директорів. “У Fairfaх навіть є право призначити голову ради директорів. Все це доводить, що Fairfaх має намір серйозно увійти в бізнес та контролювати його, а не просто володіти акціями для гри на біржі, наприклад”, — пояснив Артем Ковбель.

Як вже згадувалося, торік інвестфонд призначив голову ради директорів. Ховард Дал — людина, досвідчена в аграрних питаннях. Він є засновником компанії Concorde, що виробляє пневматичні сівалки і наразі є однією з найбільших у своєму сегменті. “Призначення такої авторитетної людини на посаду голови ради директорів також доводить серйозність намірів Fairfaх співпрацювати з “Астартою”. Цікаво, що Ховард Дал, за його власними словами, підтримує дружні стосунки з Віктором Іванчиком. І це також позитивний сигнал, адже у бізнесі довіра має велике значення”, — зазначив пан Ковбель.

Експерти наголошують, що в цілому Fairfax Financial Holdings почав інвестувати в агробізнес відносно недавно. Проте для “Астарти” наявність такого інвестора відкриває значні можливості для налагодження, наприклад, бізнес-контактів з мережею компаній, в які інвестує Fairfax по всьому світу. “Вона зможе запровадити нові технології, перейняти іноземний досвід господарювання. Крім того, ресурси Fairfaх можуть стати у пригоді для виходу на нові ринки чи навіть завоювання нових для себе ніш. Як свідчать результати Agri-Summit Fairfax 2017, саме це є пріоритетом для компаній, що входять у структуру Fairfax”, — сказав Артем Ковбель.

Керівник аналітичного відділу інвесткомпанії Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що угода, вочевидь, позитивно вплинула на імідж компанії на міжнародних ринках капіталу, однак поки незрозуміло, чи це допомогло “Астарті” залучати кошти дешевше. Також присутність такого інвестора є певним запобіжником від необґрунтованих атак на компанію представників влади.32 1

Життя після

Зміни у структурі власників не стали потрясінням для компанії — агрохолдинг і надалі стабільно працює в турбулентних ринкових умовах. Торік “Астарта” збільшила виручку на 24% — до €459 млн, водночас скоротивши показник EBITDA до €120 млн. Це сталося внаслідок погіршення ринкової ситуації і збільшення витрат через подорожчання сировини. Як зазначив пан Іванчик, компанії вдалося частково компенсувати ці чинники завдяки підвищенню ефективності, скороченню фінансових витрат і хеджуванню ризиків. Водночас у компанії стійке фінансове становище, і розмір чистої заборгованості близький до річного показника EBITDA. Аналітики підтверджують, що “Астарта” залишається однією з найменш закредитованих компаній, адже дуже виважено ставиться до свого розвитку. Вона генерує значний операційний грошовий потік, в тому числі завдяки експорту, частка якого 2017 р. склала 59% консолідованої виручки.

У I кварталі поточного року фінансові показники не поліпшилися. Показник EBITDA компанії за цей період знизився на 69%, до €13 млн, консолідована виручка — на 39%, до €91 млн, чистий прибуток зменшився в 8,3 раза, до €3,7 млн. За словами Віктора Іванчика, зниження фінансових показників обумовлено циклічністю ринків, макроекономічними факторами та високою базою порівняння. “Водночас з огляду на довгострокову перспективу є кілька важливих нюансів. Зараз компанія діє на ринках, які перебувають у нижній частині циклу. При цьому в “Астарти” відносно невеликий борг, компанія наполегливо працює над підвищенням операційної ефективності та нарощує експорт”, — пояснив Віктор Іванчик.

Загальна посівна площа ярих культур агропромхолдингу “Астарта” цьогоріч склала близько 170  тис. га

Агропромхолдинг продовжує розвиватися, залучаючи для цього кошти. На початку квітня повідомлялося, що Міжнародна фінансова корпорація (IFC) надасть компанії довгостроковий кредит у розмірі $30 млн. Кредитні кошти спрямовуватимуться на впровадження на підприємствах “Астарти” сучасних технологій і стандартів для ефективнішого використання ресурсів (скорочення споживання води, газу). Зрозуміло, що завдяки поетапній модернізації виробничих майданчиків з використанням нових технологій підвищується конкурентоспроможність холдингу на зовнішніх ринках.

На перспективу

З огляду на ситуацію на міжнародних ринках сільгосппродукції фахівці компанії гнучко планують виробництво. Зокрема, структура сівозміни відображає існуючі ринкові тенденції. Загальна посівна площа ярих культур агропромхолдингу цьогоріч склала близько 170 тис.га (41 тис.га цукрових буряків, 41 тис.га соняшнику, 67 тис.га кукурудзи й 20 тис.га сої). Як сказали в компанії, скорочення площ під цукровим буряком дозволить організувати його збирання й переробку в оптимальні терміни, фокусуючись на собівартості й якості цукру. Хоча традиційно крім власних буряків компанія використовуватиме й сировину партнерів, з якими вже уклала договори на поставку.

В “Астарті” вважають, що збільшення площ під кукурудзою теж має принести хороший фінансовий результат на тлі триваючого тренду до відновлення цін на цю культуру. Про фокусування компанії на ефективності влучно висловився операційний директор агропромхолдингу Желько Ерцег на святкуванні 25-річчя компанії: “Наш холдинг не прагне стати світовим рекордсменом з врожайності. Насправді, чим вищу ми хочемо отримати врожайність, тим більше витрачаємо цінних ресурсів. “Астарта” намагається досягти скромнішої мети — стати найефективнішою з точки зору прибутковості й екосвідомості аграрною компанією в Європі”. Він також розповів, що в компанії провели маленький експеримент-дослідження: порівняли показники, по-перше, найефективніших підприємств за категоріями витрат, по-друге, найуспішніших підприємств компанії за доходами. І отримали віртуальну компанію, де EBITDA становить $600 з 1 га. “Це свідчить про те, що ми вже вміємо це робити. Просто треба постаратися, щоб поширити такий показник на всі підприємства “Астарти”, — підсумував пан Ерцег.

Як уже згадувалося, нових інвесторів до агропромхолдингу привернула його стратегічна орієнтованість. В майбутньому в компанії бачать значний потенціал свого бізнесу в області впровадження сучасних інформаційних технологій, технологічних рішень та біотехнологій. Завдяки цим технологіям уже зараз можна поліпшити керування погодними ризиками, удосконалювати логістичні процеси тощо. “Ми очікуємо, що впродовж наступних 10-15 років агропромисловий сектор буде динамічно змінюватися, і ми прагнемо стати першими в цих перетвореннях. Для цього в нас є інноваційна група менеджерів і ключовий персонал”, — підсумував Віктор Іванчик.