Канадське Ельдорадо

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Канада є репутаційним лідером на глобальній мапі. Протягом останніх шести років вона чотири рази посідала перше місце у рейтингу репутації й ніколи не опускалася нижче другого

Як країні, населення якої не перевищує 40 млн, вдалося за багатьма показниками обійти найбільші держави та чому репутація формує цінність країни.

Готовність інвестувати, відвідувати, жити та споживати місцеву продукцію багато в чому визначає рівень репутації країни. Згідно з результатами дослідження 2018 Country RepTrak, яке щороку проводить Reputation Institute, визначаючи рівень репутації країн, Канада увійшла до Топ-10 рейтингу (79,2 бала). Протягом останніх шести років ця держава чотири рази займала першу позицію у рейтингу репутації, ніколи не опускаючись нижче другого місця. Серед лідерів дослідження також виявилися Швеція (81,7 бала), Фінляндія (81,6), Швейцарія (81,3), Норвегія (81,1), Нова Зеландія (79,7), Австралія (79,6), Японія (77,7), Данія (76,7) та Нідерланди (76,1). Найвищу репутацію серед країн Східної Європи має Чехія (21-е місце, 65,6 бала). Дев'ять із 10 країн, які зайняли за під-сумками 2018 Country RepTrak перші позиції, незмінно присутні у Топ-10 з 2012 р.

Серед головних факторів впливу — роль політиків і лідерів у формуванні репутації своїх країн, стабільність у лідерстві серед країн з най-вищою репутацією, а також незмінно високе місце Канади у рейтингу Country RepTrak. Однією з причин такого успіху є системна робота держави над створенням сильного бренда. Глобальне ставлення до країн формують три основні чинники: привабливе навколишнє середо вище, ефективне управління та розвинена економіка.

Цього року особливе значення отримала привабливість навколишнього середовища (39,1%). Дещо менше респонденти звертали увагу на ефективність управління (36,1%) та розвиненість економіки (24,8%).

Згідно з результатами дослідження найбільше значення у формуванні репутації держави мають дружелюбність місцевих жителів, безпека, краса країни, привабливість її та існуючого стилю життя, етичність поводження, а також участь у вирішенні міжнародних проблем.

11 1

Зростання рівня репутації країни на один бал (в системі RepTrak) призводить до збільшення потоку туристів  на 0,9% та експорту на 0,3%.

Успіх Канади у створенні високої репутації повторюють її головні мегаполіси. Щорічний рейтинг якості життя у містах світу, що формує компанія Mercer, стверджує, що у цій категорії першу позицію займає столиця Австрії Відень. Також до першої десятки списку увійшли Цюріх, Мюнхен, Окленд, Ванкувер, Дюссельдорф, Франкфурт, Женева, Копенгаген і Базель.

231 місто оцінювалося експертами за 39 критеріями, включно з політичною стабільністю, рівнями охорони здоров’я, освіти, злочинності, можливістю відпочинку та наявністю транспортної інфраструктури. Європейські мегаполіси мають найбільше представництво у Топ-10 міст з найвищим рівнем життя. Німеччина і Швейцарія представлені в лідерах шістьма містами. По одному місту на вершині рейтингу мають Нова Зеландія, Канада та Австралія. Канадський Ванкувер, що розташувався на п’ятому місці, визнано найкращим у Північній Америці.

Високі позиції міст у категорії якості життя знайшли своє відображення у рівні їхньої репутації.

Три мегаполіси, відзначені у рейтингу компанії Mercer, — Відень, Ванкувер і Копенгаген — увійшли до першої десятки міст з найвищим рівнем репутації (2017 City RepTrak).

Три канадських міста — Ванкувер, Торонто й Монреаль —є лідерами у категоріях “Найкраще місце для життя” та “Найкраще місце для роботи”. Торонто також став важливим центром міжнародних інвестицій.

Тотальне лідерство Важливу роль у формуванні зовнішньої репутації країни від і грає миролюбність. За даними дослідження Global Peace Index, проведеного Інститутом економіки і миру (IEP), четвертий рік поспіль рівень миролюбності на планеті знижується. З 163 досліджуваних країн 92 стали менш миролюбними у порівнянні з минулим роком.

Наймиролюбніші держави — Ісландія, Нова Зеландія, Австрія, Португалія, Данія, Канада, Чехія, Сінгапур, Японія та Ірландія. Найвойовничіші — Центрально-африканська Республіка, Конго, Лівія, Ємен, Сомалі, Ірак, Південний Судан, Афганістан і Сирія.

При складанні рейтингу враховувалися 23 індикатори, включно з такими як “Безпека у суспільстві”, “Триваючі конфлікти” та “Мілітаризація”.

Висока репутація країни у її громадян формує і громадську підтримку діяльності керівництва держави. Даний показник сприяє збільшенню обсягу інвестицій в економіку. Громадяни значно охочіше сплачують податки і виконують вимоги регуляторних органів, якщо вони впевнені, що керівництво країни щиро прагне до підвищення добробуту мешканців.

Незважаючи на глобальну тенденцію до зниження рівня довіри до урядів, Канаді вдалося досягти високого ступеня лояльності своїх громадян. За даними досліджень, більше половини жителів північноамериканської держави підтримують її керівництво, тоді як середній рівень не перевищує 42%.

Крім канадців у лідери рейтингу найлояльніших до урядів громадян увійшли мешканці Швейцарії, Індонезії, Індії, Люксембургу, Норвегії, Туреччини, Нової Зеландії, Ірландії, Нідерландів та Німеччини.

Слід зазначити, що довіра до канадського керівництва проявляється не лише всередині країни, а й за її межами. Яскравим прикладом такого ставлення став недавній конфлікт з най-ближчим сусідом, викликаний введенням торгових обмежень. Як засвідчило подальше вивчення думок, американці більше довіряють прем’єр-міністру Канади Джастіну Трюдо, ніж власному президенту Дональду Трампу, який критикує Канаду за “несправедливе” ставлення до американських виробників. Згідно з опитуванням Global News/Ipsos, 57% респондентів у США дотримуються позиції Джастіна Трюдо, а Дональд Трамп може розраховувати на підтримку лише 37% опитаних.

Експерти зауважують, що на рівень довіри громадян до урядів своїх держав істотно впливають рівень економічного розвитку, політичні потрясіння й гучні події на кшталт корупційних скандалів.

Багато країн з високим рівнем довіри до місцевих урядів мають найкращі умови для ведення бізнесу. Видання “Forbes” назвало найкращі країни для ведення бізнесу в 2018 р. Крім Канади, яка посіла п’яте місце у рейтингу Best Countries for Business, до Топ-10 увійшли Великобританія, Нова Зеландія, Нідерланди, Швеція, Гонконг, Данія, Ірландія, Сінгапур та Швейцарія.

Під час проведення дослідження експерти “Forbes” оцінили ситуацію у 153 країнах за 15 різними критеріями, серед яких — інновації, захист прав власності, податкова політика, рівень технологій, корупція, сту-пінь свободи (персональної та економічної), а також безпека для інвесторів.

Схожі результати продемонструвало дослідження, проведене “CEOWORLD magazine”. За його інформацією, 1-ше місце посідає Сінгапур. Дещо складніше вести бізнес у Великобританії, Ірландії, Новій Зеландії та Гонконгу. Далі йдуть Швеція, Нідерланди, Данія, Канада і США. Японія, Індія і Китай розташувалися на 30-й, 41-й і 58-й позиціях.

За версією Світового банку (Doing Business 2018), найменші проблеми підприємці відчувають в Новій Зеландії, Сінгапурі, Данії, Кореї і Гонконгу. Також серед лідерів — США, Великобританія, Норвегія, Грузія і Швеція. Канада в цьому рейтингу займає 18-те місце.

Тож не дивно, що ця країна зайняла високі позиції у рейтингу найменш корумпованих країн, складеному Transparency International. Крім Канади у лідерах опинилися все ті ж Нова Зеландія, Данія, Фінляндія, Норвегія, Швейцарія, Сінгапур, Швеція, Люксембург і Нідерланди. Вісім з найменш корумпованих країн увійшли до Топ-10 держав з найвищою репутацією.

Як відомо, турбота про молодь — інвестиція у майбутнє країни. Це добре розуміють у Канаді. Натомість Україну, за даними Держстату, за два роки залишили 7% працездатного населення. Згідно з розрахунками ООН до 2050 р. кількість мешканців країни зменшиться з нинішніх 44,2 млн осіб до 36,3 млн. У той час як кількість населення України неухильно зменшується, а в 2015-2017 рр., лише за офіційною оцінкою, на роботу за кордон виїхали понад 1 млн осіб, Канада залишається одним з ключових місць, які приваблюють таланти.

За даними інтернет-ресурсу Nestpick, у Топ-10 найдружніших до молоді міст поряд з Амстердамом, Берліном, Мюнхеном, Лісабоном, Антверпеном, Барселоною, Ліоном, Кельном і Парижем потрапив Ванкувер — мегаполіс на західному узбережжі Канади.

Серед 16 показників, які вивчають експерти, крім традиційних — вартість життя, можливість працевлаштування тощо — були присутні швидкість інтернету, доступність пива, кіль-кість магазинів техніки та інші.

За даними рейтингу QS Graduate Employability Rankings 2018, який визначає найперспективніші ВНЗ світу, серед най-перспективніших пропускних квитків у професійне життя є дипломи університетів Торонто та Уотерлу.

Водночас організатори рейтингу QS Best Student Cities 2017 стверджують, що 1-ше місце серед найкращих міст для студентів посів Монреаль, зруйнувавши багаторічне лідерство Парижа. Одними з головних переваг канадського мегаполісу є багатомовність, різноманітність культур й орієнтація на студентів. Місто займає міцні позиції в усіх шести категоріях, які вивчають експерти.

Не скривдженими є в Канаді й люди зрілого віку. За даними Global AgeWatch Index, список найсприятливіших країн для літніх мешканців очолює Швейцарія. За нею йдуть Норвегія, Швеція, Німеччина, Канада, Нідерланди, Ісландія, Японія, США та Великобританія.

Квінтесенцією успіхів Канади у різних напрямках є її показник у The World Happiness Report  2018 — щорічному звіті найщасливіших країн. Посівши 7-ме місце у списку, вона поступилася лише Фінляндії, Норвегії, Данії, Ісландії, Швейцарії та Нідерландам.

Системний підхід

Високі оцінки Канади у сфері забезпечення комфортних умов для розвитку бізнесу базуються на реальних і системних протекціоністських діях. Концепція розвитку України як глобального IT-хабу вже ефективно реалізовується у дружній нам країні. Для реєстрації нового підприємства у цій галузі необхідно пройти дві формальні процедури, витративши на це півтора дня. Діють також пільгові умови оподаткування.

За розрахунками Всесвітньої організації охорони здоров’я, за 35 років дві третини світового населення житиме у містах. Ще 2,5 млрд осіб стануть мешканця-ми великих мегаполісів. Наявність високих технологій стане одним з визначальних чинників їхнього розвитку та привабливості для нових жителів.

Новинний портал Business Insider спільно з дослідницькою компанією 2thinknow визначив, які з сучасних міст є найрозвиненішими технологічно. Перше місце Сан-Франциско (США) багато в чому пояснюється наявністю на його території Кремнієвої долини. Дев’яте місце посіло найбільше місто Канади Торонто, яке є місцем діяльності понад 30% канадських IT-компаній, кількість працівників у яких рід-ко перевищує 50 осіб. Щорічний дохід цих організацій становить $52 млрд.

За результатами дослідження, у Топ-25 найвисокотехнологічніших міст світу також увійшли Ванкувер і Монреаль.

Але підтримку в Канаді відчувають не лише компанії, пов’язані з високими технологіями. Ця країна активно використовує стратегію “бізнесамбасадорства”. Проголосивши свою країну кілька років тому “майбутньою енергетичною суперсилою”, канадський уряд створив максимально сприятливі умови для роботи профільних компаній як всередині держави, так і за її межами.

Завдяки реалізації сфокусованої протекціоністської політики вдалося досягти вагомих результатів, включно зі $169 млрд, отриманими від продажу нафти, газу та мінералів, і більшості позицій у глобальному реєстрі публічних видобувних компаній.

Така широка підтримка незабаром почала вимагати зміни підходу до вибору партнерів. При виникненні репутаційних ризиків у одній з понад 1500 компаній, що працюють у 100 країнах, їхній негативний вплив незмінно відбивається на ставленні до самої країні. З огляду на специфіку галузі конфліктні ситуації за участю канадських видобувних компаній виникають з небезпечною регулярністю.

Недавні інциденти у Румунії і Гватемалі змусили керівництво країни змінити підхід до підтримки бізнесу. Відтепер розраховувати на державну допомогу можуть лише компанії, які ведуть активний діалог з місцевими громадами і підтримують соціальні ініціативи. Також було активізовано роботу штату офіційних КСВ-консультантів, співробітництво з якими стало обов’язковою умовою.

Досвід Канади може виявитися надзвичайно корисним для України. Дві країни пов’язують міцні історичні, культурні та економічні зв’язки. Ця північноамериканська країна є новою батьківщиною для понад 1,2 млн етнічних українців. Першою визнавши незалежність нашої держави, Канада стала не лише надійним союзником, а й цивілізаційним орієнтиром для молодої України. Системна робота над створенням міцної репутації країни, формуванням бренда на міжнародній арені й забезпеченням стійкого розвитку, що проводиться Канадою, має стати головним елементом стратегії майбутнього розвитку України.

П’ять принципів брендингу регіону*

1) Відмінні риси

На початковому етапі створення бренда регіону — визначення його сильних відмінних рис, які могли б стати конкурентними перевагами, а далі — базових цінностей бренда.

2) Автентичність

Визначення ключових характеристик бренда регіону, розбіжностей між його реальним і бажаним сприйняттям.

3) Незабутні враження

Позитивні враження, пов’язані з образом певного регіону, змушують задуматися про повторне відвідування, переїзд на постійне місце проживання й інвестування в регіональні проекти. Забезпечити гостям країни або міста незабутні враження — завдання місцевої влади та інших учасників системного брендингу.

4) Кооперація

Досягнення бажаних результатів брендингу регіону можливе за умови тісної взаємодії різних суб’єктів — місцевої влади, представників бізнесу, громадських активістів та інших цільових груп (інвесторів, експатів, туристичних агентств, мас-медіа тощо).

5) Захоплююча стратегія

Яскравий слоган, що запам’ятовується, логотип й активний план просування регіону мають бути підкріплені захоплюючою стратегією. В часи економіки вражень цей фактор відіграє ключову роль. Всі зацікавлені сторони повинні щиро підтримувати запропоновану логіку розвитку і докладати всіх зусиль до її втілення.