Плюс індустріалізація

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Індустріальні парки зробили з Туреччини сімнадцяту економіку світу. Які інструменти треба перейняти Україні, де в різному ступені реалізації перебувають 43 проекти таких парків

Потужним гравцем на світовому ринку Туреччину зробила далеко не туристична сфера. Туризм, звичайно, надважлива для країни по обидва боки Босфору галузь, що забезпечує велику кількість робочих місць. Крім того, в неї за останні півтора десятиріччя Туреччиною було залучено понад $150 млрд прямих іноземних інвестицій. Але на видобувний сектор, промислове виробництво, енергетику та фінансові послуги припадає найбільша частка в структурі економіки. Дві третини вказаної суми інвестицій “прийшли” до Туреччини через індустріальні парки та інші території з особливим економічним режимом.

Для України цей досвід сусіда по Чорноморському басейну є найціннішим.

Організовані промислові зони

Коли йдеться про турецький досвід організації індустріальних парків та залучення інвестицій і передових технологій, насамперед маються на увазі організовані промислові зони (ОПЗ). Але, як пояснює Investment support and promotion agency of Turkey (ISPAT), лише ОПЗ форми організації територій розвитку у Туреччині не обмежуються.

Їхньою спільною рисою є надання значних пільг у сплаті ПДВ, мита, соціальних платежів тощо. Крім того, компанії, що працюють на таких територіях, безкоштовно отримують землю у користування і, в окремих випадках, платять за зниженою ціною навіть за воду, природний газ і зв’язок.24 49 1

Проект багаторівневого екопарку OSTIM має стати центром інновацій та інкубатором чистих технологій в Туреччині

До готових об’єктів інфраструктури, які мають ОПЗ, відносять дороги, водопостачання, підключення до газогонів, електромережі та інших комунікацій, організовану переробку відходів тощо. Зараз у 80 провінціях Туреччини створено 322 ОПЗ — 255 зон вже діють, а ще 67 перебувають у процесі створення. В цілому, здійснюють діяльність на території ОПЗ Туреччини 41,6 тис. компаній, в яких зайняті понад 1,2 млн працівників.

Крім загальних методів стимулювання інвестицій на державному і місцевих рівнях для резидентів ОПЗ відсутній ПДВ при придбанні землі, як уже йшлося, знижена вартість води, природного газу і зв’язку, вони звільняються від податку на нерухомість на 5 років.

Слід зазначити, що діюча в Туреччині система дотацій передбачає нарахування певної кількості балів в залежності від регіону і виду діяльності. Підприємства, що розташовані в ОПЗ, завжди мають вищий бал і користуються більшими дотаціями.

Наприклад, вже відома за своїми намірами інвестувати в українську відновлювану енергетику ОПЗ OSTIM в Анкарі об’єднує приблизно 5 тис. компаній восьми секторів промисловості. Зараз в ОПЗ реалізується проект багаторівневого екопарку OSTIM, який стане центром інновацій та інкубатором чистих технологій в Туреччині.

В найбільшому місті Туреччини — Стамбулі — одночасно діють ОПЗ “Ікітелі”, “Бейлікдюзю”, “Анатолійська сторона”, “Бірлік”, “Шкіряна”, “Дудулулу”, “Тузла” і “Тузла Хімпром”.

Завдяки такій концентрації промислового потенціалу були реалізовані складні проекти будівництва тунелю “Євразія” через Босфор довжиною 14,5 км та вартістю $1,5 млрд, підвісний міст ім. Султана Селіма Явуза, який став 9-м у світі за розмірами підвісним мостом (вартість проекту — $2,5 млрд), тощо. Зараз готується до реалізації амбіційний проект 3-рівневого підземного тунелю (залізниця і дві автомагістралі) під протокою Босфор вартістю $3,5 млрд.

На “побутовому” рівні флагманські компанії Туреччини з виробництва електроніки перетворилися на холдинги світового масштабу, продукція яких відома в більшості країн. Зараз додається також виробництво високотехнологічного обладнання: персональних комп’ютерів, планшетів, смартфонів. Прикладами можуть бути такі компанії, як Arçelik A.S. (відома за брендами Beko, Grundig, Arctic тощо) або Zorlu Holding, що поєднав компанії з виробництва електроніки, текстилю і має підрозділи в енергетичному секторі і девелопменті.

Зони технологічного розвитку

На відміну від ОПЗ, які об’єднують суто виробничі підприємства, зони технологічного розвитку (ЗТР, технопарки) в Туреччині створені для підтримки науково-дослідницької діяльності і залучення інвестицій у високотехнологічні галузі.

Одна з них, наприклад, розташована в Анталії, шість ЗТР працюють в Анкарі, п’ять — в Стамбулі, чотири — в Коджаелі, три — в Ізмірі і по одній — в кожній з провінцій Туреччини. В активно діючих технопарках розміщені близько 1,2 тис. компаній. Загалом існують 69 турецьких ЗТР, 56 з яких вже діють, а 13 пройшли затвердження і знаходяться в процесі створення. До речі, при створенні мінського Парку високих технологій багато досвіду було запозичено саме з практики ЗТР Туреччини.

У 80 провінціях Туреччини створено 322 організовані промислові зони — 255 зон вже діють, а ще 67 перебувають у процесі створення. В цілому, кількість компаній, що здійснюють свою діяльність на території організованих промислових зон Туреччини, становить 41,6 тис.

До кінця 2023 р. турецькі ЗСТ звільнені від ПДВ, прибуткового податку і податків на корпорації при розробках і продажу програмного забезпечення (ПЗ для управління системами, даними, додатки для вирішення комерційних завдань, що охоплюють різні сфери підприємницької діяльності, інтернет, мобільні телефони, а також військові системи оперативного управління і контролю). На той же термін звільняється від оподаткування оплата праці працівників і обслуговуючого персоналу ЗТР (чисельність обслуговуючого персоналу, на який це поширюється, не може перевищувати 10% від загальної кількості співробітників). Крім того, звільняються від сплати митних зборів всі імпортовані продукти та устаткування, необхідні для діяльності ЗТР.

Привабливість умов можна проілюструвати, наприклад, тим, що компанія General Electriс відкрила регіональне бюро досліджень для розробки нових продуктів саме у турецькому технопарку (м.Стамбул). Продукцією групи турецьких компаній Reply Communication Valley, Monument Capital Group і Hacettepe TARGEM користуються дорожні підрозділи міністерств транспорту США, Туреччини, Європи та Індії (в цілому, група розробляє рішення в області IT на транспорті, автоматизації систем, ПЗ і устаткування для безпілотників тощо).48 1

Вільні зони

І, нарешті, доповнюють комплекс турецьких територій залучення інвестицій так звані вільні зони (ВЗ) — спеціально виділені території за межами митної території країни. Вони призначені для стимулювання інвестицій, орієнтованих на експорт.

Всього на території Туреччини 19 вільних зон, розташованих у безпосередній близькості до ринків Євросоюзу та Близького Сходу (18 з них вже діють, а одна знаходиться у процесі створення).

Перевагою вільних зон є дозвіл на імпорт вживаного обладнання і, звісно, повне звільнення від митних платежів, податку на доходи корпорації, ПДВ, податку на прибуток і нерухоме майно. Прибуток, отриманий компаніями, які розташовані у вільних зонах, може або виводитися за кордон, або використовуватись в межах Туреччини без будь-яких обмежень.