З Туреччини з любов’ю

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

БІЗНЕС з’ясовував, які проекти за участі турецьких інвесторів вважаються найвдалішими прикладами співробітництва на державному рівні

Історію економічних взаємовідносин України і Турецької Республіки можна назвати досить “строкатою”. З одного боку, є такі болючі для України питання, як участь Туреччини в будівництві газогонів, що є конкурентами української ГТС, і негативна позиція східної країни у питанні пропуску LNG-танкерів зі скрапленим газом для України. З іншого боку — повним ходом йдуть перемовини щодо укладання Угоди про вільну торгівлю між Україною і Туреччиною, яка, за словами заступника міністра економічного розвитку і торгівлі — Торгового представника України Наталії Микольської, “є важливою для українського бізнесу, тому що економіка Туреччини тісно пов’язана співпрацею з низкою країн на Близькому Сході — це 17-та економіка світу, яка досить швидко зростає в абсолютному вимірі”. До того ж, за даними Мінекономрозвитку, лише за два місяці 2018 р. експорт українських товарів до Туреччини склав $486,4 млн і збільшився у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 15,7%.

За словами Геннадія Болдиря, заступника директора Дирекції міжнародного співробітництва ТПП України, турецькі компанії інвестують переважно в промисловість. Туреччина в даному сегменті “становить серйозну конкуренцію в тому числі і європейським інвесторам, що є дуже важливим”.

Інфраструктура

Найбільший досвід у реалізації в Україні проектів державного або регіонального рівня, безперечно, має турецька багатопрофільна Onur Group, що спеціалізується на будівництві всіх рівнів складності, добувній сфері, виробництві асфальту і бетону, туризмі, а також авіаційних перевезеннях. В Україні працюють три офіси Onur Group — у Києві, Львові і Яготині (представлена компанією “Онур Конструкціон Інтернешнл”).

В цілому, в 2008-2017 рр. “Онур Конструкціон Інтернешнл” виграла 183 тендери на виконання дорожніх робіт, робіт з ремонту і реконструкції об’єктів інфраструктури на 7,9 млрд грн. Найбільше дорожніх підрядів компанія отримала у Львівській обл. (4,14 млрд грн.) і від “Київавтодору” (1,69 млрд грн.). Вже у 2018 р. компанія перемогла в тендері на право проведення капітального ремонту пр.Палладіна у Києві вартістю 418,5 млн грн. За даними системи ProZorro, “Онур Конструкціон Інтернешнл” повинна до кінця 2019 р. замінити дорожнє покриття, відремонтувати тротуари, встановити дорожні знаки, огородження, освітлення, відремонтувати каналізацію тощо. Цього року Onur Group виграла 7 тендерів на реконструкцію ділянок автомобільної дороги Н-31 Дніпро — Царичанка — Кобеляки — Решетилівка загалом на 2,1 млрд грн.

Найвідомішими з реалізованих в Україні проектів Onur Group є капітальний ремонт столичної окружної дороги у 2016 р. вартістю 396,5 млн грн. і закінчення робіт з реконструкції “багатостраждальної” траси Київ — Одеса

Найвідомішими з реалізованих в Україні проектів компанії є, мабуть, капітальний ремонт столичної окружної дороги у 2016 р. вартістю 396,5 млн грн. і закінчення робіт з реконструкції “багатостраждальної” траси Київ — Одеса (на ділянці від Києва до Білої Церкви). Попередньо роботи на трасі проводила компанія “Альтком”, але внаслідок недотримання термінів виконання вона була вимушена переуступити частину контракту (зараз термін виконання перенесено на кінець 2018 р.). Особливо слід відзначити системність роботи “Онур Конструкціон Інтернешнл” на українському ринку. Для власних потреб 2017 р. вона вже побудувала в Україні два асфальтних заводи — у м. Маріуполь (Донецька обл.) і м. Воловець (Закарпатська обл.).

 Енергетика

52 2У середині квітня голова Держенергоефективності України Сергій Савчук під час перемовин з представниками турецької промислової зони OSTIM, Промислової палати Анкари і Союзу палат і товарних бірж Туреччини представив турецьким компаніям перспективи українського ринку “зелених” проектів. OSTIM складається з більш ніж 6,2 тис. компаній і має досвід створення галузевих кластерів, один з яких OSTIM Renewable Energy and Environmental Technologies, спрямований виключно на розвиток відновлюваної енергетики і залучення інвестицій в цю сферу. Зі свого боку Україна може запропонувати інвесторам у відновлювану енергетику найвищі в Європі “зелені” тарифи, що закріплені на рівні Закону “Про електроенергетику України”.

Цим, до речі, вже скористалися деякі турецькі компанії, що працюють у сфері “чистої” енергії. Так, у вітроенергетиці насамперед можна відзначити Atlas Global Energy (заснована 2016 р. турецькою Enisolar для реалізації проектів ВЕС і СЕС в Україні). Зараз компанія має портфель проектів вітрових і сонячних станцій встановленою потужністю більше 300 МВт. Наразі вона впроваджує в Закарпатській області проект з будівництва Воловецької ВЕС загальною потужністю 120 МВт. “Ми обрали Україну як один з останніх масштабних ринків відновлюваної енергії в Європі, що пропонує відмінні результати з урахуванням ризику для інвесторів. З метою зменшення ризику розвитку в країні ми розгортаємо методичний підхід до розробки проектів шляхом визначення та забезпечення прав доступу до землі та мережі, отримання дозволів і технічних досліджень, а також залучення фінансування від міжнародних і місцевих установ”, — зазначили в Atlas Global Energy. Enisolar має намір розширяти свою присутність і в галузі фотовольтаїки. Українсько-турецька компанія “Енерджі Девелопмент Юкрейн”, співзасновником якої виступає Enisolar, заявила наприкінці минулого року про намір побудувати 4 СЕС у Кіровоградській обл. (в цілому в області планують побудувати 8 сонячних електростанцій). За інформацією Кіровоградської ОДА, проекти будуть реалізовані в Олександрійському та Новоархангельському районах, а потужність кожної станції складе 10 МВт.

Турецька Atlas Global Energy впроваджує проект з будівництва Воловецької ВЕС загальною потужністю 120 МВт в Закарпатській обл.

Ще одна турецька компанія — “Гюріш Іншаат ве Мюхендіслік А.Ш.” — будує ВЕС “Овід Вінд 1” потужністю 32,4 МВт в Одеській обл., а потужність другої черги проекту (“Овід Вінд 2”) складатиме 50,4 МВт. Компанія є підрозділом Guris Holding Co. Inc., який був заснований 1958 р. як сімейний бізнес (яким залишається досі). Спочатку холдинг спеціалізувався на будівництві ГЕС і ТЕС і побудував великі енергетичні об’єкти сумарною потужністю близько 1,7 ГВт. 2000 р. відбулася переорієнтація на інвестиції в будівництво й експлуатацію власних об’єктів енергетики з використанням відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). У портфелі вже 79,04 МВт ГЕС, 162,3 МВт геотермальних станцій і 373 МВт ВЕС. У стадії девелопменту знаходяться об’єкти потужністю до 600 МВт — 70 МВт геотермальних станцій і проекти ВЕС сумарною встановленою потужністю 500 МВт в усьому світі.

Нарешті, можна пригадати протокол про наміри будівництва сонячної електростанції на території м. Очаків (Миколаївська обл.), що було підписано наприкінці минулого року між Очаківською міськрадою і турецькою компанією Eko Yenilenebilir Enerjiler A.S. Також у рамках протоколу розглядалась можливість інвестування турецькою компанією у соціальний проект щодо встановлення на бюджетних установах сонячних колекторів.

Продовольча сфера

img1117У квітні 2018 р. відбулося підписання контракту між ПАТ “Аграрний фонд” і турецькою компанією Alapala Makina (промисловий підрозділ Alapala Group) на поставку обладнання для борошномельного комплексу. Вартість першої частини контракту становить €2,5 млн, а сума товарного кредиту — €2 млн (загалом €4,5 млн). Новий комплекс перероблятиме 300 т зерна на добу. Наразі “Аграрний фонд” розглядає чотири області, де може бути побудований борошномельний комплекс, — Київську, Черкаську, Харківську, Вінницьку. Компанія Alapala Makina займається будівництвом таких заводів “під ключ” з 1954 р. і є одним з 500 найбільших експортерів у Туреччині, постачаючи за кордон 95% своєї продукції. Компанія має значний портфель виконаних проектів в більш ніж 100 країнах, зокрема в таких розвинених індустріальних державах, як Німеччина, Франція і США. Як зазначили в “Аграрному фонді”, наразі в Україні діє приблизно 900 млинів, з яких лише близько 20 — промислових з обсягом переробки понад 100 т зерна на добу. Фонд не має власних виробничих потужностей, але займає 12% внутрішнього ринку борошна і постійно нарощує експорт цієї продукції. Варто додати, що наразі турецька Alapala Makina представлена в Україні компанією Mulino Ukraine (Запорізька обл.), що спеціалізується на виробництві борошна.

Турецька компанія Alapala Makina домовилася з ПАТ “Аграрний фонд” про поставку до України обладнання для борошномельного комплексу на загальну суму товарного кредиту €4,5 мл

Метробуд

52 4У квітні 2016 р. турецька компанія Limak Insaat Sanayi Ve Ticaret A.S. виграла міжнародний тендер в рамках проекту “Завершення будівництва метрополітену в м. Дніпропетровськ”, в якому передбачено будівництво до 2022 р. трьох станцій метрополітену (“Центральна”, “Театральна” і “Музейна”) на лінії загальною довжиною 4 км за чотири роки, хоча в проекті йшлося про п’ять років.

Прозорість процедури тендера оцінювали фінансові донори проекту — Європейський банк реконструкції та розвитку і Європейський інвестиційний банк, які дали згоду на кредитування проекту по €152 млн кожний. Але остаточний кошторис будівництва за підсумками тендера склав €224 млн. Компанія є “донькою” турецького Limak Holding, заснованого 1976 р., який спеціалізується на будівництві інфраструктурних об’єктів, виробництві цементу, а також в енергетиці і сфері туризму. До найвідоміших проектів, які були реалізовані або реалізуються холдингом, можна віднести новий аеропорт Стамбул-Сабіха Гекчен, ліонський аеропорт імені Сент-Řкзюпері, греблю Yusufeli Dam турецької провінції Артвін. У березні 2017 р. Limak Insaat Sanayi Ve Ticaret A.S. уклав договір субпідряду з ПАТ “Київметробуд” на виконання частини робіт по метробуду загальною вартістю близько 4 млрд грн. Але, як пояснив міський голова Дніпра Борис Філатов, з’ясувалося, що турецьку сторону не влаштували якість і темпи виконання робіт “Київметробуду”, і наразі компанія продовжує будівництво повністю власними силами (техніка, фахівці).

Турецька компанія Limak Insaat Sanayi Ve Ticaret A.S. наразі задіяна в будівництві метрополітену в м.Дніпро

Окрім того, за словами пана Філатова, наразі ведуться перемовини з Limak Insaat Sanayi Ve Ticaret A.S. щодо інших проектів, зокрема реконструкції центральної площі у Дніпрі й будівництва там підземної парковки, опускання під землю автомобільної дороги на ділянці між вулицями Михайла Грушевського й Короленка. “Крім цього, у наших планах — можливе залучення компанії до будівництва четвертої петлі розв’язки на Донецькому шосе (у нас є віадук, що веде з Донецького на Полтавське шосе). Завдяки цьому транзитний транспорт не заїжджатиме у місто”, — поділився планами міський голова Дніпра.