Редагування геному

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Як змінить світ інновація компанії DowDuPont  — технологія селекції рослин CRISPR-Cas

DowDuPont(раніше  — DuPont) не перший рік визнають однією з найінноваційніших компаній компаній світу. Минулий рік не був виключенням. Компанія увійшла до списку Топ-100 глобальних інноваційних компаній 2017 р. за версією агентства Clarivate Analytics. Серед останніх інновацій була відзначена передова технологія селекції рослин CRISPR-Cas.

Заснована на природній системі, технологія редагування геному CRISPR-Cas може прицільно поліпшити рослину без включення ДНК іншого виду. Це продовження того, що люди роблять відтоді, як рослини були вперше одомашнені — відбір рослин за бажаними характеристиками, такими як вища врожайність, стійкість до хвороб, триваліший термін зберігання або краще живлення. Тому CRIPSR-Cas — це один з інструментів, який може допомогти задоволенню зростаючого попиту на екологічно стійкіші сільськогосподарські рішення.

Взагалі редагування геному — це процес внесення точних цільових змін у нитку ДНК, зроблену з послідовностей чотирьох базових нуклеотидів (цитозину, гуаніну, аденіну і тиміну), які входять до складу генів та інших геномних ознак і визначають характеристики та різноманітність рослин. Застосування CRISPR-Cas подібне до редагування документа за допомогою текстового процесора. У цій аналогії інструмент CRISPR-Cas є курсором, який можна встановити в потрібному місці речення. Позиціонування цього курсору робить можливим видалення, зміну, вставлення літери або навіть слова у вибране місце і покращення, таким чином, тексту. В такий самий спосіб за допомогою CRISPR-Cas можна виділяти наявні в рослині генетичні послідовності та вносити зміни, забезпечуючи бажані характеристики. Очікується, що ця революційна технологія допоможе вченим у створенні іновативних і екологічно раціональних рішень для фермерів, подібних до тих, які досягаються традиційними методами селекції, але ще кращої якості, точності та часової ефективності.

За допомогою CRISPR-Cas можна виділяти наявні в рослині генетичні послідовності та вносити зміни, забезпечуючи бажані характеристики

2016 р. у DuPont Pioneer оголосили про наміри запропонувати ринку перший комерційний

продукт, створений з використанням CRISPR-Cas, вже за п’ять років, після польових досліджень та відповідних регуляторних оглядів. Ним стане нове покоління воскоподібної кукурудзи — продукт-піонер у сільському господарстві, розроблений за допомогою цієї новітньої технології. Ця культура є ідеальним продуктом для імплементації передової селекції рослин на основі CRISPR-Cas. Воскоподібна кукурудза, яка використовується як для харчового, так і нехарчового споживання, містить >97% амілопектинового крохмалю замість звичних ~75% в традиційній жовтозерновій кукурудзі. Експерти зауважують, що є певні труднощі й обмеження, пов’язані зі створенням воскоподібних гібридів методами традиційної селекції.

Ще одним проектом у розробці насіння за допомогою новітнього методу селекції стало укладання угоди між Pioneer та Міжнародним центром покращення кукурудзи та пшениці (CIMMYT) про спільне створення покращених ліній з використанням редагування геному за допомогою CRISPR-Cas для задоволення потреб дрібних фермерських господарств у всьому світі. Проект дозволить застосувати інструмент CRISPR-Cas в Субсахарській (Тропічній) Африці для вирішення проблеми летального некрозу кукурудзи (MLN). За даними спеціалістів, MLN здатний зменшити виробництво кукурудзи в середньому на 3% у сухих зонах і на 32% у вологіших середовищах з втратою до 90% зерна на деяких фермах. У Кенії летальний некроз кукурудзи завдав шкоди близько чверті загального виробництва кукурудзи з річними втратами близько $52 млн. У компанії вважають, що нова технологія допоможе здолати цей недуг.