“В найближчі 10-20 років інтернет речей перетвориться на інтернет думок”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Інновації — це не лише історія про впровадження нових технологій та розвиток техніки. Часом успішність певного рішення залежить від того, чи розв’яже воно гостру суспільну проблему

А інколи, щоб досягти прориву у нових технологіях, треба відмовитися від старих, взявши від них лише найкращі напрацювання. Про те, як центри інновацій допомагають розвивати бізнес, чому інноваторів краще виховувати власноруч та яким буде світ за декілька десятків років, в ексклюзивному інтерв’ю БІЗНЕСу розповів директор з розвитку бізнесу та стратегій компанії Konica Minolta Мілан Лакхані

 — Яка частка ринку припадає на продукцію компанії Konica Minolta в Україні?

— На українському ринку, на відміну від європейського, переважають монохромні системи для друку. 2017 фінансового року Konica Minolta Ukraine, за даними компанії InfoSource, вкотре стала лідером з продажів чорно-білих копіювальних апаратів А3-формату із загальною часткою ринку 41,8%. Також збільшились продажі кольорових багатофункціональних пристроїв А3-формату, їхня частка ринку склала 28,8%.

Основними драйверами зростання як у монохромному, так і у кольоровому сегментах стали збільшення продажів за традиційними напрямками бізнесу, імплементація інноваційних комплексних рішень та програмних продуктів, якісний розвиток партнерської мережі.

— Які продукти ви вважаєте найуспішнішими?

— Портфоліо основного бізнесу компанії величезне. Воно складається з офісних та бізнес-послуг, промислових рішень, послуг професійного друку та рішень для охорони здоров’я. На початку 2014 р. ми заснували п’ять центрів бізнес-інновацій (BIC). Їхня місія полягає у тому, щоб дозволити компанії глибше розуміти потреби регіональних клієнтів та створювати для них максимальну цінність, а також передбачати ці потреби та будувати нові підприємства для корпорації. Ці центри зосереджені на напрямках, які ми називаємо “Робоче місце майбутнього”, “Доповнене бачення”, “Носимі пристрої” та “Інновації як сервіс”. У вересні 2015 р. компанія заснувала R&D-напрямок в Європі, зосередившись на дослідженнях та трансформаційних процесах, щоб розробляти продукти та сервіси для інтелектуальних систем та цифрового робочого місця. Зараз, коли багато з наших інкубаційних проектів дозріли до того, щоб перетворитися на повноцінний бізнес та вийти на ринок, ми стоїмо на межі Четвертої індустріальної революції, драйверами якої є інтернет речей, доповнена реальність, машинне навчання та інші нові технології.

— 2006 р. Konica Minolta зупинила виробництво фотоплівок і нецифрових камер. Як це вплинуло на бізнес?

— Найголовніше — це те, що камера, як виявилося, була апаратним “продуктом”, тоді як знання та напрацювання у галузі оптики продовжили існувати в нашій компанії. На їх основі ми розробили освітлювальні рішення, голограмні системи та новітні рішення для зображень, лазерне 3D-сканування та створили багато інших розробок. У підсумку з’явилися гнучке OLED-освітлення, “розумні” окуляри, 3D-сенсори та лазерні радари, широкомасштабні системи газового моніторингу тощо. Зрештою, трансформація наших знань привела нас до цифрових технологій виробництва, безпеки, моніторингу газу та рішень з підтримки обслуговування.

“В найближчі 10-20 років кожен з нас стане цифровим громадянином та матиме цифрового двійника. Хоча насправді вони в багатьох є вже зараз”

— Які інші технології можуть скоро зникнути, так само як фотоплівки та “аналогові” камери?

— Мій попередній приклад свідчить про те, що технології не обов’язково мають зникнути. Вони розвиваються і трансформуються, щоб задовольняти потреби своїх майбутніх користувачів.

Ми живемо, напевно, у дуже захоплюючі часи технологічних розробок. І в найближчі 10-20 років кожен з нас стане цифровим громадянином та матиме цифрового двійника. Хоча насправді вони в багатьох є вже зараз.

Якщо говорити про зникнення деяких професій, то історія неодноразово демонструвала нам, що автоматизація та розвиток технологій не знищують робочі місця, а навпаки — створюють. Саме так працює автоматизація. Вона потрібна, щоб виконувати певне завдання швидше та дешевше. Але паралельно це призводить до того, що збільшується попит на інші завдання, які неможливо автоматизувати. І це дає людям більше часу та простору для творчості та інновацій.

— До чого може призвести такий динамічний розвиток технологій?

— Вважаю, що в найближчі 10-20 років інтернет речей перетвориться на інтернет думок. Фокус буде не лише на здобутті даних, а й на наданні ключових рішень та використанні відповідних даних у режимі реального часу. І це розширить людські можливості.

Віртуальна, доповнена реальності, оточуючий інтелект (Ambient Technology) стануть невід’ємною частиною життя, ми користуватимемося ними так само, як зараз користуємося мобільними телефонами.

З часом ми перетворимося на “безготівкове” суспільство, технології зроблять наше життя довшим та здоровішим. У цьому новому світі ми розвиватимемося дуже швидко і будемо постійно відкривати нові можливості. Робоче місце майбутнього буде не обов’язково лише фізичним простором, воно перетвориться на середовище, де співпраця стане ключем до залучення та взаємодії людей, простору та пристроїв. Отже, внаслідок технологічних досягнень, цілком можливе зникнення багатьох речей, наприклад флешок, паролів, банкоматів.

— Як щодо “темного боку” інновацій та технологій? Чи є негативний вплив?

— Звичайно, він існує. Гадаю, негативний вплив більше пов’язаний з приватністю та міжперсональним спілкуванням. Тобто “темний бік” технологій — це пристрасть до мобільних телефонів, коли люди проводять величезну кількість часу, “прилипнувши” до екрану. І це має певний вплив на соціальні навички.

Я б сказав, що тут важливий баланс. Треба знайти гармонію, щоб користуватися правильними технологіями в правильний час і саме тоді, коли вони нам дійсно потрібні. До речі, для того щоб визначити успішність інновації, голов не думати не про конкретну технологію, а про те, яку проблему суспільства чи бізнесу можна вирішити за її допомогою.

— Як технології та інновації впливають на вашу компанію?

— Перш ніж думати про Четверту індустріальну революцію, наша філософія заохочує нас зосередитися на соціальній революції, яка створює соціальну цінність, роблячи людське суспільство розумнішим, а життя — багатшим. Згодом це приводить нас до реалізації інновацій, що зосереджуються на розробці нових продуктів, а також на вирішенні проблем клієнтів на цифровому робочому місці.

Гадаю, що найближчим часом ми приділятимемо найбільше уваги розвитку “робочого місця майбутнього”, а також продуктів у напрямках сенсорів, оптики, безпеки, доповненої реальності, носимих пристроїв, інтернету речей, штучного інтелекту. Також ми ретельно займатимемося розширенням взаємодії з клієнтами та цифровими технологіями виробництва.

Крім того, у нас є значні надбання у вирішенні проблем охорони здоров’я та медичних ІТ-послуг. Тому в подальшому ми використовуватимемо їх для розвитку у напрямку прецизійної (точної) медицини.

Інновації є однією з шести наших основних цінностей. Наше майбутнє веде нас до “SHINKA”. Це японське слово, що означає “еволюція”. Наше бачення — стати цифровою компанією, що розуміє неявні виклики.

Тому я порадив би майбутнім інноваційним компаніям зосередити увагу на суті й меті змін, балансі в інноваціях, вірити в сильних людей та клієнтоорієнтованість. Варто співпрацювати з правильними компаніями, які робитимуть вас сильнішими, а також забезпечити чітке узгодження із загальною стратегією за сильної підтримки вищого керівництва.

— Що ви думаєте про інноваційний потенціал України?

— Я відчуваю, що в Україні є багато обдарованих фахівців, особливо у сферах кодування та технологій. Вважаю, що є хороша можливість продемонструвати це. В Україні дуже сильна база талантів.