“Лише знайшовши ідеальний баланс між “смачно” і “корисно”, можна завоювати максимальну лояльність споживачів”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Ігор Червак, генеральний директор ПрАТ “Лантманнен Акса”

— Скільки компанія інвестує в дослідження, інновації та модернізацію виробництва?

 — Я впевнено можу сказати, що кількість часу і грошей, які ми інвестуємо в інновації та нові розробки, значно збільшилася впродовж останніх років. Але окремий облік такого роду інвестицій у нас не передбачений, оскільки ми є частиною великої корпорації. У Швеції є два наукові інститути, що займаються дослідженнями та інноваційними рішеннями. Ми, в свою чергу, використовуємо ці розробки тут.

 Темп життя прискорився, вимоги споживачів зросли, як результат, кількість новинок, які ми запускаємо на ринок, набагато вища ніж, наприклад, 10 і навіть п’ять років тому. Люди постійно хочуть чогось нового, вони не готові кілька років поспіль купувати одне й те саме. Лише нове і поліпшене. І наш обов’язок — відповідати бажанням споживачів. Але все це з урахуванням української специфіки, адже для нашого ринку дуже важлива вартість кінцевого продукту. Ми не можемо собі дозволити продавати продукцію за такою ж ціною, як шведи.

 Якщо говорити конкретно про наші витрати на інновації, то це, за великим рахунком, зарплата співробітникам, які працюють у відділі Research & Development, подорожі задля вивчення нових технологій та світових трендів і витрати на тести нових розробок.

 — У чому полягає суть політики інноваційного розвитку для “Лантманнен Акса”?

 — Ми виробляємо продукцію для правильного харчування. Інновації пов’язані насамперед з тим, що ми відстежуємо тренди і тенденції у сфері здорового харчування (результати досліджень, нові наукові досягнення) і намагаємося їх застосувати в умовах наших ринків.

Зокрема, це тренди, пов’язані зі зменшенням споживання цукру, переходом до натуральної продукції з меншим ступенем обробки та очищення, до продукції з цільних злакових культур, збагаченої клітковиною. Наше завдання в цьому контексті — зробити так, щоб продукти були одночасно і смачними, і корисними.

Існує думка, що сформувалася протягом тривалої історії харчової промисловості, про те, що смачні продукти обов’язково мають бути шкідливими, а те, що корисно, — несмачно. У більшості випадків так воно і було. Зараз ми шукаємо баланс між позицією компанії, яка орієнтована на виробництво корисних для здоров’я продуктів харчування, і потребами кінцевих споживачів. В цьому і є головний двигун усіх інновацій. Лише знайшовши ідеальний баланс між “смачно” і “корисно”, можна завоювати максимальну лояльність споживачів.

— Які напрямки в дослідженнях є пріоритетними для компанії ? Чому?

— У нас є три головних напрямки. Це зниження вмісту цукру в продукті, збільшення вмісту клітковини (використання цільних злаків) і натуральні смаки. І виділяти якийсь один абсолютно неправильно.

Торік компанія випустила кілька новинок, зокрема і пластівці з журавлинним та яблучним соком і висівками. Тут поєднуються і корисна альтернатива цукру у вигляді концентрованого соку, і цільні злаки, і приємні смакові якості.

Продукти з цієї лінійки, які ми випускали раніше, вимагали деяких жертв з боку споживачів. Їсти це було добре і корисно, але не те щоб дуже смачно. Зараз такі жертви не потрібні. Ми хочемо, щоб наші споживачі були щасливі, тому пропонуємо їм корисні продукти, які дійсно хочеться з’їсти.

“Зараз ми шукаємо баланс між позицією компанії, яка орієнтована на виробництво корисних для здоров’я продуктів харчування, і потребами кінцевих споживачів”

— Чи бере компанія участь в міжнародних програмах з питань харчування, безпеки продуктів тощо?

— У подібних програмах, як правило, бере участь корпорація, а не ми окремо. Зараз є велика європейська програма з дослідження бета-глюкану. Це речовина, що міститься у вівсі і, як показали дослідження останніх років, допомагає істотно знизити рівень холестерину.

Оскільки “Лантманнен Акса” є найбільшим у Північній Європі виробником продукції з вів са — ми беремо участь в багатьох міжнародних програмах, пов’язаних з боротьбою з ожирінням, захворюваннями системи обміну речовин. Велика увага приділяється попередженню атеросклерозу та інших хвороб серця, які зазвичай спричинені високим рівнем холестерину.

— Які проекти з поліпшення виробництва були реалізовані компанією торік? Що плануєте на 2018- 2019 рр.?

— Насправді, розробка і запуск нових продуктів за останні кілька років не вимагали знач них інвестицій в саме виробництво. Збільшувати фінансування доводилося у сегментах технологічних процесів та інгредієнтів, використання тих видів сировини, які раніше не були доступні. Зараз усі наші стратегічні плани здебільшого пов’язані з ринками за межами України. Активно працюємо з китайським ринком, із врахуванням особливостей китайських споживачів. Вони істотно відрізняються від нас, особливо в смакових вподобаннях, для нас це досить своєрідно.

Наразі ми експортуємо продукцію до багатьох країн, але Китай — це найдинамічніший сегмент. Враховуючи особливості ринків Азії, основні наші зусилля ми спрямовуємо саме на нові рішення і продукти, які матимуть попит у великих країнах, що розвиваються.

Наприклад, триває робота над продукцією з нульовим вмістом цукру. В Україні такого поки немає, наші люди все-таки люблять, щоб було солоденько.

— Які інноваційні рішення були застосовані компанією, щоб впровадити контроль якості продукції в усьому ланцюжку виробництва?

— Є низка міжнародних стандартів якості і безпеки харчових продуктів. Цього року ми пройшли сертифікацію за стандартом Food Safety and Security (FSSC). Це міжнародний комплекс заходів, який підтверджує, що продукція, яку ми виробляємо, безпечна для споживання.

Однією з важливих складових забезпечення якості є можливість відстежувати кожну партію готової продукції ще з етапу виробництва інгредієнтів. Проект отримання даного сертифіката зайняв у нас більше трьох років. Ми інвестували близько €1 млн у внесення доповнень і змін до виробничого процесу, зберігання сировини і матеріалів, логістику, зберігання транспортної тари і технологічні потоки. Так само все це тісно пов’язано з питаннями гігієни і мікробіології на самому виробництві, умовами зберігання готової продукції і доставки її нашим покупцям.

Тобто це комплексний процес — від отримання сировини і вхідного контролю якості до відвантаження готової продукції на ринок збуту.

Оскільки ми експортуємо нашу продукцію, в тому числі і до країн ЄС, це є ключовою вимогою партнерів — щоб виробництво забезпечувало контроль якості на всьому ланцюжку, підтверджений сертифікатом міжнародного зразка.