“Маємо унікальну можливість познайомитися з новими розробками наукових лабораторій країн ЄС”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Володимир Костюк, т. в. о. виконавчого директора ПАТ “Фармак”

— Відомо, що ПАТ “Фармак” бере участь в європейській програмі з підтримки фундаментальних досліджень “Горизонт-2020”. Який внесок компанії у цю програму?

 — З 2017 р. “Фармак” є учасником двох програм “Горизонт-2020” (VAHVISTUS і ORBIS) за напрямком Research and Innovation Staff Exchange (RISE). Участь в кожній з програм представлена консорціумом компаній і наукових установ з різних країн Європи.

 “Фармак” залучає партнерів насамперед своїми технологічними й інжиніринговими платформами, які можуть дозволити масштабувати наукові розробки лабораторій провідних інститутів й університетів ЄС. Головна мета програми — запропонувати пацієнтам інноваційні лікарські засоби з поліпшеними якісними характеристиками. Але, як свідчить статистика, лише одна з 10 тис. молекул може успішно пройти всі етапи розробки та досліджень і бути випущена на ринок.

Участь в таких програмах для співробітників “Фармак” — це унікальна можливість познайомитися з новими розробками наукових лабораторій країн ЄС, підвищити науково-дослідний потенціал компанії, а також перейняти нові підходи з розробки, досліджень. Обидві програми фінансують стажування співробітників в дослідних підрозділах учасників консорціуму. Такий обмін досвідом “заряджає” на нові ідеї та відкриття.

 — Чому було прийнято рішення взяти участь у цій програмі?

 — Наша компанія динамічно розвивається. Вже понад вісім років ми лідируємо на вітчизняному ринку. “Фармак” є одним з найбільших експортерів (чверть нашої продукції йде на експорт). В основі нашої роботи — якість та інновації, тому рішення взяти участь у програмах ЄС, які фінансують розвиток фундаментальної науки, дослідження та інновації, ставлять амбітну мету імплементації їх у промисловість, рано чи пізно стало б неминучим. У складі обох консорціумів “Фармак” буде залучений до апробації технологій і масштабування перспективних молекул. Це досить складний і копіткий шлях.

Ми рухаємося в ногу з часом як у розширенні та покращенні продуктового портфеля генериків, так і в підготовці висококваліфікованих кадрів всередині компанії. Програми грантів, зокрема в рамках VAHVISTUS та ORBIS, спрямовані передусім на розвиток і підвищення кваліфікації фахівців. Вони надають можливість ознайомитися з передовими практиками та технологіями і попрацювати на базі різних наукових установ.

“Можливість використання нанотехнологій у медицині та фармації є одним з перспективних напрямків — це наука майбутнього”

“Горизонт 2020” — це Рамкова програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій із загальним бюджетом близько €80 млрд. Вона розрахована на 2014-2020 рр.

У 2015 р. Україна стала асоційованим членом цієї програми. Членство в ній надало українським учасникам рівноправний статус з їхніми європейськими партнерами, а також відкрило можливості впливати на формування змісту програми.

Програма сконцентрована на досягненні трьох основних завдань: зробити Європу привабливим місцем для першокласних вчених; сприяти розвитку інноваційності та конкурентоспроможності європейської промисловості та бізнесу; вирішувати за допомогою науки найгостріші проблеми сучасного європейського суспільства.

В рамках консорціумів “Фармак” бере участь у двох проектах за напрямом “Передова наука”: “Інтегрована розробка “розумних” наноструктур для адаптивної доставки до клітин-мішеней” і “Процес фармацевтичної розробки і вирішення проблем з розчинністю і біо-доступністю АФІ”.

 — Що означає для компанії участь в таких проектах?

 — Відомо, що застосування нанотехнологій (тема VAHVISTUS) в світі стає все популярнішим. Можливість використання нанотехнологій у медицині та фармації є одним з перспективних напрямків — це наука майбутнього. Вчені покладають великі надії на те, що за допомогою наноносіїв стане можливою доставка діючих речовин саме до пошкоджених клітин, що вирішить питання ефективності лікарських засобів. Для практичного підтвердження даних розробок необхідно провести безліч тривалих і дорогих досліджень.

Щодо вирішення проблем з розчинністю та біодоступністю АФІ (програма ORBIS), то це одне з найактуальніших завдань усіх фармацевтичних компаній, які виробляють тверді лікарські засоби (ТЛС). А в портфелі ПАТ “Фармак” частка ТЛС перевищує 60%. Тому вирішення цієї проблеми допоможе скоротити терміни розробки, поліпшити профілі розчинення ТЛС і підвищити їхню доступність і ефективність.

Також це хороша можливість для втілення креативних ідей та переведення їх у практичну площину шляхом використання інноваційних технологій та передових наукових досягнень.

У 2018 році планується витратити на дослідження і розробку 290 млн грн. А загалом на розвиток і модернізацію — 638 млн грн.

— Чому для фармацевтичної компанії важливо брати участь у дослідженнях, де задіяні міжнародні науково-дослідні інститути та фармкомпанії?

 — Сучасна українська промисловість і наука повинні не просто знайомитися з міжнародними науковими досягненнями європейських профільних інститутів, а й застосовувати такі практики і технології у власному виробництві. Це і є один з критеріїв досягнення успіху будь-якої інноваційної компанії.

Власний науковий потенціал забезпечує ПАТ “Фармак” незалежність у розробці нових лікарських засобів, що дозволяє динамічно розвиватися в сучасному конкурентному середовищі, в тому числі й утримувати позиції лідера ринку в подальшому.

— Чи може використання грантових програм у наукових розробках сприяти зниженню вартості нових препаратів?

 — Поки про це говорити зарано, оскільки процес розробки та досліджень може займати десятки років, а то і більше.

 — Які інновації у виробництві були впроваджені в компанії торік? Що плануєте на найближчі рік-два?

 — Торік загальний обсяг капітальних інвестицій компанії “Фармак” склав близько 0,5 млрд грн. Ключовим об’єктом інвестицій став проект “Тверді лікарські форми-2”. На його реалізацію минулого року компанія витратила 149,6 млн грн. Нова виробнича дільниця реалізується на базі німецького та італійського технологічного обладнання. Після введення його в експлуатацію сукупні потужності з виробництва таблетованих лікарських засобів мають зрости вдвічі — до 3 млрд дозованих одиниць на рік. До інших великих проектів можна віднести створення пілотної біотехнологічної ділянки за вимогами GMP та реконструкцію заводської котельної. Всього на різних стадіях реалізації у компанії знаходяться понад 10 серйозних проектів капітальних інвестицій.

2017 р. “Фармак” вивів на ринок 21 продукт. Серед них “Айлар”, біосиміляр інсуліну “Гларгин”, “Зіпелор”, “Цитрік”, “Дипрофол ЕДТА”. Зараз на різних етапах розробки перебувають ще 125 проектів.

Проект “Тверді лікарські засоби-2” залишиться основ ним цього року. Також компанія й надалі інвестуватиме в модернізацію і дооснащення активних виробництв, розвиток інформаційних технологій, лабораторії відділу контролю якості та лабораторію біо-технологій. Особливу увагу ми приділяємо розробці нових препаратів. Поточного року ми плануємо витратити на дослідження і розробку 290 млн грн.

 — Які інвестиції в дослідження і модернізацію?

 — За останні сім років ми інвестували в модернізацію виробництва 2,8 млрд грн., або $184 млн. Торік інвестиції ПАТ “Фармак” у розвиток і модернізацію склали 486 млн грн. Поточного року плануємо збільшити наші інвестиції на понад третину — до 638 млн грн.