“Заправка” електромобіля за 15 хвилин

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

ДТЕК запустив мережу швидкісних зарядних станцій STRUM для електромобілів

Вітчизняна енергетика стає форвардом у запровадженні інноваційних та цифрових технологій для інших секторів економіки. Так, у червні в Києві у тестовому режимі запрацювали вісім зарядних станцій для електромобілів STRUM, у планах — до кінця місяця відкрити ще дві.

Власне, це перша в Україні брендова мережа заправних станцій для електромобілів, створена за зразками європейських мереж. Її запуск, напевно, можна порівняти з появою свого часу преміальних мереж SOCAR або WOG.

Компанія розташувала електрозаправки на паркінгах найбільших бізнес- та торговельних центрів, а також на АЗК однієї з українських мереж. Середній час повної зарядки електромобіля на інноваційних станціях становить 15- 30 хвилин залежно від технічних характеристик і стану батареї авто. Для порівняння: в Україні 90% станцій для електрокарів заряджають від розетки, що подовжує процес (6-12 години). Станції STRUM потужністю 50 кВт заряджають авто в рази швидше, аніж звичайна розетка чи малопотужні станції змінного струму.

Візуально станції STRUM нагадують сучасні автомати самообслуговування. Там є три порти, один — для повільної зарядки (розетка-порт змінного струму Type2 потужністю 22 кВт), два інших — швидкісні (ССS (Combo 2) та CHAdeMO постійного струму потужністю 50 кВт)

 В середньому зарядка впродовж 15-20 хвилин забезпечить 50-100 км автопробігу без зупинки.

Вартість послуги зарядки складає 8 грн./кВт·год. Важливо, що на зарядці на портах змінного струму (розетка Type 2 потужністю 22 кВт) компанія автоматично повертає 50% спожитого обсягу на баланс споживача. Так, при зарядці на Type 2 кожна кіловат-година вартує 4 грн. Простіше кажучи, якщо водій нікуди не поспішає, він має можливість заряджати авто повільніше і вдвічі дешевше.

Таким чином, заряджати електромобіль на STRUM у 2-4 рази дешевше, ніж бензинове або дизельне авто на “звичайній” заправці.

Як зазначили у ДТЕК, підготовка до запуску мережі тривала півроку, інвестиції склали близько 15,5 млн грн. Це лише “перша черга” проекту STRUM. В найближчих планах компанії — “друга черга” — інсталяція швидкісних зарядок на трасах, що з’єднують Київ з великими містами України. Це дозволить власникам електромобілів долати довгі відстані без тривалих зупинок. “Цього року плануємо почати покриття основних трас: Київ — Одеса, Київ — Львів, Київ — Харків, — розповідає Ігор Ковальов, керівник мережі швидкісних зарядних станцій STRUM. — Також плануємо за рік інсталяцію декількох станцій в усіх містах-мільйонниках”.

Паралельно компанія розглядає можливості розвитку зарядної інфраструктури на паркінгах та у дворах житлових комплексів столиці, щоб “наблизити” сервіс до споживачів. За словами пана Ковальова, компанія готова до різних варіантів партнерства з забудовниками і комунальними підприємствами.

Як вважає керівник проекту Autogeek Євген Муджирі, слаборозвинена інфраструктура досі є стримуючим фактором для розвитку вітчизняної електромобільності. Насамперед це стосується саме швидких станцій підзарядки, які надали б можливості подорожувати електромобілем на довгі відстані, не витрачаючи багато часу на “дозаправку”. Тому розвиток таких мереж стимулюватиме поширення електротранспорту в Україні, який поступово дешевшатиме.

Ще одна перевага: на рівні з розвитком сонячної і вітрової електрогенерації електромобілі відіграватимуть вирішальну роль у декарбонізації — підвищенні екологічності українських міст.