“Ми живемо в епоху, коли технології не можуть бути просто теоретичним трендом”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Нова, цифрова, економіка диктує нові правила гри як на глобальному, так і на локальному ринках. Звісно, нова реальність неможлива без інновацій та цифрової трансформації бізнесу

Тож іноді для цього потрібно заново “винаходити” компанію, що, здавалося б, чудово працювала протягом десятиліть. Про те, як технології змінюють бізнес та чому інновації увійшли у наше життя глибше, ніж можна собі уявити, БІЗНЕС поговорив з Сімоном Калужею, керуючим директором компанії SAP в Центральній і Східній Європі

— Чи задоволені ви результатами роботи компанії у минулому році?

 — Так, я дуже задоволений результатами SAP у 2017 р. Ми навіть перевиконали всі поставлені KPI. Наприклад, наша “хмарна” передплата досягла €3,7 млрд, загальний дохід — €23,5 млрд, а операційний прибуток склав близько €4,8 млрд. Тож ви можете уявити, яку величезну роботу було проведено для досягнення таких результатів. Гадаю, нам вдалося цього досягти завдяки стратегії, яка повністю охоплює всю концепцію цифрової економіки або навіть діджитал-трансформації.

 — Якою була динаміка фінансових показників за останні три-п’ять років?

 — Доволі схожою. Починаючи з 2010 р. у SAP спостерігається лише зростання цих показників. Звичайно, тоді наш “хмарний” прибуток був трохи менший, проте трансформація компанії була цілеспрямованою. За останні сім років нам вдалося подвоїти ринкову капіталізацію — і ці дані говорять самі за себе.

 — Які показники та темпи розвитку на українському ринку?

 — Тут темпи також досить високі. Та вони й завжди такими були. Але не слід забувати про політичну й економічну ситуацію в Україні. Впродовж 2012-2013 рр. український підрозділ SAP було визнано найкращим у своєму маркет-юніті. Незважаючи на те що 2014 р. був доволі важким, нам вдалося досягти значних результатів. 2015 р. з цілком зрозумілих причин спостерігалось серйозне падіння, але вже наступного року підрозділові вдалося відновити результати, досягнувши докризових показників. Торік план було виконано. Сподіваємося, що цього року в новому маркет-юніті Україна знову буде найуспішнішою країною. Справа в тому, що український підрозділ впродовж багатьох років був частиною організаційної структури СНД, 2017 р. став проміжним, а з початку поточного року Україна перейшла до маркет-юніту Центральна і Східна Європа.

На жаль, через корпоративну політику я не можу оприлюднювати цифри по окремих країнах, лише зазначу про наявність певних цікавих тенденцій. Наприклад, вперше за всю історію роботи на українському ринку показники по платформенних рішеннях перевищили показники, які демонструвалися у стандартному сегменті бізнесдодатків, або ж ERP.

 — Компанію SAP було започатковано 1972 р. Відтоді світ кардинально змінився. Скільки разів доводилося повністю оновлювати продукти?

 — Ми робимо це постійно. Я приєднався до SAP 2010 р., коли компанія була зосереджена на напрямках ERP та бізнес-аналітиці. А зараз ми говоримо про управління людськими ресурсами у “хмарі”, цифрові закупівлі, взаємодію з клієнтами, доповнену та віртуальну реальності, штучний інтелект, інтернет речей та машинне навчання. Я б сказав, що 90% продуктів, які ми зараз обговорюємо, ще кілька років тому навіть не існувало. Ми переосмислюємо поняття інновацій, продуктову лінійку, напрямки розвитку компанії. Інноваційна ментальність — це спосіб мислення, світогляд, культура. Власне, ми змінили також й ERP-модель, яка стала модернізованою та відкритою і тепер може інтегруватися з іншими нашими рішеннями. Ми щодня оцінюємо й оновлюємо продукти.

 — Наведіть приклади проектів, пов’язаних зі штучним інтелектом, машинним навчанням чи доповненою реальністю.

 — Почнемо зі штучного інтелекту. Одне з наших рішень має назву SAP С/4HANA (раніше — SAP Hybris). Це платформа для взаємодії з клієнтами, що включає e-commerce-рішення. Нею користуються багато інтернет-магазинів. У цій платформі є така послуга, як чат-боти для клієнтської підтримки. Наприклад, коли ви спілкуєтеся з онлайн-магазином, що користується SAP С/4HANA, то спілкуєтеся саме з чат-ботом. По той бік екрана перебуває не жива людина, а програма, штучний інтелект. До речі, його звуть Чарлі.

Такі боти зараз зустрічаються часто, й іноді нелегко відрізнити, хто з вами розмовляє — людина чи робот. Інколи ми навіть не усвідомлюємо, наскільки глибоко штучний інтелект інтегровано у щоденні бізнес-рішення. І це лише один з прикладів.

Ще одне рішення — автоматична обробка рахунків, яка стає дедалі інтелектуальнішою. Алгоритм “вчиться” безперервно: він збирає все більше даних, постійно отримує нові знання і з кожною операцією стає вправнішим.

 Що стосується IoT, то наразі вже будь-який пристрій може бути підключеним до інтернету. Цю технологію використовують і компанії, що випускають запчастини для автомобілів, і розробники “розумних” міст, і медичні проекти, що розробляють схеми “інтелектуальної” діагностики та лікування захворювань на основі аналізу крові. Інтернет речей став невід’ємною частиною нашого повсякденного життя. Ви будете здивовані, коли почнете перевіряти, що вже під’єднано до мережі, навіть на відносно простих підприємствах. Наприклад, у нашій компанії співробітники мають фітнес-браслети, які через смартфон під’єднані до корпоративного порталу й допомагають відстежувати, команда з якої країни зробить більше кроків. Це своєрідне змагання! І теж — елемент IoT.24 36 1

ДОСЬЄ БІЗНЕСА
Сімон Калужа, керуючий директор компанії SAP у Центральній і Східній Європі
Народився: у м.Постойна (Словенія).
Освіта: Люблянський університет, факультет електротехніки, магістр.
Кар’єра: 1996-2009 рр. — працював у компанії HERMES SoftLab; 2010 р. — приєднався до SAP, обійнявши посаду керуючого директора компанії у Словенії. За рік очолив SAP у Південно-Східній Європі; з січня 2013 р. — керуючий директор SAP у Центральній і Східній Європі.
Хобі: парусний спорт.

 — Які ще тенденції так званої Революції 4.0 впливають на бізнес саме зараз?

 — Важко дійти єдиного загального висновку, адже треба враховувати особливості b2b- та b2c-сегментів. Проте слід виокремити декілька трендів. Кажучи про b2c, ми бачимо чимало явищ, які вже можна назвати гейміфікацією. Згідно з кількома дослідженнями вже 2025 р. міленіали складатимуть 75% глобальної робочої сили. Міленіали — це діти цифрового світу, які користуються всіма можливими гаджетами. І вони очікують, що в офісах буде забезпечене “цифрове” середовище та відповідно обладнані робочі місця. Тому без створення таких умов ми не зможемо залучити молоді таланти.

Щодо b2b, то тут важливо все, що стосується індивідуального підходу. Погляньмо хоча б на автобудівну галузь. П’ять років тому автовиробник, наприклад BMW, продаючи машину, не знав, хто буде кінцевим покупцем, адже він продавав її дистриб’юторам, а ті вже перепродавали її споживачеві. Зараз якщо не всі, то, принаймні, більшість автовиробників прагнуть мати безпосередній зв’язок із кінцевими покупцями. І це дві принципово різні моделі роботи. Тепер виробникам потрібно розуміти, що буде перевагою для клієнта, які характеристики йому потрібні та які в нього очікування. І все це — наслідки впливу індустрії 4.0.

Зараз замість продукту ми купуємо сервіс. Усі поступово впроваджують індивідуальний підхід, а “міст” між виробником і споживачем стає дедалі коротшим.

 — Як ці тенденції впливають на бізнес-моделі SAP?

 — По-перше, ми багато говоримо про цифрову трансформацію, але не як про технологію, а як про різний світогляд, різні бізнес-моделі. Це вже не тренд, а факт. Змінилися моделі споживання тих чи інших продуктів. Наприклад, телебачення. Воно повільно зникає. Спитайте 15-річного, чи захоче він чекати показу фільму, який відбудеться наступного тижня. Повірте, не захоче. Він скористається Netflix чи HBO. Усе змінюється. Якщо ти недостатньо швидкий, ці тренди тебе просто оминуть, а твою компанію споживач не помітить.

Важливо також і те, що більшість компаній зараз навіть не уявляють, з ким доведеться конкурувати завтра. Якби п’ять років тому ви спитали в Hilton, хто їхні головні конкуренти, вони б відповіли, що це Marriott. А зараз ж вони конкурують з Airbnb — компанією без жодного власного готелю, що з’явилася буквально несподівано. Якби п’ять років тому ви запитали, хто найбільший конкурент звичайного банку, вам відповіли б, що це, безперечно, інший банк. А тепер це Apple Pay, PayPal та хайтек-компанії, яких вже навіть не можна назвати фінтех-компаніями. І це лише початок.

Тому всім компаніям, без винятку, потрібно постійно переосмислювати свою концепцію розвитку. Саме цим ми й займалися, розробляючи нову стратегію, адже ми прагнемо давати правильні поради нашим клієнтам, хочемо бути партнерами, з якими можна будувати “розумне” підприємство для майбутнього. Звідси походять наші цінності. І в нас уже є чимало історій успіху, пов’язаних із переходом до нової цифрової економіки.

“90% продуктів, які ми зараз обговорюємо, ще декілька років тому навіть не існувало. Ми переосмислюємо поняття інновацій, продуктову лінійку, напрямки розвитку компанії. Інноваційна ментальність — це спосіб мислення, світогляд, культура”

 — Наприклад?

 — Якщо не називати конкретних компаній, можу почати з найбільшого польського дистриб’ютора автозапчастин. Ця компанія повністю змінила напрямок розвитку продуктів і перейшла від класичної дистрибуційної моделі до моделі прямих продажів із каталогами та “розумними” додатками для смартфонів. У такий спосіб було створено абсолютно новий бізнес. Цей проект ініціював СЕО компанії, який добре усвідомлював, які драматичні зміни чекають автомобільну галузь у майбутньому.

Ще один приклад — провідний виробник техніки у Словенії. Знову ж таки, маючи величезне виробництво і незліченну кількість продуктів, компанія зіштовхнулася з необхідністю організації онлайн-продажів, технічної підтримки та забезпечення клієнтів інструкціями. Правильним рішенням у цій ситуації стала рекламна сегментація власних брендів.

Варто було б також розказати й про угорську логістичну компанію, адже система постачання зараз теж змінюється. Замовляючи щось з Amazon, покупець очікує отримати своє замовлення протягом 24 годин, незважаючи на те, де перебувають товари і він сам. Щоб осучаснити ланцюжок доставки, потрібно змінити весь бізнес. І, звичайно ж, потрібна потужна підтримка від ІТ-спеціалістів, які мають у розпорядженні вагомі інструменти для оптимізації. Саме це ми й зробили з тією угорською компанією. Наразі вона має 3,6 тис. авто, що долають 450 млн км щорічно, і цією екосистемою управляє наше рішення. Тепер ця компанія прагне стати логістичним оператором #1 в Європі.

Цікавий приклад і чеської ІТ-компанії, що займається антивірусним ПЗ. У Чехії — нульовий рівень безробіття, тож привабити найкращих талантів з ринку праці доволі складно. У певний момент HR-процес став стратегічно важливим для цієї компанії. Під час нашої співпраці ми запустили трансформаційний проект, у результаті якого створили “соціальну мережу” всередині бізнесу та зручну екосистему, що приваблює молодь.

 — Як інновації впливають на український ринок? Які галузі потребують цифрової трансформації найбільше?

 — Мабуть, усі. Але швидкість в усіх різна. Дехто вже почав цей шлях, дехто лише замислюється над ним. З одного боку, є різні високотехнологічні галузі, такі як телеком чи банківська сфера, і їм без трансформації не вижити. Вони поступово перетворюються, якщо вже не перетворилися, на ІТ-компанії.

З іншого ж боку, компаніям, котрі виходять на зовнішні ринки, цифрова трансформація вкрай необхідна, аби рухатися з тією ж швидкістю, що й конкуренти. На ринку є гравці, які розуміють, що завдяки нижчій вартості робочої сили і доступу до дешевших ресурсів вони можуть конкурувати на локальному ринку, але це ненадовго. Тому, щоб встигнути вскочити у цей потяг, хоча б в останній вагон, їм слід починати трансформацію негайно.

Але це історія не про технології, а про світогляд. Коли він змінюється, то й технології знаходять застосування.

— Чи є технологія, яка стала особисто для вас суцільним розчаруванням?

— Час автономної роботи акумулятора смартфона (усміхається). Я б не сказав, що був розчарований у якійсь технології. Імовірніше, справа у темпах їхнього запровадження. Десять років тому точилася жвава дискусія щодо нових паливних елементів для авто. Це була перспективна технологія, яка й досі перебуває на стадії прототипу.

До речі, я не жартував стосовно акумулятора. Враховуючи те, скільки я користуюся гаджетами, для мене це вкрай важливо. Зараз мій смартфон може працювати на одному заряді максимум день, але я ще пам’ятаю старі “цеглини”, які без підзарядки працювали тиждень.

 — Що ви порадили б компанії, яка хоче інвестувати в інновації ?

 

 — Ми живемо в епоху, коли технології не можуть бути просто теоретичним трендом. Уся справа в нашій уяві. Якщо у вас є якась ідея, повірте, знайдеться і потрібна технологія.

Стартапи, створені у часи цифрової економіки, повністю підірвали традиційну промисловість. Вони прийшли з ідеями, які спочатку, можливо, виглядали дещо божевільними, але незабаром “сколихнули” ринок.

Інколи керівники компанії думають, що розвиток їхнього бізнесу можливий лише крок за кроком. Забудьте про це. Думайте без обмежень: що я можу зробити, аби створити щось таке, що буде як грім з ясного неба? І це моя найцінніша порада. Будьте відкритими, будьте божевільними у позитивному сенсі.