“2018 рік є дуже амбітним, адже планується інвестувати близько 270 млн грн.”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Шведська Група SKF працює на ринку України вже 50 років. Вона має тут власний підшипниковий завод (Луцький підшипниковий завод входить до складу Групи з 1998 р.), представництво, інженерні бюро та мережу офіційних дистриб’юторів продукції

Як стверджує генеральний директор компанії “СКФ Україна” Володимир Цибульський, за 20 років діяльності в складі SKF Луцький підшипниковий завод змінився до невпізнанності. Про те, які зміни відбулися і чим живе підприємство зараз, — в інтерв’ю БІЗНЕСу

— Починаючи з 1998 р. Луцький підшипниковий завод входить до складу шведської корпорації SKF. Як за ці 20 років змінився бізнес-клімат в Україні? Чи відчуваються покращення і як вони позначилися на діяльності підприємства?

 — За 20 років діяльності в складі Групи SKF завод змінився до невпізнанності. Наразі це сучасне підприємство європейського рівня. Звичайно, за ці роки змінилася й Україна, спростилися регуляторні правила, з’явилось більше довіри до бізнесу з боку державних контролюючих структур, насамперед при проведенні митних експортно-імпортних операцій, у податковому контролі тощо. Значно покращилась ситуація з відшкодуванням податку на додану вартість. На стадії завершення прийняття нового закону в сфері валютного регулювання, який скасовує безглузді обмеження для бізнесу щодо використання зароблених валютних коштів. Одним словом, бізнес-клімат покращується, і це сприяє розробці нових планів подальшого росту. Було б добре, якби ще й силові структури діяли в межах правового поля і безпідставно не втручалися в діяльність бізнесу.

 — Що саме змінилося на підприємстві з приходом шведського інвестора?

 — Кардинальні зміни відбулися в усьому. Але найголовніша зміна, якої було найважче досягнути, — це зміна менталітету працівників. Зараз ми маємо людей ініціативних, які відчувають особисту значимість для компанії, постійно навчаються новому, затверджують на заводі принципи “lean production” (ощадливого виробництва), системи, яка вперше була запроваджена корпорацією Toyota.

Звичайно, не обійшлось без оптимізації структури підприємства. Підрозділи, які не задіяні у виробництві продукції, були виділені в окремі підприємства і надають послуги як аутсорсингові компанії. Величезна увага приділяється розвитку персоналу, організації навчання та тренінгів, забезпеченню особистої мотивації для кожного працівника. Соціальна складова є пріоритетом діяльності компанії — усі члени колективу мають соціальний пакет, який включає також надійне медичне страхування.

 — За скільки інвестор придбав Луцький підшипниковий завод? Скільки було інвестовано за 20 років роботи в Україні? На що пішли ці інвестиції і яка їх ефективність?

 — На момент придбання шведською корпорацією акцій нашого підприємства власниками 53,5% статутного капіталу були його працівники, 28% належало державі, а решта — різним інвестиційним компаніям. SKF дуже чесно поставилася до акціонерів, викупивши у них акції по ціні, що була в рази вищою, ніж ринкова. Інвестор повністю виконав зобов’язання, які були взяті при купівлі контрольного пакета акцій.

Крім того, за 20 років Група SKF вклала у модернізацію та розвиток підприємства більш ніж €120 млн інвестицій. При цьому важливо, що кошти вкладаються не лише в обладнання й технології, а в першу чергу в розвиток працівників, систему менеджменту, створення безпечних і комфортних умов праці персоналу.

 — Яку “вагу” має Луцький завод для корпорації SKF?

 — Всього у корпорації SKF 108 заводів в 29 країнах. Найпотужніші заводи в Швеції, Німеччині, Італії та Франції. Але і завод в Україні дуже важливий у системі виробництва глобальної компанії. Вже три роки поспіль ми виплачуємо значні суми дивідендів нашим акціонерам.

 — Якими були виробничі та фінансові результати заводу у 2017 р.? Вдалося їх покращити порівняно з 2016 р.?

 — 2017 р. обсяг продажу нашої продукції склав 2 млрд грн., що на 17,9% перевищує показники попереднього року, а виробництво продукції збільшилось на 16,2%, отримано 214,0 млн грн. чистого прибутку. “СКФ Україна” сплатила сумарно 386 млн грн. податків та інших обов’язкових платежів (на 22,2% більше, ніж 2016 р., — 315,8 млн грн.). Найбільший приріст відбувся по сплаті податків, що залежать від зростання заробітної плати, а саме податку на доходи фізичних осіб та військового збору — на 39,6%, а також єдиного соціального внеску — 39,1%. На 34,8% зросла сплата ПДВ на митницю ДФС — до 227 млн грн. В цілому, з однієї гривні реалізованої продукції сплата податків та інших обов’язкових платежів становить 19,5 коп., що є найкращим показником серед промислових підприємств Волинської області.

Обсяги продажу зростають і в 2018 р. А от чи вдасться покращити фінансові результати діяльності, залежить від багатьох чинників, в тому числі від курсів іноземних валют, зростання цін на основні матеріали та енергоносії.

 — Чи росте собівартість виробництва? За рахунок чого? Що робите для зменшення цього показника? Які енергоефективні, інноваційні рішення приймаєте?

 — Ріст собівартості виробництва відбувається за рахунок невпинного зростання цін на підшипникову сталь, допоміжні матеріали (інструмент, абразиви, масла тощо) та енергоносії. Протидіємо процесу зростання витрат завдяки не лише придбанню інноваційного обладнання та впровадженню новітніх технологій виробництва підшипників, а й постійному пошуку моделі ведення бізнесу.

Значна економія отримана від впровадження котельні, що працює на біопаливі замість природного газу. Неменший ефект отримано від модернізації тиристорних схем управління шліфувальними станками каналів виробництва підшипників та від інших заходів.

 — Якою була структура збуту продукції заводу у 2017 р.?

 — Минулого року на внутрішньому ринку було реалізовано 4,9% продукції, експорт склав 95,1%. Основним ринком збуту є країни ЄС (Німеччина, Італія, Швеція, Польща, Іспанія). Найбільший споживач підшипників Луцького заводу — підприємства Групи Volkswagen, також підшипники поставляються провідним світовим та європейським автовиробникам: MAN, Iveco, Scania, Meritor тощо. Значну частку у продажах складають поставки компонентів підшипників для інших заводів SKF в Німеччині, Польщі, Іспанії, Бразилії, Китаї.

“За 20 років група SKF інвестувала в модернізацію та розвиток підприємства більш ніж €120 млн”

— Яку частку займає завод на українському ринку?

 — Внаслідок малої ємності ринку України, занепаду автомобільної галузі наші продажі для українського ринку незначні. Основними споживачами на внутрішньому ринку є ПрАТ “КрАЗ”, виробники компонентів і сільськогосподарської техніки та вторинний ринок запчастин. Але 2017 р. нам вдалося наростити продажі для українського ринку на 46,6%, до 97,6 млн грн. Будемо сподіватися в майбутньому на розвиток машинобудівної галузі України, “СКФ Україна” має всі можливості для забезпечення вітчизняного ринку якісними підшипниками.

 — Чи вдалося наростити поставки продукції заводу на експорт у 2017 р.? На які нові ринки вдалося вийти?

 — 2017 р. експорт збільшився на 270 млн грн. — було реалізовано продукції приблизно на 1,89 млрд грн. Найдинамічніше розвивалися продажі для Німеччини, Швеції, Бразилії, Уругваю.

 — Які цілі ставите перед собою на майбутнє? Чи плануєте розширяти виробництво найближчим часом?

 — Стратегічні цілі “СКФ Україна” невід’ємні від цілей головної компанії — бути беззаперечним лідером на глобальному ринку підшипників (звичайно, у сегменті спеціалізації). 2018 р. у плані перспективного зростання є дуже амбітним, адже планується інвестувати 88 млн шведських крон (приблизно 270 млн грн.) в тому числі у створення потужностей для виробництва продукції нового покоління — підшипникових вузлів TMU. Завод у Луцьку має гарні перспективи подальшого розвитку, оскільки у нас є найголовніше — колектив компетентних, висококваліфікованих і вмотивованих працівників.