Неспокійні часи

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Найбільша економіка Скандинавії стурбована політикою Росії у північній Європі та зацікавлена в розширенні транс’європейських і європейсько-азіатського транспортних коридорів через Україну

У травні побачив світ матеріал під назвою “Фермери бояться російського вторгнення” шведського журналіста Юхана Куреліда, надрукований у місцевій газеті “Хела Готланд”. “Для селян на острові Готланд настали неспокійні часи — вони побоюються вторгнення росіян. Страхи небезпідставні: “російський десант” вже завдав шведам на острові значні збитки, знищуючи посадки злакових культур на полях. Торік влада була змушена виплатити фермерам сумарно 1,2 млн крон в якості компенсацій за збитки”, — зазначав автор статті. Тоді йшлося про російських білощоких казарок, які повертаються на батьківщину з зимівлі й на шляху до Росії роблять зупинку на Готланді, атакуючи тамтешні посіви. Минулого року вони встановили свого роду рекорд, знищивши практично весь майбутній урожай.

12 1 Цьогоріч шведський Готланд знову опинився в центрі уваги Європи. Але вже з іншої причини. Вперше за 70 років з моменту закінчення Другої світової війни на острові було створено нове воєнізоване формування. Причина — агресивна поведінка Росії. “Ми демонструємо, що в нас на Готланді є військові м’язи. Це чіткий сигнал навколишньому світу”, — заявив прем’єр-міністр Швеції Стефан Льовен.

Коли 2005 р. на Готланді згорнули останню військову частину, це означало кінець готландського полку, який існував ще з початку XIX ст. Цей захід став частиною плану з роззброєння, запущеного після закінчення “Холодної війни”. Відтоді на острові ніяких постійних формувань збройних сил, крім ополчення, не було. Але за цей час у світі багато що сталося. Обстановка в сусідніх зі Швецією районах змінилася, передусім через політику РФ. Тому в оборону знову стали вкладати більше коштів, особливо на Готланді. Новостворений готландський полк складатиметься з танкового корпусу і 350 військовослужбовців, розміщених там на постійній основі.

Уряд і велика частина парламенту постійно наголошують про зміну безпекової обстановки в Балтійському регіоні. “Ми бачили, що сталося в Україні, де Росія анексувала Крим, а зараз триває конфлікт в східній частині країни. У країнах Балтії активізувалася різна діяльність, особливо російська. Ми маємо брати це до уваги, Швеція повинна убезпечити себе”, — зауважив пан Льовен.

Наразі скандинави об’єднуються проти Росії. І Швеція очолила цей рух. На початку року міністри оборони Данії та Швеції домовилися про розширення військової співпраці країн. Данський міністр оборони Клаус Йорт Фредеріксен вважає, що Швеція хоч і має велику армію, проте є вразливішою, адже, на відміну від Данії, не входить до НАТО. За його словами, об’єднуватися скандинавські країни змушує насамперед поведінка Росії. Поки співпрацю у військовій сфері сконцентровано на спільному зборі розвідданих й обміні інформацією, а також на відкритті доступу до територій двох країн на суші, в морі та в повітрі.

ВВП Швеції на душу населення — $53218

Європейський тигр

 Шведам є що захищати. Економічне зростання в Швеції прискорювалось з 2012 р. і досягло 4,1% 2015 р., що стало одним з найвищих показників в ЄС і, за прогнозами Офісу з просування експорту (Export Promotion Office), залишиться високим й у найближчі роки. Торік воно склало 2,4%. Неухильне збільшення обсягів споживання в домашніх господарствах, стійке зростання інвестицій та державних видатків, як очікується, підтримуватимуть високі темпи росту в найближчі роки. У той час як внутрішній попит був основним двигуном економіки, експортний сектор Швеції не показує очікуваного зростання. Проте, оскільки шведський імпорт також сповільнився, профіцит рахунку поточних операцій залишається високим, на рівні близько 6% ВВП, у порівнянні з його піковим значенням у 9% 2008 р. Через скорочення обсягів торгівлі експортно орієнтовані галузі промисловості демонстрували слабкі результати, тоді як сектор послуг, орієнтований на внутрішній ринок, зростав високими темпами. Швеція має найвищий рівень зайнятості в ЄС — 80,4%. Станом на 2015 р. загальний рівень безробіття в країні був нижчим за середній показник по ЄС й становив 7,4%, а 2017 р. він ще знизився та склав 6,7%. Основною проблемою для шведського ринку праці є інтеграція все більшої кількості економічно і соціально незахищених верств населення, в більшості випадків — мігрантів. Очікується, що дефіцит бюджету в найближчі роки залишитися на рівні 1% від ВВП. Протягом тривалого часу інфляція в Швеції була вкрай низькою — на рівні 0% — і лише 2016 р. почала поступово зростати.

Загалом, основними торговельними партнерами Швеції виступають країни Європейського Союзу. Найбільшими експортерами до Швеції є Німеччина (18,0%), Нідерланди (8,3%) та Норвегія (8,2%). На вісім найбільших торговельних партнерів припадає 62% імпорту. Серед них лише з Норвегією, Великобританією та Фінляндією Швеція має позитивний торговельний баланс (експортує більше, ніж імпортує).

Загальний імпорт, що 2015 р. склав $138 млрд, знижується протягом останніх п’яти років. Це пов’язано з девальвацією шведської крони, яка у порівнянні з доларом США знецінилась на 25% починаючи з 2011 р. Це, в свою чергу, підвищило конкурентоздатність шведських виробників на зовнішніх ринках та знизило купівельну спроможність населення.

12 2

Українське питання

 Згідно з дослідженням Офісу з просування експорту, впродовж останніх років, незважаючи на девальвацію шведської крони та економічну кризу в Україні, український експорт у Швецію повільно збільшувався та досяг обсягу $66,1 млн. З основних видів продукції, що експортуються з України в Швецію, помітна частка припадає на продукти деревообробки, двигуни та турбіни, а також добрива. Важливо, що продукти харчової промисловості та агропромислові товари українського виробництва майже не експортуються до Швеції. Їхня частка в структурі експорту складає близько 1%. Найконкурентнішими галузями у Швеції є виробництво деревної маси, паперу, деревини та виробів з деревини. За результатами дослідження, у більшості розвинених галузей економіки Швеції Україна програє конкуренту боротьбу (за винятком виробництва деревини, чорних металів, руди та шлаків).

Якщо ж проаналізувати найменш конкурентні галузі, то найбільша частка експорту припадає на продукти агропромисловості (рослинництва, тваринництва) та харчові продукти. В усіх цих галузях Україна є досвідченим експортером.

Проте важливо зазначити, що Швеція імпортує відносно невелику кількість даної продукції. Це свідчить про те, що значна частина споживання харчових продуктів задовольняється за рахунок внутрішнього виробництва. Не менш важливим фактором є те, що населення Швеції складає лише 9,8 млн осіб, тож обсяг споживання такої продукції є досить обмеженим.