Драйвер споживання

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

За досягнення у сфері кредитування населення

Останнім часом вітчизняний банківський ринок переживає справжній бум споживчого кредитування. Зростання кредитування населення за підсумками 2017 р. склало 42%! Драйвером зростання були споживчі позики. Найвищі темпи продемонстрували ПриватБанк та приватні фінустанови — понад 60%.

 

18 3

І це — лише банківське кредитування. А, як відомо, крім банків споживчі кредити населенню активно роздають і небанківські фінансові компанії. Інтерес банків до кредитування населення зрозумілий: ефективна ставка за короткими кредитами перевищує 40% річних, а вартість фондування постійно знижується і в середньому ледь перевищує 14%. В цілому, гравці банківського ринку видали населенню понад 20 млрд грн. кредитів. Найактивнішими кредиторами є ПриватБанк, “Альфа-Банк (Україна)”, “ОТП Банк”, УкрСиббанк, ПУМБ, “Креді Агриколь Банк”…

 Наприкінці минулого року під час “новорічної лихоманки” банки-лідери фіксували двократні прирости обсягів надання кредитів у порівнянні з показниками 2016 р. Цьогоріч фінустанови можуть ще більше наростити кредитування населення. Про це свідчать опитування банків, які регулярно проводить НБУ. Останнє місце України в Європі за рівнем проникнення кредитів фізосіб говорить про потенціал подальшого зростання. “Після тривалого затишшя банки стали збільшувати кредитні портфелі, але цей процес почався пізніше, ніж очікувалося або хотілося, — зауважує Михайло Демків, аналітик банківського сектора групи ICU. — Найпомітнішим виявилося зростання в споживчому сегменті — близько 25% за рік. Таке збільшення не викликає побоювань через низьку базу порівняння. Але в майбутньому треба буде дивитися, чи не росте сегмент занадто швидко”. Водночас банкіри наразі не бачать приводів для занепокоєння. Зокрема, Олена Коробкова, виконавчий директор Незалежної асоціації банків України, зазначає, що після зміни вимог Нацбанку щодо ризиків та фінансового моніторингу якість виданих споживчих кредитів істотно покращилася. “Банки стали частіше відмовляти, при цьому якість обслуговування кредитів підвищилася. Це не дуже великий відсоток.

 У кожного банку він свій, але в середньому це до 10%”, — говорить пані Коробкова.