Банкір року

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Основні персональні номінації: “Банкір року”

1-ше місце: Андрій Пишний, голова правління Ощадбанку

— Ощадбанк перебуває в процесі реформування. Які зміни в роботі банку виявилися найскладнішими?

 — Найскладніше було змінити ставлення працівників і клієнтів, довести їм, що навіть така архаїчна установа, як Ощадбанк, може не лише змінюватися сама, але й ініцію вати зміни. І ми це змогли.

 Як результат, за чотири роки наша 30-тисячна команда кадрово оновилась більш ніж на половину. Ми впровадили сучасний онлайн-банкінг, в якому обслуговуються понад 2,5 млн клієнтів. Ми стали першими за припливом депозитів та за динамікою приросту активних платіжних карток. Ми перші в країні стали впроваджувати безконтактну оплату. Поверніться на чотири роки назад та уявіть: де Ощадбанк і де інновації. Ми видали найбільше “теплих” кредитів на тепломодернізацію житла українців, а ще чотири роки тому наша філійна мережа була не здатна продавати будь-які кредити і банківські продукти, все було “заточене” приймати самі комунальні платежі.

 — Наскільки успішна робота зі сформованим у попередні роки портфелем проблемних кредитів?

 — Успішна. Створили “з нуля” підрозділ реструктуризації та стягнення. В ньому зібрали кращих на юридичному ринку спеціалістів. Відтак, виграли майже 4 тис. справ проти несумлінних позичальників більше ніж на 40 млрд грн. У тому числі, що важливо, проти кінцевих бенефіціарів. Судимося з РФ у міжнародному арбітражі за наші захоплені активи в Криму. Це ще $1,4 млрд. Реструктуруємо позики тим, хто готовий їх повертати. Працюємо і перемагаємо.

 — Пріоритетом для банку стають програми підтримки підприємців. Уже можна говорити про якісь результати програми “Будуй своє!”?

 — Насамперед ми змінили суспільний дискурс, парадигму. Ми заявили: країні потрібні підприємці. Два мільйони нових підприємців. Це тверезий прагматичний погляд, який, переконаний, переросте у потужний підприємницький рух.

 Для мене принципово важливо, що ця програма в першу чергу спрацювала на те, щоб оптимізувати бізнес-модель обслуговування існуючих клієнтів. У нас 150 тис. клієнтів з малого та середнього бізнесу. Для нас було принципово важливо, щоб ця програма мобілізувала вертикаль мікро-, малого та середнього бізнесу (ММСБ), щоб правильно позиціонувати банк там, де ми бачимо ресурси для розвитку цієї програми, — на рівні муніципалітетів.

 2014 р. доходи муніципалітетів складали 64 млрд грн., цьогоріч вже 263 млрд грн. На рахунках муніципалітетів торік пролежало майже 15 млрд грн. Гроші в муніципалітетів є. А відтак, щоб ці гроші працювали на розвиток міст, то і програми відповідної підтримки малого і середнього бізнесу так само повинні бути. Наразі угоди з місцевими органами самоврядування щодо компенсації відсоткових ставок або частини кредиту для ММСБ уклали 15 областей.

 Загальна сума по програмах державної підтримки, у яких бере участь Ощадбанк, складає 34 млн грн. Я вже казав, що в сегменті ММСБ ми маємо 150 тис. клієнтів, за час впровадження програми “Будуй своє!” залучили ще 15 тис. На обслуговування в рамках нового формату за типом “оферти” переведено 58 тис. клієнтів, ще майже 30 тис. отримали нові стартові пакети, які включають в себе картку та можливість онлайн-банкінгу Corplight.

 — Що Ощадбанк зробив своєю найбільшою конкурентною перевагою? Завдяки чому вдається конкурувати з ПриватБанком, Укрексімбанком, “Райффайзен Банком Аваль” та іншими великими гравцями?

 — Головна наша перевага та актив — люди, команда. Це спецназ, “морські котики” банківської справи, якщо хочете. Ми можемо працювати в таких умовах, в яких інші воліють здатися. Наприклад, на передовій — лінії розмежування в Донбасі — у мобільних відділеннях. Або з людьми з інвалідністю — в нас вже є 17 інклюзивних відділень! В нас найпотужніша професійна служба інкасації. Найбільша мережа відділень, через яку щомісяця проходять 4,5 млн українців. Ми найбільша жива соціальна мережа в країні — у цьому наша сила.

13 12-ге місце: Сергій Тігіпко, власник та голова правління ТАСкомбанку

"Срібло" в номінації “Банкір  року” за підсумками голосування отримав Сергій  Тігіпко, власник та голова правління ТАСкомбанку. На цю посаду банкір повернувся нещодавно, у березні, після майже річної “відпустки”. Коли у квітні минулого року пан Тигіпко пішов на тлі звільнення голови НБУ, то на ринку почалися розмови, що саме Сергій Леонідович є одним з основних претендентів на цю посаду. Сам банкір утримувався від будь-яких коментарів. Тим часом він продовжував експансію на банківському ринку. Невдовзі після офіційного завершення угоди із купівлі “Універсал Банку” стало відомо про намір банкіра придбати “VS Банк” — “молодшу українську дочку” російського “Сбербанку”. Угоду було закрито наприкінці минулого року. Таким чином, Сергій Тігіпко контролює три фінустанови — ТАСкомбанк (20-те місце за обсягом активів), “Універсал Банк” (26-те місце) та “VS Банк” (34-те місце). Загальні активи трьох банків станом на початок 2018 р. перевищували 25 млрд грн. Приблизно такі активи має російський “ВТБ Банк”, що займає 16-ту позицію за цим показником.

13 23-тє місце Кирило Шевченко, голова правління Укргазбанку

Почесну «Бронзу» здобув Кирило Шевченко, голова правління Укргазбанку, що був націоналізований державою 2009 р. Пан Шевченко очолює Укргазбанк з 2015 р. За підсумками 2017 р. банк одержав прибуток у розмірі 624 млн грн., що в 2,2 раза більше, ніж у 2016 р. З початку 2015 р. Укргазбанк залишається єдиним серед державних фінустанов, хто не потребував докапіталізації. “Ми за останні три роки жодного разу не брали грошей з бюджету — єдиним джерелом збільшення капіталу є прибуток”, — зауважує пан Шевченко. Очікується, що підрозділ Світового банку — IFC — увійде до складу акціонерів Укргазбанку вже поточного року, придбавши до 25% акцій фінустанови. Відповідний меморандум було підписано восени минулого року. Кирило Шевченко зміг зібрати у банку команду однодумців, і це дає результати. Недивно, що за підсумками минулого року очолювана ним фінустанова зайняла призові місця у багатьох номінаціях “Фінансового Оскара” БІЗНЕСу, у тому числі як “Екобанк” та “Найпрофесійніший банк”.