business head ads

Головний біль ріелторів

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Український стартап змінює один з найконсервативніших ринків США за допомогою інноваційних технологій

На початку року Україна потрапила до списку світових лідерів з використання та впровадження технології блокчейн. Рейтинг з 14 найперспективніших для розвитку цієї технології хабів “The Networked Hotbeds of  Blockchain” опублікував засновник Blockchain Research Institute Дон Тапскотт. Натомість у звіті міжнародного банку Citibank Україна посідає 4-е місце серед країн з найбільшою часткою так званої біткоїнекономіки, що оцінюється у 2,5% ВВП. Щоправда, на думку аналітиків, це обумовлює великі ризики для української економічної системи у разі краху криптовалютного ринку.

Але доки економісти, політики та експерти дискутують про переваги та недоліки електронних валют, можливості блокчейну використовують для розвитку найрізноманітніших проектів. Один з них — Rentberry, сервіс довгострокової оренди житла, що поступово завойовує популярність у США та налаштований на світову експансію.

Нова технологія на старому ринку

Блокчейн-стартап Rentberry заснували четверо українців: Олексій Любинський, Лілія Остапчук, Денис Голубовський та Олександр Котовсков. Історія проекту розпочалася відразу після переїзду його співзасновників до США. 2014 р. вони вирішили оселитися у Кремнієвій долині, щоб розвивати орієнтований на американський ринок мобільний додаток для нетворкінгу CityHour.

Тоді ж бізнесмени познайомилися зі специфікою доволі консервативного американського ринку довгострокової оренди житла. Виявилося, що потенційному орендарю для оформлення однієї лише заявки власникові будинку чи квартири потрібно збирати чимало паперів, демонструючи свій фінансовий статус, кредитну історію тощо. Але навіть проходження купи бюрократичних процедур зовсім не гарантувало укладення договору, адже за цей час житло могли здати спритнішому або привабливішому претенденту.

До того ж з’ясувалося, що зручних сервісів для полегшення процесу пошуку не було. Якщо для короткострокової оренди існував Airbnb, то шукати житло на довгий термін можна було лише через онлайн-дошки оголошень з обмеженим функціоналом, де орендодавці просто розміщували свої пропозиції та контакти. Зважаючи на це, пошуки могли тривати тижнями. Але всі ці складнощі наштовхнули молодих підприємців на чергову бізнесідею.

На початку 2015 р. проект City Hour продали європейському інвестору, і молоді підприємці зосередилися на розробці нового проекту, що отримав назву Rentberry

Після тривалого аналізу ринку з’явилася онлайн-платформа, за допомогою якої можна було пройти усі етапи оформлення оренди — від подачі заявки на житло до перегляду, укладення контракту та оплати. Сервіс мав стати максимально прозорим та зручним інструментом для всіх учасників ринку. За словами CEO компанії Олексія Любинського, Rentberry орієнтований і на b2b, і на b2с — його аудиторія досить різноманітна. По-перше, платформою користуються молоді люди, які з тих чи інших причин не збираються купувати власне житло. Найбільшу активність виявляють користувачі 25-35 років. По-друге, на сайті присутні власники нерухомості — від приватних осіб, які мають один-два об’єкти, до глобальних корпорацій, що володіють величезними житловими комплексами. Крім того, сервісом користуються і компанії-посередники, що допомагають власникам здавати нерухомість.

Наразі на платформі Rentberry зареєстровані понад 120 тис. користувачів та близько 224 тис. об’єктів нерухомості у майже 5 тис. міст США. Після реєстрації орендар отримує можливість не лише обирати житло, відфільтровуючи варіанти за певними параметрами, а й відстежувати у режимі реального часу, скількох людей зацікавила та чи інша пропозиція. Також на платформі відбувається своєрідний аукціон, на якому користувачі можуть змагатися за найвигідніші варіанти, пропонуючи, наприклад, вищу ціну, та відстежувати ситуацію на ринку в цілому.

Оскільки у США розповсюджена практика так званих openhouse, коли житло одночасно показують усім потенційним квартирантам, Rentberry пропонує онлайн-запис на перегляд, що дозволяє економити час.

Більшість бюрократичних процедур на кшталт подачі заявки на квартиру та підтвердження платоспроможності кандидата проходять автоматично. Засновники компанії домовилися з американськими кредитними бюро про надання інформації щодо кредитної історії користувача. Документи підтягуються в електронній формі та зберігаються у особистому профілі, а за необхідності їх демонструють власникам нерухомості. Водночас базова неконфіденційна інформація про користувачів доступна усім членам спільноти.

Крім того, функціонал платформи дозволяє підписувати електронні угоди оренди, сплачувати за житло та оформляти заявки на ремонт. Одна з конкурентних переваг Rentberry — принцип closed-loopsolution. Тобто користувачі отримують повний цикл послуг за допомогою одного сервісу. У перспективі засновники планують додати ще більше функціоналу, завдяки якому користувачі будуть залишатися активними навіть після підписання договору оренди. Наприклад, планується укласти угоди з постачальниками комунальних послуг про пряму онлайн-оплату через Rentberry

Rentberry вдалося зібрати близько  $1,2 млн інвестицій, маючи фактично саму лише презентацію майбутнього сервісу

Продати ідею

2018 р. Rentberry потрапив до рейтингу “Топ-10 ICO” американського видання “Forbes”. Також компанія має низку інших досягнень, серед них і звання одного з найуспішніших українських стартапів за обсягом залучених інвестицій та найбільшого в історії криптовалют PropTech/Real Estate ICO.

Втім, напевне, найбільший прорив стався влітку 2015 р., коли стартап пройшов перший раунд інвестування під “чисту ідею”, адже самого продукту на той час ще не існувало. За словами пана Любинського, команді вдалося зібрати близько $1,2 млн інвестицій, маючи фактично саму лише презентацію майбутнього сервісу. Ідея сподобалася багатьом глобальним компаніям, серед яких Ericsson, The Carlyle Group, Synergo Private Equity, IFC та інші, а оцінка стартапу сягнула $3 млн.

Бета-версія платформи з’явилася у червні 2016 р., і майже рік її тестували на невеликій кількості користувачів. Повноцінний вихід на американський ринок відбувся у квітні 2017 р., коли Rentberry офіційно запустився одночасно у 5 тис. міст. Після цього компанія провела наступний раунд інвестицій, до якого долучилися солідні інвестори та венчурні фонди з США, Нової Зеландії, Канади, Китаю та інших країн, що вклали у подальший розвиток компанії ще $2,8 млн. Сумарний обсяг інвестицій, які вдалося акумулювати компанії, збільшився до $4 млн. Зараз у списку основних інвесторів стартапу китайський фонд CashBUS, австралійський 808 Ventures, канадський Zing Capital та американський Beechwood Ventures.

Наступний вирішальний момент настав у грудні минулого року, коли стартап запустив процедуру ICO та продаж власних токенів BERRY. Протягом перших годин ICO було зібрано $3 млн. Загалом, до закінчення продажів ця сума збільшилася вдесятеро — до $30 млн, у кампанії взяли участь понад 17,5 тис користувачів зі 136 країн. Таким чином, загальні інвестиції у Rentberry склали вже $34 млн.

До речі, час для кампанії було обрано досить вдало, адже станом на кінець 2017 р., за оцінками Bloomberg та Autonomous Research LLP data, загальний обсяг ICO у США оцінювався більш ніж у $4 млрд. І, на думку аналітиків, за результатами поточного року цей ринок може зрости до $1 трлн.

Втім, як зазначає Олексій Любинський, його компанії ICO принесло не лише фінансування. “По-перше, ми отримали публічність. Про нас було більше 50 публікацій у світових ЗМІ, включаючи американський і китайський “Forbes”. Ми стали відомими не лише у США, але й у Китаї, Австралії, Новій Зеландії. Великий інтерес був з Японії, — пояснює він. — А публічність означає і збільшення кількості користувачів. По-друге, ми “увійшли” до криптовалютної спільноти не лише у США, а й по всьому світу. І завдяки цьому зараз постійно отримуємо запити на партнерство від різних компаній, що також сприяє бізнесу”.

Наразі токени BERRY котируються на криптовалютних біржах IDEX та HitBTC, але основний їхній потенціал орієнтований на використання у якості внутрішньої валюти платформи. За рік-два функціонал має розширитися до повноцінної платіжної системи.

“Зараз токенами можна розрахуватися за заявку на оренду житла. За ці гроші ми перевіряємо для користувача кредитну та кримінальну історію, — зауважує СЕО компанії. — Але також ми хочемо, щоб власники нерухомості використовували токени для маркетингу своїх об’єктів”.

На його думку, у перспективі за допомогою BERRY можна буде розблокувати орендні депозити, які зараз фактично “заморожені” на рахунках орендодавців. За приблизними оцінками, їх загальний обсяг оцінюється в $0,5 трлн. Засновники Rentberry планують розробити систему на основі блокчейну та смарт-контрактів, яка дозволить поступово замінити традиційний депозит у доларах або іншій валюті на невелику щомісячну плату токенами. Таким чином, вивільнені реальні кошти потраплять в економіку, замість того щоб просто зберігатися на рахунках десятками років.68 1

Розширення горизонтів

Незважаючи на те що Rentberry працює та розвивається у США, команда проекту знаходиться у Києві. Оскільки компанія планує масштабну експансію, штат українських спеціалістів теж розширюють. До кінця року стартап збирається вийти на ринки англомовних країн: Австралії, Нової Зеландії, Канади, Великобританії. Далі Rentberry триматиме курс на Європу та Азію. Втім, тут потрібно враховувати локальні особливості кожної країни.

“У США та Канаді дуже легко отримувати інформацію про кримінальну історію, кредитну історію тощо у партнерстві з кредитними агентствами. Технологія для Канади вже повністю готова, туди ми можемо виходити хоч завтра, — пояснює пан Любинський. — В інших країнах отримати доступ до цих даних важче, тому там ми використовуємо трохи іншу систему оцінки орендарів: запроваджуємо своєрідні рейтинги, наприклад, відгуки від попередніх орендодавців, створюючи систему репутації”.

Щодо перспектив запуску в Україні співзасновник стартапу висловлюється з обережністю. За його словами, український ринок поки не готовий до інновацій, тому для його завоювання потрібно трохи почекати. “Ми у будь-якому разі будемо виходити на український ринок, але у правильний час. Для початку нам потрібно покрити розвинені англомовні країни (Канаду, Австралію, Нову Зеландію, Великобританію. — Ред.), ЄС, Азію”, — зазначає пан Любинський.

Крім експансії цьогоріч компанія планує запустити мобільну версію платформи для найпопулярніших операційних систем.

Однією зі своїх переваг, яка в тому числі дозволила отримати інвестиції без продукту, засновники стартапу вважають широкі можливості для монетизації. Якщо порівнювати з Airbnb, який працює з короткостроковою орендою і отримує невеликий відсоток лише за транзакції, ринок Rentberry у рази більший. Наприклад, крім плати за заявку на житло від орендарів компанія стягує гроші з власників, які виставляють на платформу більше трьох об’єктів нерухомості. Також орендодавці можуть замовити просування своїх пропозицій за допомогою реклами на платформі та сторонніх ресурсах. Зараз ця послуга коштує $50 на місяць за один об’єкт. Водночас Rentberry має велику клієнтську базу, що відкриває можливості для партнерства з іншими бізнесами, наприклад фінансовими установами, що пропонують кредити, страховими або мувінговими компаніями.

Наразі на платформі Rentberry зареєстровані понад 120 тис. користувачів та близько 224 тис. об’єктів нерухомості у майже 5 тис. міст США

“Також можливий продаж через нашу платформу додаткових послуг, наприклад страховки. Це розповсюджена в США практика. У нас вже є декілька пропозицій щодо партнерства в цьому напрямку”, — зазначає Олексій Любинський.

Відповідно до тенденцій на ринку нерухомості інтерес до оренди житла протягом наступних років зростатиме. За результатами багатьох досліджень, міленіали, які наразі складають найактивнішу економічно частину населення, надають перевагу мобільності, свободі та комфорту. Так, опитування, яке проводила компанія Airbnb, показало, що близько 55% молодих людей заощаджують гроші на подорожі, а не на власний будинок. До того ж у США людей молодше 35 років, які пережили низку фінансових криз, соціологи називають поколінням орендарів, адже вони не поспішають купувати нерухомість, не довіряючи фінансовим інституціям. У Rentberry вважають, що більше половини молодих сімей, які будуть створені до 2030 р., надаватимуть перевагу оренді житла, і, власне, на цьому будують свою стратегію розвитку.