Альтернативний варіант

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Законопроект #8089 пропонує зменшити ПДВ з 20% до 16%, що має привабити багатьох неплатників та заохотити їх вийти з тіні, щоб продовжувати діяльність повністю легально. Разом з реформою Державної фіскальної служби та ліквідацією зловживань спрощеною системою оподаткування це скоротить тіньову економіку країни до 15%

Ще з часів проголошення незалежності Україна намагається боротися з тіньовою економікою, адже зараз майже 45% підприємств не сплачують податки частково або навіть повністю. І, звичайно ж, влада має на меті поповнення державної казни, але, попри намагання, з кожним роком частка тіньового бізнесу в країні не зменшується. Чи все так просто насправді?

У звіті Спеціального комітету експертів Ради Європи із взаємної оцінки заходів боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму було зазначено, що незаконна економічна діяльність в Україні лише збільшує нестабільність фінансової сфери. А отже, компрометує і так неоднозначну позицію держави в Європі. Оскільки в Україні існує дуже багато корупційних схем, фіктивних підприємств та нелегальних методів відмивання коштів, вона є непривабливою для приватних іноземних інвестицій.

Нещодавно з’явилася чергова спроба втілити у життя ідею, яка допомогла би збільшити надходження до бюджету країни та зменшити частку тіньової економіки в Україні. Резонансний законопроект #8089, ініціатором якого виступив народний депутат Андрій Шинькович, викликав багато суперечок між представниками малого та середнього бізнесу. Головна ідея проекту — зменшення податку на додану вартість (ПДВ) з 20% до 16%, що має привабити багатьох неплатників та заохотити їх продовжувати діяльність повністю легально. У пояснювальній записці до проекту закону автори обґрунтовують необхідність введення нижчої ставки ПДВ. На їхню думку, чинна основна ставка ПДВ дозволяє застосовувати різноманітні схеми ухилення від сплати податку у вигляді так званих “скруток” та фіктивних суб’єктів господарювання. Оскільки ставка ПДВ становить 20%, а послуги таких суб’єктів коштують 10-12% від суми, що переведена в готівку, це спонукає використовувати ці послуги з метою оптимізації податкового навантаження та легалізації тіньового обігу товарів і послуг, тобто робить застосування схем економічно доцільним. Звичайно, зменшення податкової ставки призведе до прогалини у бюджеті у розмірі приблизно 80 млрд грн. Проте, за словами депутата, нові надходження будуть значно більшими та становитимуть, за розрахунками експертів, 100 млрд грн.

Європейський досвід свідчить, що українська система оподаткування застаріла та має вдосконалюватися. Автори законопроекту #8089 наголошують, що саме їхня ініціатива допоможе модернізувати податкову базу та збагатити бюджет України через приведення спрощеної системи оподаткування до стандартів ЄС.

Спрощена система оподаткування — спеціальний податковий режим, запроваджений для зниження податкового навантаження та стимулювання малого підприємництва в Україні. Але наразі нею зловживають не лише представники малого бізнесу, але й підприємці-“важковаговики”. Зокрема, вона дає можливість реалізовувати контрабандні товари та товари, які ввозяться в країну за “сірими” схемами. Також великою проблемою у цій сфері є те, що багато підприємців лише видають себе за представників малого бізнесу з товарообігом до 1 млн грн. Оптимальним рішенням цього питання буде встановлення касових апаратів та видача фіскальних чеків на підприємствах з приміщенням більше 20 кв.м. Зазвичай підприємства з більшою площею мають реальний товарообіг набагато вищий, ніж вказують в уставних документах. Андрій Шинькович наголошує на тому, що нововведення не вплинуть на діяльність справжніх дрібних підприємців з реальним товарообігом до 1 млн грн.

Основні зміни спрощеної системи оподаткування стосуватимуться другої та третьої груп платників єдиного податку. Останню збираються ліквідувати за непотрібністю, бо фактично зараз юридичні особи зловживають можливостями цієї групи. Але для фізичної особи — підприємця будуть створені умови для переходу до другої групи “спрощенки”. Також автори законопроекту вважають, що потрібно заборонити платникам єдиного податку першої та другої груп здійснювати оптову торгівлю та посередництво в оптовій торгівлі. Підприємці, які цим займаються, мають переходити на загальну систему оподаткування.

Варто зазначити, що в законопроекті виокремлюються суб’єкти, що здійснюють торгівлю підакцизними товарами, ліками, ювелірними виробами, складною побутовою технікою, шкіряними виробами та хутром. Їм забороняється організовувати діяльність за системою спрощеного оподаткування. Також у законопроекті є чіткі обмеження, якими передбачена заборона бути платником єдиного податку другої групи для фізичних осіб — підприємців, що здійснюють діяльність з роздрібного продажу товарів, або в сфері ресторанного господарства, або з надання послуг більш ніж в двох торгових об’єктах; і першої групи — для фізичних осіб — підприємців, які здійснюють продаж товарів більш ніж з трьох торгових місць на ринках, оскільки здійснення діяльності одним підприємцем в більшій кількості торгових об’єктів має ознаки роботи цілої мережі малих підприємств одного власника.

Головна ідея проекту — зменшення податку на додану вартість (ПДВ) з 20% до 16%, що має привабити багатьох неплатників та заохотити їх продовжувати діяльність повністю легально

Основний момент, який виділяють автори законопроекту, — запровадження для всіх платників єдиного податку другої групи обов’язкового застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО), тобто касових апаратів. Фактично потрібно знищити систему видачі нефіскальних чеків взагалі. Видача фіскального чека, а отже, і наявність касового апарата на підприємстві, зобов’яже підприємців реєструвати свої доходи та оприлюднювати реальний товарообіг.

Для громадян фіскальний чек є своєрідною гарантією придбання якісного товару, адже це свідчить про легальний його ввіз на територію держави, наявність офіційних документів та сертифікатів якості. Треба розуміти: якщо при купівлі, наприклад, побутової техніки продавець запропонує нефіскальний чек, то жодний офіційний гарантійний сервіс не візьме на себе обов’язок ремонтувати продукцію у разі її несправності. Це також стосується й інших сфер роздрібної торгівлі, тому споживач повинен вимагати саме фіскальний чек для подальшого уникнення неприємностей від покупки. Пан Шинькович пропонує введення QR-кодів на кожний фіскальний чек та створення єдиної бази, за допомогою якої покупець зможе самостійно перевірити придбаний товар. Взагалі, така база існує вже давно, але, звичайно, не в запропонованому сучасному вигляді. На офіційному сайті ДФС є спеціальний єдиний реєстр, де можна ввести номер фіскального чека та отримати всю необхідну інформацію про підприємство. Проте система QR-кодів, яка б містила додаткові дані про сам товар, його належну якість та походження, зробила б цю ідею значно привабливішою.

Але, на жаль, на підприємство, що не має зареєстрованого касового апарата та не видає фіскальні чеки, штраф за такі дії накладається сміховинний — лише 1 грн. Тому було запропоновано збільшити суму штрафу до 200% від вартості конкретного товару, при купівлі якого було відмовлено у видачі фіскального чека. Також для стимулювання покупців перевіряти та вимагати фіскальний чек була висунута ідея впровадження “кешбеку”, коли частина коштів від покупки повертається споживачу.

За словами авторів законопроекту, прийняття та реалізація його зроблять економічно невигідним застосування інших схем штучного формування податкового кредиту, оскільки ставка ПДВ у 16% є наближеною до вартості послуг “скруток” та конвертаційних центрів, що в сукупності з належним функціонуванням системи електронного адміністрування ПДВ дозволить суттєво скоротити обсяги зловживань зі сплатою цього податку.

Удосконалення умов спрощеної системи оподаткування та ліквідація схем, якими наразі зловживають підприємці, значно зменшать кількість контрабандного та контрафактного товару на полицях магазинів. І справді, деякі масштабні підприємства досі паразитують на “спрощенцях”, хоча реальні їхні прибутки колосальні. Потрібно це змінювати, в першу чергу, заради комфорту кожного окремого споживача та впевненості в якості товарів.

Загалом, зменшення тіньової економіки та розробка нових законів, що усуватимуть незаконну діяльність підприємств, має бути досить пріоритетним питанням для влади. Завдяки збільшенню надходжень до державної казни та їх грамотному розподілу можна дещо поліпшити стан тих сфер, де не вистачає фінансування.