“Контрабанда сигарет — один з найприбутковіших і один з найменш “караних” видів нелегальної діяльності”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

З кожним роком обсяги нелегальної торгівлі тютюновими виробами відчутно збільшуються. А владні ініціативи щодо боротьби з незаконним виробництвом і обігом тютюнових виробів все ніяк не запрацюють. До яких втрат бюджету це призводить і як покращити ситуацію — в інтерв’ю Артура Рєзнікова

— Останнім часом в Україні знову збільшився нелегальний обіг тютюнових виробів. З яких основних джерел надходить продукція до каналів нелегальної торгівлі і про яку частку в загальному обігу зараз йдеться?

— Згідно з дослідженнями компанії Kantar TNS (колишня Taylor Nelson Sofres; TNS), які проводяться кожні два місяці, ми бачимо, що за підсумками всього 2017 р. на нелегальні продажі тютюнових виробів в Україні припало 2,3% в загальному обігу цього виду продукції. Але показовими є темпи розвитку тіньової торгівлі сигаретами. 2016 р. цей показник коливався в межах 1,1-1,2% обсягу ринку, а починаючи з квітня 2017 р. спостерігається стрімке зростання обсягу нелегального сегмента. Вказані минулорічні 2,3% — це середній показник. Вже у грудні нелегальний обіг тютюнових виробів перевищив 3%.

Основою цього тіньового потоку стала контрабанда сигарет, адже, як свідчать дослідження, частка контрафактних тютюнових виробів в обігу становить лише 0,1%. Тобто нелегальний обіг збільшується майже виключно за рахунок контрабанди сигарет.

— Як ви оцінюєте загальні втрати бюджету від нелегального обігу тютюнових виробів?

— Можна приблизно розрахувати втрати бюджету виходячи з рівня мінімального акцизного зобов’язання і даних досліджень про нелегальний обіг. Наприклад, якщо ми припустимо, що розмір тіньового сегмента збережеться на минулорічному рівні (2,3%), то “отримаємо” нелегальний обіг у 1,5 млрд сигарет. На внутрішньому ринку контрабанда заміщує найдешевші легальні тютюнові вироби, на які поширюється саме мінімальне акцизне зобов’язання. Таким чином, втрати бюджету становитимуть близько 1,2 млрд грн. Але йдеться лише про акцизний податок — до цих втрат треба додати втрати від недонадходження ПДВ і 5% акцизу, що сплачується на рівні роздрібної торгівлі. Загальні ж втрати Зведеного бюджету можна оцінити в 1,5 млрд грн.

— Але що стало тригером зростання контрабанди у минулому році?

— Така ситуація є наслідком дії одразу декількох факторів. Україна взяла на себе зобов’язання поступово гармонізувати ставки акцизного податку з європейськими та досягти у довгостроковій перспективі рівня, еквівалентного €90 за 1 тис.шт. У підсумку акцизний податок зростав дуже швидко: у 2015-2017 рр. — на 40% щорічно, у 2018 р. — на 30%.

“Загальні втрати Зведеного бюджету від контрабанди тютюнових виробів оцінюються приблизно в 1,5 млрд грн.”

Ми підтримуємо гармонізацію ставок акцизного податку з європейськими, але цей процес має бути поступовим, зі зростанням не більш ніж 20% щорічно. Крім того, держава на тлі стрімкого підвищення ставок податку не запровадила жодних інструментів стримування і боротьби з незаконною торгівлею. Український ринок став “сприятливим” для контрабанди тютюнових виробів з Молдови і Білорусі, де акциз нижчий.

Як результат, зараз контрабанда стала одним з найприбутковіших і одночасно одним з найменш “караних” видів нелегальної діяльності, який не несе якихось суттєвих ризиків для правопорушників.

Ще у травні минулого року Комітет ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендував прийняти у першому читанні законопроект #4327 про посилення відповідальності за правопорушення у сфері виробництва та обігу тютюнових виробів, в тому числі введення кримінальної відповідальності за контрабанду сигарет у великих розмірах. Але до пленарної зали Верховної Ради він досі не потрапив.

Крім того, потребують вдосконалення багато процедурних нюансів, наприклад порядок знищення конфіскованих тютюнових виробів, створення відкритої бази даних конфіскату тощо.

— Ще в серпні 2017 р. було затверджено Національну стратегію боротьби з незаконним виробництвом і обігом тютюнових виробів до 2021 р., яка ще не почала працювати. Чого бракує для її запуску?

— Сам факт затвердження Стратегії є дуже важливим: незаконний обіг тютюнових виробів було визнано національною проблемою на рівні Кабінету міністрів. Зокрема, зазначено, що тіньовий ринок тютюну — це не просто втрати бюджету, а й проблема, яка несе соціальні ризики, ризики криміналізації суспільства, створює умови для розвитку тіньової економіки, зростання корупції тощо. Тобто документ чітко визначає проблеми і напрямки їх вирішення.

Водночас за сім місяців, що минули відтоді, уряд так і не затвердив плану заходів для реалізації цієї Стратегії, а без затвердження та належної імплементації такого плану вона, на жаль, так і залишиться нереалізованою.

— Зараз часто згадується ініціатива Кабміну щодо впровадження так званої електронної акцизної марки, а у Стратегії є пункт про впровадження системи відстеження переміщення тютюнових виробів. Чи не є логічнішим об’єднати системи контролю чи обрати якусь одну з них?

— Це дійсно різні ініціативи. Ми вважаємо логічним мати одну систему, яка би і виконувала функції електронної акцизної марки, і забезпечувала функцію відстеження продукту. Тут важливо починати із самого визначення. Акцизна марка (паперова чи електронна) — це інструмент автентифікації товару і доказ того, що з цього товару сплачено акцизний податок. Якщо говорити про систему відстеження продукту по ланцюгу поставок (Track&Trace), то це, радше, інструмент боротьби з нелегальною торгівлею та тіньовим обігом. Зараз дуже розповсюджена думка, що саме електронна акцизна марка з додатковим захистом — це і є найкращий інструмент, який допоможе побороти тіньовий обіг тютюну.

Але, на наш погляд, дійсно ефективні автоматизовані рішення для боротьби з тіньовим ринком треба шукати не в сфері технологій автентифікації продуктів, а в сфері інформаційних технологій та систем Track&Trace. Оскільки для унеможливлення обігу нелегального продукту потрібна технологія, яка дозволить контролюючим органам у будь-який момент швидко отримати інформацію не тільки про виробника продукту та сплату акцизного податку, а й про весь шлях, який пройшла кожна окрема пачка через усіх проміжних контрагентів по ланцюгу поставок до конкретної роздрібної точки продажу. Безумовно, така технологія повинна бути спроможна швидко та ефективно опрацьовувати дані в умовах великих обсягів виробництва та масштабних мереж дистрибуції.

— Україну неодноразово звинувачували у нелегальному постачанні сигарет до країн ЄС. Про які обсяги йдеться і які ризики для країни можуть бути?

— Згідно зі звітом Project SUN компанії KPMG, 2016 р. Україна стала найбільшим постачальником контрабандних сигарет до ЄС, а обсяг нелегальних поставок оцінений у 5,8 млрд шт. Швидше за все, торік цей показник не зазнав суттєвих змін.

Щодо ризиків, то насамперед це погіршує інвестиційний імідж України, адже західні компанії, що є власниками найбільших українських тютюнових фабрик, зараз заробляють на українському ринку значно менше, ніж у країнах Євросоюзу. Контрабанда дешевих виробів з України до ЄС погіршує показники європейських виробників та, відповідно, може негативно вплинути на бажання інвестувати у розвиток їхнього бізнесу в Україні. Крім того, не слід забувати, що Європейський Союз — один з найбільших міжнародних партнерів і донорів України. Мені доводилося спілкуватися з представниками європейських організацій та місій, і всі вони говорять про контрабанду сигарет з України як про дуже велику проблему.

— Назвіть два можливі сценарії щодо тіньового обігу тютюнових виробів на найближчу перспективу — позитивний і негативний.

— Це запитання варто ставити представникам влади, а не бізнесу. На мою думку, навіть якщо зараз буде проголосований законопроект #4327, а Кабмін затвердить і почне виконання плану заходів до згаданої Стратегії, знадобиться певний час для реалізації цих рішень. На жаль, ефект від цього вже завтра ми не побачимо — необхідно буде розробити і затвердити відповідну нормативно-правову базу. Тому позитивним сценарієм буде збереження нелегального обігу на рівні, що не перевищить існуючий.

Але водночас зараз помітна тенденція до зростання контрабанди сигарет в Україну. В умовах чергового підвищення акцизного податку ринок може повернутися до стану 2012-2014 рр. Тоді тіньовий обіг сягав 8,5%, і повторення такого сценарію можливе.