Коли «білі» пасують перед «сірими»

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Чи зможе Україна зменшити частку тіньової економіки та які інструменти дозволять це зробити

Замість прологу дозвольте нагадати вам незабутні події 19 грудня 2016 року, коли бізнесмени  влаштували акцію на підтримку законопроекту про застосування розрахунково-касових апаратів при продажі складної електротехніки під стінами комітетів Верховної Ради України. Триста мітингувальників під акомпонемент контрабасу (символу товарної контрабанди) вимагали фіскалізації діяльності фізосіб — підприємців. Вимагали надати фіскалам більше повноважень… для того, щоб в Україні вижив виробник та продавці, які хочуть продавати лише за прозорими схемами. Акція справила враження на Ніну Южаніну — голову комітету з питань податкової та митної політики, та відповідний закон було прийнято. В Україні запрацювало потужне лобі білого бізнесу, який виробляє та реалізує свою продукцію в Україні…

Одна із причин, що спонукала бізнесменів влаштувати вуличну акцію, - це величезні об’єми сірого імпорту, який не обкладається податками, а тому вбиває ринкову конкуренцію, виробника та українську економіку. За оцінками офіційних імпортерів, обсяг такого імпорту доволі точно встановлений на рівні 20%: для цього цифри офіційного імпорту порівнюють із цифрами маркетингової компанії GfK про продаж відповідного бренду у роздріб. Враховуючи, що офіційний імпорт в бюджеті на 2018 рік очікується у 61,8 млрд дол, доля «сірих» товарів, з яких Україна не отримує гроші на розвиток, реформи, на безпеку, зрештою, складає близько 12,4 млрд дол. Лише розмір ПДВ із зазначеної суми є співрозмірним із усім військовим бюджетом України (2,5 і 3,4 млрд дол відповідно). І це без урахування втрат від товару, який пройшов розмитнення, але за заниженими цінами через корупційні схеми.

Логіка цієї статті — це логіка виробника, бізнесмена, який створює продукт, платить зарплату і отримує прибутки тут, в Україні. Вона суттєво різниться від логіки імпортера, який орієнтується на маржу на продукт, основна додана вартість якого залишається за кордоном... Який, де-факто, стимулює іноземного виробника.

Чому ПДВ сплачує пенсіонер, який чекає годинами на свій «соціальний» батон за 4.1 грн, 20% з якого — це податок? І чому законних 20% не сплачує продавець, продаючи через Інтернет-магазин новий плазмовий телевізор за 2000 євро? Як можна виробляти товари в Україні, якщо при масштабному виробництві не платити ПДВ — не можливо?

Стратегія лобістів-виробників полягає в тому, щоб послідовно міняти правила гри на ринку на прозорі та вигідні як бізнесу, так і суспільству. І ці правила мають бути однакові для всіх. Вони за постійний діалог з Державою і мотивують її представників збільшенням надходжень від податків та спрощенням фіскалізації. Саме завдяки їх зусиллям були обмежені човникові схеми використання жителів прикордонних областей для напівлегальних поставок товарів в Україну. З січня 2018 року «човник» має пробути за кордоном не менше 24 годин.

Їх підтримують офіційні імпортери — представники відомих світових брендів.


01 20

Сергій Максимов  - генеральний директор ТОВ «БСХ Побутова Техніка» (офіційний представник бренду BOSСH в Україні) .

Головна вимога до держави — створити рівні умови для учасників ринку. Для того, щоб зупинити основний потік контрабанди потрібна виключно політична воля у вигляді законів та конкретних дій чиновників.

Формально, на офіційні запити до ДФС про імпортерів техніки BOSСH та SIEMENS ми отримуємо відповіді, що ніхто, крім офіційного імпортера компанії B/S/H, товар не завозив. Але в роздріб товару продається на 20% більше. Про це говорять маркетингові дослідження GfK.

Оскільки наша техніка внесена в митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності, ми повинні отримувати сповіщення про те, що в Україну товар завозить інший дистрибутор. Проте ми їх не отримуємо, отже ці 20% - це контрабанда, або товар, начебто, ввезений для особистого користування.

Згідно правил СОТ, держава повинна вжити заходів, щоб спрямувати в торговий обіг товар, який потрапляє в країну начебто для особистого користування, але опиняється у торгових мережах. На це не можна закривати очі. Україна повинна дотримуватися норм міжнародного права. Коли товар не введено в торговий обіг, йдеться про недоотримання в бюджет трьох головних платежів: 20 % ПДВ, ввізного мита 5-7% (на нашу групу товарів) та податку на прибуток підприємств 18%. З точки зору міжнародної торгової компанії ситуація, коли у  державі відкрито існують схеми з уникнення оподаткування, є нонсенсом.

Ми вітаємо законодавчі зміни, спрямовані на знищення корупційних та контрабандних схем. Ми готові працювати з будь-якою ставкою ПДВ, але цей податок повинні платити всі учаснику ринку. «Всі» означає, що Держава не може закрити очі на схеми ввезення і реалізації товару через ФОПів. Третя форма ФОП у торгівлі не потрібна взагалі, другу форму потрібно залишити лише для дрібного приватного бізнесу, а не для мережевих продаж, у тому числі через Інтернет.

Держава повинна вжити заходи для обмеження використання схеми поштових відправлень для сірого імпорту. Сьогодні слід створити технічні передумови фіксації отримувачів відправлень, їх вмісту та частоти для того, щоб вже прийнятий закон № 6776-д запрацював з 1 січня 2019 року. Це не дозволить нечесним торговцям обкрадати суспільство довше, ніж до кінця цього року.

Через наш сайт ми інформуємо покупців в Україні про магазини, в яких товар продається без гарантійного обслуговування. Нам відомі випадки, коли в Україні продається товар, виготовлений для роботи в мережах з іншою напругою, з вилками для т.зв. «британських» розеток. Нам відомо про товар, який було викрадено в Європі, і який потрапив на ринок України (за цими фактами триває кримінальне провадження). З такими сюрпризами користувач зустрічається вже після купівлі і приходить з претензіями до нас, як до офіційного представника бренду в Україні.

Держава має можливості для перекриття сірих схем у двох точках. По-перше, на кордоні. На жаль, констатую, що в Україні ефективного митного контролю не існує. Можемо сміливо говорити про кадрову кризу митної служби в Україні. Особовий склад митниці на прикордонних пунктах потрібно міняти.

По-друге, в кінцевій точці продажу товару. Тут ситуація не менш катастрофічна. На наші звернення в ДФС вони відповідають, що оскільки торговець ФОП не має обов’язку реєстрації місця здійснення торгових операції, то і перевірити дотримання правил торгівлі фіскали не можуть. Справді, часто фіскальній службі не вистачає правових підстав. Наприклад, зараз ввели обов’язок торгувати електротехнікою через касовий апарат, але штраф за порушення цього правила складає 1 грн.


Бізнес про тіньову економіку

Їх не люблять сірі імпортери та бюрократи, які осідлали контрабандні потоки.

Вони вперто роблять своє. В Україні сьогодні найнижчі затрати на оплату праці в Європі, кваліфікована робоча сила і курс на реформи. За таких умов зміна правил гри на користь власного виробника — це економічна закономірність, - вважає голова «Коаліції за детенізацію економіки» Олександр Громико, людина, яка побудувала в Україні виробництво під торговою маркою Saturn


01 18

Олександр Соколовський — власник групи компаній «Текстиль-Контакт»

ТК Group — це середній бізнес за фінансовими показниками. Ось загальні цифри за 2017 рік по 4 підприємствам з ТК-Group ( "Текстиль-Контакт", "ТК-Домашній текстиль", "ТК-Фурнітура", "ТК-Спецодяг"):

- Загальний річний оборот - 721 млн.грн .;

- співробітників - 865 чол .;

- до бюджету сплачено всього за рік - 112,4 млн.грн. (В 2016 було 96,4 млн.);

- податки на рік на 1 співробітника - 141,3 тис.грн. (В 2016 - 129,7 тис.).

А тепер візьмемо для порівняння один з найбільших ринків "7 кілометр".

- оборот в рік - від 60 млрд.грн .;

- працює 60 тис.чол (в т.ч. 1400 штатних працівників ринку);

- за рік до бюджету надходить приблизно 120 млн.грн.

І як нам конкурувати з тіньовими монстрами і не розоритися при таких податках? Як виживати сьогодні середньому бізнесу, щоб не ховатися за ФОПів і не працювати, як багато ПФГ, через офшори? І як виживати Україні без стійкого середнього бізнесу? Відповідь проста - не починайте з заборони спрощенки, а спростіть "усложненку" (загальну систему оподаткування)!

Невже не зрозуміло, чому виїжджають з країни самі працездатні люди і йде капітал? Життєздатною для будь-якої країни є рівна пропорція діти / працючі / пенсіонери, як 33/33/33. Лише за 2 останні роки Україну залишило 1,3 млн. чоловік (від 50 тис. на місяць)… І пропорція виглядає, як 40/20/40. А завтра відтік тільки збільшиться - Польща нещодавно відмовилася від дозволів на роботу для українців! Точка неповернення (колапсу економіки) наближається. Скільки популісти-соціалісти б не обіцяли підняття пенсій зарплат і держдотацій, взяти їх у разі приходу до влади буде ніде і середній бізнес просто доб'ють перевірками і репресіями.

Ситуацію в економіці можуть врятувати тільки термінові і рішучі кроки. Такі як довгоочікуваний закон про заміну податку на прибуток податком на виведений капітал! Цей захід реально може стати точкою опори для зростання економіки і поліпшення бізнес-клімату. ПнВК віддаляє нас від ключового принципу при будь-якій владі "друзям - все, ворогам - закон"! Спроститься адміністрування і з'явиться стимул інвестувати і розвиватися. А розумні 15% платити тільки при виведенні дивідендів з бізнесу! І не буде сенсу ризикувати і мінімізувати. Кожному нормальному бізнесмену  (хоча тіньовики і відморозки є і будуть завжди, питання в пропоцій!), хочеться бути чесним, а не ховати від перевіряючих свій реальний фінрезультат. Але при цьому ще більше хочеться залишатися конкурентоспроможним і прибутковим! І без нечисленої, але грамотної в аналітиці СФР (тільки ЗАМІСТЬ, що не РАЗОМ з існуючими силовиками), не обійтися. А розібрати типовий приклад, який я тут навів, їм труднощів не складе.

Маю велику надію, що початок реальної, а не голослівної податкової реформи сьогодні буде покладено. Час спливає!


Новації, яких чекає бізнес

Один із останніх радикальний та комплексний документ, який стосується глобальних змін для детінізації економіки — законопроект 8089 народного депутата Андрія Шиньковича. Для зменшення податкового тиску на бізнес він пропонує знизити ставку ПДВ до 16%, яка зробить економічно невигідними ризики «обналу» та використання сірих схем.

В якості компенсаторів втрат бюджету пропонується відмова від ІІ форми спрощеної системи оподаткування для всіх торговців товарами преміум та ризикованого сегменту: електроніка, хутро і шкіра, аптеки та для торгових точок площею, більшою за 20 м кв. Окрема ізюмінка проекту — легалізація проституції: дівчатам нададуть можливість офіційно працювати на ІІ формі спрощеної системи. Своєрідна «спрощена» система надання сексуальних послуг)) «Приведення спрощенки до Європейських стандартів збільшить надходження до бюджетів до 100 млрд грн на рік... Зниження ПДВ на 4% також знизить ціни на більшість товарів, що приємно вразить споживачів і скоротить інфляцію» - переконаний Андрій.  

Проте не всі пропозиції мають одностайну підтримку.


prodanОксана Продан — народний депутат України, перший заступник голови комітету з питань податкової та митної політики ВРУ, сенсу для країни у пропозиціях, викладених у законопроекті 8089 не бачить.

Оксана Петрівна є принциповим захисником спрощеної системи оподаткування.

«Введенням РРО пропонується «нагнути» мільйон підприємців тільки через те, що недоторканими є сорок тисяч митників, які дозволяють порушення митних правил при митному оформленні  товарів. Фактично, їм делеговано корупційні повноваження. Я вважаю, що всі подібні ініціативи, начебто, з захисту прав споживачів і податкового обліку спрямовані на одне: знищення конкуренції великому рітейлу, великим імпортерам, що дасть їм можливість піднімати ціни безмірно. Тому такі ініціативи спрямовані не тільки проти малого бізнесу, але й проти незабезпечених людей, які шукають товари за нижчою ціною.

Третя група ФОП повинна залишатися незмінною у видах діяльності. Більше того, на часі збільшити обсяг дозволеного товарообігу у 5 млн грн, який не зазнавав змін при інфляції у 300%. Без ІІІ групи ми втратимо навіть тих ІТ спеціалістів, які завдяки їй тут, в Україні, ще працюють. Можливо, хтось цього хоче. Умови оформлення працівників повинні бути спрощені, так само як потрібно знижувати розміри штрафів за порушення трудового законодавства.


Не можна не погодитися з тим, що на ІІІ групі працюють багато підприємців, що надають ІТ, консультативні, правові тощо послуги. Частина із таких послуг — це легальна оптимізація податків на фонд заробітної плати (5% замість 42%), яка дозволяє зекономити роботодавцю.

Фактом залишається і те, що величезні обсяги товару, завезені в Україну напівлегально уникають фіскалізації саме через торгівлю за спрощеною системою оподаткування. Усі експерти, з якими нам довелося спілкуватися, погоджуються, що є схеми, існування яких означає вирок білому бізнесу в Україні.

Тому за групою О.Продан у Парламенті підтримка згуртованої, мобільної маси ринкових торговців, яка налічує десятки тисяч підприємців. Більшість із них згуртовані навколо мега-ринків «7-й кілометр», «Барабашова» у Хмельницькому, на «Троєщині» та можуть швидко з’явитися під стінами ВРУ.

   

7- км

ТЦ Барабашова

Хмельницький

Калинівський ринок. Чернівці

1.             

Площа

Більше 70 гектарів

Більше 75 гектарів

Близько 20 гектарів

35,4 га, з якої 15,8 га — торгові площі

2.             

Кількість торгових місць

15 000 торгових місць

Торгові + складські місця 18 000

15 000 торгових місць


понад 9 тисяч торгових об'єктів

3.             

Працює

більше 10 тис. торговців загалом близько 60 тисяч

 

понад 11 тис. осіб (6% підприємців, зареєстрованих в цілому на Харківщині)

Кількість працюючих людей — більше 20 тис.

Близько 20-ти тисяч

4.             

Податки

Юридична особа

понад 120 млн грн/рік

близько 23,5 млн грн/ рік.

 

 

Близько 35 млн грн/рік

Найбільші ринки України

Касовий апарат на ринку — моветон.  Незалежно від того, чим торгуєш — електронікою (де фіскальний чек є обов’язковим), чи хутряними шубами (де 1 млн обороту — це вартість десятка виробів). ДФС на наші запити про кількість касових апаратів на ринках відповіла, що подібної статистики вони не ведуть і ринки для них Terra nova.

Схеми сірого імпорту, які вбивають ринок та конкуренцію

1. Заниження митної вартості товару.

У таблиці Вашій увазі пропонуються факти, які свідчать про масовість використання схем оптимізації оподаткування при імпорті товарів в Україну. В окремомму стовпчику подана інформація про реальну вартість товару, з якої мають сплачуваатися податки. При цьому на запити про підстави розмитнення за заниженими цінами митниця дає відповідь, що для такого розмитнення були надані усі необхідні документи: наприклад, контракт з продавцем з офшору, який документально продав товар за 10% його вартості.

Оскільки надалі в Україні існує можливість продати товар через мережу ФОПів без сплати ПДВ, то бюджет недоотримує величезні суми надходжень

tab2. Схема «піджаки»

Товар потрапляє в Україну завдяки «мурахам» - жителям прикордонних регіонів, які сьогодні мають можливість завозити продукції на суму, що не перевищує 500 Є. Для цього нашим громадянам не потрібно їхати далеко: величезні торгово-логістичні центри знаходяться безпосередньо біля КПП з Україною. При повторній закупці, мураха заповнює бланки tax-free, які йому надають тут же, в торговому центрі, і отримує відшкодування ПДВ, яке він сплатив у Польщі у розмірі 21% від вартості покупки. В Україну товар завозиться без сплати мита, ПДВ та акцизів. Реалізується через ФОП, який, як правило не обліковує розмір свого обороту через РРО.

З 1 січня 2018 року активність мурах було суттєво обмежено нововеденнями (закон 2245, яким внесли зміни в податковий кодекс), за якими право на ліміт у 500Є залишалося лише за тими туристами, які були за кордоном не менше 24 годин та не частіше разу на 72 години. Логіка держави в тому, щоби не обмежуючи права справжніх туристів, урізати сірий бізнес на масовому ввезенні в Україну імпортних товарів без сплати ПДВ.

Митниця звітує, що такий підхід уже приносить перші результати. Зафіксований факт виїзду за кордон частіше, ніж раз на 72 години (або перебування там менше суток) є підставою для грунтовнішої перевірки особи та її машини. У підсумку, за січень 2018 року кількість перетину україно-польського кордону з документами на відшкодування ПДВ вже зменшилася в два рази.

Чому жителі прикордоння погоджуються на таку низькокваліфіковану роботу? Чому не створюють свій бізнес тут, в Україні, не йдуть на виробництва? За інформацією голови Львівської ОДА тільки за 2017 рік в області було відкрито сім десятків виробничих підприємств…

У Польщі, куди човники їдуть за закупами українські виробники розміщують ось такі бігборди, щоб заробітчани йшли на роботу в Україні.. Чому не йдуть?

pol

Фото зроблено в м.Люблін (Польща). Виробництво Fujikura Automotive Ukraine Lviv знаходиться у м. Львів

Одна із вагомих причин — чинна соціальна політика, популістична за суттю і деструктивна за метою. Держава стимулює утримуванців, а не виробників та працівників. Жителю прикордоння вигідніше стати на біржу праці, отримати допомогу по безробіттю й оформити субсидію на комунальні послуги та паралельно підзаробляти на виїздах за товаром, аніж отримувати доволі пристойну зарплату і чесно платити всі рахунки.

3. Поштова Схема

Її перевага у тому, що логістичні затрати на перетин кордону не розпорошуються на партії товару до 500Є (при цьому мурахам треба компенсувати затрати на проїзд, а зараз ще й на ночівлю за кордоном), а оптимізуються на великі обсяги (фури), які можуть собі дозволити поштові перевізники. Тобто одна фура завозить товару відразу на тисячі фіктивних отримувачів. Дозволена межа отримання товару — до 150 Є. Оскільки схема «сіра» і за неї все одно треба платити митникам та прикордонникам - то певна частина «пошти» перевищує дозволену межу вартості.

Тому, наприклад, ви можете подзвонити до німецького «партнера» фірми-перевізника Міст-експрес і замовити собі квадрокоптер, який у Німеччині коштує 1000 Є, а вам у Києві він обійдеться у 1000 євро плюс 16 євро за доставку (не питайте мене про розмитнення, ПДВ яке мало би скласти, фіскальні чеки та гарантію).

sms

Скрін-шот смс з контактами німецького партнера перевізника «Міст-експрес», який готовий відправити посилку з Німеччини без розмитнення, а за цінами, вказаними у цьому оголошенні:

ogol

Юрій Пероганич, генеральний директор асоціації підприємств інформаційних технологій (АПІТУ), вважає, що Україні слід якнайшвидше переймати досвід Європи в оподаткуванні поштової торгівлі. Так, 5 грудня 2017 Рада ЄС ухвалила нові правила, які є частиною стратегії ЄС «Єдиний цифровий ринок» та полегшують збір ПДВ при онлайн купівлі товарів та послуг. Їх суть у тому, що обов’язок зі сплати ПДВ покладається на онлайн-платформи, які сприяють продажам. Тобто на площадки eBay.com та AliExpress.com.

До 1 січня 2019 року процедура автоматичного нарахування ПДВ на дистанційні продажі товарів буде запроваджено всередині ЄС, а з 2021 - і для торгівлі з усім світом. При цьому ПДВ буде сплачуватися з усіх відправлень, не залежно від їх вартості.  «Ні про яку межу у 150 в Європі не йдеться», - зазначає Пероганич.

О. Продан натомість вважає, що Європа технологічно може собі дозволити оподаткування поштових відправлень. «У нас же таке рішення, по-перше, значно ускладнить товарообіг, а по-друге - створить можливості для корупції в частині оцінювання відправлень» - говорить п. Оксана.

Контроль в точці продажу

Разом з цим, вірним залишається те, що другою точкою, де можливий контроль за легальністю реалізації товару є точка продажу цього товару.

З цією метою у грудні 2016 року у закон «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було внесено зміни, якими підприємця зобов’язали продавати електротехніку (технічно складні побутові товари)товари тільки з використанням т.зв РРО (реєстраторів розрахункових опреацій) та з видачею фіскального чеку встановленого зразка.

Ми провели контрольні закупки, щоб отримати уявлення про те, чи працює законодавство про обов’язкове використання РРО. Подібний тест у вересні 2017 року проводило Інтернет-видання «Справочник потребителя». Більше половини Інтернет-магазинів (12 з 20-ти), у 2017 році чеки не видавали.

Ситуація на сьогодні кардинально не змінилася. Із 11-ти магазинів лише 3 надали фіскальний чек.

F.ua

Важливо, що фіскальний чек повинен бути виданий навіть при доставці товару кур’єром. Цікавим для нас є європейський досвід фіскалізації продаж. В Італії, наприклад, податкова має право вимагати пред’явлення фіскального чеку не тільки у продавця, але й у покупця! За його відсутності треба сплатити штраф.

Крім цього, видача фіскального чеку є обов’язковою, якщо річний дохід підприємця на спрощеній системі оподаткування є більшим за 1 млн грн (п. 296.10 Податкового кодексу України)

Для перевірки дієвості цієї норми ми зробили закупки у кількох мережевих ювелірних магазинах, де через специфіку товару дохід в 1 млн грн — це приблизно 100 разових продаж.

Mobilluck

Є прислів’я, що для танго потрібні двоє. Для тіньового товару потрібен покупець. Тому вимагати фіскальний чек повинен покупець товару. Про це 1 березня на зустрічі представників українських бізнес-асоціацій в Посольстві ФРН в Києві сказав Георг Мільбрадт (Georg Milbradt) — колишній прем'єр-міністр Саксонії, спецпредставник уряду Німеччини з питань реформи децентралізації в Україні.

В якості мотиватора для покупця можна використати механиізм «кешбеку», коли покупець, пред`являючи «лівий» чек, отримує бонус у вигляді суми цього чеку (така ідея викладена у законопроекті 6757). Німецький експерт підтримав законопроекти, спрямовані на фіскалізацію торгівлі у преміальному сегменті через запровадження РРО та фіскальних чеків, а також на відмову від спрощеної системи оподаткування для  товарів класу «преміум». Він наголосив на важливості комплексного підходу у реформах. Поряд із реформою ДФС та фіскальної політики важлива реформа децентралізації. При децентралізації також децентралізується корупція, однак на місцевому рівні її легше розпізнати і подолати, ніж у центрі. Крім цього, місцеву корупцію легше подолати потужним центральним антикорупційним структурам.

Продаж електроніки без видачі фіскального чеку, є порушенням. Внаслідок складення першого протоколу ФОП повинен сплатити штраф у 1 грн. Санкція за повторне порушення набагато суворіша — конфіскація товару, на який не видано чек та штраф у розмірі вартості цього товару.

Тут починається найцікавіше. Бізнес, який використовує ФОПів для оптимізації оподаткування чи для реалізації «сірого» імпорту, після отримання протоколу на 1 грн миттєво змінює точку, на якій працює ФОП, що «засвітився» на порушенні. ДФС і уся фіскальна рать тут безсила, оскільки не мають відомостей про місце торгівлі конкретного ФОПа.

Так, за 2 місяці 2018 року органами ДФС у м.Києві проведено 26 повторних перевірок ФОПів з метою контролю за торгівлею через РРО. Проте у 80% випадків ФОП вже не торгував на старому місці.

Всього за 2017 рік органи ДФС склали 2104 протоколи-повідомлення про накладення фінансових санкцій за порушення порядку реєстрації торгових операцій на загальну суму 1 млн 735,3 тис. грн.

У 2017 році в Україні районними судами розглянуто 3982 справи про адміністративні правопорушення за ст. 155-1 "(Порушення порядку проведення розрахунків") адмінкодексу. У  Києві розглянуто 358 таких справ.

Про ефективність адміністративної відповідальності за контрабанду.

Варто зауважити, що у часи, коли за вчинення товарної контрабанди (її розмір мав бути більшим від 17000 грн.) передбачалася кримінальна відповідальність, всього у слідчих СБ України по всій країні у рік у середньому перебувало близько 700 кримінальних справ (у 2008 — близько 800, у 2009 — близько 1000, у 2010 — 370) про злочин, передбачений ст. 201 КК України. Доля товарної контрабанди із цих справ складала близько 70% (490 справ) від їх загальної кількості.

Після декриміналізації (з 17.01.2012р.), згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень, за вчинення вже адмінправопорушень Митного кодексу, повязаних із незаконним переміщенням товарів через кордон, було винесено вже 19084 постанови, що складає близько 2700 постанов на рік. Тобто фіксувати порушення та штрафувати стали більше, але кількісно контрабандистів побільшало, оскільки для них зник ризик опинитися за гратами.

 Що робити?

Є сценарії футуристичні, а є такі, які реалізуються швидко.

Футуризм — це застосування технології блок-чейн для транзакцій бізнесу. Коли історія ваших транзакцій (сам факт виконання зобов’язань) дублюється в усіх учасників ринку і не потребує підтвердження посередниками: банками, нотаріусами, митниками, поліцією тощо. Теоретично, фіскальні служби також зможуть фіксувати інформацію про факт сплати податків. Вашу історію про прострочені платежі чи податки ніяк «не затреш» і вона буде загальнодоступною.

Із доступного сьогодні:

Поступово обрізати можливості використання офшорних юрисдикцій. З початку цього року в Єропейському союзі почала діяти угода про податкову прозорість. Вона передбачає обмін інформацією за міжнародним стандартом CRS (Common Reporting Standard) між банками та фіскальними органами для переслідування ухилення від сплати податків. Відтепер інформацію про рахунки та транзакції клієнтів розкривають донедавна затишні фінансові гавані банків Швейцарії, Ліхтенштейну, Сан-Марино, Андорри та Монако. Оффшорів у світі стає все менше і загальна тенденція є зрозумілою. Не тільки в Україну товар з о.Балі може прийти за будь-якою формальною контрактною ціною))

Мінфін України оприлюднив власну дорожню карту, відповідно до якої запровадження стандартів податкової прозорості EOIR/AEOI CRS передбачено лише на 2020 рік.

Отримана нами інформація про факти заниження митної вартості товарів свідчать лише про одне — корумпованість митниці в України, яка відкриває величезні діри для контрабандистів.

Картину доповнюють такі інструменти напівлегального перетину кордону, як малий прикордонний рух та поштові посилки.

 Сьогодні в Україні немає обмежень на кількість поштових закордонних посилок, які може отримати житель України. Обмеження у 3 посилки на місяць планується запровадити лише у 2019 році. Таким чином, жодних бар’єрів для сірого товару вартістю до 150 євро на в’їзді в Україну не існує.

Логічним буде розглядати посилення фіскального контролю за точками кінцевого продажу імпортних товарів.

Законопроект 8089 передбачає, що в Україну складні електротовари, ліки та ювелірні вироби зможуть імпортувати лише платники ПДВ. Чинний податковий кодекс вже зараз зобов’язує продавати електротовари лише через розрахунково-касові апарати. У підсумку, на думку розробників, має суттєво зменшитись сама можливість використовувати ФОПів для оптимізації оподаткування та реалізації сірого імпорту. На черзі ліки, ювелірка та хутро.

У країни-агресора питання збору податків для війни поставлено чітко. Федеральна податкова служба РФ розробила та розмістила у вільний доступ (Google Play, iStore) спеціальний і простий застосунок для перевірки виданих чеків. Користувач встановлює застосунок на смартфон-сканує QR код на чеку — отримує результат — має можливість надіслати повідомлення про виявлене порушення фіскалам. Не знаю, як на рахунок відповідності духовним скрєпам, але бюджет це точно наповнює і порядку додає.

perev

Окреме питання — реєстрація ФОПами місця здійснення торгових операцій. Сьогодні бізнес, який використовує ФОПи для легалізації сірого імпорту змінюють документи ФОПа від імені якого здійснюють торгівлю на точці відразу після накладення першої фінансової санкції в 1 грн. Ніхто не чекає повторної перевірки. Документи ФОПів перетасовуємо, точки, реалізатори і товар залишаються на місці. Контролерам, щоб знайти повторно ФОПа треба провести цілу оперативну комбінацію. Рішення у тому, щоб ФОП повідомляв про зміну місця торгівлі. Тоді санкція у вигляді 100% штрафу за повторне порушення правил використання РРО буде мати сенс.

Форма митного контролю має генеруватися автоматично, а не визначатися інспектором. На зразок автоматизованої системи визначення судді. Приходить товар — система визначає «провести документальну перевірку» або «провести огляд і звірку». Ініціювати додаткові форми митного контролю, можна лише у виняткових випадках. Це має усунути сумнозвісний людський фактор — комп’ютер не вміє «кошмарити» бізнес.

Податок на виведений капітал замість податку на прибуток підприємця на загальній системі оподаткування матиме величезний стимулюючий вплив щодо переходу зі спрощеної системи. Про пріоритетність запровадження такого податку з 2019 року, як нестандартного заходу стимулювання економічного розвитку, Президент України заявив ще 1 грудня 2017 року.

Ще однією точкою прикладення зусиль є реформа ДФС, про що читайте окремий матеріал у цьому випуску.

Чи не вдарять такі нововведення по підприємцям? Ні. Якщо їх бізнес чесний і не використовується для мінімізації оподаткування, скруток та обналу, тощо. Якщо їм немає сенсу приховувати походження товару, його якість. Якщо бізнесмен відкритий перед покупцем та суспільством.