Гроші з фотонів

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Як молодій компанії з України вдалося за кілька років продати інвесторам ідею “розумних” жалюзі з сонячними панелями та знайти прихильників по всьому світу

Стартап SolarGaps, що називається, потрапив у тренд. Його засновник вчасно упіймав чергову хвилю популярності альтернативної енергетики, краудфандингу та інтересу інвесторів до інновацій. Можливо, завдяки цьому його розробка “злетіла” за лічені роки. А починалося все з простого захоплення “зеленою” енергетикою і бажання зменшити рахунки за електрику.

Час та ніша

2015 р. палкий прихильник Ілона Маска та альтернативної енергетики Євген Ерік вирішив розробити девайс, який допомагав би зменшувати витрати на електроенергію. “Я давно був інноватором у “зелених” технологіях. Ще дев’ять років тому поставив тепловий насос у своєму будинку, тривалий час займався дослідженнями геотермальної, сонячної енергії. У результаті зрозумів, що найефективніше буде об’єднати технології “розумних” будинків та альтернативної енергетики”, — розповідає засновник SolarGaps, підкреслюючи, що самого лише факту економії недостатньо. На його думку, енергоефективні рішення мають бути такими, як у Tesla — одночасно красивими та економними.

Це стало першим кроком до створення “розумних” жалюзі з вмонтованими сонячними батареями. За задумом автора, його винахід мав підходити для типових квартир або приватних будинків, де з тих чи інших причин невигідно встановлювати повноцінні сонячні панелі на даху. Жалюзі для цього підходили найкраще, тим більше що монтувати їх можна максимально швидко, навіть не маючи спеціальних навичок та інструментів. Крім того, щоб підвищити ефективність приладу, пан Ерік вирішив додати функцію автоматичного підлаштування ламелей (тонких пластин) до положення Сонця. Завдяки цьому світлочутливі елементи можуть вловлювати максимальну кількість світла впродовж дня. Керувати гаджетом можна за допомогою додатку на смартфоні. Згенерована енергія використовується для живлення домашньої електроніки або ж накопичується у спеціальній батареї. У країнах з розвиненим ринком електроенергії власники “сонячних” жалюзі можуть продавати її за “зеленим” тарифом усім бажаючим.

Наразі загальний обсяг інвестицій у SolarGaps досяг $500 тис.

За деякий час з’явився перший прототип. І, навіть враховуючи низку недопрацьованих нюансів, новинка привернула увагу. На це були досить логічні причини. Попит на альтернативну енергетику зростає вже давно. Лідерами з розробок сонячних панелей вважаються США та країни Азії, де склалися досить сприятливі умови. Багато інвестують у “чисту” енергію і нафтові країни Близького Сходу. 2016 р. ринок сонячних панелей оцінювався спеціалістами компанії Zion Market Research у $30 млрд. А торік Iвор Фрішкнехт, голова Австралійської агенції з відновлюваних джерел енергії, оприлюднив інформацію про те, що електрика, що генерується на сонячних та вітряних станціях, вже стала дешевшою за традиційну. За його словами, загальна потужність австралійських сонячних станцій досягла 6 ГВт, а до 2020 р. її планують подвоїти.

Враховуючи, що ледь не щомісяця науковці з усього світу повідомляють про нові прориви і підвищення ККД сонячних елементів, український розробник точно вгадав час і місце для презентації свого проекту. Хоча слід зазначити, що перегони за дешевою та ефективною сонячною електрикою вже у розпалі. Наприклад, на початку цього року компанія Tesla оголосила про запуск продажів власних енергетичних продуктів у мережі американських супермаркетів Home Depot. Конкурувати з Ілоном Маском має намір і японський автогігант Nissan, який вже представив Nissan Energy Solar, систему, що складається з сонячних панелей та батарей для накопичення енергії.

Інвестиції та старт виробництва

2016 р. SolarGaps взяв участь у відомій українській конференції iForum та пройшов відбір до акселератора IoT Hub. Після такого дебюту в публічному просторі вже у червні того ж року стартапу вдалося залучити перші серйозні інвестиції. Компанія “Ефективні інвестиції” бізнесмена Ігоря Ліскі вклала у проект $200 тис., завдяки чому оцінка стартапу сягнула $1 млн.

Наразі загальний обсяг інвестицій у SolarGaps досяг $500 тис., у тому числі і за рахунок одного з найбільших хардверних акселераторів HAXLR8R (HAX). Але, на думку Євгена Еріка, чи не найбільше користі компанії приніс краудфандинг. “Нам важливо було отримати фідбек. Ми мали популярність в Україні, але не розуміли, чи зможемо отримати таке ж визнання в США, Європі”, — пояснює він.

Тому у травні 2017 р. “розумні” жалюзі з’явилися на платформі Kickstarter. Під час кампанії планувалося зібрати $50 тис., але фінальна сума виявилася вдвічі більшою — $102 тис. За кілька місяців компанія вийшла на платформу Indiegogo, де теж отримала визнання. Загалом користувачі цих ресурсів пожертвували на розробку більше $142 тис. та оформили сотні попередніх замовлень. Розробкою зацікавилися жителі США, Ізраїлю, Іспанії. “Завдяки цьому ми скоротили процедуру виходу на ринок. Замовлення прийшли навіть раніше, ніж ми готові були їх виконувати”, — зазначає пан Ерік.

Крім того, SolarGaps стала однією з шести українських компаній, які отримали грант у €50 тис. в рамках першого етапу європейської програми з фінансування науки та інновацій Horizon 2020. Ці кошти витратили на сертифікацію у Євросоюзі та лабораторні дослідження. Засновник стартапу сподівається на участь і у другому етапі програми, спрямованому на повноцінну комерціалізацію продукту. Хоча виробництво жалюзі для користувачів, які оформили попередні замовлення, почалося ще у серпні 2017 р., а графік відправки розписаний на шість місяців наперед.

Головна виробнича база SolarGaps розташована неподалік від Києва. У декількох цехах жалюзі складають, пакують та відправляють готові замовлення. Виробництво частково автоматизоване, але найголовніші процеси виконують вручну. Частину комплектуючих, наприклад алюмінієві профілі для основи, виробляють в Україні, а сонячні панелі з ККД до 22% замовляють у США. Над вдосконаленням жалюзі працює доволі велика команда інженерів, техніків, програмістів. Офіси компанії знаходяться у Києві, зокрема й на території технопарку UnitCity. Тимчасовий офіс розташовано у Кремнієвій долині у США, де розробляється софт для “розумних” пристроїв.

Головна виробнича база SolarGaps розташована неподалік від Києва. Виробництво частково автоматизоване, але найголовніші процеси виконують вручну

Що далі

Зараз 1 кв.м “розумних” жалюзі коштує в середньому $390, найдорожча частина конструкції — електричний двигун. Гаджети для кожного замовника виготовляються за індивідуальними мірками. Але вартість може коливатися залежно від розміру жалюзі. Спочатку в SolarGaps бачили виключно пристрій для домашнього використання. Їх можна було розмістити не лише безпосередньо на вікні, а й на стіні поруч з ним, зменшуючи витрати на електрику за рахунок власної генерації. На цьому робився й акцент у перших маркетингових кампаніях. Але згодом виявилося, що жалюзі зі світлочутливими елементами потенційно цікаві і бізнесу, наприклад власникам торговельних або офісних центрів. Як пояснює Євген Ерік, сучасні будівлі зі скла і бетону з величезними панорамними вікнами навіть взимку потребують досить великих витрат на кондиціонування. Тому SolarGaps тут вирішують одразу дві проблеми. По-перше, жалюзі механічно захищають приміщення від сонячних променів, що дозволяє уникнути перегрівання. По- друге, вироблена ними енергія може використовуватися для живлення кондиціонерів, що автоматично знижує витрати на експлуатацію.

Зараз серед замовників SolarGaps переважають приватні користувачі. Але у майбутньому компанія планує зосередитися на бізнесі. “b2b-проекти покажуть можливості технології у повному масштабі”, — підкреслює пан Ерік. У компанії вже є підписаний контракт на облаштування “розумними” жалюзі великого торговельного центру в Києві, а також схожі запити з Європи та Близького Сходу.

Проте стартап прагне завоювати глобальний ринок. На думку Євгена Еріка, передусім перспективи є у спекотних, сонячних країнах. SolarGaps вже має європейську сертифікацію і готується до проходження всіх необхідних процедур для виходу на ринок США. Великий інтерес є й до Німеччини, як країни з просунутою “зеленою” енергетикою, де кількість сонячних панелей на душу населення найбільша у світі.

Крім того, стартап робить ставку на фанатів інновацій та “розумних” будинків. На цьогорічній виставці Consumer Electronics Show (CES) у Лас- Вегасі компанія представила модель жалюзі, що сумісна з віртуальним помічником Alexa від Amazon. Найближчим часом планується налагодити інтеграцію з Gоogle Home та аналогічними Smart Home-екосистемами, а у перспективі — повністю автоматизувати управління “сонячними” жалюзі.

52

Євген Ерік каже, що на повномасштабне виробництво жалюзі з сонячними панелями в Україні необхідно близько $2 млн. І зараз він шукає інвесторів для свого проекту SolarGaps

Втім, система дистрибуції ще не до кінця вибудувана. Компанія створює мережу дилерів у різних країнах. Як пояснює пан Ерік, це продиктовано особливістю продукції, яка виготовляється на індивідуальне замовлення. До того ж дилери краще знають локальні особливості своїх ринків та матимуть змогу допомагати покупцям з монтажем або гарантійним обслуговуванням. Також пан Ерік не планує зупинятися на виробництві в Україні, хоча воно й економічно вигідне. Натомість він збирається налагодити так звану ліцензійну модель, коли продукцію за технологією SolarGaps вироблятимуть різні підприємства по всьому світу. Пілотний проект такого виробництва вже запустили у Чехії, але на його повноцінне розгортання потрібні 6-12 місяців.

“Наше основне завдання — нарощувати обсяги виробництва, вдосконалювати процеси і притягувати під це інвестиції, — говорить Євген Ерік. — Повномасштабне виробництво в Україні потребує близько $2 млн. І ми активно ведемо переговори і з приватними інвесторами, і з фондами”.

Пан Ерік впевнений, що глобальні потреби людства в електроенергії зростатимуть по експоненті. Адже, з одного боку, сучасна техніка стає все ощадливішою, а з іншого — кількість електронних пристроїв постійно збільшується. А тому неминуче зростатиме і попит на дешеве і “зелене” виробництво енергії.