Сім’ї, яким належить світ

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Сімейна справа є найдавнішою, традиційною і за багатьма параметрами найефективнішою моделлю ведення бізнесу

Близько третини світового багатства належить відомим бізнес-династіям. Сімейні компанії створюють 60% робочих місць та близько 70% світового ВВП.

В ЄС налічується близько 14 млн сімейних фірм, 50% з яких відмічають постійне зростання продажів протягом останніх 10 років. Серед найбільших платників податків у ЄС 40% становлять сімейні компанії. Річний оборот сімейних фірм у Європі — близько €1,5 трлн, тобто 60% від загального обороту всіх фірм.

Результати останніх досліджень свідчать, що класичними проблемами сімейного бізнесу залишаються структура управління та система правонаступництва. За даними Deloitte, у другому поколінні лише 30% дітей власників сімейних компаній продовжують займатися справою батьків, у третьому поколінні до нащадків переходить 12% компаній, а в четвертому лише 3% компаній залишаються під контролем членів сім’ї.

Найбагатші бізнес-сім’ї світуsd

Частково проблему могло б вирішити ефективне планування правонаступництва і постійні комунікації між членами сім’ї та менеджерами. Зараз близько 45% сімейних компаній не мають жодного плану щодо правонаступництва у випадку виходу на пенсію або смерті очільників. Крім того, значною проблемою є податкове навантаження при отриманні спадщини. Так, лише у 7 країнах ЄС успадкування бізнесу не супроводжується оподаткуванням, в той час як 13 надають певні пільги сімейним компаніям, а 8 — накладають досить високі податки.

Незважаючи на певний страх втрати контролю над компанією та нерозуміння сімейних цінностей, сучасні сімейні підприємці все більше наймають “несімейних” менеджерів, які приносять у компанію новий досвід. Наразі 65% компаній призначили на ключові посади професіоналів, які не належать до складу сім’ї, зберігаючи при цьому контроль над компанією. Закономірність проста: чим більшою є компанія і чим довше вона існує, тим найбільше в ній відсоток “несімейних” менеджерів.

Знамениті сімейні компанії світуcxc

Для сучасного покоління власників сімейного бізнесу найбільшими джерелами ризиків є глобалізація і технології. За даними звіту PwC, 65% компаній зазначили забезпечення безперервної інноваційності серед найбільших викликів наступних 5 років.

У 2009 р. Владислав Бурда, власник сімейної компанії Red Head Family Corporation, ініціював і заснував Асоціацію власників сімейних компаній України. Асоціація є українським представництвом міжнародної організації Family Business Network (FBN), заснованої 1990 р., в якій беруть участь більше ніж 3400 сімейних компаній з 65 країн.vbhj

Об’єднання українських власників сімейного бізнесу покликане надати їм необхідні інструменти управління і передачі бізнесу наступному поколінню. Зараз у складі Асоціації 45 учасників з більш ніж 10 міст. Асоціація регулярно проводить зустрічі зі світовими фахівцями сімейного бізнесу, а також виїзні візити до європейських країн.