“Зараз ми повертаємося до інвестування в наші заправні станції”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Петер Керекдярто, генеральний директор “Шелл Ритейл Юкрейн”

Компанія Royal Dutch Shell з’явилась на українському ринку більше ніж 10 років тому, коли у 2006 р. було створено спільне підприємство Shell і НК “Альянс Україна” з метою розвитку мережі АЗС під брендом Shell. Поява нового гравця принесла на український ринок нові стандарти АЗС . Заправні станції перестали бути просто місцями продажу автомобільного палива, вони запропонували споживачам комплекс супутніх послуг.

Та, мабуть, цей альянс народився під нещасливою зіркою — мережа втратила найприбутковіші АЗК у анексованому Криму і на непідконтрольних Україні окупованих територіях Донбасу. Стрімкий розвиток національних мереж “ОКО ”, WOG та інших потіснив АЗК Shell з передових позицій.

2015 р. російська “Незалежна нафтова компанія” придбала весь бізнес Групи “Альянс”, в тому числі й НК “Альянс Україна”. І, можливо, тому у справі про звинувачення семи нафтотрейдерів у ціновій змові Антимонопольний комітет України найприскіпливіше поставився саме до мережі Shell.

Але в Shell, яка зараз об’єднує 132 АЗК по всій країні, не втрачають оптимізму і мають намір у найближчі три роки інвестувати в модернізацію мережі $10 млн

— Ви очолювали ритейл-напрямки Shell в країнах Центральної та Східної Європи. Чим відрізняються умови ведення бізнесу і ринки нафтопродуктів цих країн від українських?

— Розділимо питання на два: як вони працюють з точки зору споживача і як — з точки зору організації бізнес-процесів.

Одразу зазначу, що для споживачів особливої різниці я не бачу — вони можуть знайти різні пропозиції в достатній кількості. За останні 10 років українські АЗС перетворилися на сучасні комплекси, які за технічним рівнем навіть випереджають автозаправні мережі деяких європейських країн.

Але з точки зору умов ведення бізнесу відмінності між Україною та країнами Центральної та Східної Європи значущі. Помітно, що український ринок ще переживає перехідний період, є багато невирішених питань щодо ринкового контролю. Три загальні проблеми, які можна виділити, — це нелегальний імпорт, тіньова реалізація і значна пропозиція контрафактного палива.

Завдяки політичній волі уряди країн Центральної та Східної Європи спільно з національними паливними асоціаціями ці проблеми протягом останніх років вирішили. В України ж ще багато проблем, які потребують нагального вирішення.

— До речі, про автозаправні мережі. Shell була однією з перших мереж, яка показала українцям можливості АЗК з просування супутніх послуг, але зараз ви істотно відрізняєтесь за цим показником від локальних мереж WOG, “OKKO”, KLO. Що спричинило такий розрив і що ви плануєте робити?

— Дійсно, 10 років тому ми задали нові стандарти для українських АЗС, які передбачали надання різних супутніх послуг. Ми не відмовилися від цієї ідеології. Але, вимушений визнати, що 2014-2016 рр. були важкими для мережі Shell в Україні. Ми втратили 15% мережі через ситуацію в Криму і на окупованих територіях Донбасу. Це були прибуткові сучасні АЗК, і ця втрата суттєво вплинула на показники компанії.

Зараз ми повертаємося до інвестування в наші заправні станції. У грудні минулого року Shell відкрила сучасний, унікальний у своїй категорії АЗК на Столичному шосе в Києві, оформлений у стилі Shell V-Power Pit-stop. У майбутньому цей досвід буде поширено на інші заправні комплекси. Найближче завдання — модернізувати крамниці, кав’ярні і фастфуд до рівня, який краще задовольнятиме потребам українських споживачів.

— У мережах WOG, “OKKO” і KLO, які ми згадували, непаливний обіг (non-fuel) сягає 20% загального доходу. Який цей показник у Shell?

— В Україні цей показник у Shell приблизно на такому ж рівні. Але, якщо дивитися на країни Центральної і Східної Європи, нам є куди розвиватися — там nonfuel-обіг складає 30-40% від загального.

— До речі, на відміну від Європи, в Україні заправки Shell не обладнані зарядними пристроями для електромобілів. Чи планується створення інфраструктури для цього сегмента?

— Це дуже цікаве питання. На регіональному рівні ми зараз обговорюємо, коли буде правильний момент для виходу з такою пропозицією і коли саме цей момент настане. Взагалі, компанія Royal Dutch Shell є найбільшим у світі паливним ритейлором з кількістю АЗС у 43 тис. Ми маємо інформацію про розвиток сегмента електромобілів і порівнюємо умови для вибору правильної стратегії.

Мене приваблює ідея встановлення станцій швидкої зарядки автомобілів. Адже я не дуже вірю в те, що українські водії будуть залишати електромобілі на АЗК на чотири-п’ять годин для зарядки. Коли ми побачимо доступні пропозиції фаст-чарджерів для зарядки за 10-25 хвилин, можна буде прорахувати доцільність цього напрямку. Але йдеться про великі інвестиції, і для їх повернення українській парк електромобілів має значно зрости.

У найближчі три роки в розвиток мереж АЗС “Шелл Ритейл Юкрейн” планується інвестувати від $10 млн

— Які ринки за насиченістю зарядних пристроїв для електромобілів ви можете назвати лідерами?

— Найдинамічніше зараз розвивається ринок Норвегії. Можна також відзначити Нідерланди та Великобританію.

— Коли в 2006 р. створювалося СП з російською групою “Альянс”, була інформація про те, що заправки протягом трьох-п’яти років змінять свою назву. Чи поставало питання про ребрендинг з 2015 р., коли відбулися зміни у складі співвласників СП? Бренд Shell збережеться на українських АЗК?

— Так, бренд Shell залишиться на українських АЗК “Шелл Ритейл Юкрейн”. Він присутній на кожному з наших комплексів в Україні вже понад 10 років.

— Були чутки, що Shell розглядала можливість розділити мережу між двома учасниками СП і самостійно розвивати АЗК під міжнародним брендом, усунувши можливі ризики для репутації. Наскільки правдива ця інформація?

— Вона не відповідає дійсності. Ці чутки могли з’явитися внаслідок реалізації програми з підвищення ефективності, покращення нашої мережі. Зараз ця програма вже завершена, і під нашим брендом працюють 132 заправні комплекси у 18 регіонах країни.

— Взагалі, наскільки складніше в регуляторному сенсі стало працювати Shell в Україні після появи у складі СП російської “Незалежної нафтової компанії”, яка 2015 р. придбала весь бізнес групи “Альянс”? Чи понесла компанія якісь репутаційні втрати?

— Усі наші АЗС працюють під брендом Shell, який належить британсько-нідерландському концерну Royal Dutch Shell, але на ринок ми виходили як спільне підприємство понад 10 років тому. Хочу зазначити, що материнська компанія ТОВ “Альянс Холдинг”, яка керує операційною діяльністю мережі АЗС, зареєстрована в Нідерландах, і спільне підприємство створено саме з нею за межами України. Тому якихось значних репутаційних ризиків, пов’язаних з цими питаннями, у нас ніколи не виникало. Не було і випадків якоїсь протидії нашій роботі в регіонах через “Незалежну нафтову компанію”. Так, є відкриті питання з АМК, але вони не мають до цього відношення.

 — До речі, більше ніж рік тому АМК звинуватив сім нафтотрейдерів, серед них і ТОВ “Альянс Холдинг”, в ціновій змові. В якому стані знаходиться ця справа зараз?

— На жаль, зараз “статус” не можна назвати позитивним для нас. Моя кар’єра в Shell почалася більше 22 років тому, і, можу сказати, що з такою ситуацією я зіткнувся вперше. Антимонопольний комітет звинуватив нашу компанію в антиконкурентних узгоджених діях, які призвели до обмеження цінової конкуренції. Ми проаналізували звинувачення Комітету і знайшли їх безпідставними, адже АМК не зміг довести жодного факту цінової змови або антиконкурентної поведінки компаній, які фігурували у справі. Власне, це під час розгляду справи був вимушений визнати і сам Комітет.

Ця справа вже пройшла розгляд у трьох судових інстанціях. Цікаво, що після розгляду нашої скарги в Апеляційному господарському суді Shell стала єдиною з усіх компаній у справі, якій Апеляційний господарський суд відмовив у задоволенні позовних вимог щодо скасування рішення АМК. Зрештою наприкінці минулого року ми подали скаргу до Верховного Суду України. Проте на початку лютого нам повідомили, що Верховний Суд відмовився переглядати рішення попередніх судів за позовом Shell до АМК, оскільки не побачив підстав для цього.

Тому зараз ми вивчаємо, які ще є можливості юридичного захисту, щоб довести свою правоту.

— Яка сума штрафних санкцій зараз фігурує у справі?

— Більше 39 млн грн. Ми зіставили цю суму санкцій з нашою долею ринку та кількістю АЗС, присутніх на ринку. Можу сказати, що з огляду на наш розрахунок долі ринку інших компаній, які були звинувачені у антиконкурентних узгоджених діях, ті фінансові санкції, які до нас застосував АМК, непропорційні і значно завищенні.

— Як ви оцінюєте результати роботи “Шелл Ритейл Юкрейн” за минулий рік і які в вас плани на 2018 р.?

— Я вважаю, що 2017 р. став “поворотним” у порівнянні з декількома попередніми роками. Так, зросли деякі важливі показники нашого бізнесу. У сегменті непаливних товарів ми спостерігали подвійне зростання. До того ж ми добре попрацювали над зниженням витрат мережі й досягли в цьому певного успіху. З року в рік відзначаємо підвищення інтересу до преміального палива Shell V-Power (бензин та дизпаливо).

Зараз у нас є план розвитку на 2018-2020 рр., в рамках якого ми хочемо досягти зростання бізнесу в Україні за рахунок як запровадження інновацій, так і розвитку супутніх послуг на АЗК. На поточний рік запланована суттєва реконструкція восьми наших об’єктів. Крім того, з урахуванням тенденції до підвищення попиту на автогаз, порівняно з бензином і дизпаливом, Shell планує встановити додаткові модулі заправки авто газом на тих АЗС, де це буде рентабельно.

— Чи планується збільшення кількості АЗК?

— Цього року ми плануємо зберегти кількість станцій незмінною — 132. Треба спочатку подивитися, як буде працювати українська економіка в цілому, які умови складуться на ринку. Якщо ми побачимо можливість і доцільність розширення мережі, це буде зроблено. Взагалі, питання щодо розширення мережі досить складне: за нашими спостереженнями, в Україні є низка місцевостей, де насиченість АЗС вже перевищує європейські показники. Тому до питання розширення мережі ми підходимо дуже обережно — інвестиції в нові об’єкти повинні бути рентабельними.

— Скільки компанія готова інвестувати в Україну протягом наступних трьох років?

— Щодо розвитку мережі АЗС “Шелл Ритейл Юкрейн”, то я можу назвати суму від $10 млн у найближчі три роки, якщо це буде схвалено радою директорів. І якщо нам не доведеться витратити кошти на сплату штрафу АМК.

“До питання розширення мережі ми підходимо дуже обережно — інвестиції в нові об’єкти повинні бути рентабельними”

— На світовому ринку Royal Dutch Shell передусім відома як компанія з видобутку вуглеводнів. Чому в Україні цей напрямок не розвивається?

— Так, Shell проводила пошуково-розвідувальну діяльність в Україні, була присутня у сфері розвідки газових родовищ. Насамперед ідеться про проект спільного пошуково-розвідувального буріння з компанією ПАТ “Укргазвидобування” (“УГВ”). Але цей проект завершується з об’єктивних причин: ми не знайшли комерційно виправданих запасів природного газу. Базуючись на отриманих результатах, ми спільно з “УГВ” дійшли у квітні 2015 р. висновку щодо доцільності припинення договору і робіт з газорозвідки як неперспективних.

Тому зараз Shell зосереджена на безпечної й екологічно чистої ліквідації останньої (пробуреної) пошукової свердловини і біологічної рекультивації бурового майданчика.

Але треба враховувати, що за останні три роки стратегія Royal Dutch Shell щодо розробки родовищ вуглеводнів кардинально змінилася — компанія дуже обережно ставиться до відкриття нових розробок. Як наслідок, зараз у нас немає нових планів щодо розвідки та добування природного газу в Україні. Це не означає, що ми цілком відмовилися від такої можливості. Якщо зміняться обставини, ми повернемось до цієї діяльності.

— Чи не може бути такою обставиною введення у поточному році стимулюючих ставок ренти для нових свердловин у розмірі 6% і 12%?

— Це дуже важливий фактор. Ми, як члени Американської торговельної палати в Україні, брали участь у розробці рекомендацій щодо введення нових ставок. Але цей крок не єдиний, який треба зробити для залучення інвестицій в газодобувну галузь України.

— Декілька років тому Shell багато уваги приділяла просуванню на українському ринку моторних мастил. Зараз такої активності вже не спостерігається. Чому?

— Моторні мастила залишаються важливим елементом лінійки нашої продукції, але зараз ми перейшли до моделі макродистрибуції. Тобто окремої структури Shell, яка займається просуванням мастил в Україні, немає, але є мережа наших офіційних дистрибуторів. Ця модель є успішною в багатьох країнах.


39Петер Керекдярто, генеральний директор “Шелл Ритейл Юкрейн”, керівник компаній Shell в Україні

49 років

Освіта: MBA Будапештського університету ім.М.Корвіна, International Business School (м. Будапешт, Угорщина).

Кар’єра: протягом більш ніж 20 років обіймав керівні посади в компанії Shell в регіоні Центральної та Східної Європи в сферах оптимізації виробництва, товарного маркетингу, логістики, комерційних операцій та контролю бізнес-процесів. До призначення в український підрозділ Shell виконував обов’язки операційного директора в регіоні Центральної та Східної Європи. Член ради директорів Shell в Угорщині. У квітні 2016 р. призначений на посаду генерального директора ТОВ “Альянс Холдинг” (“Шелл Ритейл Юкрейн”). Також обіймає посаду керівника компанії Shell в Україні. Він визначає стратегічні вектори розвитку компанії, координує роботу всіх напрямків бізнесу в країні.