“Сімейний бізнес — це не комфорт, а відчуття спільної справи та спільної місії”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Владислав Бурда, президент корпорації RedHead Family, президент Асоціації сімейних компаній (“FBN Україна”)

— Щастя в сімейному бізнесі — для вас це...

— Для мене це, по-перше, гармонія у взаємовідносинах з дружиною, по-друге — спадкоємці, які виявляють зацікавленість в участі у сімейній справі, і, по-третє, — те, що місія родини співпадає з місією підприємства. Ми робимо все, щоб діти зростали здоровими і щасливими, як у родині, так і в бізнесі. Адже існують види неекологічного бізнесу, які за своїм змістом фактично суперечать сімейним цінностям взагалі. Така діяльність приносить гроші, але й додає певного дискомфорту у родинні взаємини.

— Що в такому разі може зробити сімейний бізнес комфортним для членів родини?

— Сімейний бізнес і комфорт — це антагонізми. Взагалі, поняття “комфорт” це “не про сімейний бізнес”. Саме через те, що бізнес сімейний, виникає багато протиріч і дискомфорту. Адже у членів родини, яка вирішила займатися спільною справою, є по декілька “капелюхів”. Є “капелюхи” власника, менеджера, члена родини — вони вимушені їх постійно міняти навіть протягом доби. Тобто сімейний бізнес — це не комфорт, а відчуття спільної справи і спільної місії. Це скріплює родину і забезпечує довге життя самому бізнесу.

Взагалі, поняття сімейного бізнесу виникло на розвинутих ринках на противагу публічним компаніям з дисперсним володінням. Як показала історія, публічні компанії, якими б гарними вони не були, довго не існують. Сімейні бізнеси, які успадковуються в поколіннях, за своєю природою, навпаки, “розраховані” на довге життя і мають горизонт планування не на рік, два чи п’ять. Вони будують плани на декілька поколінь. Є багато сімейних компаній, які ще не усвідомлюють, що вони належать до цієї категорії. Тому для мене сімейний бізнес — це насамперед “гра в довгу”.

“Сімейний бізнес і комфорт — це антагонізми. Взагалі, поняття “комфорт” це “не про сімейний бізнес”

— Що б ви побажали наступному поколінню власників? Як вони мають змінитися у веденні бізнесу?

— Терпіння. Тому що саме цього, як правило, бракує спадкоємцям. Вони мають розуміти, що засновники бізнесу не йдуть в нікуди. Це лише в теорії можна домовитись, що в 60 чи 65 років засновник “вішає мантію на цвях” і полишає управління компанією. На практиці це здебільшого не працює. Щоб власник повністю передав справи нащадкам, у нього має бути або ще якась “бізнесова” справа, або якесь захоплююче хобі. Цей конфлікт поколінь часто стає причиною того, що спадкоємці покидають родинну справу і починають працювати в інших компаніях. Вочевидь, всі ці тонкощі має сенс прописати заздалегідь, ввести практику родинних нарад, де вирішуються стратегічні питання.

— Які існують основні виклики для сімейного бізнесу?

— Загальний ризик полягає в самій природі бізнесу як такого. Чому люди починають займатися бізнесом? Щоб отримати незалежність, мати можливість самостійно приймати рішення і управляти своїм життям. В разі успіху така людина стає лідером компанії, її рушійною силою.

Але якщо зазирнути в історію, можна побачити, що всі лідери чи стають своєрідними тиранами, чи припускаються помилок.

Вочевидь, треба закласти механізм, який буде запобіжником і від першого сценарію, і від другого. На мій погляд, виходом може бути створення в компанії незалежної ради директорів для прийняття стратегічних рішень. До її складу треба включити людей, які мають повагу членів родини, але не пов’язані з нею родинними стосунками. Крім того, директори мають бути незалежними з фінансової точки зору — участь у раді не повинна бути для них значущою з точки зору платні. Це все треба робити ще до передачі бізнесу нащадкам, тобто спадкоємці мають сприймати незалежну раду директорів як обов’язкову умову.

— Яке визначення сімейного бізнесу ви можете дати?

— Сімейний бізнес — це бізнес, в якому родина впливає на прийняття стратегічних рішень, а бізнес приносить найбільший дохід і найбільший вклад у добробут родини.