Ігор Заболотний: "Малюнки допомагають мені бути щасливим"

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Художник, режисер презентацій, скрайбер, засновник агентства #Artscribe, Ігор Заболотний поєднує мистецтво та бізнес, виокремлює головне та структурує пріоритети. Саме візуалізація допомагає йому віднайти важливе, відчути внутрішню гармонію та відтворити це зовні. Пан Заболотний запропонував ідею обкладинки цього номера БІЗНЕСа та виступив співорганізатором спеціальної стратегічної сесії “Бізнес Щастя Країна”, присвяченої Міжнародному дню щастя. Про мистецтво візуалізувати та бути щасливим, про становлення та мрії бізнес-художник та майстер позитивних змін розповів в інтерв’ю

— Коли ви почали візуалізувати?
— Як і всі: у два-три роки! Це такий перший досвід, який є практично в усіх людей, оскільки — це контакт із зовнішнім світом, прояв себе. Малювати може кожен, просто люди забувають про це з різних причин. Талант згодом закривається всередині, глибоко ховається.

2010 р. я вперше познайомився з ідеєю візуального мислення і його дизайном. Тоді я був керуючим шведсько-українського підприємства, де займався продуктами сфери дизайну. Там я зрозумів, що прості малюнки допомагають знайти речі, які були приховані, які не можна було виявити просто шляхом вивчення таблиць і ще чогось, допомагають викласти інформацію, перенести її на папір і легко в ній орієнтуватися. І мені шалено захотілося зображати ідеї і бізнес-плани на аркуші паперу. При цьому я розумів, що відчуваю щастя, знаходжу нові рішення, ідеї, відкриття.

За декілька років на одній з конференцій TEDx я познайомився з таким поняттям, як “sсribing”, і для мене це було відкриття: спікери виступають, і люди одразу ж візуалізують отриману інформацію в широкому форматі. Всі їхні ідеї фіксують за допомогою візуальних метафор, простих малюнків, підписаних коротким текстом. Стало зрозуміло: цим я хочу займатися!

Ігор Заболотний

“Моя ідея — поєднати бізнес і мистецтво. Застосовуючи візуалізацію, ми допомагаємо власникам та управляючим побачити свої нові нестандартні рішення та ідеї”

— Наскільки важлива візуалізація думок?
— Є дослідження Стенфордського університету, де доведено, що людина сприймає інформацію на 89% краще, коли бачить простий малюнок і короткий текст, ніж просто текст. Ми не мислимо рядками, ми не мислимо словами — ми мислимо образами. Не важливо, добре ти вмієш пояснювати чи посередньо, ти покращуєш свій навик, коли починаєш застосовувати малюнки в своєму житті. Зараз багато організацій звертаються до мене саме за тим, аби я допоміг людям проявити свій візуальний талант, щоб покращити інформацію не лише всередині компанії, а й ззовні, в комунікаціях з партнерами, клієнтами та підрядниками. Чому ж важлива візуалізація. Поки ми варимо ідею у себе в голові, вона знаходиться в інформаційному полі, і якщо ми її не зафіксували, цю ідею, швидше за все, реалізує хтось інший. Часто так буває: хтось щось придумав, але не записав ідею, не почав працювати з нею, а хтось інший її реалізував і розбагатів, став щасливішим, втілив ідею в життя, досяг мети. Так от, візуалізація — перший крок до того, щоб досягти своєї мети. Ми беремо ідею з нематеріального світу і переводимо в матеріальний за допомогою простого малюнка. Ось вона — зображена, вона вже є і нікуди не дінеться. Всі речі, які позначені на папері, знімають інформаційне навантаження з голови, і людині стає краще і легше в прийнятті рішення. Найпростіший приклад. Наші предки, щоб розповісти історію, малювали наскальні малюнки, що й досі розповідають зрозумілою нам мовою, як вони полювали на тварин, як обігрівалися, як захищалися від ворогів. І, можливо, між собою у них була та ж наскальна комунікація.

1

— Які компанії найщасливіші?
— Люблю, коли люди вчаться на особистих прикладах. Кожен з нас недосконалий, і головне — знати, чого ти хочеш. Якось один мій знайомий сказав: “Коли люди один одного розуміють — це щастя, а коли не розуміють — це норма”. Найважливіша тут друга частина. Тобто стався до людей нормально, якщо вони тебе не розуміють. У нашому маленькому колективі #Artscribe є людина, основна функція якої — відповідати за те, щоб не було напруги. Цей талант ми виявили на власному тренінгу візуалізації щастя. І виявилося, що даний співробітник вміє максимально позитивно балансувати стан колег. Саме цим зараз ця людина і займається в нашій компанії. Для мене, як власника, дуже важливо, що, розуміючи таланти своєї команди, я можу сприяти їхньому розвитку і не чекати, аби деякі функції були виконані. Сумно, якщо твій підлеглий виконує певну роботу, яка знижує його статус, внаслідок чого у нього виникає бажання піти з команди. А коли людині довіряють новий напрямок діяльності і вона отримує за це визнання, то розуміє, що робить важливу справу і стає щасливою. Стан команди — це найголовніше. Я, як керівник, щасливий, тому що це моє призначення — допомагати людям через візуальну красу образів легше розуміти себе і один одного, тобто ставати щасливішими.

— Чи залежить щастя в компанії від роду діяльності організації чи від галузі?
— Якщо бізнес має якусь велику ідею, яка виходить від власника, і якщо він прагне донести її до співробітників, які перебувають з ним у цьому єдиному процесі, вони отримують заряд щастя. Наприклад, відома історія про NASA, коли Джон Кеннеді 1962 р., перебуваючи там на екскурсії, помітив прибиральника, який був так захоплений своєю роботою, що навіть не помічав присутності президента. І тоді Кеннеді запитав у нього: “Привіт. Я — Джон Кеннеді. Чим ти тут займаєшся?”. Не припиняючи свою роботу, прибиральник одразу відповів: “Я допомагаю людині висадитись на Місяць, містер президент”. Тобто кожен робить свою роботу, але на один результат. Цей прибиральник точно знав, що від результатів його роботи залежить і те, як реалізовуватимуться усі інші процеси. Це дуже важливий момент. Незалежно від сфери, якщо ідеолог, власник доносить до своїх підлеглих ідею, яку розвиває, якщо він кайфує й отримує задоволення, що разом з ними працює на благо компанії, люді починають розуміти, що роблять одну велику щасливу справу.

2

— Які найнестандартніші рішення ви пропонували компаніям?
— Ви знаєте, коли запитують моїх друзів/партнерів/клієнтів, чи є у них знайома креативна і нестандартна людина, вони телефонують мені або дають мій номер. Все моє життя складається з того, щоб дивитися на ситуації нестандартно, знаходити рішення, які реалізуються у новій формі і допомагають досягати мети. Моя ідея — поєднати бізнес і мистецтво. Суть в тому, що, застосовуючи візуалізацію, ми допомагаємо власникам та управляючим побачити свої нові нестандартні рішення та ідеї. Мистецтво розширює кордони бачення.

— Чи були такі випадки, коли ваші рішення або візуалізація не подобалися власникові? Що ви тоді робите?
— Залежить від того, про який продукт від #Artscribe ідеться. Наприклад, скрайбінг під час заходу чи події — це візуальне шоу, від якого всі в захваті. Презентації на фліпчарті — це дослідження для кристалізації ідеї і легкого донесення через прості малюнки. Стратегічні сесії — це пошук нових ідей, фінальним продуктом яких є арт-навігація. З останнім траплялися випадки невідповідності очікуванням.

— Тобто ви не виправляєте?
— Частіше виправлення з’являються, коли ми представляємо прототип. Власник в процесі знаходить речі, про які навіть не здогадувався, що вони існують у нього в компанії. Буває так, що коли ми робимо скрайбінг на заході, народжуються нові ідеї, думки, нові рішення, які необхідно відобразити, а місця вже бракує. Є низка компаній, до яких ми приїжджаємо і малюємо все те, що вони говорять протягом зустрічі, а потім за ніч створюємо презентацію тих ідей, які вони напрацювали за день. Траплялося, що візуалізація не підходила.

— Чому так відбувалося?
— Тому, що недостатньо чітко були сформульовані цілі. І тоді ми уточнюємо, що вони хотіли б змінити, фіксуємо їхні думки на папері. Далі поєднуємо і показуємо нове бачення. На щастя, наші матеріали й інструменти дозволяють легко реконструювати візуалізацію як в кінцевому її стані, так і в процесі створення. Головне, що в процесі створення візуалізації часто виявляється щось, що було приховане, чи щось, на що не звертали уваги. Буває, що компанії змінюють свій склад засновників. Візуалізація дає таку ясність, що люди розуміють — даремно вони стільки часу мовчали. Були випадки, коли власники розділили свої активи після нашої стратегічної сесії і вдало розвиваються в своїх напрямках вже окремо.

— Можете виділити якийсь один з яскравих кейсів вашою компанії? Припустимо, власники закрили бізнес і почали новий?
— Щоб закрили і почали новий — такого немає. Але є такі, що знайшли нові ідеї і завдяки візуалізації почали їх монетизувати, створили нові стратегії розвитку як співробітників, так і своїх компаній.

— А можете назвати конкретні приклади?
— Ми не можемо розголошувати інформацію про своїх клієнтів. Дуже часто хочемо похвалитися своєю роботою, але не маємо на це права. До нас глибокий ступінь довіри, оскільки ми, як хірурги, розкриваємо зсередини компанію. Це дуже особисте. Для нас репутація — дуже важлива річ.

4

— А є якісь яскраві приклади на світовому рівні?
— Цього року ми працювали з ОБСЄ. Було легко, бо вони знають, що таке скрайбінг, оскільки працюють по всьому світу з кращими візуалізаторами. До речі, завдяки їм я виконав колосальну роботу: створив своє CV — список проектів за шість років. Там є і Річард Бренсон, і Євген Чичваркін, компанії Leroy Merlin, Philip Morris, багато різних великих компаній, стратегічні сесії, брейншторми тощо.

— Хто ваші професійні авторитети (світові або вітчизняні)?
— В Україні я піонер в цьому ремеслі. Тут у мене є лише послідовники, а найкращі скрайбери — в моїй команді. В інших країнах — Санні Браун, яка написала книжку “The Doodle Revolution”, і Бренді Агірбек, автор “The Graphic Facilitator’s Guide”. В них вони зібрали всі свої знання в єдине ціле. Вони викликають у мене повагу і є гуру в моїй сфері діяльності. Важлива для мене і книжка Майка Роуді “Візуальні нотатки”, де він зібрав багато кейсів людей з усього світу, які застосовують візуальні нотатки, щоб краще запам’ятовувати інформацію.

— Чи є у вас челендж або мегазавдання на найближчий час?
— Один з викликів — навчити візуалізації всю країну. Це не лише навчання бізнесу в корпоративному форматі, а й галузь освіти. Викладачі змінять свою реальність, підприємці ставитимуть завдання своїм співробітникам за допомогою малюнків, простих візуальних карт. Як наслідок, більше легкості й простоти у спілкуванні і, що найголовніше, у розумінні. Моя формула: бізнес + мистецтво = розуміння. Це і формує щастя.

3

— Назвіть три ключові правила в роботі для збільшення позитивної енергії.
— Вони всі на букву “С”: сон, секс, спорт. Коли ти виспався, то ти в чудовій формі, бадьорий, ти практично вже щасливий.

— В яких ще напрямках ви прагнете розвиватися?
— Я постійно в процесі вдосконалення. Є речі, яким більше приділяєш уваги, і є — яким менше. Я хочу розвиватися в сучасному мистецтві як художник. Мені це дуже цікаво. Зараз я в пошуку нових форм зображення ідей світу за допомогою творчого процесу в мені. Прагну розділити себе: як художник і як візуальний комунікатор.