“Нечоловічий” підхід

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Жінки-лідери, що змінили хід історії та сформували власний стиль управління, незважаючи на гендерні перестороги. П'ять історій з реального бізнесу про селфмейд-жінок сучасності

Жінка за кермом

Мері Барра — ім’я, відоме всьому світу. Причина не лише у керівництві великою компанією, а й в неабияких управлінських здібностях. Незважаючи на жорсткий характер і рішучий стиль керівництва, пані Барра входить у Топ-10 найшанованіших керівників серед підлеглих. “Вона керує компанією, більшою, ніж багато маленьких країн, і її вплив — це результат рішень, які вона приймає щодня”, — вважає провідний експерт автомобільного ринку США Ребекка Ліндланд.

Їй вдалося досягти багатьох висот, непідвладних раніше більшості керівників. Вона змогла врятувати автомобільний гігант від банкрутства 2009 р. та провести структурні зміни, що дозволили повернути General Motors Company лідируючі позиції у галузі. Зараз компанія присутня на шести континентах і забезпечує роботою 181 тис. осіб, які розмовляють на 70 мовах світу.

2016 р. було вироблено понад 10 млн автомобілів під марками GM. Кожні 8 секунд продається одна модель Chevrolet. Цього року корпорація планує відкрити у Китаї п’ять нових заводів, які забезпечать виробництво 5 млн нових транспортних засобів. Доходи компанії торік склали $12,2 млрд (+$3,2 млрд у порівнянні з показником 2016 р.).

Мері Барра очолила GM 10 грудня 2013 р. — у період, коли компанія переживала найскладніші часи. $50 млрд, які держава надала для підтримки збанкрутілого гіганта, були вичерпані, і концерн залишився на межі виживання. Змінивши на високій посаді п’ятьох кризових менеджерів, пані Барра зробила усе для відродження та тривалої стабільності символу американського автомобілебудування. Жінці, яка виросла у Детройті та мріяла стати інженером, доля підготувала роль талановитого керівника.

Після успішного виходу компанії на IPO у 2010 р. Мері Барра стала віце-президентом, а за три роки — першою в історії жінкою, яка обійняла посаду СЕО General Motors Company. Викликом на новому місці став гучний скандал, пов’язаний із дефектом системи запалювання автомобілів. Розуміючи серйозність проблеми, пані Барра вдалася до впровадження антикризового плану. Провівши особисті зустрічі з представниками дозвільних органів та постраждалих від дефекту, вона змогла відновити добре ім’я компанії.

Наполегливість у впровадженні прийнятих рішень поряд із готовністю визнавати свої помилки стали однією з головних вимог керівника GM до себе і підлеглих. Інцидент, що коштував компанії сотні мільйонів доларів та призвів до масштабного відкликання авто, Мері розцінювала як тяжкий, але надзвичайно цінний урок.

Ще одним значним її досягненням стала кардинальна зміна корпоративної культури. Було розроблено нові правила поведінки, змінено систему обміну думками та прийняття рішень, що дозволило дізнаватися ідеї усіх без виключення фахівців.

Наразі компанія прагне бути в авангарді технологічного прогресу. Використовуючи розробки стартапів Кремнієвої долини, GM активно розвиває проект зі створення власних електрокара та безпілотного автомобіля. Торік компанія представила модель Chevy Bolt EV, яка стала конкурентом новаторських творінь Tesla.

Заслужений результат управлінського таланту Мері Барри — її призначення 2016 р. на посаду голови правління автомобільного гіганта. Рік потому вона стала членом ради директорів медіагіганта The Walt Disney Company. Такий самий пост пані Барра обіймає у компанії General Dynamics.

Не спадщиною єдиною

Шлях Сьюзан Клаттен до вершини бізнес-Олімпу істотно відрізняється від попередньої історії. Народившись у сім’ї великого підприємця та маючи право на велику частку у бізнесі, вона могла обрати для себе долю світської левиці. Але вона вирішила реалізуватися у бізнесі й своєю славою у діловому співтоваристві завдячує управлінському таланту.Klatten

Сьюзан Клаттен, 55 років. Країна: Німеччина. Управління в компаніях: BMW, Altana, SGL Carbon, Nordex, Paques, Avista Oil of Germany. Статки: $20,4 млрд.

Незважаючи на сімейні зв’язки, після отримання диплома МВА у Луїзіані пані Сьюзан почала освоювати тонкощі бізнесу у невеликому рекламному агентстві. Далі була робота у лондонській філії Dresdner Bank, мюнхенському представництві консалтингової фірми McKinsey та банку Bankhaus Reuschel & Co.

У 1980-х роках в майбутньому найбагатша жінка Німеччини почала працювати інженером в провідному автоконцерні BMW. За 10 років вона та її брат стали власниками 12,5% акцій корпорації, які не лише лягли в основу величезних статків, але й принесли чимало проблем.

Сьюзан Клаттен прекрасно впоралася і з новою роллю одного з найбільших акціонерів BMW. На думку експертів, багато в чому саме її участь в управлінні дозволила корпорації не лише втриматися на провідних позиціях у галузі, а й зміцнити свою високу репутацію.

Друге завдання видалося надзвичайно складним. Батько Сьюзан Герберт Квандт, який передав їй багату спадщину, вважався важливою фігурою в історії автоконцерну, адже колись врятував його від банкрутства. Але 2007 р. усю Німеччину вразив документальний фільм “Мовчання Квандтів” (The Silence of the Quandts), який містив скандальні факти про роль сімейного бізнесу у злочинах Другої світової війни. Спеціально організоване членами сім’ї дослідження за кілька років підтвердило використання на сімейних підприємствах рабської праці. Багаторічне мовчання було перервано, і представники сім’ї визнали наведені факти, висловивши щире каяття.

Наступний виклик стосувався вже персональної репутації Сьюзан. Наприкінці 2000-х років стало відомо про факт шантажу бізнес-леді колишнім коханцем, який у змові зі своїм другом — власником італійського готелю — з 2007 р. фіксував пікантні моменти зустрічей пари на відео. Злочинці розраховували одержати за свою “винахідливість” мільйони євро. Але жорсткий характер не дозволив “жертві” піддатися шантажу. В результаті змовники отримали чималий термін тюремного ув’язнення, а їй довелося відновлювати репутацію прихильниці сімейних цінностей.

Однак повною мірою проявити свій менеджерський талант Сьюзан Клаттен змогла в іншій компанії — фармацевтичній фірмі Altana. Отримані у спа-док 51% акцій підприємства дозволили їй у повній мірі реалізувати свої можливості й навички. Рішучість у просуванні реформ та неймовірна цілеспрямованість допомогли їй протягом короткого часу перетворити середнього представника ринку на найбільшу фармацевтичну корпорацію зі світовим ім’ям. Під її керівництвом Altana збільшила річний обсяг продажів до $4 млрд і надала роботу 11 тис. фахівців.

Пані Клаттен вдалося вивести корпорацію у Топ-30 провідних компаній фондового індексу Німеччини DAX. 2006 р. її фармацевтичний бізнес було продано іншому гіганту Nycomed за €4,5 млрд. Отриману суму розділили між акціонерами як дивіденди. За три роки Сьюзан Клаттен стала власником 100% компанії Altana, у якій залишився напрямок хімічних розробок.

Пані Клаттен не збирається зупинятися на досягнутому, продовжуючи активно розвивати свій бізнес. Вона вкладає великі кошти у розробку нових хімічних препаратів та проведення науково-дослідницької діяльності у фармацевтиці. Її рішучі дії поширюються й на інші компанії, де вона є акціонером, — німецького виробника графіту SGL Carbon, компанію з виробництва вітряних турбін Nordex, нідерландську біотехнічну компанію Paques та нафтопереробне підприємство Avista Oil of Germany.

Робота і прагнення до лідерства

Чи міг хтось у 1980-х роках побачити у дочці радянських іммігрантів майбутню бізнес-леді, яка стане беззаперечним авторитетом для мільйонів представниць прекрасної статі у досягненні високих цілей. Шеріл Сендберг ще у дитинстві усвідомила, що її майбутнє повністю залежить від докладених нею зусиль.Sandberg

Шеріл Сендберг, 48 років. Країна: США. Управління в компаніях: Google, Facebook, Walt Disney Company, Starbucks, V-Day, Ad Council, Brookings Institution і Women for Women International.

Закінчивши школу “на відмінно”, вона вступила до Гарварду, де згодом отримала диплом МВА. Під час навчання Шеріл нагородили John H. Williams Prize як найуспішнішу студентку, що вивчала економіку. Далі була дослідницька робота у Світовому банку, цінний досвід активності у McKinsey&Company та управління кадровою службою у Міністерстві фінансів США.

Першим серйозним викликом для пані Сендберг, як для професіонала, стала пропозиція Еріка Шмідта обійняти посаду віце-президента Google з глобальних веб-продажів та операцій. На цій посаді вона взяла активну участь у створенні найбільших рекламних майданчиків корпорації AdWords та Ad-Sense.

Пропрацювавши шість років в одному IT-гіганті, Шеріл перейшла в інший, не менш амбітний проект. Довгий час виношуючи плани залучити її до своєї команди, засновник найпопулярнішої соціальної мережі Марк Цукерберг 2008 р. досяг своєї мети. Шеріл Сендберг стала новим операційним директором Facebook. Незважаючи на всі складнощі у реалізації завдань на новому місці (які вона згодом опише у своїй книзі), саме тут у повній мірі проявився її управлінський талант.

Всесвітню популярність пані Сендберг отримала не лише завдяки своїм непересічним якостям та здібностям. Вона стала авторитетним лідером для багатомільйонної армії активних жінок, які прагнуть досягти успіху у житті та роботі. Справжнім маніфестом стала її книга “Включайся! Жінка, робота і воля до лідерства” (Lean In), в якій вона на прикладі свого життя демонструє, як досягти успіху.

Її досвід, неймовірну цілеспрямованість та здатність організовувати людей для досягнення необхідної мети були високо оцінені багатьма великими компаніями. З 2009 р. Шеріл Сендберг стала членом правління The Walt Disney Company. Зараз вона також бере активну участь в управлінні компаніями та організаціями Starbucks, V-Day, Ad Council, Brookings Institution та Women for Women International.

Підкорювачка “чоловічого” бізнесу

Марісса Маєр також відома завдяки участі в IT-бізнесі, який протягом тривалого часу вважався “чоловічим”. Закінчивши Стенфордський університет та Іллінойський технологічний інститут, вона стала одним з провідних фахівців у галузі інформаційних технологій. По закінченні навчання у неї було 12 пропозицій роботи, і вона обрала найризикованіший варіант — молодий стартап Google. Під час навчання вона провела власний дослідницький аналіз, за підсумками якого з’ясувалося, що шанси виживання цієї компанії дорівнюють лише 2%. Але непересічність проекту та чарівність його організаторів змусили її погодитися.MayerMarisa1

Марісса Маєр, 42 роки. Країна: США. Управління в компаніях: Google, Yahoo, Walmart, Jawbone, Cooper-Hewitt, National Design Museum, New York City Ballet, San Francisco Ballet, San Francisco Museum of Modern Art.

1999 р. пані Маєр стала 21-м співробітником компанії та першою жінкою-інженером. 2005 р. її призначили віце-президентом департаменту розробки пошукових продуктів. Протягом 13 років роботи в Google за її безпосередньої участі були створені проекти Gmail, Google Maps, Google Images, Google Search, Google News, Google Books тощо.

Тут вперше проявилися значущі риси її характеру — педантичність, нетерпимість до напівмір, готовність йти до мети крізь усі складнощі. Ці якості не могли не викликати обурення окремих колег. Внутрішня “опозиція” складалася як зі звичайних розробників, так і з керівників. Але цей факт не зробив її менш впливовою особистістю в компанії.

Іншим її примітним умінням була здатність спілкуватися з пресою. За допомогою кількох PR-фахівців їй вдалося побудувати практично ідеальні відносини з масмедіа та створити цінний персональний бренд.

Саме ці її якості змусили акціонерів іншого інтернет-гіганта Yahoo запросити Маріссу Маєр на посаду генерального директора. Про покладені на неї надії красномовно свідчать підтримка співробітників, деякі з яких навіть вішали портрети майбутнього керівника у кабінетах, та позитивні очікування ринку, які втілилися в підвищенні ціни акцій Yahoo з $15,74 до $28 протягом першого року її роботи.

П’ятирічне перебування пані Маєр на високій посаді не можна назвати безхмарним. На тлі критики, що стосувалася жорстких методів роботи та навіть гендерної нерівності, їй вдалося досягти багатьох значущих результатів, включно зі зміною дизайну основних продуктів, зміцненням взаємодії з користувачами, кардинальною зміною корпоративної культури.

12 червня 2017 р. Марісса Маєр залишила займану посаду у зв’язку із завершенням операції з поглинання Yahoo компанією Verizon. Реалізація цих планів принесла їй $186 млн. Зараз вона входить у правління Walmart, Cooper-Hewitt, National Design Museum, New York City Ballet та San Francisco Ballet.

Покірність та пристрасть

Універсальний солдат, який створив нове китайське чудо. Так можна назвати Люсі Пенг, яка, незважаючи на молодий вік, стала найвпливовішою жінкою Китаю та визнаним фахівцем в управлінні бізнесом. Її видатний досвід, становище та вплив пов’язані лише з однією компанією — провідним оператором онлайн-продажів Alibaba Group.Peng

Люсі Пенг, 45 років. Країна: Китай. Управління в компаніях: Ant Financial Services, Alibaba Group. Статки: $1,14 млрд.

Після закінчення Чжецзянського університету бізнесу за спеціальністю “Ділове адміністрування” вона кілька років викладала в Університеті економіки і фінансів. 1997 р. Люсі Пенг познайомилася з колишнім бізнес-партнером чоловіка Джеком Ма, спільно з яким через короткий час заснувала проект Alibaba. Як описує цю подію сама Люсі, “я просто приєдналася до процесу створення чогось цікавого з групою інших ентузіастів”.

Першим завданням Люсі Пенг, з яким вона відмінно впоралася, став підбір персоналу та створення корпоративної культури. Їй вдалося побудувати ефективну стратегію з управління людськими ресурсами та забезпечити інтенсивне зростання корпорації. У якості одного з орієнтирів вона обрала “сімейну” модель, що застосовується у мережі Starbucks. В Alibaba вона також створила унікальну систему “мам і тат”, де один з керівників кожної групи — “мама” — зосереджений на організації командної роботи та мотивуванні, а інший — “тато” — на оцінці ефективності роботи.

Весь час перебування біля керма компанії Джек Ма вважав її міцним професіоналом у цій області. Далі Люсі Пенг довелося розвивати напрямки маркетингу та клієнтського обслуговування, зробивши багато для створення ефективної системи роботи зі споживачами. Як згадують її колеги, які також стояли біля витоків компанії, пані Пенг завжди була у центрі найважливіших процесів.

У 2010 р. перед Люсі постав новий виклик — призначення на посаду генерального директора проекту Alipay. Головними завданнями на новому місці став активний розвиток нової платіжної системи і досягнення синергії її використання поряд з іншими продуктами Alibaba Group. Під її керівництвом кількість клієнтів Alipay сягнула 300 млн, а торік обсяг платежів досяг $520 млрд, втричі перевищивши показник PayPal.

За три роки Люсі Пенг стала СЕО ще масштабнішого проекту — дочірньої компанії корпорації Alibaba Small and Micro Financial Services Company (пізніше — Ant Financial), до якої окрім Alipay увійшли інші фінансові сервіси групи. Важливим результатом роботи пані Пенг на цій посаді став запуск “мобільного гаманця” Alipay Wallet.

2016 р. за наполяганням Джека Ма вона залишила свою посаду, щоб зосередитися на підготовці до виходу корпорації на IPO.

Характерними рисами стилю управління Люсі Пенг стали принципи, засвоєні ще під час викладацької діяльності й засновані на “покірності у роботі та пристрасті у досягненні поставленої мети”. Для неї, як і для Джека Ма, часто важливішим фактором є втілення зазначених цінностей, ніж володіння певною спеціальністю або професійним досвідом.

Своїм успіхом Люсі Пенг зобов’язана не лише своєму таланту, а й надзвичайно позитивному ставленню у Китаї до участі жінок у бізнесі. Багато експертів вважають, що зараз в Піднебесній жінки відіграють провідну роль у підприємницької революції. Досить зазначити, що третина з 18 співзасновників Alibaba — представниці саме прекрасної статі. Не меншу роль вони відіграють і в нинішньому розвитку інтернет-гіганта.