“Я не ходжу на роботу працювати, я живу своєю роботою”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олеся Линник, керуючий партнер компанії-розробника програми М.Е.Doc, — про виживання як досягнення, улюблену справу і мільйон нових уроків

— Хто з бізнес-леді в Україні та світі є для вас авторитетом?

— В Україні дуже багато ініціативних і успішних пані. Ще й гарних при цьому. І в усіх є чому повчитися. Мене будь-яке інтерв’ю й спілкування з успішними людьми надихає, вчить і мотивує. У кожному можу знайти якості для наслідування. Тому назвати одну-єдину бізнес-леді не можу. У вашому рейтингу кожна панянка викликає захоплення. Я аплодую їм усім! І шалено щаслива, що опинилася в одному списку з Такими жінками.

Я взагалі люблю і поважаю самостійних і самодостатніх жінок. Для цього не обов’язково ставати бізнес-леді. Важлива самореалізація. Не важливо, в якій сфері. Актриса, художник, вчитель-програміст, лікар... Головне, щоб вона в цьому була супер. І добре б ще, щоб це приносило нашим жінкам фінансову свободу і незалежність. Тоді й особисті відносини чесніше і щасливіше складаються.

— Чи є гендерний поділ в бізнесі? У чому його суть?

— Гендерний поділ, на мій погляд, — це якісь забобони, інсинуації і “відмазки” людей, які нічого не роблять... Талановитими і крутими бувають і чоловіки, і жінки. Здібності й успішність не статевою ознакою визначаються. Просто є перелік здібностей і сильних рис, які частіше характерні або для жінок, або для чоловіків. Років 20 тому в пошуках рецепта побудови бізнесу я аналізувала успішні компанії моїх знайомих і партнерів. Вони були старші. І мені було цікаво, чому в них вийшло? Хто молодець? І виявлялося, що якщо це був успішний чоловік — керівник і засновник, то поруч стояла жінка, яка компенсувала всі його недоліки і виконувала нікому не помітну рутинну роботу... А за успішною жінкою-трудягою завжди знаходився чоловік — стратег, мрійник чи опора. Добре виходить, коли є інь та янь.

Ми дуже різні з чоловіками. І хоч жінки і роблять все краще і правильніше за чоловіків, без них нам нема чого робити! Велике, успішне робить не одна людина! Ми просто завжди бачимо лідера! Головного! Але якщо придивитися, то завжди знайдуться люди в тіні, які виконували свою роль і внесли лепту в успіх цієї людини. Це може бути любов мами, турбота бабусі, суворість батька, мудрість друга, гроші партнера, команда — тобто всі, кому бізнесмен зобов’язаний своїм успіхом.

— Для вас робота — це хобі, заробіток, реалізація, соціальна активність... Що превалює?

— Я не ходжу на роботу працювати. Я живу своєю роботою. Як свідчить китайська мудрість, “хочеш все життя не працювати — займайся улюбленою справою”. Це про мене. Я не працюю. Я займаюся улюбленою справою.

— Яке ваше основне досягнення в бізнесі за останній рік? Що було найскладніше і найпростіше?

— Основне досягнення — це те, що ми вижили! Встояли і відновили роботу після зламу нашої програми M.E.Doc і атаки NotPetya. Шкода, що виживання стало досягненням. Але такі реалії.

Бізнес в моїй улюбленій країні весь час змушений виживати не в конкурентній боротьбі, а в боротьбі з різними державними органами за право на існування. Що було найскладнішим? Я дуже сподіваюся, що те, що сталося, і було найскладнішим в нашому житті. Адже все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими. А нас вбивали. І що мені складно взагалі зрозуміти і прийняти — вбивали, ще й чорним “піаром”, наші колишні партнери — компанія, з якою в нас був успішний спільний бізнес-проект і продукт. Дякуємо. Стали сильнішими. Стали кращими. Уроків — мільйон. Найскладнішим було розібратися і виявити злам саме програми. По-моєму, всі люди погано переносять стан невизначеності й незрозумілості ситуації. Оскільки в такому стані ти не можеш нічого робити, не можеш виправити становище. Як в бійці зі зв’язаними руками і зав’язаними очима. Коли прийшло розуміння — стало легше. Одразу утворилися 10 тисяч завдань, які потрібно було просто швидко виконувати. І саме в цей момент відбулося найпростіше. Всі співробітники компанії працювали цілодобово і віддавали всі сили, рятуючи компанію та продукт. І так легко мені з людьми не було ще ніколи. Мені не довелося нікого просити, вмовляти, мотивувати. Це був їхній усвідомлений вибір. Завдяки команді, людям ми і вижили.

“Ми встояли і відновили роботу після зламу нашої програми M.E.Doc і атаки NotPetya. Шкода, що виживання стало досягненням. Але такі реалії”

— Який новий бізнес-досвід ви придбали?

— Протистояння замовним PR-атакам. Відновлення роботи і сервісів з попелу. Нам тренінг по стрес-менеджменту вже не потрібен. Успішно пройшли.

— Ідеальна бізнес-леді — це...

— Ідеальна — це гармонійна. Якій вдалися і бізнес, і реалізація себе, і сімейне щастя. Без перекосів.

— Топ-3 завдання на 2018 р.?

— Завдань, як завжди, набагато більше трьох, і всі важливі. Але основне — це розширити використання нашого продукту M.E.Doc для обміну первинними документами в електронному вигляді. Все ж хочеться, щоб рутинні роботи, які не потребують інтелектуальних ресурсів бухгалтера, виконувала наша програма. І бухгалтери могли б займатися важливішими і складнішими справами. А компанії — економити гроші на друку ящиків паперових документів, з якими лише й проблем, де зберігати. Зараз можна працювати без усієї цієї макулатури абсолютно легітимно, швидко і легко. Ми — за зелену планету завдяки “зеленій” бухгалтерії.

— Ефективний і комфортний work-life баланс для вас полягає у...

— Не вставати рано. Активно працювати весь день і допізна. Думати вночі. Канікули з родиною.

— В якому виді діяльності ви могли б реалізуватися?

— Якщо б питання було, у чому б ХОТІЛА реалізуватися... А от у чому МОГЛА? Мені складно оцінювати себе. Люди, які мене знають, підказують, що в області креативного івент-менеджменту, продюсування, режисури.

— Скільки часу ви можете бути без зайнятості? Скільки максимально днів може тривати ваша відпустка?

— Після встановлення чергової лавочки у дворі чоловік запитав: “А хто буде на ній сидіти?”. Кажу: “Я”. А він каже: “А на тих трьох, що вже 10 років стоять, ти хоч раз сиділа?”. Я: “Поки ні. Але збираюся!”. Це до питання, скільки я можу обійтися без зайнятості. Взагалі не можу. Обов’язково знайду, чим зайнятися. І що гірше — ще й усіх, хто поруч, притягну. Нікому спокою не буде.

А у відпустці більше двох тижнів ніколи не була. Тому не знаю, який у мене максимум.

— Які якості потрібні сучасній бізнес-леді?

— Моя бабуся завжди бажала мені одне і те ж: бути сильною, сміливою, мужньою і витривалою! Я завжди дивувалася і питала: “Навіщо мені такі чоловічі якості? Я ж дівчинка!”. А виявилося, що це — обов’язкові якості для сучасної бізнес-леді.