Без підзарядки

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Чи стане в Україні більше електрокарів? Позитивна відповідь цілком залежить від розвитку інфраструктури для обслуговування е-мобілів

У лютому компанія “Рено Україна” перенесла запуск офіційних продажів електромобілів Renault ZOE в Україні орієнтовно на травень поточного року. Хоча раніше продажі планували розпочати наприкінці 2017 р. Таке рішення, за словами Яни Міненко, голови правління компанії, було прийнято за підсумками “технічного туру” фахівців французької Renault, метою якого було перевірити відповідність інфраструктури зарядних станцій і можливості зарядки ZOE від цих станцій.

“Темою електромобілів ми почали займатися ще в середині 2016 р., а оскільки я — невиправний оптиміст, то, чуючи, скільки питань було тоді про них, ми вирішили піти в цю тематику. Але відтоді я оптимізм розгубила. Ми досі офіційно не привезли електромобілі в країну, і справа не в тому, що виробник не може дати добро на їх виробництво або імпорт в Україну”, — заявила Яна Міненко під час дискусії в рамках церемонії “Автомобіль року в Україні 2018”. Renault напередодні передбачуваного початку продажів навесні минулого року провела перший “технічний тур” з перевірки встановленої у публічних місцях зарядної інфраструктури на відповідність стандартам в трьох містах — Києві, Львові та Одесі, які були сертифіковані на початок продажів. Але перший тур Україна не пройшла, оскільки необхідні показники (80% станцій мають заряджати ZOE) були лише у Львові.

Автовиробники визнають, що слабкий розвиток інфраструктури обумовлений офіційними поставками електромобілів. Більшість станцій, встановлених в Україні, не відповідають існуючим в Європі стандартам або не пройшли європейську сертифікацію. Наприклад, виробники зарядних станцій в Європі, які хочуть співпрацювати з таким виробником, як Renault, мають отримати на свою станцію сертифікат ZE Ready, що відповідає найвищим стандартам Renault з безпеки під час зарядки електромобілів. “Відповідно до вимог бренда Renault перед початком продажів електромобілів в країні проводиться перевірка інфраструктури зарядних станцій на коректність роботи, а також можливість комфортної та безпечної експлуатації електромобіля Renault в міських умовах. З цією метою і було проведено ZOE тур в Україні. Відповідно до правил бренда продажі електромобілів Renault можуть здійснюватися лише в містах, де громадська інфраструктура коректно заряджає електромобілі мінімум у 80% випадків”, — ідеться у звіті компанії “Рено Україна”. Основними причинами відсутності можливості зарядити електромобіль на тій чи іншій станції є недостатнє заземлення та некоректне підключення зарядних пристроїв.

Поки для більшості компаній проектування і будівництво електрозаправок — це тестові точкові рішення. Іноді навіть більше іміджеві, ніж практичні. Причому це стосується як найбільших роздрібних мереж АЗС — “ОККО”, WOG, KLO, так і ритейлорів, і торгових центрів. Будівельні правила поки не зобов’язують встановлювати зарядки для електромобілів на громадських парковках. А нові торгові центри вводяться в експлуатацію без них.

Хоча 90% електрокарів все ж заряджаються вночі під будинками, для України, яка на 60% живе в містах, де більшість будинків — багатоповерхівки, актуально обладнання нічних парковок простими розетками

“Наймасовіший зараз електромобіль Nissan Leaf — це суто міський автомобіль із запасом ходу в 150-170 км. Зрозуміло, що в Україні поки немає розвиненої інфраструктури для такого виду транспорту. Це замкнуте коло: для електрокарів немає умов, оскільки в країні ще немає критичної маси таких автомобілів, а зростання її занадто повільне, поки немає інфраструктури”, — зауважує Євген Кононець, директор компанії з виробництва зарядних пристроїв.

Співзасновник компанії Electrocars Олександр Кравцов також вважає, що передусім необхідно виводити на новий рівень інфраструктуру, збільшуючи кількість та різноманіття зарядних станцій. “Це недешеве задоволення. Якісна, але повільна станція коштує 50 тис.грн, швидкісна — 700 тис.грн. Тому цілком логічним кроком влади має бути підтримка бізнесу, який займається налагодженням цієї інфраструктури. Щонайменше, таким фірмам треба надати податкові канікули чи субсидії. Така практика виправдала себе свого часу в країнах ЄС та у США”, — пояснює пан Кравцов.

Хоча перший пункт електрозарядки з’явився в Києві лише восени 2012 р., зараз кількість електрозарядних станцій в Україні, згідно з даними сервісу plugshare.com, більша, ніж в Польщі. Ми вже увійшли в категорію 1000+. Щоправда, майже чверть з них сконцентрована в Києві. І розташовані вони переважно на вже існуючих АЗС, які торгують бензином і дизельним паливом. “Слід визнати, що діючі електрозаправки — це наразі просто додатковий “бонус ”для залучення споживачів в рамках іншого бізнесу. Це може бути кафе чи інший тип заправок. Переважно вони розташовані у великих торгових центрах, де зарядка здійснюється безкоштовно. Офіційно цю послугу вони продавати не можуть. Єдина оплата там може бути — за парковку. Але в них і логіка інша — залучити покупців”, — зазначає пан Кононець.

На думку учасників ринку, Україні потрібно передусім дати законодавче визначення товару на ринку електрозаправок: чи це має бути послуга паркування з відповідною інфраструктурою, щоб забезпечити зарядку автомобіля, чи це має бути продаж електричної енергії, кіловат-годин. І поки це не визначено — не визначений і ринок: що на ньому продається? Обидва ці визначення мають свої ризики і переваги. Товар як “послуга зарядки” дає в “плюсі” можливу цінову конкуренцію між станціями і простіше нормативно-правове регулювання (відсутність необхідності змінювати законодавство в сфері електроенергетики). Але в “мінусі” створює дисонанс між споживчою необхідністю і купленим товаром. Товар як “одиниця електроенергії” такого “мінуса” не дає, але створює ризик надмірно жорсткого регулювання і бар’єрів розвитку ринку, а також вимагає перегляду великої кількості нормативно-правових актів, а це — висока ймовірність виникнення прогалин, неточностей, розбіжностей.

Якщо підійти до питання серйозно, то товаром все ж має бути продаж кіловат-години. Оскільки є різні варіанти заправок та акумуляторів у електрокарів, відповідно, і заправка різних видів авто буде нерівнозначною. І сам автовласник зацікавлений купити кіловат-години і поїхати, а не стояти, заплативши гроші.

Ще один блок невирішених питань стосується розвитку інфраструктури — необхідність створення окремих умов приєднання до електромереж. При цьому найпотужнішими гравцями на ринку можуть стати обленерго, оскільки мають безперешкодний доступ до інфраструктури, можуть створювати перешкоди для розвитку конкурентів (електрозаправних станцій) поєднувати діяльність з розподілу електроенергії та зарядки (суміщення з діяльністю з постачання електроенергії заборонено). Тут ключовий ризик очевидний — монополізація ринку.

gas carНаявні заправки на мережевих АЗС в Україні незручні і тестові, вважають експерти. Навряд чи хтось буде годину стояти на звичайній заправці і чекати, поки зарядиться електрокар. Якщо ми говоримо про персональний транспорт, то важливіше ставити зарядки біля місць паркування

Але, навіть незважаючи на безліч проблем, на українському ринку вже працюють близько 20 операторів зарядних станцій. Хоча 90% електрокарів все ж заряджаються вночі під будинками, для України, яка на 60% живе в містах, де більшість будинків — багатоповерхівки, актуально обладнання нічних парковок простими розетками.

Також поточного року нас чекає запуск мереж суперчарджерів, про що вже оголосили кілька мереж бензинових заправок. Наприклад, “Укрнафта” проводить тендер на установку 30 суперчарджерів переважно вздовж трас.

Також продовжує нарощувати кількість заправок для електромобілів компанія WOG, її мета — 300 установок. Планується, що 30 з них працюватимуть в швидкісному режимі (supercharge). Користування стандартними зарядними модулями буде безкоштовним, а за швидкісну зарядку українським власникам електрокарів доведеться заплатити. В компанії обіцяють зробити ціну на рівні собівартості. Нарощують обсяги заправок для електромобілів також в “ОККО” і KLO.

Відсутність інфраструктури є одним з головних бар’єрів для розвитку ринку електромобілів в Україні. У той час як Європа і США щосили впроваджують принципи швидкісної зарядки електромобілів, ми тільки-но починаємо встановлювати в себе звичайні пункти “електрозаправки”. Рано чи пізно, але електромобілі все ж “доберуться” до українців, а з ними і сучасні заправки. Будемо сподіватися, що нам дозволять користуватися такими ж привілеями зарядки своїх залізних коней, що й європейцям.