Нафтогазовий початок

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Аграрні компанії почали підготовку до посівної із закупівель енергоносіїв. Що буде формувати цінову політику і які фінансові інструменти пропонують наразі паливні компанії аграріям

1a

Вобмінниках заколивалася гривня, подорожчав бензин, потягнулися вгору ціни на продукти харчування... Саме таким українці зустріли Новий 2018 р. Особливо болючим і складно зрозумілим стало зростання цін в магазинах, адже переважну більшість продуктів харчування вирощують в Україні, то з чого б, скажімо, картоплі дорожчати?

Не відкриємо великої таємниці, сказавши, що аграрний ринок або переважна більшість продуктів харчування на полицях магазинів залежать від ситуації на нафтогазовому ринку. Маються на увазі не лише витрати на логістику і роботу в полях (пряме використання нафтового палива транспортом), а й міндобрива (при виробництві в якості сировини використовується природний газ), а також пропан-бутан і природний газ, які необхідні при підготовці, зберіганні та виробництві сировини і готових продуктів.

На конференції AGROPETROL 2018, що відбулась у лютому в Києві, підрахували, що безпосередньо агросектор щорічно споживає понад 1,5 млн т нафтопродуктів, близько 380 млн куб.м газу та 4,4 млн т добрив. У поточних цінах це близько 100 млрд грн. — цифра порівняна з сумарними бюджетами десятка областей! Безумовно, головне завдання будь-якої аграрної компанії — максимально ефективно проводити закупівлю енергоносіїв та задовольняти свої потреби на ринку, який внаслідок низки причин переважно залежить від зовнішніх факторів.

Дизпаливні тренди

Посівну-2018 компанії почали з рекордними цінами: якщо минулий сезон стартував з гуртовою ціною дизпалива в 16 грн./л, то поточного цінник досяг 25 грн./л. Виною тому новорічний стрибок цін на нафту на світовому ринку, а також падіння курсу гривні по відношенню до долара і євро. Можливо, цьогоріч на ціну вплинуть структурні зміни: збільшують свою частку українські виробники — Кременчуцький НПЗ (“Укртатнафта”) і Шебелинський ГПЗ (“Укргазвидобування”), а також зростають поставки дешевшого дизпалива з Росії трубопроводом. У будь- якому випадку ціни будуть залежати від котирувань, по яких у лютому намітився тренд до зниження. Низка великих аграрних холдингів вже проводять тендери на майбутні поставки, отримуючи таким чином гарантію поставок. Актуальне питання ціни можна вирішити, застосовуючи формулу розрахунків, в основі якої лежать європейські котирування. Ринок нафтопродуктів поточного року отримав наближений до ідеалу приклад державних формульних закупівель дизпалива від “Укрзалізниці”.

2a

Тиск газу

На AGROPETROL 2018 було зазначено, що зміни на ринках добрив і палива призвели до зростання виробничих витрат у 2017 р., порівняно з показниками 2016 р., на 19% і 17% відповідно. Очікувати ритмічної роботи українських виробників добрив складно: найбільші — група заводів DF Group (“Черкаський Азот” і “Сєвєродонецький Азот”) і державний Одеський припортовий завод — завантажені лише періодично. Виділяють дві причини зменшення їхньої частки на вітчизняному ринку: високі ціни на газ і політичний фактор. За даними консалтингової компанії ExPro, торік вартість газу зросла на 15%. При цьому відзначається зростання видобутку газу в Україні (+4%) і збільшення поставок газу з Європи (+27,3% — до 14,1 млрд куб.м). Привабливість українського ринку позначилася на кількості постачальників газу: 2017 р. удвічі збільшилася кількість імпортерів (до 62), а Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, торік видала ліцензії на постачання газу майже 400 компаніям.

Україна є одним з найбільших ринків споживання газу в Європі, що вкупі з жорсткою конкуренцією дозволяє аграрній або переробній компанії обрати постачальника — або українського добувача, або імпортера. Поточна ситуація на газовому ринку докорінно відрізняється від ситуації на ринку нафтопродуктів: якщо в лютому 2017 р. ціна на 1 тис.куб.м газу в контрактах з кінцевими споживачами досягала майже 12 тис.грн., то в лютому поточного року — вже 8,1 тис.грн. “з торгом”. Нівелювати фактори високої волатильності газового ринку в Україні можна також завдяки форвардним закупівлям ресурсу, які “обкатують” українські добувачі.

Ще однією позитивною зміною вважається збільшення кількості пропозицій для агросектора. Компанії, які раніше спеціалізувалися на поставках нафтопродуктів, тепер пропонують також природний газ, а деякі — й міндобрива, замикаючи на собі повний цикл забезпечення сільгоспвиробників ресурсами. Поява на ринку таких постачальників вкупі з професійно організованою системою закупівель в аграрних компаніях дає можливість максимально ефективно відпрацювати сезон 2018 р.

3a