Боротьба за врожай

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Постачальники агросектора разом з банками та страховими компаніями впроваджують нові механізми фінансування сільгоспвиробників України

Аграрний сектор зараз, безперечно, є для України однією з найперспективніших галузей економіки. Не дивно, що саме агровиробники є бажаними клієнтами для фінансового сектора: банківські установи відкрито декларують свою зацікавленість у кредитуванні фермерів, небанківські фінансові установи також пропонують свої послуги і програми для аграріїв. Більше того, слід зазначити, що останнім часом активно розвиваються партнерські програми, що реалізуються за участі банків, страхових компаній, виробників та постачальників насіння та засобів захисту рослин (ЗЗР).

Ефективний форвард

Одна з проблем аграрного сектора — сезонність виробництва. Оскільки аграрний сектор залежить від сезонних факторів, великим ризиком для нього стає зміна ціни на продукцію. Дійсно, коли під час посіву виробник вкладає певні кошти, він не має гарантій, що до моменту продажу зібраного урожаю ціна не впаде. Для вирішення цієї проблеми активно використовуються форвардні контракти, які дозволяють навесні зафіксувати у доларовому еквіваленті ціну на майбутній врожай. Це дає виробнику впевненість у своєму прибутку. “Компанія Syngenta має значний досвід роботи з форвардними контрактами і пропонує аграріям низку форвардних програм. Кількість учасників упевнено збільшується щороку, адже переваги форвардних угод очевидні. Наприклад, коли у березні та квітні 2014 р. експортна ціна на кукурудзу нового врожаю складала $200 за 1 т із базисом поставки CPT-порт, а при поставці восени знизилася до $150-160 за 1 т, наші клієнти, які уклали форвардні договори, зберегли свій прибуток. Інші ж понесли серйозні втрати — до $40 за 1 т”, — зауважує Юрій Рубан, менеджер з розвитку бізнесу, напрямок “Форвардні програми”, компанії Syngenta в Україні. Проте уявіть ситуацію, коли агровиробник на якомусь етапі зафіксував ціну, а вона згодом зросла. “Ми знайшли інструмент для вирішення такої проблеми. У виробника є право один раз з моменту укладення контракту до моменту поставки продукції змінити фіксовану ціну на вищу”, — пояснює пан Рубан.

Можна стверджувати, що за останні три-чотири роки ринок форвардних контрактів кардинально вдосконалився. Зросла обізнаність виробників про глобальні та локальні тенденції цього ринку. “В перспективі за допомогою таких інструментів, як форвардні контракти з можливістю перефіксації ціни, сільгоспвиробник матиме ідеальний інструмент для отримання максимального прибутку, — вважає Юрій Рубан. — Адже основна мета наших форвардних програм — надати виробнику можливість вигідно і надійно реалізувати свій врожай, тобто надати впевненість у майбутньому доході”.

Доступ до фінансування розширено

Однією з основних задач наразі є спрощення доступу аграрного бізнесу до фінансування та впровадження механізмів, що дозволили б виробникам вивільнити додаткові ресурси для розвитку й продовження виробництва. Наприклад, у компанії Syngenta є два проекти, спрямовані на фінансування аграріїв, що реалізуються спільно з представниками фінансового сектора. Перший — це аграрні розписки, другий — фінансування в чистому вигляді, тобто банківське кредитування.

Часто такий інструмент, як аграрна розписка, пропонується тим виробникам, що вже уклали форвардний контракт — у поєднанні з форвардними програмами аграрні розписки забезпечують учасникам усі переваги продажу майбутнього врожаю з вигідним ціноутворенням. Загальна вартість розписки, в принципі, відповідає вартості форвардного договору, але клієнту це дає додаткову можливість отримувати авансові платежі навесні, коли є потреба в обігових коштах.

Аграрна розписка — відносно новий інструмент фінансування для вітчизняних сільгоспвиробників, але за декілька років роботи пілотного проекту у восьми областях України агропідприємства встигли переконатися в ефективності, прозорості та простоті цього інструмента. Важливо, що з 2018 р. доступ до дешевого фінансування через розписки можуть отримати виробники і в інших регіонах — проект нарешті масштабований на всю країну. “Оформлення аграрної розписки в рамках співробітництва з Syngenta має свої додаткові переваги: 3% додаткової знижки для клієнта, який виконав аграрну розписку, забезпечивши закриття заборгованості за насіння та ЗЗР; строк оформлення — у середньому три-сім робочих днів; можливість отримати передоплату за аграрною розпискою навесні на поповнення обігових коштів”, — пояснює Ксенія Городецька, менеджер з розвитку бізнесу, напрямок “Фінансування”, компанії Syngenta в Україні.

Фінансові послуги доступні навіть для невеликих господарств з площами від 100 га

Одним з найпопулярніших джерел поповнення обігових коштів лишається банківський кредит. Напередодні посівної- 2018 компанія Syngenta представила нову програму “ЛегкоПосівна” у партнерстві з двома банками, які вже мають успішний багаторічний досвід роботи з агробізнесом. Програма дозволяє клієнту отримати швидке і зручне кредитування на придбання ЗЗР та насіння від банків-партнерів за надзвичайно привабливими відсотковими ставками: від 7% річних на гривневі та від 4% річних на валютні кредити. До того ж, купуючи насіння та ЗЗР на умовах передоплати (за рахунок банківського кредиту), господарства отримують вигідніші ціни на насіння та ЗЗР, таким чином знижуючи собівартість виробництва. У програмі відсутні будь-які додаткові комісійні, а швидкість прийняття рішення щодо видачі кредиту складає один-п’ять робочих днів з моменту надання повного пакета документів, який, в свою чергу, є простим та зрозумілим для кожного господарства. Окрім пільгових ставок та покращеного сервісу клієнти отримують можливість кредитування виключно під майбутній урожай або фінансову аграрну розписку. “Для господарств, які мають потребу у фінансуванні, але обмежені заставою, це має бути своєрідною перепусткою до кредитування”, — зауважує пані Городецька.

У будь-яку погоду

Також великої уваги заслуговує питання страхування сільськогосподарських ризиків. Треба визнати, що зараз цей напрямок в Україні фактично не розвинений. Аналітичні звіти за 2016 р. свідчать про те, що в Україні агрострахуванням покрито лише 2% посівних площ. Причому половина з них — це площі, застраховані в рамках обов’язкового страхування, наприклад, за умови, коли клієнт укладає форвардний контракт. І лише 1% — це добровільне страхування посівів сільгоспкультур від погодних ризиків, хвороб, пожеж, неправомірних дій третіх сторін. Натомість у багатьох розвинених країнах відсоток страхового покриття складає 20-30%. Наприклад, у США 2015 р. страхуванням було покрито 80% посівних площ. “У США і Європі є програми субсидування, коли держава частково покриває вартість страховки або ж аграрій звільняється від податку”, — розповідає Роман Хрипко, менеджер з розвитку бізнесу, напрямок “Агрострахування”, компанії Syngenta в Україні.

Вітчизняному ринку поки не вистачає відповідних механізмів. “Компанія Syngenta в Україні спільно із експертами ринку та партнерами у галузі страхування розробила для своїх клієнтів програму “МетеоЗахист” — найновітніший продукт, заснований на використанні погодних індексів, що поєднує світовий досвід та особливості українського клімату й сільського господарства”, — говорить пан Хрипко. За умовами програми сільгоспвиробники, які застосовують інтенсивні технології вирощування компанії Syngenta, отримують захист своїх інвестицій у посівах пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшника та сої від посухи. Якщо протягом цвітіння або наливу зерна метеоточками буде зафіксовано занадто мало опадів або надто високі температури — учасник отримує часткове відшкодування вартості насіння і засобів захисту рослин. Погодні дані для кожної метеоточки надаються незалежною компанією MeteoGroup (більше 50 років досвіду у цій сфері) на основі даних локальних метеостанцій, супутникових знімків та математичних алгоритмів. Програма доступна навіть для невеликих господарств з площами від 100 га.

Торік погодні умови були вкрай несприятливими, через посуху частина посівів у східних та південно-східних областях постраждала. “Завдяки участі у програмі “МетеоЗахист” кожен другий учасник отримав відшкодування, середній розмір якого склав 37% від суми покриття інвестицій у насіння та ЗЗР”, — зазначає Роман Хрипко.

Тішить те, що зараз активно розвиваються комплексні рішення, що мають всебічно задовольняти потреби агропромислового виробництва. І це, у свою чергу, стимулює розвиток альтернативних інструментів фінансування аграріїв.