“Аграрна розписка може виступати прямим інструментом залучення ресурсів”

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Олексій Аніпер, директор департаменту по роботі з корпоративними клієнтами Піреус Банку

— Чим можуть бути корисні аграрні розписки  для малих та середніх аграрних товаровиробників?

— Малі й середні товаровиробники часто відчувають  потребу в залученні кредитів. При цьому недолік застав  — один із ключових чинників, що стримує банківське  фінансування аграріїв цього сегменту. Аграрні  розписки дозволяють аграріям збільшити розмір заставного  капіталу і за рахунок цього полегшити їм доступ  до банківського фінансування.

— Який цей інструмент у використанні, наскільки оперативно укладаються угоди?

— Аграрна розписка розроблялася як інструмент, що спрощує доступ аграріїв до фінансування, та є не складнішим, ніж стандартний договір застави, що підлягає нотаріальному оформленню. Фактично, маючи правильно оформлену землю в оренду, аграрій може залучити фінансування під заставу майбутнього врожаю. Оперативність укладення угоди залежить від кількості земельних ділянок, переданих у заставу за аграрною розпискою, якості договорів оренди цих ділянок і досвіду роботи з цим інструментом як клієнта, так і акредитованого нотаріуса. Втім, потрібно розуміти, що якщо на укладання угоди знадобиться кілька годин, то їй буде передувати підготовча робота з боку і кредитора, і нотаріуса. Однак така підготовка необхідна перед укладанням будь-якої угоди із залучення банківського фінансування.

“Станом на 19 лютого аграріями видано 217 аграрних розписок на 1,5 млрд грн.”

— Яка вартість використання аграрних розписок?

— Вартість використання аграрних розписок для аграрія формується з витрат на обслуговування банківського кредиту (на сьогодні — 17-18% річних) і витрат на нотаріальне оформлення розписки, що включають державне мито у розмірі 0,01% від суми аграрної розписки й оплату послуг нотаріуса. Крім того, у Піреус Банку аграрій не несе витрат із страхування застави майбутнього врожаю.

— У чому відмінність розписок від векселів?

— І аграрна розписка, і вексель мають спільні та відмінні ознаки, свої переваги та недоліки, вміло використовуючи які можна обрати той чи інший фінансовий інструмент. До відмінностей аграрної розписки від векселя можна віднести те, що аграрна розписка видається проти як грошей (фінансова аграрна розписка), так і матеріальної продукції (товарна аграрна розписка). Тоді як вексель може бути виставлений лише проти поставлених товарів або виконаних робіт. Таким чином, аграрна розписка може виступати прямим інструментом залучення ресурсів, що забезпечується заставою майбутнього врожаю, а вексель не містить такої обов’язкової умови, тобто розписка краще забезпечує інтереси кредитора. Виконання зобов’язання за аграрною розпискою можливе шляхом і постачання продукції, і сплати грошей, водночас за векселем передбачається тільки сплата грошей.

— Наскільки поширений цей інструмент на українському ринку?

— З лютого 2018 р. проект поширився на всю Україну, станом на 19 лютого аграріями видано 217 аграрних розписок на 1,5 млрд грн. Оскільки сезон залучення банківських і товарних кредитів аграріями тільки починається, а аграрії і кредитори демонструють інтерес до фінансування під аграрні розписки, ми очікуємо значного зростання обсягу залучених ресурсів у рамках цього інструменту.