Кредитні сходи

Бізнес
Налаштування
  • Дуже маленький Маленький Стандартний Збільшений Великий
  • Стандартний Helvetica Segoe Georgia Times

Банки планують збільшити кредитування аграріїв, сподіваючись  на впровадження ринку землі

Напередодні посівної  кампанії, як  завжди, у повний  зріст постає питання  кредитування  аграріїв. Як відомо, агросектор  у банків — у пріоритеті,  але коштів аграріям  традиційно не вистачає. За  оцінками Олени Коробкової,  виконавчого директора  Незалежної асоціації банків  України (НАБУ), торік (станом  на кінець жовтня) аграрії  отримали 60,5 млрд грн  кредитів.

За даними НБУ, динаміка  надання гривневих кредитів  аграріям позитивна — приріст  на 24,1%. Однак частка кредитів  агросектору й досі не дотягує  бодай до 10% загального їх  обсягу. В 2017 р. на програму  компенсації кредитних ставок  для аграріїв було передбачено  лише 300 млн грн Цього року  фінансування програми скоротилося  — до 66 млн грн.

 Поточний рівень відсоткових  ставок (навіть після їх  зниження) у 17-18% річних в  національній валюті для більшості  фермерів надважкий.  Тому механізм компенсації  відсоткових ставок є дуже доречним.

Пишіть розписку!

Але хітом сезону все ж таки,  напевно, стануть ринкові програми.  Передусім ідеться про  такий інструмент, як аграрні  розписки. Аграрна розписка  — це  товаророзпорядчий  документ, що фіксує безумовне  зобов’язання боржника,  яке забезпечується заставою,  здійснити  постачання сільгосппродукції  або сплатити  грошові кошти на визначених  у ньому умовах. Голова правління  Піреус Банку Сергій  Наумов вважає їх хорошим  інструментом, що дозволяє  розширити фінансування  сільського господарства як  для позичальників, так і для  банків. Водночас успішність  проекту, за його словами,  залежить також від того, чи  скасують мораторій на продаж  сільгоспземель. Якщо  земля стане об’єктом власності,  проект аграрних розписок  отримає ще більший поштовх  до розвитку.  “Чим хороший  цей інструмент? У сільгоспвиробника  не так багато  застави... І коли починається  посівна, то до збору врожаю  і відвантаження зерна на  елеватор або його продажу цей  цикл зазвичай фінансується  постачальниками на свій страх  і ризик... Банки не прагнуть фінансувати  саме цей період, —  пояснив  банкір. — Аграрна  розписка дозволяє розширити  цикл фінансування. Це  серйозніший інструмент, ніж  фінансування під майбутній  урожай”.

2017 р. аграрії отримали 60,5 млрд грн кредитів

Проект “Аграрні розписки  в Україні” після введення в  дію Реєстру аграрних розписок  готують до поширення на  всі області України. Очікують,  що до початку весняного  сезону 2018 р. аграрні розписки  працюватимуть у кожній  області. Тож нині представники  Проекту проводять серію  навчальних тренінгів для  нотаріусів і кредиторів.

Запровадження аграрних  розписок має на меті поліпшити  та спростити доступ  до фінансування малих і  середніх сільгоспвиробників.  Представник Проекту Сергій  Чехов зазначив, що попит на  аграрні розписки в Україні  зростає. Відповідно, подальше  поширення їх в Україні дозволить  аграріям кожної області  отримати кредитування за  аграрними розписками. До  нього долучаються нові кредитори.  Переважно розписками  користуються виробники  зернових та олійних культур.  Водночас і фермери, які  займаються овочівництвом  і садівництвом, звертають  дедалі більше уваги на цей  інструмент фінансування.

За офіційною статистикою,  наразі в Україні оформлено  лише 160 аграрних розписок,  65 з них — товарні, 95 —  фінансові. Успішно виконано  та закрито 73. Обсяг залученого  фінансування через  цей інструмент перевищив  1 млрд грн. Зазначається, що  поки не було жодного повідомлення  про невиконання  позичальником зобов’язань  за аграрними розписками із  відкриттям процедури примусового  виконання. Ірина  Груй, директор департаменту  МСБ Кредобанку, вважає, що  аграрна розписка може стати  надійною альтернативою  товарному кредиту, а також  замінити вексель при розрахунках  за продукцію. “Для  клієнта це завжди краще,  оскільки гнучкість і доступність  декількох продуктів  завжди краще”, — зауважила  вона і повідомила, що в  Кредобанку поточного року  також розраховують почати  використовувати цей інструмент.  А от Максим Дмитрієв,  директор департаменту розвитку  продуктів для МСБ  Креді Агріколь Банку, повідомив,  що банк наразі не  планує активно впроваджувати  аграрні розписки — обмежиться  “пілотними” проектами  зі своїми клієнтами.

Два в одному

Також дуже популярними  лишаються спільні програми  виробників із банками-кредиторами. Наприклад,  ще наприкінці минулого року  компанія Syngenta спільно  з ОТП Банком і ПроКредит  Банком оголосила про запуск  нової програми, яка надає  сільгоспвиробникам можливість  пільгового кредитування  на придбання насіння та засобів  захисту рослин (ЗЗР).

Водночас усе більше банків  воліють працювати із аграріями  сегмента малого та  середнього бізнесу. “Ми  продовжуємо фокусуватися  на середньому бізнесі, не  йдемо у великі холдинги.  Ми працюємо з аграріями  із земельним банком 0,5- 10 тис.га”, — зазначив Андрій  Моїсеєнко, заступник голови  правління Банку Кредит  Дніпро.  Максим Дмитрієв  також повідомив, що раніше  Креді Агріколь Банк працював  з аграріями з земельним  банком від 400 га, але зараз  рухається в напрямку  дрібніших компаній, зокрема,  поточного року вирішив  спробувати новий сегмент —  від 200 га. Банкіри вважають,  що кредитування аграріїв в  цілому буде збільшуватися.  За оцінками пані Груй,  загалом у 2017 р. агрогалузі  усіма банками в Україні  сумарно було видано фінансування  на 115 млрд грн.  “Ми навряд чи помилимося,  якщо скажемо, що цього  року буде ще плюс 15%. Це  оптимальний рівень, який,  швидше за все, нам вдасться  реалізувати”, — зазначила  пані Груй, розповідаючи про  прогнози на поточний рік.  “Потреби в фінансуванні  цього напрямку — колосальні.  Отже, місця на ринку вистачить  усім... Дуже важливо  йти за побажаннями та специфікою  цих сегментів”, —  зазначив пан Моїсеєнко.  У свою чергу, Сергій Наумов  вважає важливим запустити  ринок землі, що дозволить  збільшити фінансування  агросектора, оскільки земля  зможе виступати заставою.

Банки мають намір  зосередити  свої зусилля на  підвищенні технологічності  і скороченні тривалості процесів  прийняття рішення про  надання фінансування. “Цього  року будемо лояльнішими  з точки зору застав. Будемо  вимагати від клієнтів менший  коефіцієнт покриття”, —  пообіцяв Максим Дмитрієв.

Динаміка надання гривневих кредитів аграріям позитивна — приріст на 24,1%

Нагадаємо, що представники  Світового банку в питанні  активізації економічного  зростання України в цілому  та агросектора зокрема також  роблять основний акцент на  проведенні земельної реформи.  На їхню думку, створення  прозорого ринку землі  сільгосппризначення дозволило  б Україні повною мірою  використовувати експортний  потенціал агросектора. Аналітики  Банку підкреслюють,  що без можливості отримати  право власності на землю  фермери не матимуть стимулів  інвестувати в підвищення  продуктивності виробництва.  При цьому аграрії не можуть  залучати і банківські кредити  під заставу землі. На думку  Клауса Деіненгера, провідного  економіста представництва  Світового банку в Україні,  Білорусі та Молдові, в  Україні необхідно створити  реєстр цін на землю, а також  завершити реєстрацію земель.  У свою чергу, банки мають  отримати можливість видавати  кредити під заставу  землі. Звичайно, при цьому  слід створити механізм роботи  з такими заставами. Без  реалізації цих заходів малі  і середні сільгоспвиробники  не матимуть можливості  ефективно використовувати  землю, залучати кредитне  фінансування та інвестиції  і розвивати аграрний бізнес.


 Hurilenko

Євген Хуриленко, начальник управління розвитку продажів у агробізнесі  Банку Кредит Дніпро

Усе більша кількість банків обирають агросектор  ключовим напрямом своєї кредитної активності,  справедливо вважаючи його флагманом української  економіки: галузь формує 14% ВВП, забезпечує робочі  місця для кожного п’ятого українця, є головним джерелом  притоку експортного виторгу в країну.

АПК постійно залучає фінансові ресурси для динамічного  розвитку й модернізації бізнесу, генерує  прибуток і здатен якісно обслуговувати кредити. Він  є цікавим для банків з точки зору диверсифікації кредитних  портфелів та зниження залежності від великих  тикетів.

Кожен банк формує пул агроклієнтів, виходячи з власного  досвіду, можливостей щодо залучення фондування  під кредитування та апетиту до кредитного ризику. Наш  цільовий клієнтський сегмент — середні агрогосподарства  із земельним банком від 0,5 до 10 тис.га. Великі холдинги  часто перекредитовані та більш ризикові з точки  зору концентрації портфеля, а дрібні господарства практично  не мають застави, відповідно, і доступу до кредитних  коштів.

Ставки за агрокредитуванням перебувають на рівні  17-21% річних, знизившись за 2017 рік у середньому  на 2 п.п. Подальша динаміка ставок визначатиметься  макроекономічними передумовами та вартістю ресурсів  для банків. Здешевити фінансування для аграріїв  вдасться за рахунок розвитку партнерських програм  та комбінації кредитування з іншими інструментами:  агророзписками, документарними операціями та товарними  кредитами.

Наш банк успішно розвиває понад 20 партнерських  програм із провідними дилерами сільгосптехніки. Таке  співробітництво вигідне усім сторонам: для постачальників  — це приріст продажів, банки завдяки зниженню  ставок залучають більше клієнтів, а аграрії отримують  якісне обладнання за прийнятну ціну і висококваліфікований  супровід своєї діяльності.

Відсоткова ставка сьогодні є для агропозичальника  важливим, але не визначальним чинником при виборі  банку і програми кредитування. Головними конкурентними  перевагами стають високий рівень галузевої  експертизи банку, розуміння специфіки і потреб  клієнта, розумна лояльність при формуванні вимог до  якості застави, оперативність прийняття рішення, технологічність  бізнес-процесів. Банки намагаються усунути  непотрібні процедури і максимально оперативно  реагувати на запити фермерів зручними продуктовими  пропозиціями.

Конкуренція в сегменті висока, але з огляду на те,  що сектор усе ще істотно недофінансовано, місця під  “аграрним сонцем” вистачить усім, а найбільшого успіху  досягнуть найбільш динамічні банки.


 Porvina

Наталія Порвіна,   директор департаменту  підтримки агробізнесу  Креді Агріколь Банку

У банківському секторі протягом останніх двох років спостерігається тенденція до збільшення  частки кредитів на інвестиційні потреби. У попередні роки основна частина  кредитів надавалася на поповнення обігового капіталу (закупівля насіння, засобів захисту  рослин, мінеральних добрив тощо). Є також попит на довгострокові кредити на придбання  сільськогосподарської техніки, обладнання, будівництво елеваторів, зерносушарок.  Агрокомпанії все більше зацікавлені у використанні коштів для модернізації виробництв.  І банки готові надавати їм довгострокове фінансування. Ми також спостерігаємо значне  зростання нашого портфеля інвестиційних кредитів на придбання та оновлення парку  сільгосптехніки. Креді Агріколь Банк активно розвиває спеціалізовані партнерські програми  фінансування придбання агротехніки, пропонуючи клієнтам максимально вигідні  умови кредитування. Спеціалізовані програми фінансування діють і для придбання насіння,  ЗЗ Р тощо. Не втрачають своєї актуальності й альтернативні інструменти фінансування:  авалювання векселів, гарантії.

Останнім часом банки все активніше фінансують малий та середній бізнес в агросекторі.  Так, у Креді Агріколь Банку портфель таких кредитів збільшився майже вдвічі. Загалом  фінансова культура підприємств МСБ зростає. Банки можуть вести якісніший діалог  з клієнтами, пропонувати продукти, що відкривають нові виробничі горизонти. Якщо  у 2014-2015 рр. основними пріоритетами розвитку для аграрного бізнесу були номінальні  темпи зростання, то зараз значна увага приділяється саме ефективності бізнесу, правильному  балансу затрат.

Під час аналізу компаній, з якими ми працюємо, окрім базових речей значну увагу  звертаємо також на технології, які використовує підприємство, ефективність діючої  бізнес-моделі, стратегію розвитку. Цільовими клієнтами банків наразі є ефективно працюючі  компанії з прозорою зрозумілою структурою власності, гарною репутацією та  професійним менеджментом, компанії, які зарекомендували себе на ринку як відповідальні  та надійні позичальники. Також для нашого банку пріоритетними є клієнти, які не  мислять категоріями однієї посівної, а мають чіткий структурований план розвитку на  декілька років вперед.